Mazda 626 GF (1997-02) Fanın Sürekli Çalışması Sorunu ve Çözümü

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biz de sayende hep seviniyoruz [member=66]Adem Usta[/member] 'm..
Müşterisiyle dost olan, hiç tanımadığı yada tanımayacağı insanlara emek harcayan kaç kişi var ki...
Bakın bi olay anlatayım size..
Ustanın biriyle geçen sene basit bir işlem yapıyorduk, forumdan bahsettim. Adam güzelce dinledi vs.. sonunda dediki bana ''şu, internette ustaya sor diye birşey varmış bende yapmak istiyorum dedi.. oradan az da olsa para kazanırız dedi.. İçimden kıs kıs güldüm. >Dedim usta onlar ücretli değil.. Sonrasında adam ücretli değilse ne işim olur dercesine kapattık konuyu.. yine de günahını almayayım..

Bende aynı durumu yakın çevreme anlatamıyorum... Mazda Sevenlerin sorunları varsa çözüm aradığı, sohbet muhabbet ettiği güzel bir ortam diyorum... Sorun çözüyorsunuz da kaç para kazanıyorsunuz diye soruyorlar, veya; sorun çözüp para almamak olur mu? Boş uğraş bunlar diyenler de oluyor...

Yüzlerce kişinin içinden bir kişi bile "Allah razı olsun" derse bize yeter de artar bile, yola çıkma amacımız belli çünki...

İşimiz Mazda gücümüz Garaj... Para değil... ;)

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
ahmet abi ve diğer abilerim bizim araclarda musurler nerede acaba fan ısı hararet hepsi nerede bulunuyor ve nasıl ayırt ediliyor

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Buna benzer bir sorun bende yaşıyorum , ayağımı gazdan çekince özellikle rampa inerken hararet göstergesi yavaş yavaş aşağı iniyor hatta en dibe düşüyor. Ama ben bir olumsuzluk görmüyorum .bende termostatı değiştirmelimiyim ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buna benzer bir sorun bende yaşıyorum , ayağımı gazdan çekince özellikle rampa inerken hararet göstergesi yavaş yavaş aşağı iniyor hatta en dibe düşüyor. Ama ben bir olumsuzluk görmüyorum .bende termostatı değiştirmelimiyim ?
Belirtiler, termostat arızasına işaret ediyor, değiştirmekte fayda var, rölanti sorunlarına yol açabilir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kesinlikle değiştirin derim. Bu durum Motor içi sıcaklığı araç çalışırken sürekli değiştirir. Kışın kaloriferi sağlıklı kullanamazsınız. Rampa aşağı gereksiz devirdaim olacağı için ısı müşürü beyne soğuk motor bilgisi gönderir, beyin bunu algıladığında enjektör süresini artırır, rölanti motoru rölantiyi yükseltmek ister. Yanma odasında zengin karışım gerçekleşir, yakıt sarfiyatınız artar, yakıtın bir kısmı hiç yanmadan egzoz sübaplarından atılır, çiğ yakıt katalizörü tıkar, tıkanan katalizör performans düşüşü ve ekstra katalizör maliyetine yol açar. Ne çok etkisi varmış be. :p Alt tarafı termostat, 1 tane termostat + antifiriz maliyetiniz olur en fazla. ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
2 hafta Mazda 626 nın devirdaim ve termostatini değiştirdim. Devirdaim dağılmıştı, termostati da değiştirdik ,hararet problemleri ortadan kalkmıştı. Bugün hararet yine yuksledi, indim fanlar hızlı çalışıyor, hortumlardan biri soğuk biri sıcak. Muhtemelen termostat açmıyor. Termostat yeni. Bazen lpgye de geçmiyor , geç ısınıyor araba. Neden olabilir ki.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2 hafta Mazda 626 nın devirdaim ve termostatini değiştirdim. Devirdaim dağılmıştı, termostati da değiştirdik ,hararet problemleri ortadan kalkmıştı. Bugün hararet yine yuksledi, indim fanlar hızlı çalışıyor, hortumlardan biri soğuk biri sıcak. Muhtemelen termostat açmıyor. Termostat yeni. Bazen lpgye de geçmiyor , geç ısınıyor araba. Neden olabilir ki.
Büyük ihtimalle termostat da sıkıntı var hocam. :rolleyes:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Sistemde havada olabilir, bana sanki su devirdaim etmiyor gibi geldi.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Rampa aşağı hararet en dibe düştü. 15 gündür hiçbir şey yoktu, şimdi saçmalıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de şu eksilmisti 400 ml.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Rampa aşağı hararet en dibe düştü. 15 gündür hiçbir şey yoktu, şimdi saçmalıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de şu eksilmisti 400 ml.
Termostat kapatmıyor o zaman. Açık kalmış olabilir.
Lpgye geç geçmesi de bu yüzden. Ya su gelmiyor ya su geç ısınıyor. Ancak siz hararet yükselmesi de var dediğiniz için suyun geç ısınması dan ziyade hava vardır dedim.
Görünen o ki taktirdiginiz termostat bozuk ve takıldıktan sonra sistem hava yapmış.
Hortumlar da gözle kaçak gocek yok dimi,bir yerden havada alıyor olabilir.
Yeni termostat ve hava almak şart gibi.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Termostat kapatmıyor o zaman. Açık kalmış olabilir.
Lpgye geç geçmesi de bu yüzden. Ya su gelmiyor ya su geç ısınıyor. Ancak siz hararet yükselmesi de var dediğiniz için suyun geç ısınması dan ziyade hava vardır dedim.
Görünen o ki taktirdiginiz termostat bozuk ve takıldıktan sonra sistem hava yapmış.
Hortumlar da gözle kaçak gocek yok dimi,bir yerden havada alıyor olabilir.
Yeni termostat ve hava almak şart gibi.
LPG takıldıktan sonra başladı bunlar, LPG ustasını aradım, hortum bağlantıları olması gerektiği gibi.
Kaçak olsa çok daha fazla eksilmesi lazım, bişey göremedim ama yine bakarım, ama problemin kaynağının bu olduğunu da sanmıyorum. Çünkü hararet düşüyor da aynı zamanda.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
LPG takıldıktan sonra başladı bunlar, LPG ustasını aradım, hortum bağlantıları olması gerektiği gibi.
Kaçak olsa çok daha fazla eksilmesi lazım, bişey göremedim ama yine bakarım, ama problemin kaynağının bu olduğunu da sanmıyorum. Çünkü hararet düşüyor da aynı zamanda.
Hocam probleminiz net. Sistemde havada var ve veya termostat bozuk. Rampa aşağı hararet sabit kalmıyor düşüyor ise termostat açık kalıyor demektir. Açık kalıp kapatamayan bir termostat kapattığı zaman açmayabilirde. O zaman da hararet yapar araç. Termostat değişimi şart bence.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hocam probleminiz net. Sistemde havada var ve veya termostat bozuk. Rampa aşağı hararet sabit kalmıyor düşüyor ise termostat açık kalıyor demektir. Açık kalıp kapatamayan bir termostat kapattığı zaman açmayabilirde. O zaman da hararet yapar araç. Termostat değişimi şart bence.
Termostat aldım , pazartesi değişecek.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Termostat ve hararet musuri değişti, geçen uzun yolda hararet yine yükseldi. Bugün okula gelirken herşey normal fan sıcak ufluyorken birden soğuk üflemeye başladı. Hortumlardan termostat tarafındaki ılık ,diğeri sıcak , regülatör de ılık,fan çalışıyor. Şunu farkettim fan termostattan önce çalışıyor, bunu daha önce de farketmistim, hararet musuri değişince düzeldi sandım. Allengirli bir problem ile karşı karşıyayız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ömer usta sistemde hava var dedi, hava almayı bilen var mı :)
Hiç almadım ama forumda yazılan iki yöntemi var hocam.

Bir, rölanti motoru üzerindeki küçük sıcak su hortumunu çıkar araç rölantide çalışsın, kalorifer sıcak ayarda açık olsun ve rölanti motorundan su gelince hortumu yerine tak.

İki, radyatör kapağını açıp rölantide çalıştır kalorifer açık olsun, fan açıp hava kabarcıklı su kesilene kadar aksın.

Her iki durumda da su ilave ediyorsun sisteme.

Üst Alt