Mazda 626 GF (1997-02) El Freni Uyarı Lambası Geç Sönme

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Bugün ilk defa sabah başıma geldi. göstergede uyarı lambasını gördüm, el frenine baktığımda inikti ama lamba yanıyordu. Sonra aracı stop ettim tekrar çalıştırdım uyarı lambası sönmedi. Dedim biraz daha gideyim falan derken 50 metre sonra söndü ve tekrar yanmadı. Sebebi ne olabilir?

Aynısını 3-4 gün önce de yine sabah yapmıştı.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Bugün ilk defa sabah başıma geldi. göstergede uyarı lambasını gördüm, el frenine baktığımda inikti ama lamba yanıyordu. Sonra aracı stop ettim tekrar çalıştırdım uyarı lambası sönmedi. Dedim biraz daha gideyim falan derken 50 metre sonra söndü ve tekrar yanmadı. Sebebi ne olabilir?

Aynısını 3-4 gün önce de yine sabah yapmıştı.
fren hidroliğini kontrol edip biraz ilave edin frene basınca benimde yanıyordu hidrolik eksikmiş tamamladım yanmıyor artık

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yazıldığı gibi fren hidroliğini kontrol etmek lazım. Ayrıca sistemde kaçak olup olmadığına bakmak lazım.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kendim eklyebilir miyim yoksa yarın serviste mi ekleteyim arkadaslar?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kendim eklyebilir miyim yoksa yarın serviste mi ekleteyim arkadaslar?

Elinde varsa ekleyebilirsin ama dikkat et... Fren hidroliği yerine direksiyon hidroliği koyma sakın... Sanayideki çırak az kalsın böyle bir hata yapıyordu, son anda fark ettim Allah'tan...

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Tekrar yaparsa gidip serviste halledeyim elime yüzüme bulaştırmamyım. Sağolun arkadslar

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Servise sadece kontrol ettirin bir yerde kaçak falan var mi eksik mi diye bagaja da bir kutu hidrolik koyun eksik derlerse tamamlarsiniz bence

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
servise bi türlü gidemedim, hala devam ediyor..

yanlız sorunu buldum, el freni uyarı ışığı sabahları geç sönmüyor.. şöyle anlatayım. sert bir fren yaptığımda yanıyor, sonra belli bir süre sönmüyor, sonra sönüyor.

yol boyunca tekrar sert bir fren yaptığımda bir daha aynı olay tekrarlanıyor..

Son 3 gündür frenleri yumuşak yaptım, ışık yanmadı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
servise bi türlü gidemedim, hala devam ediyor..

yanlız sorunu buldum, el freni uyarı ışığı sabahları geç sönmüyor.. şöyle anlatayım. sert bir fren yaptığımda yanıyor, sonra belli bir süre sönmüyor, sonra sönüyor.

yol boyunca tekrar sert bir fren yaptığımda bir daha aynı olay tekrarlanıyor..

Son 3 gündür frenleri yumuşak yaptım, ışık yanmadı.

Hidrolik seviyesini kontrol et, kaçak olup olmadığına baktır, frenler önemli Allah korusun kötü bir olaya sebebiyet verme... ;)

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Hidrolik seviyesini kontrol et, kaçak olup olmadığına baktır, frenler önemli Allah korusun kötü bir olaya sebebiyet verme... ;)

abi eskişehir de ya kar yağıyo ya yağmur, kaputu açacak dermanım yok valla. bahar kampanyası da mayıs sonu dedin, ben cumartesi servise yol alayım en iyisi :)

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Sorun benimkiyle aynı muhtemelen hidrolik eksik bence biraz hidrolik ekleyin

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Ya abi şu kaputu aç bak şu yağa söför tarafında cama yakın konumda. Valla o yağa 1 gün içinde bakmazsan seni Mazdasına bakamayan şöför ilan edecem. Bilmiyorsanda öğrenceksin gerekirse foto koyar gösteririz.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
eski konulara bakarken gördüm bu konuyu.. mazda mı ilk aldığım zamanlardı, teşhis çok doğruydu. evet fren hidroliği azalmıştı gerçekten. speedy servisinde az biraz yağ koymuşlardı ve sönmüştü..

ama bu olaydan 10 gün kadar sonra borusu çatlamış ve fren hidroliği dökülmüştü. yolda kalmıştım bildiğiniz. neyse 50 liraya halletmiştim sanayide.

Tecrübemi yazmak istedim, fren hidroliği eksiliyorsa yani o ışık uyarısını veriyorsa yağ eklemekle kalmayın, o hortumu da bi kontrol ettirin :)

Üst Alt