Mazda 626 GF (1997-02) El Freni Sorunu

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
arkadaşlar iyi geceler malumunuz yeni araç aldım haliyle ufak tefek yapılması gereken şeyler var aldığım arkadaşta söylemişti şimdilik en önemli yapılması gereken el freni tutmuyor kaçırıyor bugün ustaya gösterdim sol arka kaliper'in değişmesi gerek dedi piston görevini yapmıyormuş bu durum [member=10]emytoget[/member] [member=5]Hakan_Emre[/member] ve [member=41]aliparlar1983[/member]'ın başına gelmiş onlar bakım ve temizlik yapıldığında düzeldi dediler daha önce böyle bir durum başına gelen var mı öneriniz tavsiyeniz nedir?

Kardes uzun uzun anlattiklarimi burada da yazayim. Tel hatasi yok ise kaliperdeki el frenine bagli yay gorevini yapiyorsa piston arizasi haric bir ihtimal kalmiyor. Sokulecek piston oldugu yer temizlenecek kiriksa yenilenecek yirtik varsa hazir acmisken tamir takimlari degisecek. Bu parcada ulkemizde yan sanayi gormedim. Serviste 750 cikma bulursan 200 uzeri.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Geçmiş olsun kardeş, ama korkma çok basit bir şeymiş ben geçen Ağustosta benzeri bir sorun yaşadım benimki yağ akıtıyordu( kaçırmıyordu) 500 km de fren yağı boşalıyordu. Fren merkezi sökülünce hepsi yapılır hiç merak etme. Ama işini bilen birine git bence, hatta yakınsın vaktin varsa geç İstanbul'a Adem ustam yarım saatte bu işi çözer ve temiz bir şekilde teslim eder. Ben çok memnun kaldım.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kardes uzun uzun anlattiklarimi burada da yazayim. Tel hatasi yok ise kaliperdeki el frenine bagli yay gorevini yapiyorsa piston arizasi haric bir ihtimal kalmiyor. Sokulecek piston oldugu yer temizlenecek kiriksa yenilenecek yirtik varsa hazir acmisken tamir takimlari degisecek. Bu parcada ulkemizde yan sanayi gormedim. Serviste 750 cikma bulursan 200 uzeri.
Sağolasin abi bakalım birşeyler yapacaz ama burda değil çünkü buradakiler direk değiştirme yoluna gidiyorlar bide sen al ben hallederim diyo 4cıvata söküp takmayı ustalık sanıyorlar

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Geçmiş olsun kardeş, ama korkma çok basit bir şeymiş ben geçen Ağustosta benzeri bir sorun yaşadım benimki yağ akıtıyordu( kaçırmıyordu) 500 km de fren yağı boşalıyordu. Fren merkezi sökülünce hepsi yapılır hiç merak etme. Ama işini bilen birine git bence, hatta yakınsın vaktin varsa geç İstanbul'a Adem ustam yarım saatte bu işi çözer ve temiz bir şekilde teslim eder. Ben çok memnun kaldım.
Çözülmesine çözülür abi de burda zor adem ustama gideceğim ama çokta yakın değil 450km onun için şu sıralar zor görünüyor gitmem ama fırsatını bulabilirsem soluğu adem abinin yanında alırım :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam benim 626 dursaydı 600-700 kilometreyi göze almıştım Adem Usta'ma gidip neyi var neyi yok yaptıracaktım...

Sende, git komple bir gözden ve elden geçirsin ustam, gönül rahatlığı ile 3-4 yıl rahat kullanırsın... Guzu bakmaya gidiyorsun da, aldığın guzuyu emin ellere teslim etmeye neden gitmiyorsun derler adama...

Dedim bile bak... :D

Rıdvan aracını ustaya götürmüş, adam söküp bakmadan değişecek demiş...
Hay sana usta diyenin... Hay sana iş öğretenin..
Yahu aç bak arkadaşım..
Bi bak bakalım neyi var neyi yok..
Olurmu hiç nasıl olsa anlamaz, değişsin gitsin..
Diyelim yan sanayi aldın değiştirdin, sonra bozuldu ustaya gidecen.. Sana diyecekki abi orjinal değil..
Zaten hep böyle olur bu işler, ben beceremedim demezler ki...
Önce aç bi bak deki yaparız yada yapamayız.. Şu lazım bu lazım de.. Pistonu ise değiştir, kaliper tamir takımlarını değiştir, temizle spreyle.. Olmadımı olmadı, o zaman değişecektir.. Bizde imkanlar dahilinde alırız temiz çıkma yada orjinal herneyse..

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Hocam benim 626 dursaydı 600-700 kilometreyi göze almıştım Adem Usta'ma gidip neyi var neyi yok yaptıracaktım...

Sende, git komple bir gözden ve elden geçirsin ustam, gönül rahatlığı ile 3-4 yıl rahat kullanırsın... Guzu bakmaya gidiyorsun da, aldığın guzuyu emin ellere teslim etmeye neden gitmiyorsun derler adama...

Dedim bile bak... :D
zaten olacağı o abi :) adem abi görmeden içim rahat etmez zaten de bu iş şimdilik zor zaman ve fırsatım olması lazım yoksaki dediğin gibi neden gidilmesin

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Rıdvan aracını ustaya götürmüş, adam söküp bakmadan değişecek demiş...
Hay sana usta diyenin... Hay sana iş öğretenin..
Yahu aç bak arkadaşım..
Bi bak bakalım neyi var neyi yok..
Olurmu hiç nasıl olsa anlamaz, değişsin gitsin..
Diyelim yan sanayi aldın değiştirdin, sonra bozuldu ustaya gidecen.. Sana diyecekki abi orjinal değil..
Zaten hep böyle olur bu işler, ben beceremedim demezler ki...
Önce aç bi bak deki yaparız yada yapamayız.. Şu lazım bu lazım de.. Pistonu ise değiştir, kaliper tamir takımlarını değiştir, temizle spreyle.. Olmadımı olmadı, o zaman değişecektir.. Bizde imkanlar dahilinde alırız temiz çıkma yada orjinal herneyse..
aynen dediğin gibi abi millet parça değiştirmeyi ustalık sanıyor araba sahiplerini de hiçbişey bilmiyor sanıyorlar

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Rıdvan hocam yolun İzmit'e düşerse aşağıdaki ustaya da gösterebilirsin, İzmit sanayide tavsiye edilen bir fren ustası

554509ae7b7325d41df33461ba847d2b.jpg

Aktif bir Mazda'cı olmasına rağmen forumda gözükmeyen @CeNDeL Ömer de sana yardımcı olabilir

Kolay gelsin

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bende aynı sorunu yaşadım birçok yere gittim dagıttılar topladılar olmadı degişeçek dendi sol taraftı sol degişti bu seferde sag ızın vermedi geride kalıyordu sagda degişti.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Rıdvan hocam yolun İzmit'e düşerse aşağıdaki ustaya da gösterebilirsin, İzmit sanayide tavsiye edilen bir fren ustası

554509ae7b7325d41df33461ba847d2b.jpg

Aktif bir Mazda'cı olmasına rağmen forumda gözükmeyen @CeNDeL Ömer de sana yardımcı olabilir

Kolay gelsin
Eyvallah komutanım

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
evet rıdvanım ne oldu el fren sorunu kaliper tamir takımı degişcek üstünde çekici yay var ona bakılcak bir de el frenini bıraktıgın zaman keliperin tam açılması için halat ile kaliperin arasına itici yay takılcak sonra sorun çözülür ..

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
evet rıdvanım ne oldu el fren sorunu kaliper tamir takımı degişcek üstünde çekici yay var ona bakılcak bir de el frenini bıraktıgın zaman keliperin tam açılması için halat ile kaliperin arasına itici yay takılcak sonra sorun çözülür ..
Öyle duruyor abi daha yaptıramadım burdaki ustalar (artık ne kadar ustaysalar) komple değişecek dedi onun için duruyor bu gidişle senin ellerinden öper abi :) ıstanbula bir yolum düşse bırakacam adam edersin :)

Üst Alt