Mazda 626 GF (1997-02) Düşük Devir - Silkeleme Sorunu

alptug

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Kolay Gelsin..
98 model 626 aracımda 2. vites devir düştüğünde veya 3. vites 1500 devirlerde araba gaza bastığımda silkeleniyor..
lpg cim ayar yaptığı halde düzelmeyince buji yada buji kablosu dedi..
bujilerim irudyum buji değişeli 15-20 bin km oldu..
nette farklı modeller dahil bu sorunu kabaca araştırdım buna göre;
1-buji tırnak aralığını düşürün,
2-buji kablonuzu değiştirin
3-ateşleme bobinini değiştirin,
sonuçları çıkmakta..
sizce sorun ne olabilir..
buji kablosu ateşleme bobini vs.. değişecekse öneriniz ne olmalıdır fiyatları ne olur..
şimdiden herkese tesekkurler..

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Buji kablosu bobin deneme imkanınız varsa önce deneyin çünkü bu parçalardansa yan sanayi kabul etmez illaki orjinal olacak buji kablosu ngk da olabilir ama bobin yan sanayi işinizi görmez çevrenizde 626olan bir tanıdığınız varsa karşılıklı deneme yaparak bozuk mu sağlam mi olduğu ortaya çıkar yoksaki bu parçalar arızalı değilse boşuna bir sürü para vermiş olmayın çünkü buna benzer olay başıma geldi herkes bobin buji kablosu dedi deneyerek sorunun onlarda olmadığını anladık boşa para vermemiş oldum

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Önceki aracım 98 626 da buji kablosu aşınmış olduğundan ilk kalkışlarda ve ara hızlanmalarda az da olsa silkeleme vardı.Yetkili servis bakımında yaklaşık 240 TL ye buji kablosunu orjinal değiştirerek bu sorunu çözmüştüm.

Geçen yıl aldığım ve halen kullandığım M6 da 2 vites hızlanma ve diğer viteslerde hız ne olursa olsun ani hızlanmalarda oluşan silkeleme ( aracım 3-4 saniye gitsem mi gitmesem mi kararsızlığı yaşıyordu ) yine yetkili servis kampanyasında orjinal kablo ve bujiler ile sorun çözüldü.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Büyük bir ihtimalle bujilerdendir, araç da lpg varsa kırmızı ışıkta durunca mtor kendiliğinden dura dabilir. En kestirme çözüm, orijinal buji kullanmaktır, bunların orjinal bujileri Denso PKJ16CR8 dir. Bunun dışında hangi bujiyi kullanırsan kullan yemez, mutlaka bir sorun çıkarır. Ben en pahalı NGK da taktım ama gine tekledi. Bujilerde orjinalden vazgeçilmez.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buji kablosunu ölçtür sağlam mı? Bujileri orijinal değerlere getir ve tırnak aralığını 0,6 yaptır.

Sistemde hava olup olmadığına baktır, egzoz sisteminin sağlam olup olmadığını kontrol ettir...

Bütün bu işlemlerden sonra avansını kontrol ettir...

Kolay gelsin.

alptug

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
buji kablosu ölçümü tırnak ayarı hava kontrolü bunların hepsini bir yerde yaptırabilir miyim bilmiyorum..
bujiler dediğim gibi 15-20 bin km yaptı ngk iridyum buji kullandık (üstünden çıkanı yani orjinali buymuş)
kablolar da 110 bin bakımında değişmişti evrakını gördüm şu an km 190 bin..
ateşleme bobini hakkında malumatım yok.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşi bilen usta dediklerimi yapması gerek... Bilmeyen de topu başkasına atar...

Bakım zamanın gelmiş zaten...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
buji kablosu ölçümü tırnak ayarı hava kontrolü bunların hepsini bir yerde yaptırabilir miyim bilmiyorum..
bujiler dediğim gibi 15-20 bin km yaptı ngk iridyum buji kullandık (üstünden çıkanı yani orjinali buymuş)
kablolar da 110 bin bakımında değişmişti evrakını gördüm şu an km 190 bin..
ateşleme bobini hakkında malumatım yok.
Düzce'de Ahmet usta var ona bir baktırırsanız teşhisi koyacaktır

Yada yine Duzcede Fatih Usta var, japon araçlarına bakıyormuş, Mazdacı Ayhan Otomotivin calıştığı usta...

Benzer sorunlar, ilk önce en az maliyetten başlayın..
Veli abinin dediği gibi buji tırnak aralığı çok önemli lpg kullanan araçlar için.
Eski aracımda 1 yıl boyunca belirli aralıklarda tırnak aralığı ölçümü yaparak geçiştirdim.
Şimdi de aynı şekilde buji anahtarım ve aralığı ayarlamaya yarayan sente var, gerektikçe 5 dk ayırıp yapıyorun sorun kalmıyor.
Bu yöntem yeterli gelmez ise bujileri, kabloları ve ateşleme bobinini denemek gerek.
Sizin araç bir alt kasa olsa bende bobin vardı yardımcı olurdum ama, yakınlarda bir mazda bulup denenmeli, yan sanayi tat vermez bilginiz olsun..

alptug

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Bugün Düzce nin meşhur ustası Ahmet Ustaya arabamı götürdüm
sorun buji kablosu dedi bu arada hava filtren yanlış takılmış dedi.
mavi japon buji kablosu taktı hava filtremi değiştirdi sonuç 200 tl :)
artık titreme sorunum yok..
forumlarda felan methini duymuştum gerçekten bu adam mazdanın prof.u..bu arada başka neler var bi bakıver usta dedim; demez olaydım
-ön amortisör takozlar gidik (140 tl)
-ön amortisör körükleri gidik (40 tl)
-işçilik (50 tl)
sökülünce amortisörlerin de durumları da netleşir iyi gibi duruyor ama onlar da değişmesi gerekirse orjinali tane 220 tl dedi..
aynı bakımları arkalar da istiyor ama şimdilik bunlar acil gibi dedi bunlara extra
-Termostat 45tl
-Antifiriz 4lt 40tl
-Debriyaj seti daykın 375tl
-Şanzıman yağı 70
-Volan Torna 30
-Krank keçe 35
-İşçilik 200

yani ben bittim :((
şaka bi yana baya yapılacak iş var öncelikli amortisör körüklerini vs. değiştirecem fiyatlar da normal sanırım..
sizlerle paylaşmak istedim herkese kolay gelsin..
tesekkurler

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bugün Düzce nin meşhur ustası Ahmet Ustaya arabamı götürdüm
sorun buji kablosu dedi bu arada hava filtren yanlış takılmış dedi.
mavi japon buji kablosu taktı hava filtremi değiştirdi sonuç 200 tl :)
artık titreme sorunum yok..
forumlarda felan methini duymuştum gerçekten bu adam mazdanın prof.u..bu arada başka neler var bi bakıver usta dedim; demez olaydım
-ön amortisör takozlar gidik (140 tl)
-ön amortisör körükleri gidik (40 tl)
-işçilik (50 tl)
sökülünce amortisörlerin de durumları da netleşir iyi gibi duruyor ama onlar da değişmesi gerekirse orjinali tane 220 tl dedi..
aynı bakımları arkalar da istiyor ama şimdilik bunlar acil gibi dedi bunlara extra
-Termostat 45tl
-Antifiriz 4lt 40tl
-Debriyaj seti daykın 375tl
-Şanzıman yağı 70
-Volan Torna 30
-Krank keçe 35
-İşçilik 200

yani ben bittim :((
şaka bi yana baya yapılacak iş var öncelikli amortisör körüklerini vs. değiştirecem fiyatlar da normal sanırım..
sizlerle paylaşmak istedim herkese kolay gelsin..
tesekkurler

Rüzgar Ahmet Mazda ustalığında üst sıralarda yer alır gerçekten, bende namını çok duydum.

Tespitlerin yerinde olmuş abicim, usta işini iyi yapıyor ama herşeyi değiştirelim diyor ;D

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Öncelikle bakımınız hayırlı olsun :)
Araçlarımız belli bir seneyi geçince ufak tefek masraflar çıkartabiliyorlar malesef.Bütçenizi ayarlayıp değişecek parçaların önceliğine göre yavaş yavaş diğer işlemleri yaptırın kafanız rahat olsun.

-Termostat Keşke orjinal olsa, Tama Japon alınabilir
-Debriyaj seti daykın Piyasadaki en iyisi, bilyası Koyo, Mazdanın orjinali
-Şanzıman yağı 75-90 3 kusur litre
-Krank keçe Keçe işinde orjinal servisten al dereim.. Benimki yan sanayide kaçırmıştı, orjinal takılınca süper olmuştu..

Takozlardaki bilyalarıda kontrol ettir mutlaka, amortisör içinse tokico imkanın varsa onu al eğer yok ise konfor için monreo, sağlamlık için az sert olsada kyb. Bu araçlara federal power ve maysan mando var ama kullanan bı tanıdığım kyb ile değiştirdiğini beyan etmişti.

alptug

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
-Termostat Keşke orjinal olsa, Tama Japon alınabilir
-Debriyaj seti daykın Piyasadaki en iyisi, bilyası Koyo, Mazdanın orjinali
-Şanzıman yağı 75-90 3 kusur litre
-Krank keçe Keçe işinde orjinal servisten al dereim.. Benimki yan sanayide kaçırmıştı, orjinal takılınca süper olmuştu..

Takozlardaki bilyalarıda kontrol ettir mutlaka, amortisör içinse tokico imkanın varsa onu al eğer yok ise konfor için monreo, sağlamlık için az sert olsada kyb. Bu araçlara federal power ve maysan mando var ama kullanan bı tanıdığım kyb ile değiştirdiğini
beyan etmişti.

Tecrübelerinizi burada paylaştığınız için sonsuz teşekkürler..
Bu söylediklerinizin içinden ustam daykın önerdi zaten.şanzıman yağım kalitelidir dedi muhtemelen sizin dediğinizi söyledi diğer belirttiğiniz parçalar için önerdiğiniz markaları kullanmaya gayret edeceğim.saygilrımla

75-90 genelde tamircilerde pek olmaz, arac etiketinde o yağ yazıyor. bence kendin al..
bir kere değiştiğinde uzun zaman götürecektir..

alptug

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
kafama takılan termostatımı niye değiştirmek istedi acaba usta?
hararet yada erken açma gibi bir sıkıntım yok..
sadece vites geçişlerim sert o kadar bunun da termostatla alakası var mı bilemedim?

Manuel şanzıman 2.7 lt 75-90

Otomatik ise 8.8 lt, otomatik türbün sökülmeden değişecek ise 4 lt kadar alıyor..
Motor şanzımandan ayrılıp tam revizyon sırasında 8.8 lt alıyor..

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    58.9 KB · Görüntüleme: 24

Cem Baydar

Katılımcı
kafama takılan termostatımı niye değiştirmek istedi acaba usta?
hararet yada erken açma gibi bir sıkıntım yok..
sadece vites geçişlerim sert o kadar bunun da termostatla alakası var mı bilemedim?
Hararet göstergeni takibe al. Belki de termostatın açıyor fakat kapatmıyordur. bu da motorun düşük sıcaklıkta çalışmasına sebebiyet veriyordur. göstergen ortada bir yerde durması lazım. Benim arabamın da termostatının değişmesi gerekiyor. termostat açıyor fakat kapatmıyordu. geçtiğimiz cumartesi tamirciye götürdüm. İçinden Hondanın termostatı çıktı. Mazda termostatı bulamadık diye eski termostatı taktım. Termostat değişeceğini anlayınca tırsmış olacak ki şimdi görevini yerine getiriyor.

Üst Alt