Mazda 626 GF (1997-02) Döşeme Tabanının Islanması

Cem Baydar

Katılımcı
Merhabalar,
Aramızda 1998-2001 Mazda 626 kaportasından anlayan var mı acaba? arka tarafın tabanında nemlenme var . araba yağmurun altında kaldığında tabanda az da olsa ıslaklık oluşuyor. sebebiyle ilgili tahminde bulunabilecek ya da kaportacıya gitmeden halletmeme yardımcı olabilecek kimse var mı?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun, 626 kullanıcıları da detaylı bilgiler verecektir size, benim ilk aklıma gelen yerler arka stopların çevresi ve su kanalının tıkalı olma durumu, bir kontrol etmenizde fayda olur.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Araç Hb mi? Sedan mı? Arkadan ufak büyük kazası var mı?

Cem Baydar

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Araba sedan. Ciddi bir kazası da yok bildiğim kadarıyla sadece bir kaç parçada boya var.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arka tarafın tabanında derken arka ayak koyulan yerden bahsediyorsunuz değil mi? Bagajı kontrol ederek başlayın derim stepne havuzuna bakın. Sağdaki soldaki çamurluk arkasında kalan çukur kısımlarda su varmı bakın. Bagajdan girip öne akıyor olabilir. Kapı ve bagaj kapağı lastiklerinide kontrol edin yırtık vs.

sokrates

Katılımcı
son ihtimal olarak yukarıda söylenenler dışında çamurluk davlumbaz larının köşelerinde çürüme var olabilir oradan su aliyor olabilir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bunların haricinde kaportanın birleşme noktalarına bakın. Bülent abinin dediği gibi stopların arkasında conta var oradan girebilir. Tabanda bazı noktalarda tapalar var bu taparlar gevşek/çıkmış/yıpranmış olabilir.
Benimde arka tabanda su vardı sonrası aşağıdaki konuda gördüğün gibi oldu :)
http://www.mazdagaraj.com/mazda-323-bj-arac-ici-ses-yalitimi-t32.0.html

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arka kapı fitillerini, stepnenin altında iki tane tahliye tapası var, oradan da su alabilir, bagajı da kontrol et... En son ihtimal alt tabanın çürümüş olabileceği bu da Mazda için zor ihtimal.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Daha önce diğer sitede paylaşmıştım ama bulamadım kısaca,
Çanakkale dönüşü yoğun yağmur sonrasında İstanbul'a vardığımızda, arka koltuk oturma süngeri ve arka taraf taban kısmında oluşan aşırı ıslaklığı biraz arama ile bulduk.

Arka teker içi davlumbaz kısmında sağ ve sol tarafta iki ayrı havalandırma deliği var ,benim aracımın tapaları düşmüştü iisterseniz oralara bir bakın..

Ekli dosyalar

• post-2840-141695288713_thumb.jpg
    post-2840-141695288713_thumb.jpg
    1.6 KB · Görüntüleme: 231
  • post-2840-141695288716_thumb.jpg
    post-2840-141695288716_thumb.jpg
    1.6 KB · Görüntüleme: 224
  • post-2840-141695288709_thumb.jpg
    post-2840-141695288709_thumb.jpg
    2.1 KB · Görüntüleme: 242

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
aracın arka koltuklarını öne yatırın bagaj iç bakalitlerinin hepsini sökün ve arka kapıdan içeri girin kapıyı kapatın ön kapıdan seyyar lanba uzatın bagajın içine sizde bagajın içini seyredin diger arakadaş ise bagajın her yerine arka camın üstü dahil hortumla bol bol su tutsun siz içerden seyreder ken bakın bakalım nerden su gelicek tek çare bu kolay gelsin :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
aracın arka koltuklarını öne yatırın bagaj iç bakalitlerinin hepsini sökün ve arka kapıdan içeri girin kapıyı kapatın ön kapıdan seyyar lanba uzatın bagajın içine sizde bagajın içini seyredin diger arakadaş ise bagajın her yerine arka camın üstü dahil hortumla bol bol su tutsun siz içerden seyreder ken bakın bakalım nerden su gelicek tek çare bu kolay gelsin :)
Bagajda ıslaklık varsa en garanti yöntem bu ustam O0

badilcan

Katılımcı
Bugün bizde epey uğraştık bu konuyla , şu soğuk havada hortumla su tuta tuta bir hal olduk.
En belrgin su aldığı yer antenin olduğu yer çıktı. Sonra hafif hafif bagaj kapağının fitilinden alıyor.
Bir yer daha var ama tam olarak bulmadık malesef. Sol arka lastiğin hemen üst arkasında bir boşluk var orası su doluyor. Onu belirleyemedik. Sağ tarafta aynı kısım antenden gelen su ile doluyor.
Ama sol tarafı belirleyemedik. Birde Simit Lpg tankının orta altındaki kalbloların geçtiği yerden tankın içine alıyor. Bu kısımada önlem almak gerekir mi? .

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg tankının altında iki tane tapa var Onur... Benim eski guzuda da hafif su birikmesi oluyordu tapayı açarak suyun tahliyesini sağlıyordum. Fakat sende simit tank olunca o tapalar nasıl açılır veya kontrol edilir bilemiyorum... Ancak dış alttan kontrolü yapılabilir...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bugün bizde epey uğraştık bu konuyla , şu soğuk havada hortumla su tuta tuta bir hal olduk.
En belrgin su aldığı yer antenin olduğu yer çıktı. Sonra hafif hafif bagaj kapağının fitilinden alıyor.
Bir yer daha var ama tam olarak bulmadık malesef. Sol arka lastiğin hemen üst arkasında bir boşluk var orası su doluyor. Onu belirleyemedik. Sağ tarafta aynı kısım antenden gelen su ile doluyor.
Ama sol tarafı belirleyemedik. Birde Simit Lpg tankının orta altındaki kalbloların geçtiği yerden tankın içine alıyor. Bu kısımada önlem almak gerekir mi? .
[member=75]badilcan[/member] Abi bende o sağ taraftaki çukur kısma sürekli su doluyordu epey süre bulamadım ama geçen çözüme kavuşturdum. Bagajın yan sacı ile çamurluk sacının birleştiği noktadaki mastik çatlamış oradan giriyormuş. Paçalık civatası oraya takıldığı için söküp takmalarda veya tamponun aşırı esnetilmesinde o kısım çatlayabiliyor. Eve geçince resmini atarım. Belki sende de böyle olabilir.

Cem Baydar

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gördüğüm kadarıyla bu konu herkesin ilgisini çekti. Havanın durumuna göre pazar gunu soylenenleri yapacağım. Tecrübelerimi sizlerle paylaşırım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gördüğüm kadarıyla bu konu herkesin ilgisini çekti. Havanın durumuna göre pazar gunu soylenenleri yapacağım. Tecrübelerimi sizlerle paylaşırım.

Forumdaki her konu ilgi çekiyor, çünki yardımlaşmak için can atan üyelerimiz çoğunlukta... Bir de üzerine Usta'lar eklenince tadından yenmiyor burası... (Mazdagaraj reklam servisi sundu)

:D

Söylenenleri yaparken, fotoğraflama da yapabilirsen, ilgi kat sayısı iki ile çarpılabilir... :)

Kolay gelsin...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Forumdaki her konu ilgi çekiyor, çünki yardımlaşmak için can atan üyelerimiz çoğunlukta... Bir de üzerine Usta'lar eklenince tadından yenmiyor burası... (Mazdagaraj reklam servisi sundu)

:D

Söylenenleri yaparken, fotoğraflama da yapabilirsen, ilgi kat sayısı iki ile çarpılabilir... :)

Kolay gelsin...
İyi reklam oldu Veli bey. Ben de face'deki tüm listeme mazdagaraj facebook 'u beğenme daveti gönderdim, şu an itibariyle bir 30 kişi olmuştur. Bazıları hiç duymamışlar, Alman malı mı diye soranlar var, hangi markanın yan ürünü diye soranlar var, epey bir tanıtım yaptık bir iki kişi de almayı düşünüyor. Foruma da üye olurlar yakında. Hatta bir tanesi yazmış "Mustafa hoca buna takıntı yaptıysa bir bildiği vardır." :)

Üst Alt