Mazda 626 GF (1997-02) Direksiyon Kumanda Kolu Çalışması

CeNDeL

Katılımcı
Oğuzhanın kendi aracındaki direksiyon kumandası ile ilgili yapmış olduğu çalışmayı paylaşması ile bizim arabalarında orjinal kumandasının olduğunu öğrendim ve yine Oğuzhanın yönlendirmesiyle kendi aracımın airbag kısmını söktüm ve kumanda için gerekli olan soketin olduğunu ve altyapının hazır olduğunu gördüm :)
eba146559540cf6cd83998d808e46149.jpg

Daha sonra teybi söktüm ama kumanda için gelen soket yoktu. Sonra kabloyu en başından takip edebilmek için direksiyonun altındaki plastiği söktüm ama nereye gittiğini bulamadım. Burdaki kablo demeti çok karışık burdan itibaren takip edemedim ;
7d009e3282e0f1b06bc3bf13ef37e599.jpg

Gerçi kabloyu bulup bulmamak çokta önemli değil önemli olan direksiyonun içinde olan soketin arkaya geçip devam etmesi ve buda mevcut zaten ;
782c6cb8979887489795c0a35320eff3.jpg

Resimdeki turuncu beyaz çıkık olan soket kumandanın soketi ölçü aleti ile kontrol ettim. Direksiyonun içinde kolun monte edileceği 3 adet vida deliğide hazır vaziyette.Yani altyapı olarak herşey hazır tek eksik direksiyonda kol için delik olmaması ama o da kesilebilir sıkıntı yok. Bundan sonraki aşama yurtdışından yada servisten kumanda alıp montajı yapmak. En kısa zamanda bitmiş halinide paylaşırım inşallah :)

CeNDeL

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1-Oğuzhan bende navitech double din var ve bildiğim kadarıyla kumanda komutları dirençle veriliyor eğer öyleyse sendeki gibi bir aparata ihtiyaç olmaz heralde değilmi?
2- Bu direksiyon kumandası Türkiyede sadece astinalardamı var yani çıkmacılardan araştırırken senin aracın modelinimi söyleyeyim ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teybin arkasına gelen soketlerden kabloları tek tek kontrol ettin mi abi? Eğer oraya gelmiyorsa muhtemelen cruise control içindir sendeki soket. Ama fark etmez dediğin gibi direksiyondan geçmesi bizim için yeterli oradan sonrasına kablo çekebilirsin O0

CeNDeL

Katılımcı
Teybin arkasına gelen soketlerden kabloları tek tek kontrol ettin mi abi? Eğer oraya gelmiyorsa muhtemelen cruise control içindir sendeki soket. Ama fark etmez dediğin gibi direksiyondan geçmesi bizim için yeterli oradan sonrasına kablo çekebilirsin O0
Hadi yaa crusie control mü yapsam yoksa :) Evet abi kontrol ettim teybin oraya gelmiyor malesef soketten 4 tane kablo çıkıp gidiyor ama nereye gittiğini bulamadım. Cable tracker diye bir cihaz var halk dilinde bili bili olarak geçer :) yani kablo bulucu bu cihazla bulabilirim kablonun nereye gittiğini. Peki o soketten çıkan kabloları kesicem ya sıkıntı olmaz heralde sonuçta boşta duruyor orda değilmi?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hadi yaa crusie control mü yapsam yoksa :) Evet abi kontrol ettim teybin oraya gelmiyor malesef soketten 4 tane kablo çıkıp gidiyor ama nereye gittiğini bulamadım. Cable tracker diye bir cihaz var halk dilinde bili bili olarak geçer :) yani kablo bulucu bu cihazla bulabilirim kablonun nereye gittiğini. Peki o soketten çıkan kabloları kesicem ya sıkıntı olmaz heralde sonuçta boşta duruyor orda değilmi?
O muhtemelen motor kısmına geçiyordur. Cruise control motorunun ecusuna gider oda genelde motorda oluyor motor kısmında boş soket varsa oraya bir yere çıkıyordur araştırmak lazım.
Kabloların ucu boştadır zaten kesmene gerek yok ek aparatları var veya kabloyu hafif sıyırıp birleştirirsin.

Sen gene emin olmak için soketten kabloları ölç voltaj geliyormu veya şase varmı kablolarda O0

Son düzenleme:

CeNDeL

Katılımcı
1-Oğuzhan bende navitech double din var ve bildiğim kadarıyla kumanda komutları dirençle veriliyor eğer öyleyse sendeki gibi bir aparata ihtiyaç olmaz heralde değilmi?
2- Bu direksiyon kumandası Türkiyede sadece astinalardamı var yani çıkmacılardan araştırırken senin aracın modelinimi söyleyeyim ?
Bide bu soru kaldı :) Çok soruyorum ama kusura bakma yanlış bişey yapmak istemiyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bide bu soru kaldı :) Çok soruyorum ama kusura bakma yanlış bişey yapmak istemiyorum
İstediğin kadar sorabilirsin sorun yok.
Double dinlerin genelinde otomatik olarak komut öğretiliyor ve kaydediliyor aparata ihtiyaç olmaz büyük ihtimal.
Direksiyon kumandası astinaların gt modelinde var. Birde makyajlı astinalarda var sanırım (2001-03)

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Hadi bakalım kolay gelsin inşallah olur diyelim bizde yaptırırız

CeNDeL

Katılımcı
İstediğin kadar sorabilirsin sorun yok.
Double dinlerin genelinde otomatik olarak komut öğretiliyor ve kaydediliyor aparata ihtiyaç olmaz büyük ihtimal.
Direksiyon kumandası astinaların gt modelinde var. Birde makyajlı astinalarda var sanırım (2001-03)
Tamam teşekkür ederim bi araştırayım bakalım inşallah çıkmacılarda bulurum bulamazsam yurtdışından almak için yine senin yardımına ihtiyacım olacak :)

CeNDeL

Katılımcı
Uzunca bir araştırmadan sonra Ebay üzerinden Almanya'da bulunan bir satıcıdan 52 tl + 30 tl kargo ücretiyle çıkma direksiyon kumandası aldım. Sıfır olarak servis dışında hiçbir yerde yok çıkma olarakta sadece yurtdışında var o da birkaç tane. Muğla Gören'den Okan abiyle görüştüm sağolsun çok yardımcı oldu elimizde yok ama istersen sipariş ederiz 1 ay içinde gelir dedi fiyatını sordum 340 lira dedi :) Bakalım 10 güne kadar gelecek inşallah. Çalışmayı tamamlayınca tekrar bilgilendirme yapıcam. .

CeNDeL

Katılımcı
Hayırlı olsun abi bekleyelim bakalım :)
Birde benim resimden gördüğüm kadarıyla kumanda kolunda vol+ vol- source ve select olmak üzere 4 fonksiyon var ileri geri falan yok. Ama senin geçen gün açtığın konuda yazdıklarına göre dörtten fazla işlem yapabiliyorsun. Bunu o aparat sayesindemi yaptın yoksa kolda dörtten fazlamı var ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
pioneer teypler için
vol+ vol- zaten sabit
source: aux-usb-radio (benim teypde cd yok) geçiş ve basılı tutunca teyp kapatma. Tek basınca teyp açma.
select: şarkı ileri doğru değiştirme. Basılı tutunca şarkıyı ileri sarma. Radio modunda frekans değiştirme. Basılı tutunca otomatik arama.
Kalıbını çıkartırım O0

CeNDeL

Katılımcı
pioneer teypler için
vol+ vol- zaten sabit
source: aux-usb-radio (benim teypde cd yok) geçiş ve basılı tutunca teyp kapatma. Tek basınca teyp açma.
select: şarkı ileri doğru değiştirme. Basılı tutunca şarkıyı ileri sarma. Radio modunda frekans değiştirme. Basılı tutunca otomatik arama.
Kalıbını çıkartırım O0
Anladım teyple alakalı birşey o zaman. Benim teybe 6 adet fonksiyon tanımlayabiliyoruz ama kumandada 4 tane tuş var geri kalan 2 fonksiyonuda kombinasyonla çalıştırmayı denicem. Mesela select ve source tuşuna beraber bastığımda teybi kapatacak. Tabi devresini incelemem lazım olurmu bilmiyorum.

Üst Alt