Mazda 626 GF (1997-02) Devir Dalgalanması ve Stop Etme

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
aracımı sabah çalıştırıp 2-3 km yol alınca tarfik ışığında bekliyorsam stop ediyor, 2-3 defa yaptı bunu
aracı ilk aldığımda da akü ışığının arad yandığından bahsetmiştim, rölantiden olduğunu öğrenmiştik
araç rölantideyken bakıyorum hafif dalgalanma var, benzine alıp baktım onda da aynı dalgalanma var
bazen sert bir dalgalanma ile rölanti çok düşüyor, stop etme olayı bundan oluyor,
stop etmese de bile akü ışığını yakıyor, hatta birkaç defa da motor ışığını yaktı
rölanti düşüyor, aracı titretiyor
ben de biraz araştırma yaptım rölanti motorunun öne çıktığını gördüm
boğaz kelebeği ve hava akışmetre temizliği de söyleniyor, ama murat usta boğaz kelebeği temiz demişti, hava akışmetreyi temizleyelim demişti geçen yanına gittiğimde

[member=41]aliparlar1983[/member] ali hocam da bir konuda rölanti motorunun kolay kolay arıza yapmayacağını hararet-fan ve ısı müşürlerine öncelikle bakmak gerektiğini yazmış

bu hafta sonu murat usta ile bir bakalım istiyorum,
gitmeden önce sizlerin de görüşlerini alayım dedim
rölanti motoru arızalı mıdır, nası tespit edilir, başka hangi noktalara bakmak lazım?

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benzer bir durum benim 91 model 323 aracımda da vardı.
Kaza sonrası fanı çalıştıran müşür yan sanayi takılmış.
Orjinali ile değiştirildiğinde düzelmişti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hem sormuşsun hem de ufaktan yanıtları vermişsin... :)

Dua edelim de; rölanti motoru sıkıntısı çıkmasın. Küçük bir incir fidanı ocağında filizlenebilir yoksa... Allah korusun.

Boğaz kelebeği, distribütör, rölanti motoru ve üzerindeki sensörler bu dalgalanmaya sebep olabilir...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hem sormuşsun hem de ufaktan yanıtları vermişsin... :)

Dua edelim de; rölanti motoru sıkıntısı çıkmasın. Küçük bir incir fidanı ocağında filizlenebilir yoksa... Allah korusun.

Boğaz kelebeği, distribütör, rölanti motoru ve üzerindeki sensörler bu dalgalanmaya sebep olabilir...
her hafta ya murat ustanın ya lpg cinin yanındayım, cumartesi murat usta ile beyin fırtınası yapalım biraz :)
inşallah dediğin gibidir veli abi
ağzına tüküreyim param olaydı da arabayı istanbula atıp ardıma bakmadan kaçaydım :D

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
bizim araçlarda rolanti dalgalanması kronik olabilir mi :) benimkinde de var ama stop etmiyor, zamanla farkettiğim şu ki; fan devreye gireceği anda rolanti 1 veya 2 saniyeliğine düşüyor.. ama akü ışığı vs. yanmıyor bende.

Bir de farkettiğim şu, lpg depoda çok az varken çekişi düşüyor arabanın.. Sanırım dibinde tortu vs. kalıyor. Veli abinin dediği şu lpg katkısını bi yapamadım, koca Eskişehir de tek bir yerde bile satılmıyor şu zımbırtıdan ya.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bizim araçlarda rolanti dalgalanması kronik olabilir mi :) benimkinde de var ama stop etmiyor, zamanla farkettiğim şu ki; fan devreye gireceği anda rolanti 1 veya 2 saniyeliğine düşüyor.. ama akü ışığı vs. yanmıyor bende.

Bir de farkettiğim şu, lpg depoda çok az varken çekişi düşüyor arabanın.. Sanırım dibinde tortu vs. kalıyor. Veli abinin dediği şu lpg katkısını bi yapamadım, koca Eskişehir de tek bir yerde bile satılmıyor şu zımbırtıdan ya.

Lpg azalınca basınç düşer ve çekiş düşer bu gayet normal... Lpg deposunu bitirene kadar kullanılmasını tavsiye etmiyorum, dibindeki pislik tortu her seferinde enjektörlerden geçeceği için zamanla kirlilik oluşturur...

Fanın çalışması, klimanın çalışması, arka cam rezistansının çalışması, farların ilk açıldığı an ve direksiyonu sağa sola çevirdiğinde rölantinin normal şartlarda yükselmesi ve kısa bir süre sonra yerine geri oturması gerekiyor, bu olmuyor ve tam tersi rölanti düşüyorsa sorun var demektir...

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Lpg azalınca basınç düşer ve çekiş düşer bu gayet normal... Lpg deposunu bitirene kadar kullanılmasını tavsiye etmiyorum, dibindeki pislik tortu her seferinde enjektörlerden geçeceği için zamanla kirlilik oluşturur...

Fanın çalışması, klimanın çalışması, arka cam rezistansının çalışması, farların ilk açıldığı an ve direksiyonu sağa sola çevirdiğinde rölantinin normal şartlarda yükselmesi ve kısa bir süre sonra yerine geri oturması gerekiyor, bu olmuyor ve tam tersi rölanti düşüyorsa sorun var demektir...

Abi tam olarak şöyle oluyor, rolantideyken farları yaktığımda veya camları açtığımda rolanti düşüyor gibi. aslında daha doğrusu dalgalanıyor diyelim. ama önce yukarı mı çıkıyor aşağı mı iniyor bilmiyorum ama sanki yakıt gücünü oraya aktarıyor gibi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi tam olarak şöyle oluyor, rolantideyken farları yaktığımda veya camları açtığımda rolanti düşüyor gibi. aslında daha doğrusu dalgalanıyor diyelim. ama önce yukarı mı çıkıyor aşağı mı iniyor bilmiyorum ama sanki yakıt gücünü oraya aktarıyor gibi.

Sistem bunun üzerine kurulu zaten ama rölanti önce yükselmesi ve geri yerine oturması gerekiyor, önce düşüyor ve sonra yükseliyorsa sistemde sorun var demektir...

Araca yük bindiğinde rölanti düşmesin, sorun yaşanmasın diye böyle bir şeyi yapmış capon emmiler...

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Sistem bunun üzerine kurulu zaten ama rölanti önce yükselmesi ve geri yerine oturması gerekiyor, önce düşüyor ve sonra yükseliyorsa sistemde sorun var demektir...

Araca yük bindiğinde rölanti düşmesin, sorun yaşanmasın diye böyle bir şeyi yapmış capon emmiler...

Veli abi bu saatte üşenmedim arabayı çalıştırdım, tam olarak söyleyebilirim şimdi.. normalde araba 700 devirde duruyor rolantide.. ön iki camı indirmek istediğimde arabanın rolantisi 600 e düşüp sonra 700 e çıkıyor. hatta şöyle oluyor, cam açma düğmelerini bırakana kadar 600'lerde. dediğin gibi bir sorun var sanırım..

benzine alıp deneyecektim ama unuttum, onu da sabah denerim artık :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Arabanın yanındayken bende yüke bindirip gözlem yaptım.

Bende rölanti önce düşüyor sonra artıyor diye biliyordum ama tam tersiymiş.

Klima açarak ve arka cam rezistansı çalıştırarak denedim...

Not: Sadece benzinde denedim

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Normal olanı tam tersi Murat, yoksa o özelliğin bir anlamı kalmıyor... ;)

Hakan test etmiş bak, benim 626 varken de öyleydi...
Benimkide öyleydi önce yükseliyordu. Dedim bunda bi ipnelik var emilsiyon ayarıyla oynadım kendimce standarda getirdim. Düşecek gibi olurken kalkıyor. Ama yükselip inme yok. Bence ya hiç düşmücek düşer gibi edip duracak yada düşüp kalkacak. Önce yükselip sonra kalkmasını ben sorun olarak görmüştüm. Mazdam yanımda olsa kurcalar daha net cevap sölerdim abi. Pejo beni bozdu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yük bindiğinde oluşturulan dalgalanmanın temel sebebi sürücünün sıkıntı yaşamaması içindir... Güç bindiğinde devir yükselecek ki; araç stop etme durumu ile karşı karşıya kalmasın.

Örneğin, sokaktan ana yola çıkacaksın ve sağı solu kontrol ettin, direksiyonu çevirmeye başladın, devir düşerse aracın hareketi ile birlikte bu stop etmeye varabilir (bir ihtimaldir varır demiyorum zaten) bu gibi durumları önlemek için gerekli yerlerde devir önce 100-200 rpm kadar (tam hatırlamıyorum) yükselir ve yerine oturur... Sürücü gardaşımız da sorunsuz aracını kullanır, mutlu mes'ut olur...

Evet pejo seni bozdu, bırak şu fransız tenekesini de eli yüzü düzgün bir şey bul. :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdi aklıma düştü; devir dalgalanmasını bir ihtimal devir daim pompası sorunlu ise yapabiliyor... Suyun gerektiği gibi sirkülasyonu olmadığı için tekleme veya devir dalgalanması şeklinde ortaya çıkabiliyor...

Aklınızı bulandırmak istemem ama böyle bir ihtimal de var... :eek:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Devir daim ile yada suyla ilgili durum var ise uzun süre rolantide bekletin yükselme oluyorsa Veli abinin dediğine yoğunlaşmalı. Bu durum seri dalgalanmadan çok uzun yani bir süre yüksek bir süre alçak şeklinde olur.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Ufak tefek dalgalanma benimkinde de var ama bugüne kadar hiç stop etmedi tek sıkıntı motor sıcakken stop edip çalıştırdigım da ilk anda gaz yemiyor gibi oluyor sonra herşey yoluna giriyor

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
o zaman aracı bir de yüke bindirip gözlemek lazım
hem ikk çalıştırmada benzindeyken yüke bindireyim ve rölantisini videoya çekeyim
bir de lpg ye geçince video çekeyim, buraya koyayım

cumartesi murat ustanın yanına gidebilirsem burada konuştuklarımız not aldım, hepsini tek tek sormaya çalışırım

stop etme olayı 1 defa oluyor sürüş süresinde, o da ışıkta beklerken ya da yeşil yanıp tam harekete geçecekken
akü ışığının yanmasını rölantinin fazla düşmesine bağlıyorum, ama 1-2 defa da motor ışığı yandı

yalnız göstergedeki bu ışıklar bir parlayıp sonra sönükleşiyor
yani mesela el freni çektiğinizde göstergede yanan ışık gibi net ve canlı değil, yanıp yanmadığı belli olmuyor, ışık şiddeti artıp azalıyor gibi
gösterge panelinde görüntü karışması gibi bir şey olabilir mi?
video üzerinden net konuşuruz

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
üstad göstergede motor ışıgı yandı diyorsun o ışıgı boşuna koymamışlar japon mühendis kardeş motor da her hangi bir arıza oldugu zaman beyin onu algılar ve arıza lanbası yakar bunu anlamak için her önüne gelen bilgisayara degil her bilgisayar tam hükmetmiyecegi için kimisi eksik gösterir beyini tam okumaz kimiside yanlış arıza kodu verir bundan ne çıkartıcaksın mazda servisine gidip o aracın orj bilgisayarı NGS test cihazıdır baglat baktır arıza net görünür öyle murat ustaya gidip ordan lpg ciye gidip burdan anladıklarını izat edip çözüm aramak zaman kaybı sizin için dogru yol izlemedigin zaman burda her gün ayrı bi şey yazar durur sun bu mazda inanın sizin anlattıgınız kadar sorunlu bir araba degil her dima kafasına göre sorun çıkartıcak bir araç degil bir kere adam gibi baktırır sonrasında çözüm neyse o yapılır dikkat ediyorumda sürekli aracınız ile ilgili sorun paylaşıyorsunuz bu kadar sorunlu mazda oldugu nu düşüne miyorum gerçekten bu kadar sorun lu ise zaten arızanın dibini görmek zor tuzu biberini geçer yag bu hali ile mutlu ol kendine eziyet etme yada sat kurtul ..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
üstad göstergede motor ışıgı yandı diyorsun o ışıgı boşuna koymamışlar japon mühendis kardeş motor da her hangi bir arıza oldugu zaman beyin onu algılar ve arıza lanbası yakar bunu anlamak için her önüne gelen bilgisayara degil her bilgisayar tam hükmetmiyecegi için kimisi eksik gösterir beyini tam okumaz kimiside yanlış arıza kodu verir bundan ne çıkartıcaksın mazda servisine gidip o aracın orj bilgisayarı NGS test cihazıdır baglat baktır arıza net görünür öyle murat ustaya gidip ordan lpg ciye gidip burdan anladıklarını izat edip çözüm aramak zaman kaybı sizin için dogru yol izlemedigin zaman burda her gün ayrı bi şey yazar durur sun bu mazda inanın sizin anlattıgınız kadar sorunlu bir araba degil her dima kafasına göre sorun çıkartıcak bir araç degil bir kere adam gibi baktırır sonrasında çözüm neyse o yapılır dikkat ediyorumda sürekli aracınız ile ilgili sorun paylaşıyorsunuz bu kadar sorunlu mazda oldugu nu düşüne miyorum gerçekten bu kadar sorun lu ise zaten arızanın dibini görmek zor tuzu biberini geçer yag bu hali ile mutlu ol kendine eziyet etme yada sat kurtul ..

teşekkürler [member=66]Adem Usta[/member] m
ben teknik konuları çok bilmediğim için burada sık paylaşım yapıyorum, dediğiniz gibi ben de aracın aman aman sorunları olduğunu zannetmiyorum, bu araç bu kadar sorunlu olamaz
test cihazına hertere gittiğimde bağlatacaktım, arızalı falan dediler, sonra da öyle kaldı
herterle tekrar görüşüp arıza kodlarına baktırayım abi, bu aklıma hiç gelmedi

abi arabayı satmaktan vazgeçtim gibi, hatta ilandan da kaldırdım
bu arabayı sen adam edersin anca abi O0
parayı denkleştirince yanındayım inşallah
güzelce yaptırıp binmek istiyorum,
ben arabadan umutluyum, kompresyon testi düzgün yapıldıysa her piston 12,5 bar verdi,bu da iyiye işaret diye düşünüyorum
sadece biraz maddiyat lazım sevgili ustam :)

Üst Alt