Mazda 626 GF (1997-02) Devir Dalgalanması ve Stop Etme

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Kılmayı kontrol ettim açık değil ama sanki bi elektrik kesintisi yaşıyor araç bakalım neyden çıkacak buji kablosu veya Bobin diye başlıcama işe hayırlısı
Geçmiş olsun öncelikle.Buna benzer tıklama sorunu devirde denge sorunu yaşamıştım.Sık sık tıklama ve beraberinde benzin tüketimi artmış rastgele zamanlı röle veya selenoid sesi gibi sesin kaynağı LPG sisteminin akım hattında bulunan sigortanın temas sorunu çıktı.Sigortanin soket değişince tiklamalar haftada 10 lt benzin sarfı bitti.Lpg sistemi akım kesilince devreden çıkıp benzine geçiyordu akım gelince tekrar devreye giriyormuş.Rôlanti sorununun tek nedeni olmayabilir.Ateşleme bobini buji kablo Pcv valf vakum hattında kaçaklar motor hararet müşür sübap arızası ve sıklıkla lambda sensör arızası neden olabilir ilaveten LPG regülatörü kaçak yapıyorsa devirli giderken anı kazık fren ile durmada lpg beyin tüm enjektörleri korumak için kilitliyor ve motoru stop ettiriyor.Lpg ustası ile bilgisayarlı yol testimde kazık frende regülatör gaz basıncının düşmediği hatta arttığı gözlenir teşhis konur boş yere regülatör masrafı olmaz. Kolaydan zora doğru rota çizmek gerek.

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Selamlar herkese aranıza yeni katıldım kayseride yaşamaktayım 2000 model glx 626 aracım var çok severek aldım 5 ay önce ama şu sıralar rölanti yle ilgili sıkıntı yaşıyorum arabam ışıklarda duracağı zaman veya vites küçültrken debriaja basınca devir saati sıfıra düşüyor bazen stop ediyo bazen toparlıyo neden olabilir her usta farklı bişey söylüyo kafam karıştı başına böyle bişey gelen veya çözüm sunacak olan varsa çok sevinirim
Merhaba hemşehrim.
Araç rölantide çalışır vaziyette iken klimayı devreye aldığında aynı salınımı yapıyor mu? Klima+Uzun farları devreye aldığında durum nedir, rölanti sabit kalıyormu, salınım mı yapıyor? Motor üzerindeki yeşil başlı olması lazım ama emin değilim ısı sensör soketini söküp takmakta fayda var.Ayrıca bir akşam aküyü kutup başlarında sök ve sabah tekrar tak.Bahsettiğin sorunun buji,kablosu ve bobin kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ben.

Bika

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Evet kılmayı da farlarda açtım çok az bi etki oluyo rölanti ye ama salınım derecesinde değil dururken olduğu yerde hiçbi sıkıntı yok gaz veriyorum bırakıyorum araç sıcakken gayet normal ilk başlarda sorun lpg de sanıp baktrmıştım ama benzinde de aynı

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Evet kılmayı da farlarda açtım çok az bi etki oluyo rölanti ye ama salınım derecesinde değil dururken olduğu yerde hiçbi sıkıntı yok gaz veriyorum bırakıyorum araç sıcakken gayet normal ilk başlarda sorun lpg de sanıp baktrmıştım ama benzinde de aynı
Aküyü deneyin.Bir ihtimal düzelebilir.
Aklıma birde debriyaj konum sensörü mü tam adı bilemiyorum ama debriyaj ile ilgili bir sensör var, onuda kontrol ettirebilirsiniz,en azından soketi sök tak yaptırıp temizleyici sprey ile temizlettirebilirsiniz.
Çözüm bulabilirseniz yazmayı unutmayın.

Bika

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu gün aracımı bi arkadaşında tavsiyesiyle başka bi utaýa götürdüm durumu anlattım aç bakalım kaputu dedi baktım kendinden emin ALLAH var dedimki bu adam bu sorunu çözer motorun sesini dinledi sonra bi petşişeyle su getirdi döktü sağa sola sonra dediki lpg montaj sırasında manifolt a açılan yerlerden hava alıyo hakkatende bende gördüm suyu döktüke çe motorun sesi değişiyodu bu iş tamam dedim o an neyse hava alan yerleri kapattı bi bak bakalım dedi bi tur attık beraber ilk ışıkta yine aynı sorun devir saati düştü ve stop yani sorun devam

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu gün aracımı bi arkadaşında tavsiyesiyle başka bi utaýa götürdüm durumu anlattım aç bakalım kaputu dedi baktım kendinden emin ALLAH var dedimki bu adam bu sorunu çözer motorun sesini dinledi sonra bi petşişeyle su getirdi döktü sağa sola sonra dediki lpg montaj sırasında manifolt a açılan yerlerden hava alıyo hakkatende bende gördüm suyu döktüke çe motorun sesi değişiyodu bu iş tamam dedim o an neyse hava alan yerleri kapattı bi bak bakalım dedi bi tur attık beraber ilk ışıkta yine aynı sorun devir saati düştü ve stop yani sorun devam
:( :(

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Aracın LPG montajını siz mi yaptırmıştınız? Montaj öncesi bu sorunlar var mıydı?

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Aldığınızdan beri bu sorunlar var mıydı süreç içerisinde artan bir tempoda mı oluştu?

Teşhis edebilmek, çözebilmek için ilk ve en önemli nokta oluyor. Bodoslama parça değişimi yerine sorunu analiz etmek lazım.

Bika

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aldığımda böyle bi sorun yoktu sonradan başladı zaten sıkıntı bu nereye götürdüm sem şu parçadan sıkıntı o değişecek bu değişecek diye yaklaşımlar var ama hiçbiri sorunu tam olarak bilmiyo yani yatutarsa hesabı birde benim bu ilk mazda aracım benmde pek anladım söylenemez bugün pazar oldu için müsaittim açtım kaputu baktım sensörlere falan bi kablo falan çıkmıştır gözden kaçıyodur diye bu üst kapağın sol tarafta iki sensör var onlar dikkatimi çekti heralde krank konum ve egzantirik sensörleri motor çalışırken sağdaki egzantrik oluyo heralde de onu çektim hiç tepki vermedi bu normalmi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilmediğin yerleri kurcalarken farklı sorunlar oluşabilir aman dikkat. :) Öncelikle iyi bir usta bulman gerekiyor.

Bika

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Abi bi bulabilsem gerçekten çok can sıkıcı bi durum arabadan resmen soğudum

Bika

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bugün nihayet biyerde bağlantı soketi bulup arabayı arıza tesbit cihazına bağladık ama hiç arıza kodu düşMemiş hiçbir arıza yok usta dediki sorun mekanik aksamdan kaynaklanıyor bi Motorcu ya göster haklımı sizce

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün nihayet biyerde bağlantı soketi bulup arabayı arıza tesbit cihazına bağladık ama hiç arıza kodu düşMemiş hiçbir arıza yok usta dediki sorun mekanik aksamdan kaynaklanıyor bi Motorcu ya göster haklımı sizce

Arıza kodunun olmaması, sensörlerin ve elektrik aksamının doğru çalıştığına işaret. Tabi cihaza bağlanmakta sorun yoksa.

Bika

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
2 kez bağlandı aralıklarla sorun yok dendi bende yanındayım aracn

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Boğaz kelebeğini temizleyip benzinde kullanın aynı sorun bende de vardı. Vitese takıyorum frene basınca stop ediyordu. Lambalarda duruyordum rölantim 0.1e düşüyordu zor topluyordu kendini. Boğaz kelebeğini temizledik sökmeden siyah duman attı 2 şişe kadar sprey sıktık ama rölantim bu sefer saçmalamaya başladı debriyaja basınca 3 4bin devirlere çıkıyordu. Benzinde kullandım düzeldi ama sorun devam ediyordu. 5 10km bayır aşağıya vites boşta indim(benzinde) düzeldi. Denemeniz de fayda var

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Cihaza bağlansa da bazı arızalar görünmeyebilir bu modellerde arıza tespiti çok gelişmiş değil sadece temel şeyler görünebiliyor. Debriyaj pedalında switch var o işlevini yerine getiriyor mu kontrol ettiniz mi?

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Cihaza bağlansa da bazı arızalar görünmeyebilir bu modellerde arıza tespiti çok gelişmiş değil sadece temel şeyler görünebiliyor. Debriyaj pedalında switch var o işlevini yerine getiriyor mu kontrol ettiniz mi?
Hocam o switchin yerini tarif edebilir misiniz?

Bika

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çok şükür aracımdaki rölanti ve stop etme sorunum çözüldü daha önce bahsettiğim ustanın thşisi doğruymüş motor hava alıyormuş lpg montaj sırasında manifolt tan açılan yerlerden titiz bi çalışmayla halloldu kayseri AKEL OTO Servisi ve Hasan usta ya teşekkür ederim

Üst Alt