Mazda 626 GF (1997-02) Devir Dalgalanması ve Stop Etme

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kafanda Volvo alma düşüncesi varsa ciddi ciddi, bir başlık aç orada yatıralım masaya

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Valla sizlerin de tavsiyeleriyle mazda 626 almıştım ve hiç pişman olmadım, o yüzden fikirlerinize çok güveniyorum [member=57]hagakure[/member] [member=9]domestos[/member] .. eğer volvo için düşünceleriniz de böyleyse hiç kafamı karıştırmayayım.

İyi kötü olayına girmek göreceli olabilir, ben sadece somut delillere dayanarak tavsiyede bulunuyorum... Bana göre ön tasarım iyidir kötüdür ama parça fiyatları, arıza yapma oranları veya kronik sorunları değişmez bir gerçektir...

Japon araçlarından sonrası zaten hep pişmanlık yaşatma potansiyeli olanlardır bence...

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Aklımın köşesine ara ara Volvo S80 ( 1999 -2002) Volvo V70 (2000 -2004 )gelir gider giderde her zaman ah şu şanzıman dememek için gitmesine izin veririm..

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
sevgili arkadaşlar ve [member=66]Adem Usta[/member]
biraz önce asaletle ve servisten fuat usta ile görüştüm,
arka motor kulağı kopuk
subaplarda sıkıntı yok, ayarları normalmiş
kompresyon testi de yapmış, pistonlar birbirinden farklı 130,140,150 gibi değerler vermiş
fuat usta düşük dedi, en az 160 olması gerekiyor dedi
bir de daha önce motor kapağı işlem görmüş dedi, araç anladığım kadarıyla hararet yapmış dedi

murat ustanın yaptığı kompresyon yanılttı bizi demekki
durum bu
iş çıkışı gidip alacağım

merhaba sübop ayarları normal nasıl normal sübop aralıkları kaç hangi süboba kaç sentil giriyor çok gevşek çokmu sıkı yoksa degerler hep farklımı yani konporosör ölçümünü diger usta düşük diyor bir başka usta iyi diyor neyse kadir abi videodan ses dinlemekle yorum yapıcak olursam işimiz zor ben anlamıyorum yokmu işi bilen bir usta bu arabanın derdi bu.
bu araba yarar yada yaramaz digecek bu kadar harcarsın bu olur olmazssa bu olur diye allah yardım etsin

arka motor kulagı kopuk demişssin bu araçların %80 nin ön ve arka kulakları kopuktur önce ön kopar sonra orta ve sonra arka bunu fark edip önlem almaz isen sag üst kulak kopar bunlar ortak çalışır ve baglantılar bir digerinin yükünü azaltır dolayısı ile hepsinin saglam olması lazım aksti taktirde motor çok ileri geri vurur tirreşim sogukken fazla olur ısınıca vuruntuya döner böyle sıkıntılar yapar

arka motor kolagının degişmesi için alt traversein sökülmesi lazım taravers sökülmeden bu iş olmaz durum böyle olunca kimse sökmeye yanaşmıyor yaani travers eksos direksiyon kutusu falan komple sökülüyor araka şanzuman kulagının somunlarına ulaşamıyorsun dolaysı ile işlem yaklaşık 4 saat sürüyor iş bittiginde mejbur rot ayarının kontrol edilmesi gerekiyor ön tamkım iniyor ve biniyor rot ayarı olmadıgı zaman sıkıntı olur çekme yapabilir

bu taravers indigi zaman viraj orta lastiklerinde müdale edilmesi lazım üzerinde iken onun müdeleside zor ve traversi yerine koymadan karşı şase yüzeylerinin greslenmesi lazım olası gacırtılar olmasın

P1631 bu arıza kodu sıkıntılı işte daha önce bu araç şarz dinamosu ile lakalı bir sıkıntı yaşamış şarz ediyor olabilir ama konjektör den beyine sinyal gide ve kontrol modülü ana role sinyalı göstergeye iletir ve götergedeki lanba bu şekilde söner

yani sizin araç şu anda şarz ediyor ama göstergedeki şarz lanbası sönmüyor onu farklıbir şekilde söndürmüşler bunun arızasını veriyor bu durum sizin için sorun mu hayır degil bende olsam aynı şekilde yapardım çünkü sitemin normal olması gerektigi gibi işi yapıcak olur isek aracın beyinin tamire gitmesi gerekir ve şarz dinamosunun orj alınıp takılması gerekebilir buda çok maliyet demek oluyor

arıza kodunun karşılıgı

P1631 ana role arızası ( güç tutma )
P1631 main rrelay (power hold )
P1631 seri iletişim hatası şifre

P1631 alternetör output voltege low wiring alternetör drive belt alternetör açıklaması yukarda yazıyor

yag bu aracı satıcan yada bu şekilde keyfini sürücen fazla kendine de bizede ezyet etme bazı araçlar vardır çok kurcalanmıştır bazı şeylerin vakti gelmiştir bunun tamiri degil avrupa aklı ile garaja yani hurdaya çıkması gerekir fakat bizim türkiyede durum farklı tamri uzuz mzlezeme ile benzer malzeme ile tamir bu da sana ne kadar hizmet eder sagklıklı olur tartışılır ve bazı parçalar orj olması gerekir bunada ulaşamıyorsun şarz dinamusunun beyin ile sorunu gizi hel etmeye kaklksan orj çalışma ile maliyetr 1000 nirada olur 2000 binlirda olur işte bunlarda bizi üzyor degişik çözümlerme bulmaya yöneltiyor yönelincede sonuç bi iyi bi kötü oluyor bundan çıkarıcaksınız olası bu durum olduga kadar iyidir yag satarız yada bu şekilde olabilecek ciit sorunları yaptırır çıkıcak sorun öyle bir çalışmanın karşılıgında ne olucak ise çok şükür der fazla kurcalamadan arca barşışık bir şekiklde bineriz daha fazla şey yazmak isterdim ama bekliyen işler var görüşmek üzere kolay gelsin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ustam ellerine sağlık yazılacak her şeyi yazmışsın... Üstüne laf edecek şey kalmamış.

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
merhaba sübop ayarları normal nasıl normal sübop aralıkları kaç hangi süboba kaç sentil giriyor çok gevşek çokmu sıkı yoksa degerler hep farklımı yani konporosör ölçümünü diger usta düşük diyor bir başka usta iyi diyor neyse kadir abi videodan ses dinlemekle yorum yapıcak olursam işimiz zor ben anlamıyorum yokmu işi bilen bir usta bu arabanın derdi bu.
bu araba yarar yada yaramaz digecek bu kadar harcarsın bu olur olmazssa bu olur diye allah yardım etsin

arka motor kulagı kopuk demişssin bu araçların %80 nin ön ve arka kulakları kopuktur önce ön kopar sonra orta ve sonra arka bunu fark edip önlem almaz isen sag üst kulak kopar bunlar ortak çalışır ve baglantılar bir digerinin yükünü azaltır dolayısı ile hepsinin saglam olması lazım aksti taktirde motor çok ileri geri vurur tirreşim sogukken fazla olur ısınıca vuruntuya döner böyle sıkıntılar yapar

arka motor kolagının degişmesi için alt traversein sökülmesi lazım taravers sökülmeden bu iş olmaz durum böyle olunca kimse sökmeye yanaşmıyor yaani travers eksos direksiyon kutusu falan komple sökülüyor araka şanzuman kulagının somunlarına ulaşamıyorsun dolaysı ile işlem yaklaşık 4 saat sürüyor iş bittiginde mejbur rot ayarının kontrol edilmesi gerekiyor ön tamkım iniyor ve biniyor rot ayarı olmadıgı zaman sıkıntı olur çekme yapabilir

bu taravers indigi zaman viraj orta lastiklerinde müdale edilmesi lazım üzerinde iken onun müdeleside zor ve traversi yerine koymadan karşı şase yüzeylerinin greslenmesi lazım olası gacırtılar olmasın

P1631 bu arıza kodu sıkıntılı işte daha önce bu araç şarz dinamosu ile lakalı bir sıkıntı yaşamış şarz ediyor olabilir ama konjektör den beyine sinyal gide ve kontrol modülü ana role sinyalı göstergeye iletir ve götergedeki lanba bu şekilde söner

yani sizin araç şu anda şarz ediyor ama göstergedeki şarz lanbası sönmüyor onu farklıbir şekilde söndürmüşler bunun arızasını veriyor bu durum sizin için sorun mu hayır degil bende olsam aynı şekilde yapardım çünkü sitemin normal olması gerektigi gibi işi yapıcak olur isek aracın beyinin tamire gitmesi gerekir ve şarz dinamosunun orj alınıp takılması gerekebilir buda çok maliyet demek oluyor

arıza kodunun karşılıgı

P1631 ana role arızası ( güç tutma )
P1631 main rrelay (power hold )
P1631 seri iletişim hatası şifre

P1631 alternetör output voltege low wiring alternetör drive belt alternetör açıklaması yukarda yazıyor

yag bu aracı satıcan yada bu şekilde keyfini sürücen fazla kendine de bizede ezyet etme bazı araçlar vardır çok kurcalanmıştır bazı şeylerin vakti gelmiştir bunun tamiri degil avrupa aklı ile garaja yani hurdaya çıkması gerekir fakat bizim türkiyede durum farklı tamri uzuz mzlezeme ile benzer malzeme ile tamir bu da sana ne kadar hizmet eder sagklıklı olur tartışılır ve bazı parçalar orj olması gerekir bunada ulaşamıyorsun şarz dinamusunun beyin ile sorunu gizi hel etmeye kaklksan orj çalışma ile maliyetr 1000 nirada olur 2000 binlirda olur işte bunlarda bizi üzyor degişik çözümlerme bulmaya yöneltiyor yönelincede sonuç bi iyi bi kötü oluyor bundan çıkarıcaksınız olası bu durum olduga kadar iyidir yag satarız yada bu şekilde olabilecek ciit sorunları yaptırır çıkıcak sorun öyle bir çalışmanın karşılıgında ne olucak ise çok şükür der fazla kurcalamadan arca barşışık bir şekiklde bineriz daha fazla şey yazmak isterdim ama bekliyen işler var görüşmek üzere kolay gelsin

[member=66]Adem Usta[/member] m öncelikle cevapların ve ilgin için teşekkür ederim;
ben hertere gitme sebebim senin dediğin gibi aracı bilgisayara bağlatıp vereceği arıza kodlarına bakmaktı, ama gitmişken subap ve kompresör olayına da baktırayım dedim, her ne kadar [member=9]domestos[/member] veli abi bu araçlarda kolay kolay subap sorunu olmayacağını söylese de emin olmak istedim

elemanlar aracın burada bırakman lazım, motor buz gibi soğukken bakılacak dediler, pazar akşam üzeri bıraktım , pazartesi sabahtan bakmışlar
ondan önce ben oradayken öncelikle aracın tüm arıza kodlarını sıfırladık, usta en az 12 km yap gel tekrar bakalım dedi, ben de dolaştım geldim, bağlayınca bahsettiğim kodları verdi
bu arıza koduyla rölantimin bazen aniden düşmesi aracı stop ettirmesinin bir ilişkisi var mı bilmiyorum ya da rölanti motoru, ısı müşürü sıkıntısı olabilir m?

subap olayına gelince;
onlar bakarken ben orada değildim, bilmiyorum illa buz gibi mi olması gerekiyor motorun?
ertesi günü bana telefonda söylediler, araçta subap sıkıntısı yok, normal dediler, yani sentiller normal aralıkta galiba, ayarı kaçmış olan var diye söylemediler

motor kulağı olayı için , şanzuman takozunun ordaki alttaki kulka kopuk dediler
diğerleri için bir şey demediler,
aracın soğukta titremesinin sebebi kulak diyorum o zaman? ısındıktan sonra kaputta titreme görünüyor ve sarsıntı var, stabil bir sürüş yok yani

bahsettiğin travers olayını anladım, murat usta ile daha önceki görüşmemizde de aynı şeyleri konuşmuştuk, bu aracın traverste sıkıntı var, alttan gelen seslerin sebebi de o demişti

komresyon testi en doğru nasıl yapılır bilmiyorum, murat usta iyi çıktı ve tüm pistonlar aynı demişti, herter tam tersini söylüyor
murat ustanın alınacağını bilerek, ayıp da ederek, usulüne uygun durumu anlatmaya çalıştım,
o da işi doğru yaptığını söyledi, subap olayını anlamak için illa kapak açılıp motor soğukken bakmak şart değil dedi, aksine motor sıcakken subap daha fazla sıkma yapar dedi sorunlu ise
emme de kaçırsa egzoz subap da kaçırsa kompresyon belli eder dedi
istersen getir 4-5 saat soğusun bakayım yine aynı şey çıkacak dedi

tüm sonuçlar böyle,

senin de yorumlarınla abi bu aracın satılması en doğru tercih, bunu anladım, bakalım satabilecek miyiz, satarsak kaça gidecek, nasip artık

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
hakkında hayırlısı olsun abi takma kafana çalışıp yürüyor oldugu kadarının tadını çıkar o arabadan daha ne kötü araçlar var senin kisi melek onların yanında bak keyfine hayırlı müşteriler inşallah ..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
hakkında hayırlısı olsun abi takma kafana çalışıp yürüyor oldugu kadarının tadını çıkar o arabadan daha ne kötü araçlar var senin kisi melek onların yanında bak keyfine hayırlı müşteriler inşallah ..
teşekkürler [member=66]Adem Usta[/member] m,
peki bu kompresyon işinin doğrusu nedir? en sağlıklı nasıl yapılır? iki farklı sonuç var, hangisi doğru ya da ikisi de hatalı mı?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
teşekkürler [member=66]Adem Usta[/member] m,
peki bu kompresyon işinin doğrusu nedir? en sağlıklı nasıl yapılır? iki farklı sonuç var, hangisi doğru ya da ikisi de hatalı mı?

abi sana şöyle bir cevap vereyim..

Kompresyon testi yanma olayının meydana geldiği yanma odasındaki basınç kayıplarını ölmekte kullanılır. Kompresyon testinin temel mantığı çalışan motorda yanma odasındaki basıncı ölçmektir. Ölçülen basınç markadan markaya değişen aralıkların dışında ise motor komresyon veriyor denir. Bunun anlamı yanma odasında yanma ile oluşan basıncın sübaplardan yada segmanlardan dışarıya kaçtığıdır. Bu durumda aracınızın çekişi düşecek ,yakıt sarfiyatı artacak ve ileriki dönemlerde yağ yakmaya ve egzostan duman atmaya başlayacaktır. Kompresyonun (yanmış sıcak basınçlı gazın) araç karteline gelmesi halinde hararetede neden olabilecek bir durumdur.

Kompresyonu anlamanın en garantili yolu kompresyon testi yapmaktır. Ancak pratik olarak segmanlardaki kaçağı anlamak için motor yağ çubuğunu ceker ve motora iyice gaz verirsiniz. Eğer yağ çubuğunun girdiği delikten sıcak gaz ve buharlar geliyorsa ,yağ parçacıkları çıkıyorsa motorunuz kompresyon veriyordur. Sorun hangi piston grubunda anlamak için kompresyon testi yapılır. Segmanlardaki kaçağı anlamak içinde motora yağ koyulan ,kürbüratör kapağı üzerindeki kapak açılır. Burada yağ sıçramaları olabilir zira kam mili (eksantrik mili) sürekli harket halindedir ve normal bir durumdur. Motora gaz verilir ve kapaktan yanmış sıcak gaz ve buhar gelip gelmediğine bakılır. Eğer geliyorsa sübaplarda kaçırma vardır. Bunun nedeni bozuk sübap ayarı olabileceği gibi segman ve yataklarındaki aşınmalarda olabilir. Özellikle LPG li motorlarda ikinci seçenek daha sık karşılaşılır bir durumdur.

Şimdi gelelim kompresyon testinin nasıl yapıldığına ;

1. Bujiler çıkarılarak kompresyon adaptörü buji yerine takılır. Adaptör esasen bir manometreden ibarettir. Amaç silindir içerisindeki basıncı ölçmek. Motora marş ile hareket verilir. En az 4 strok motor çevrilir ve basınç değerleri her piston için ayrı ayrı kaydedilir. Kompresyon testi sıcak motorda yapılır.

2. Ölçülen ilk değer düşük ,sonraki değerler giderek yükseliyor ise segmanlar aşınmış demektir. Emin olmak için silindirin içerisine motor yağ numarasının bir yada iki üstü kalınlıkta yağ sıkılır ve ölçüm tekrarlanır. Değerlerde artış varsa kompresyonun segmanlardan olduğu kesinlik kazanır.

3. İlk okunan değer düşük ancak sonraki değerler normal yada normale çok yakınsa kaçak segmanlardandır.

4. İlk değer düşük sonraki değerlerdede herhangi bir toparlanma yok ise sübapların arızalı olduğu düşünülür. Kesin sonuç için yine pistona bir numara kalın yağ ilave edilir ve ölçüm tekrarlanır. Basınçlarda önemli bir artış olmuyorsa (5-10 lb/inc2 arası basınç artışı doğaldır) segman arızası sonucu kesinlik kazanır.

5. Basınç değerleri normalden yüksek ise yanma odasının kurum bağladığını ve yanma odası hacminin düştüğünü anlarız. Fazla kalın yağ kullanımıda bu gibi sonuçlara neden olabilir.

6. Basınç hızla katolog değerine yükseliyor ve silindirler arası basınç farkı 10 lb/inc2 den az ise motor normaldir.

kolay gelsin ..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
teşekkürler [member=66]Adem Usta[/member] m çok açıklayıcı ve faydalı olmuş :)
anlattıklarından benim kompresyonda sıkıntı olmadığını düşünüyorum,
murat ustanın yaptığı test sıcak motora yapılmıştı , demesine göre de her piston 186 ve eşit vurmuştu, yaklaşık 12,8 bar basınç ediyor bu da

herterde yapılan test bana yanlış gibi geldi,
murat usta , senin aracın sadece yağ yakma sorunu var dedi, kilometresiyle oynanmış olduğunu düşünürsek, tahminime gör şu an yaklaşık 320-350 bin bandında bu araba, yağ yakması da normaldir, düzgün bakılmadıysa
motor yapılır adam olur dedi, ama diğer sıkıntılar da var, sürprizlere açık senin dediğin gibi

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
bugün sakin sakin tekrar deneme fırsatım oldu. dün bahsetmiştim cam açarken fan açarken devrin düşmesi diye.. benim algılar kapalı sanırım. [member=9]domestos[/member] Veli abinin dediği gibi devir yükseliyor sonra alçalıyor. bu dalgalanmayı farklı gözlemlemişim.

ama lpg de durum aynı değil. devir hareket etmiyor cam açtığımda veya farları açıp kapattığımda. video çekecektim şarj bitti.

Hazır [member=66]Adem Usta[/member] buraya yazıyorken ben de arıza ışığını sorayım. Ustam 1 hafta kadar önce lpg bitmek üzereydi, ben de depo bitsin sonra benzine alırım falan, hem de ne kadar yakıt yakmışız hesaplarım diyerek devam ettim.. Bir ara sanki pislik kaçmış gibi hissettiren bir gaz yememe oldu, ben de gaza biraz daha fazla bastım, o arada motor arıza lambası yandı. Lpg kaynaklı olduğuna adım gibi eminim çünkü tam o sırada devri kontrol ederken yürür haldeyken verdi arızayı. ne olmuştur ki?

bende sizin ile aynı fikirdeyim lpg de rolanti biraz daha az oynar aşagı yukarı bu hareket benzinde biraz daha belirgindir zaten bu durum normal tam gaz bitmek üzere iken arıza lanbası yakması ragülatör basıncının düşmesi ve aracın fakir karışımda kalmasından dolayı yakmıştır sürekli yanması arızaya işarettir fakat yanıp sonra sönmesi geçici arızadır ve fakir ve zengin karışım ile alakalıdır herhangi bir sorun olmadıgı kanatindeyim geçmiş olsun ...

Zalim24

Sessiz
Araç Markası
626 HB
Araç Renk ve Tip
Gümüş gri
Selam arkadaşlar. 1999 626 tüplü (Lovato) mazdamın son günlerde rolantisi düşüyor. Bu sorunu nasıl gideririm?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Rölanti sorunu çok geniş bir konu. 626 konularını incelerseniz tecrübesini yazan üyelerimizin mesajlarını görebilirsiniz.

Genelde boğaz kelebeği kaynaklı oluyor

rxalibaba

Sessiz
Araç Markası
1998 mazda 626
Araç Renk ve Tip
gri - Sedan
arkadaşlar merhaba fs motor için aracımda hava filtre kutusundan çıkıp boğaz kelebeğine giren hortumda yırtılma olmuş değiştirdim hortumu fakat halen hem benzinde hem lpgde rolanti dalgalanmaları oluyor bununla ilgili adaptasyonmu yaptırmak gerekir ustamın söylediği cihaz ile adaptasyon yapılıyor bu cihazda yanlızca yetkili servislerde mevcut ankarada herter mazdada varmıdır bilginiz varmıdır yada böyle birşey varmıdır

Üst Alt