Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GF (1997-02) Buji Önerisi

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında ahmoztrk tarafından paylaşıldı.

1. ahmoztrk

ahmoztrk Katılımcı

Arkadaşlar merhabalar,

Aracımda bir ara tekleme sorunu yaşamıştım ve sorunu çözmek için acil buji kablosu ve buji almam gerekliydi. Buji kablosu olarak NGK marka aldım. Bujileri de normal NGK buji olarak aldım fakat benim araçtan 4 tırnaklı Bosch marka buji çıktı(iridyum mu değil mi bilmiyorum) şimdi o bujileri de attığım için hangi modeldi bilmiyorum. Yeni taktığım bujiler tek tırnaklı normal buji olduğundan dolayı galiba, yakıt tüketimim baya bir arttı. Şimdi bizim GF kasa 626 için nasıl bir buji alıp takmam gerekli? Konu hakkında bilgi olan arkadaşlar öneride bulunurlarsa sevineceğim.(Aracı LPG'li kullanıyorum)

2. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H

Ekli Dosyalar:

3. ahmoztrk

ahmoztrk Katılımcı

Hocam çok teşekkür ederim. Fakat benim taktığım bujiler zaten buradaki bkr6e-11 modeliydi. Yani normal tek tırnaklı NGK buji. Yetkili servis senin bujiler iridyum diyor? Kafam karıştı.

4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Benim eski guzuda;

BKR6E-11 kod numaralı bujiler vardı. Ayrıca; buji tırnak aralığını 0,6 filer aralığına düşürtmüştüm, ateşlemede kolaylık sağlıyor.

5. ahmoztrk

ahmoztrk Katılımcı

Bende aynen sizin yaptığınız gibi yaptım Veli Bey. Fakat üzerinden çıkan eski bujiler dört tırnaklıydı. Bir ara eskiden servisi bir konu için aradığımda bizim araçlarda iridyum buji olduğunu söylediler. Ne yapayım bilemedim.

6. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ben iridyum bujiye fazla para verme taraftarı değilim, ateşleme sisteminde sorun yoksa orijinal değerdeki bujiler sorunsuz iş görüyor, tecrübeyle sabit...

Ama ateşleme sisteminin bir üyesi sıkıntılı ise, ne yapsan boş, o araba illet getirtiyor adama... :)

7. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    İridyum bujinin ömrü daha uzun. Yakıt düşmesi performans artması gibi şeyler beklemeyin. Buji ile olacak iş olsa milyar dolar para yatırıp skyactiv geliştirmezdi adamlar ;)
    Lpg olduğu için Veli abinin dediği gibi tırnak aralığı azaltılabilir.

8. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Konunun üzerinden epey geçmiş ama daha sonra bakacakların doğru bilgilenmesi açısından : mazda fs motorlar ne standart nede iridyum kullanmıyor. Orjinali double platinium sınıfına giren denso pkj16 serisidir. Standart bujileri bende ucuz diye alıp 0,6 mm aralığa getirtip taktım. Araç normal seyirde birşey hissettirmese de rölanti ayarı kafayı yemişti. Sonra paraya kıyıp 43 dolara denso pkj getirtip taktım araba kendine geldi.

9. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

çok fazla buji konusunda araştırma yapmayın kafanızı bulandırmayın ( BKR5 E ) (BKR6 E 11) ngk da bu numaradaki bujiler araçlarınız ile uyumludur iridyum denilen buji kodu ise ( PZFR 6 F ) no lu buji 80 bin km rede bir degişir uzun ömürlü olmasının anlamı budur yanlız iridyum bujide lamda eksoz emisyon ölçümü 750 devirde daha düşük çıkmıştı yapmış oldugumuz teste mazda ya en çok uygun bujiler bunlar ..

10. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Adem Ustamın da dediği gibi aracınız için uygun buji belli fazla altını sütünü kurcalamamak lazım.

11. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Adem usta dalgınlıkla pzf bujilerin iridyum olduğunu söylemiş sanırım. P koduyla başlayanlar platin IR koduyla başlayanlar iridyum buji. Ngk için verdiği kod doğru ama servisler denso pjk16cr8 kullanıyor. Hoş çift platin olduktan sonra marka farkı önemli değil. IX kodlu olanlar kendinden 0.6 mm ye ayarlı geliyorlar.

12. Cem Baydar

Cem Baydar Katılımcı

Merhabalar,
    Aracımda iridyum buji vardı. durumunu öğrenmek için ustaya sök bak dedim. Aracı servisten aldıktan sonra tekleme yapmaya başladı. ertesi gün tekrar götürdüm. buji patlamış dedi. Ben de gittim buji aldım. Denso PKJ16CR8 buji aldım taktırdım. bir ara iyiyidi. tekrar tekleme yapmaya başladı. Başka bir ustaya götürdüm. 1. ve 3. bujiler patlamış dedi. aynı bujiden 1 takım daha aldım. bir kaç gün sonra tekrar ustanın yanına gittim 3. buji tekrar patlamış. çıkan 2 sağlam bujiden birini taktırdım. Bir buji neden patlar sorusunun cevabını arıyorum. Aklıma ilk gelen de bujilerin sahte olduğu. Fakat 3. bujinin devamlı patlaması da kafa karıştırıyor. Siz ne dersiniz? elimde şu an 1 sağlam buji var. onu da taktıktan sonra bir daha iridyum buji almayacağım.

13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Lpg li motora iridyum tavsiye edilmiyor zaten. Eden varsa; para tuzağı demektir uzak durun...

Buji kablosunu ölçürmekte fayda var. Olması gereken değerlerde mi değil mi?

hakan_emre bunu beğendi.
  14. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Onlar iridyum degil cift platin. 30 bin km oldu takalı patlama catlama yok. Patlamadan kastın ne onuda anlamadım. Fotoğraf atarsan daha iyi yorum yapılır. Pkj serisini 150 den aşağı fiyata aldiysan sahteliginden şüphe edebilirsin. Ayrıca bosch kpp33u serisi uyumluydu sanki pkj16 ile.

15. Cem Baydar

Cem Baydar Katılımcı

20160427_134123.jpg
    D veP harfleri üzerinde bir çizgi var. patladığı yer orası.

Sayfayı Paylaş