Mazda 626 GF (1997-02) Baskı Balata Değişimi

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bir-iki haftadır motorun çalışmasında bir anormallik vardı. Bujiler iridyumdu ve yaklaşık 55.000 km.dir kullanıyorum. Muhtemelen bujidendir diye, forumda tavsiye edilen Gümüşlü Otomotive gittim. Hüseyin usta, bu araçlarda lpg.de orjinal bujilerde verim alamıyoruz, genelde accordun bujisini takıyoruz dedi ve benim guzuya da accord bujisi taktık. Antifiriz değişti, hava hortumu değişti. Ancak motorun çalışması düzelmedi. Biraz daha sağını solunu karıştırırken, emme manifoldundan hava aldığını farketti usta. Girmişken triger seti ve tüm contalar değişti. Devirdaim falan değişti. Motor kulağı da değişmesi gerekiyomuş ve ön disk ve balatalar.onlar şimdilik kaldı, kredi kartını biraz hafifletince devam ederiz dedim. 1300 Tl.cik sıkışmış anlayacağınız

Bu arada benim arabaya bakan Hüseyin Usta ve Patron Tuncay usta işlerinin ehli. Gözü kapalı teslim edebilirsiniz guzuları. Konya'da ben de Gümüşlü Otomotivi tavsiye edebilirim

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Bir-iki haftadır motorun çalışmasında bir anormallik vardı. Bujiler iridyumdu ve yaklaşık 55.000 km.dir kullanıyorum. Muhtemelen bujidendir diye, forumda tavsiye edilen Gümüşlü Otomotive gittim. Hüseyin usta, bu araçlarda lpg.de orjinal bujilerde verim alamıyoruz, genelde accordun bujisini takıyoruz dedi ve benim guzuya da accord bujisi taktık. Antifiriz değişti, hava hortumu değişti. Ancak motorun çalışması düzelmedi. Biraz daha sağını solunu karıştırırken, emme manifoldundan hava aldığını farketti usta. Girmişken triger seti ve tüm contalar değişti. Devirdaim falan değişti. Motor kulağı da değişmesi gerekiyomuş ve ön disk ve balatalar.onlar şimdilik kaldı, kredi kartını biraz hafifletince devam ederiz dedim. 1300 Tl.cik sıkışmış anlayacağınız

Bu arada benim arabaya bakan Hüseyin Usta ve Patron Tuncay usta işlerinin ehli. Gözü kapalı teslim edebilirsiniz guzuları. Konya'da ben de Gümüşlü Otomotivi tavsiye edebilirim
ben guzuzyu konyadan aldım, alamdan önce de garajda tavsiye edilen gümüşlü otoya gittim direk,
tuncay usta yoktu ama genç olan hüseyin usta ile bayağı inceledik arabayı, galerici çoook sabırlı çıktı :D
düzgün esnaflar, bayağı yardımcı olmuştu bana da

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Merhaba arkadaşlar. Yıllık masraf dönemine girdi yine guzu, ama bu sefer kendini aşacak gibi duruyor. Kısa bir özet geçeyim.
Zaman zaman soğutma hortumlarını patlattığı oluyor. Geçen sene yaz başlarında motorun arka tarafında u şeklinde ince ve kısa bir hortumu patlattı. Trigerin olduğu tarafın arka tarafında, alt taraftan bi yerden çıkıp hemen üstünden giriyor. Konyada usta onu değiştirdi, ancak u şeklinde hortum yerine düz hortum kullandı. Daha sonra, kısa bir süre sonra Oğuzhanın düğününe giderken araba dönem dönem hararet yapmaya başladı. En son kurban bayramında çanakkaleye giderken kök söktürdü. Yolda açık bulduğum bir usta, conta yakmış olabilir, tez zaman bi gösterin dedi. Ben hortum değişiminden bahsettim, onunla alakalı olmaz dedi. Bikaç ustaya daha söyledim, onlar da alakası yok dediler. Bence, u hortum yerine düz hortum takılınca hortum kastı ve böylece hararet başladı. Netekim, sökülene benzer bir hortum bularak kendim değiştirdim. Hararet kesildi, ya da kış geldiği için ara verdi:) Havalar ısınınca bu sefer yeniden başladı. Bu defa yedek kabından su atmaya başladı. Radyatör kapağını değişince düzeldi.
Motor inanılmaz gürültülü çalışıyor, trigerin ordan bi yerden gürültü geliyor. Bugün de, guzuyu çalıştırdığımda, önce çalıştı, aniden rölanti düştü ve durdu. İki üç marş sonrası çalıştı. Tekledikten sonra düzeldi.
Muhtemelen silindir kapak contasını yedik. Cumartesi guzuyu izmire bırakmayı düşünüyorum. Tosun usta ağırlıklı tavsiye edilmiş. Kimin selamıyla gideyim:)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar aracım 1998 model 626. Vites geçişleri kolay, ancak debriyajım aşırı sertti. Bu nedenle baskı balata yenilendi. Konya'da Adem Usta olmadığından, mecburen serviste yaptırdım. Fiyatları aşağıya yazıyorum. Şu an debriyaj çok yumuşak, ama vites geçişleri çok sert. Bi süre böyle kullanayım, bakalım alışacak mı!

Disc, clutch.........205,71
Cover, Clutch.......207,94
Collar Clutch Rel....59,21
Z Rot..................80,00
Şanz.Yağı 75/80....50,00
İşçilik..................443,25
kdv.....................188,30

toplam 1234,41

İşçiliğe bakın hele... :eek:
Tarih: Nisan 2016 yani 2 yıl öncesinin fiyatı...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tosun usta ağırlıklı tavsiye edilmiş. Kimin selamıyla gideyim:)

Adımı söyleyin. Ersan deyin. Hoş, isim zikretmesen de olur.

Yapılabileceğin en iyisini yapar. Sorun kesinlikle çözülür.

Gitmeden önce telefon edersen iyi olur. 0532 465 31 17

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar. Yıllık masraf dönemine girdi yine guzu, ama bu sefer kendini aşacak gibi duruyor. Kısa bir özet geçeyim.
Zaman zaman soğutma hortumlarını patlattığı oluyor. Geçen sene yaz başlarında motorun arka tarafında u şeklinde ince ve kısa bir hortumu patlattı. Trigerin olduğu tarafın arka tarafında, alt taraftan bi yerden çıkıp hemen üstünden giriyor. Konyada usta onu değiştirdi, ancak u şeklinde hortum yerine düz hortum kullandı. Daha sonra, kısa bir süre sonra Oğuzhanın düğününe giderken araba dönem dönem hararet yapmaya başladı. En son kurban bayramında çanakkaleye giderken kök söktürdü. Yolda açık bulduğum bir usta, conta yakmış olabilir, tez zaman bi gösterin dedi. Ben hortum değişiminden bahsettim, onunla alakalı olmaz dedi. Bikaç ustaya daha söyledim, onlar da alakası yok dediler. Bence, u hortum yerine düz hortum takılınca hortum kastı ve böylece hararet başladı. Netekim, sökülene benzer bir hortum bularak kendim değiştirdim. Hararet kesildi, ya da kış geldiği için ara verdi:) Havalar ısınınca bu sefer yeniden başladı. Bu defa yedek kabından su atmaya başladı. Radyatör kapağını değişince düzeldi.
Motor inanılmaz gürültülü çalışıyor, trigerin ordan bi yerden gürültü geliyor. Bugün de, guzuyu çalıştırdığımda, önce çalıştı, aniden rölanti düştü ve durdu. İki üç marş sonrası çalıştı. Tekledikten sonra düzeldi.
Muhtemelen silindir kapak contasını yedik. Cumartesi guzuyu izmire bırakmayı düşünüyorum. Tosun usta ağırlıklı tavsiye edilmiş. Kimin selamıyla gideyim:)
Geçmiş olsun. Benim de silindir conta değişim hikayem hortum patlatma ile başlamıştı. :) inşallah kullandığınız süre boyunca contanın oturduğu yüzeye zarar vermemişsinizdir. Aksi taktirde komple motora kadar iş uzayabilir. Korkutmak gibi olmasın söylediğim, bilgi vermek açısından söylüyorum. :)

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
İlk video ilk iki marş sonrası, ikincisi motor sesi. Egzostan bariz su damlaları atıyor

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Merhaba Garaj Dostları.
Dün bayram dönüşü arabaya 6 kişi binip birde yük olunca yokuşta aracımın devir dalgalanmasıyla gücünün düştüğünü gördüm. 4. ve 5. vitesler arası geçiş yaptım toplardı. Sonrasında bu durumun baskı-balatadan olduğunu -kuvvetle ihtimal- düşündüm. Kendimce baskı-balata testleri yaptım.
Velhasılı, baskı balata seti değişecek. Hesapta amortisörleri yaptırmak varken birikimim baskı balataya gidecek.
Aklımdaki sorular şöyle;
Baskı-Balatada marka ne olmalı, Daikin? Valeo? vs.
Fiyat aralığı ne olur (işçiliksiz-sadece malzeme)?
Birde Baskı-Baltada sürprizler neler olur? Ekstra ne çıkabilir?
Tamire kadarki süreçte nelere dikkat edilmeli?
Tecrübe-Deneyimi ve yardımı olacak arkadaşların kıymetli mesajlarını ve yönlendirmelerini bekliyorum.

dfm-debriyaj-seti-baski-balata-bilya-1.3-motor-2009-2012.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Otobiyografimde :p hiç baskı balata değişimi yaptırmak nasip olmadı... Tavsiye edeceğim tek husus var; tamir sürecine kadar dikkatli kullanman ve aracı zorlamaman, olmadık yerde kalırsan zor olur. Allah korusun, kolay gelsin.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
sagolasın Abi.

Başka güncel bilgi yok sanırım :/ :/

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhaba Garaj Dostları.
Dün bayram dönüşü arabaya 6 kişi binip birde yük olunca yokuşta aracımın devir dalgalanmasıyla gücünün düştüğünü gördüm. 4. ve 5. vitesler arası geçiş yaptım toplardı. Sonrasında bu durumun baskı-balatadan olduğunu -kuvvetle ihtimal- düşündüm. Kendimce baskı-balata testleri yaptım.
Velhasılı, baskı balata seti değişecek. Hesapta amortisörleri yaptırmak varken birikimim baskı balataya gidecek.
Aklımdaki sorular şöyle;
Baskı-Balatada marka ne olmalı, Daikin? Valeo? vs.
Fiyat aralığı ne olur (işçiliksiz-sadece malzeme)?
Birde Baskı-Baltada sürprizler neler olur? Ekstra ne çıkabilir?
Tamire kadarki süreçte nelere dikkat edilmeli?
Tecrübe-Deneyimi ve yardımı olacak arkadaşların kıymetli mesajlarını ve yönlendirmelerini bekliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 34176
Marka olarak Exedy Daikin kullanmanızı öneririm. Yıllarca sorunsuz kullanırsınız zaten orijinal markası bu.
Dolar aşırı yükseldiği için fiyatlar çok farklı olacaktır. Bir ara 500 civarıydı şimdi daha fazladır tahminim.
Baskı balata söküldüğü zaman duruma göre volanın taşlanması gerekebilir, krank keçesinin değişmesi gerekebilir.
Tamire kadarki süreçte dikkat etmeniz gereken bir durum yok. Balatanın bittiğini bildiğiniz için zaten ona göre davranırsınız.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Valeo alırsanız (ustanın söylediğine göre) volanın taşlanması şart. Yine ustanın söylediğine göre Daikin'de de volanın taşlanması iyi olurmuş. Çünkü taşlanmamış volan ile marka her ne kadar iyi olsa da kalkışlarda ufak da olsa titreşim yaratıyormuş. Gözlemlerim Daikin'in daha iyi olduğu yönünde. Volanı az da olsa taşlatın derim.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Teşekkürler Arkadaşlar.
Marka olarak Exedy Daikin kullanmanızı öneririm. Yıllarca sorunsuz kullanırsınız zaten orijinal markası bu.
Dolar aşırı yükseldiği için fiyatlar çok farklı olacaktır. Bir ara 500 civarıydı şimdi daha fazladır tahminim.
Baskı balata söküldüğü zaman duruma göre volanın taşlanması gerekebilir, krank keçesinin değişmesi gerekebilir.
Tamire kadarki süreçte dikkat etmeniz gereken bir durum yok. Balatanın bittiğini bildiğiniz için zaten ona göre davranırsınız.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Daikin tavsiye ederim. Valeonun yumuşak sürüşü vardır ancak zorlamaya gelmez, ufak zorlamada koku yapar. Daikin biraz daha sert ve sportiftir.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Ankarada ya da il dışında bizi bilen debriyaj setini sipariş edebilecegim parçacı var mı? Anlaşmalı işyeri ve servisler kısmında göremedim.

Vizyon Japon (İst) : Daikin 550tl, Valeo 450tl.

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ankarada ya da il dışında bizi bilen debriyaj setini sipariş edebilecegim parçacı var mı? Anlaşmalı işyeri ve servisler kısmında göremedim.

Vizyon Japon (İst) : Daikin 550tl, Valeo 450tl.
Vizyon dan alabilirsiniz. Mazdagaraj üyesi olduğunuzu söyleyin fiyatta yardımcı olurlar.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
An itibariyle baskı-balata debriyaj seti degişti. Daikin-Exedy marka tercih edildi. Üzerinden cıkan Valeo markaydı. Fiyat, malzeme ve değişenler aşağıda mevcut.

Büyük yemin ettim, köye lift yapamasamda araba için iyi bi bakım standı gibi bir düzenek yapacagım.
Amortisörlerim ne yazıkki patlak, KYB amortisör arkalar 230₺ ye buldum. 5-10 gün içinde amortisörleri halledecegim. Oksijen kaynagım var, çamurluk kenarındaki minimal paslanmalarıda hassas oksijen kaynagını yapmayı geliştirince yapmayı planlıyorum.

Fiyat listesi:
Debriyaj seti Daikin Exedy: 550
Volan tornası: 60
Aks keçesi 2adet: 70
Şanzıman yagı: (3litre???): 60
Torna-bilyaçakma: 20
İşçilik: 300
Buji kablosu (NGK): 280

Yardım-destek veren alaka gösterenlere teşekkürler.

Üst Alt