Mazda 626 GF (1997-02) Arıza Lambası Yanıp Sönmesi

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Arkadaslar s.a. Hayırlı cumalar

aracın uzun zamandır arıza lambası yanıyordu lpg den kaynaklı. Bugün sabah kuzenim biyere gidip geldi 2 km.lik uzaklıkta. Sonra ben çalıştırdım, arıza lambası yanıp sönerek 15 km geldim.

Sıkıntı nedir sizce ne yapayım ?? Yağa suya bi hafta önce bakmıştım. Eksiltme falan yoktu.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Arıza lambası; Airbag lambası gibi her yanış seklinin bir anlamı var mı bilmiyorum, ben yoktur diye tahmin ediyorum. Bu yüzden bilgisayar yada arıza okuma cihazına bağlatmaktan başka çare yok gibi.
626 yı bilgisayara bağlatmakta ayrı bir sıkıntı, çünkü heryer de uygun bilgisayar soketi yok

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Olacakları yazıyorum inşallah olmaz... İşinin ehli olmayan LPG'ciye gideceksin kendince kontrol ederek çamuru; motora veya ateşleme aksamına atacak hiç olmadı süpap sorunu var diyecek (bu zayıf bir ihtimal ama adam işi hiç bilmiyorsa diyebilir de)

Sonra, motor ustasına gideceksin, hemen çamuru lpg ustasına atacak, montaj hatası, enjektör arızası vs.vs. diyecek...

Sen de; işin bilincinde değilsen bu kısır döngü içinde hem paran heba olacak hem de vaktin. İşinin ehli ve dürüst esnaf bulmaya gayret göster sonrası basit iş...

Kolay gelsin.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Örnek bir tecrübe yazayım geçen haftadan

Benim Doni'de rölanti dalgalanması vardı, sadece Reno'ya bakan özel bir servise gittim. Usta ralontide araca baktı, hiçbiryerine dokunmadı; bunda lpg varmış, lpg ciye git 1.2 arabaya lpg takılmaz ki dedi gundi :)

Bende arkama bakmadan gaçtım :)

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sagolun arkadaslar. Ben bi lpg ciye gideyim önce o Zaman. Filtre değişim Zaman'ı da gelmişti.

Yanlız kullanımda hiç bir fark yok. Gayet iyi yani.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
LPG kitiniz muhtemelen Atiker. Atikerin eski yazılımlarında (adı fastmıydı,alengirli bişeydi) engine lambası hatası sık veriyor.Yeni yazılımlarında (galiba 2010 sonrası,pekde yeni değilmiş yahu) bu sorun yok.Yeni araç alırsam ve lpgsiz olursa bir 500 daha verip Atikerden uzak duracam. Eğer atikerse kitiniz yapacak bişey yok,boşuna elletmeyin,orasını burasıyla oynayıp birde rölantiniz kaymasın...

Son düzenleme:

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Sorun çözüldü.. Aslında çözülmedi. Benim araç 2.viteste tekleme yapıyor arkadaslar. Tekleme yaptıktan bir süre sonra arıza lambası yanıyor.

Motorluysa götürdüm, arabaya vites boştayken gaz verdi, tekliyor dedi. Bujiler değişecek dedi. 30.000 km falan oldu nkg bujiler. Aldığım Adam yeni taktırdığını söylemişti, servis te yeni olduğunu doğrulamıştı.

Benzinde tekleme yapmıyor. 4 ve 5 viteste de yapmıyor. 2. Ci ve cok nadiren 3.viteste tekleme. Sarsıntı yapıyor

ne yapayım?

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Öncelik buji değiştirin benzer sorun bende vardı benim daha çok düşük devirde tekleme vardı bujileri degistirdim tekleme falan kalmadı normal buji alın takımı 30lira tırnak aralığını 0.7 yaptırın takın deneyin zarariniz olmaz bujilerin iz yenilenmiş olur

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Benim araçta iridyum buji vardı 30bin falan olmuştu bunu da belirtmiş olayim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her zaman buji mevzusunda yazıyorum bunu; lpg li motora iridyum buji boşuna verilen para... 100 bin ömrü olan bujiyi sağolsun lpg yoldan çıkarıyor.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
yolda yapılan lpg ayarı ve tırnakları 06-07 ye ayarlanmış 30 tl lik bujiler ile sorun kalmayacaktır

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Ya Allah razı olsun sizlerden. Az daha gidip aynılarından alacaktım 180 lira sadece 4 buji İyi ki bu site var.

Peki arkadaslar buji kabloları falan değiştirmeye gerek var mı? Bir de hangi marka buji alayım dersiniz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ya Allah razı olsun sizlerden. Az daha gidip aynılarından alacaktım 180 lira sadece 4 buji ������ İyi ki bu site var.

Peki arkadaslar buji kabloları falan değiştirmeye gerek var mı? Bir de hangi marka buji alayım dersiniz?
Çok şükür biz varız da; sen yoksun !! :) :)

Bulabilirsen NGK işini görür, orijinali de NGK diye hatırlıyorum. Buji kablosunu anlayan bi usta bul ve ölçtür değerleri yerindeyse değiştirmene gerek yok, değişimi gerekiyorsa da, forumda bir kaç yerde Hakan ve Adem Ustam yazmıştı, şimdi bu kafa ile bulmam mümkün değil... :)

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Çok şükür biz varız da; sen yoksun !! :) :)

Bulabilirsen NGK işini görür, orijinali de NGK diye hatırlıyorum. Buji kablosunu anlayan bi usta bul ve ölçtür değerleri yerindeyse değiştirmene gerek yok, değişimi gerekiyorsa da, forumda bir kaç yerde Hakan ve Adem Ustam yazmıştı, şimdi bu kafa ile bulmam mümkün değil... :)

veli abi ngk buldum ama 180 lira dediler. Bosch mu alsam acaba yoksa Amazon'dan mı sipariş versem?

Ama eski konulardan hatırlıyorum, uyduruk bitkilerden yani orjinal olmayanlardan alırsak 5000 km sonra randıman vermiyor gibi yazılmıştı diye hatırlıyorum

Bu arada gerçekten giremiyorum siteye. Depresyondayım kendimi Playsttiona verdim biraz :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
veli abi ngk buldum ama 180 lira dediler. Bosch mu alsam acaba yoksa Amazon'dan mı sipariş versem?

Ama eski konulardan hatırlıyorum, uyduruk bitkilerden yani orjinal olmayanlardan alırsak 5000 km sonra randıman vermiyor gibi yazılmıştı diye hatırlıyorum

Bu arada gerçekten giremiyorum siteye. Depresyondayım kendimi Playsttiona verdim biraz :(
Buji takımının en babası 35-40 lira ne 180 lirası yahu... Sen iridyum buji almayacaksın ki... Normal buji alman yeterli, üzerinde normal bujiler varsa aynı değerlerde alabilirsin.

Sen forumda kal, formda kal derim ben... Playskeyşın falan hikaye... :D :D

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Sorun çözüldü.. Aslında çözülmedi. Benim araç 2.viteste tekleme yapıyor arkadaslar. ������ Tekleme yaptıktan bir süre sonra arıza lambası yanıyor.

Motorluysa götürdüm, arabaya vites boştayken gaz verdi, tekliyor dedi. Bujiler değişecek dedi. 30.000 km falan oldu nkg bujiler. Aldığım Adam yeni taktırdığını söylemişti, servis te yeni olduğunu doğrulamıştı.

Benzinde tekleme yapmıyor. 4 ve 5 viteste de yapmıyor. 2. Ci ve cok nadiren 3.viteste tekleme. Sarsıntı yapıyor

ne yapayım?
Genelde düşük devirde tekleme ateşleme sistemi arızasına işaret eder. Hatta bir yüksek viteste gaza verilen tepkiyi görerek ateşleme hakkında bilgi edinenler var. LPG de ateşleme sistemi hatasını tolere edilemez benzine göre.Bu yüzden aynı olayı benzinde görememeniz normal. Bujileri değiştirince sorun kalmamalı, kalırsa kablo,bobin,distr.(varmı bilmiyorum) şeklinde liste uzar.Ha birde kitiniz Atiker mi?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

latif bende orijinal buji kablosu var, lazım olursa yardımcı olurum :)

http://www.mazdagaraj.com/konular/4214-satilik-mazda-626-gf-1997-2002-orijinal-buji-kablosu.html

Üst Alt