Mazda 626 GF (1997-02) Arıza Lambası Yanıp Sönmesi

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Moderatörün son düzenlenenleri:

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
NGK BKR5E-11, BKR6E-11
DENSO K16PR-U11, K20PR-U11 normal buji kodları bunlar ben denso bulabildim k20pr-u11 taktim tırnak araligini 0.7 yaptırdım sorun kalmamıştı

sabah sanayiye gidip denso k16PR-U11 kodlu denso bujilerden aldım. 4 tanesi 25 lira.. 15 lira da taktırma parası verdim, sabah sıftahı diye.

arabada tekleme falan kalmadı, benzinde gittiği gibi nerdeyse.. sorun oymuş meğerse..

bir problemin daha sonuna geldik arkadaşlar, yardımcı olan, düşüncelerini paylaşan herkese teşekkür ederim. :nazar:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Geçmiş olsun, 323 ü sattığım arkadaşım araba tekliyor,lpgciye gidip gidip geliyorum dedi,zorla buji aldırttım,düzeldi.
Dayımın 626 da tekliyordu,buji kablosu yeniydi,o da 2 kere lpciye gitti,sonuç yok.Dayı buji dedim,daha 10 bin olmadı dedi,en son sinirlendim ya şu bujileri al parasını ben verecem dedim,almış araba saat gibi.
Senin guzudaki problemin de ateşme sisteminde olması daha netti,çünkü arıza ışığı yanıp yanıp sönüyorsa ateşlemede problem var demektir. Forester sağolsun,arıza lambası, lpgli bir foresterin göbek adıdır...

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Geçmiş olsun demek ki neymiş bu gibi durumlarda önce bujileri değiştirmek gerekiyor mus

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Ya konuyu güncellemem gerektiğini Hissettim arkadaslar. Şöyle ki; aldığım bujiler iyi tamam sıkıntı yok da, tam bir randıman vermedi. Arabada her vites ve hız aralarında tekleme vardı, şimdi ise 2.viteste düşük devirde var. Askında sorun çözülmüş de ucuz parçayla çözmüşüz hissi veriyor.

Acaba iridium veya platinum buji alsak daha iyi olur mu?

Benzinde kullanımda gerçekten cok iyi araç. Ama lpg de tadı düşük hızlarda cok yok ..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ya konuyu güncellemem gerektiğini Hissettim arkadaslar. Şöyle ki; aldığım bujiler iyi tamam sıkıntı yok da, tam bir randıman vermedi. Arabada her vites ve hız aralarında tekleme vardı, şimdi ise 2.viteste düşük devirde var. Askında sorun çözülmüş de ucuz parçayla çözmüşüz hissi veriyor.

Benzinde kullanımda gerçekten cok iyi araç. Ama lpg de tadı düşük hızlarda cok yok ..

Her zaman buji mevzusunda yazıyorum bunu; lpg li motora iridyum buji boşuna verilen para... 100 bin ömrü olan bujiyi sağolsun lpg yoldan çıkarıyor.

Önce bujileri değiştirin gecmezse ya ngk yada Abdulkadir deki orjinal kabloları alın başka marka alıp macera aramayin

http://bujimarket.com/

Buradan da yardım alabilirsin, hatta bujileri bile alabilirsin... :) :)

Tırnak aralığı 0,8 olan bujileri tercih edersen daha iyi olur bence.

0.8 değeri platin, iridyum belki yttrium buji için ideal. Nikel bujilerde 0.7-0.6 mm olabiliyor. Alt devirlerdeki canlanma üst devirlerde ölme olarak geri dönüyor bunuda unutmamak gerekiyor. Ha bazı araçlara yüksek güçlü bobin ve kaliteli buji kablosu modifiyesi yapıldığında en az 1.1 olan buji takılıyor. Aralık artınca kıvılcım daha büyük oluyor. Lpgli standart araçlardaki aralık azaltılmasının sebebi standart bobin , kablo ve bujilerin normal aralıkta lpg yi tutuşturacak kıvılcımı yaratmada zorluk çekmesinden dolayı.

Buji sorunu olarak yukarıda yazılanlar denenmiş ise; bence sorun buji kaynaklı değildir... Benzinde normal lpg de sorun varsa; buji kablosu gerçek değerinde mi? Lpg ayarı stabil mi? Sistemde hava alan yer var mı? Egzoz sistemi sağlam mı? Lpg enjektörleri işini tam yapıyor mu?

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb

Benim makinada bir ara 2000-2600 devir civarında gaza yüklendiğinde silkeliyor devir yükselince geçiyor vites değiştirince aynı devirlerde yine silkeliyordu. İlk önce lpg ayarcısına gittim adam kontrol etti programı ve enjektörlerin çalışıp çalışmadığını. Herşey normal ateşlemede sıkıntı var dedi. Sonra gittim kablo alıp değiştim ve sonuç sıfır silkeleme. Seninkide kablodan olabilir ama bobinle ilgili problemde olabilir. Standart buji taktığımda alt devirlerde hiç sıkıntı yokken üst devirlerde güç kaybı ve rölantide dengesizlik görmüştüm. Denso pkj16cr8 taktıktan sonra 28 bin km dir hiç silkeleme geç çalışma problemi olmadı daha.

Üst Alt