Mazda 626 GF (1997-02) Arıza Lambası Yanıp Sönmesi

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Önce bujileri değiştirin gecmezse ya ngk yada Abdulkadir deki orjinal kabloları alın başka marka alıp macera aramayin

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Akşam bi servise gideyim bakalım. Buji diyorsanız bujidir :)

kablo lazım olursa haberleşelim Abdülkadir kardeşim

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Arkadaslar servisi aradım, tanesi 52 lira dediler buji için.

Yarın sanayiden alayım diyorum, hangi marka veya model almalıyım? 2001 Mazda 626

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Arkadaslar servisi aradım, tanesi 52 lira dediler buji için.

Yarın sanayiden alayım diyorum, hangi marka veya model almalıyım? 2001 Mazda 626
52 lira olan iridyumdur. Ben servisten gecen sene indirimli ngk marka tanesini 8 liraya aldım :)

Ben Denso'da kullandım o daha performanslı gibi geldi bana. Denso da Ngk da güzel marka benim oy'um Denso'dan yana

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
52 lira olan iridyumdur. Ben servisten gecen sene indirimli ngk marka tanesini 8 liraya aldım :)

Ben Denso'da kullandım o daha performanslı gibi geldi bana. Denso da Ngk da güzel marka benim oy'um Denso'dan yana

bunların bir kodu vs var mı? Ben servisi aradığımda şase no istediler, sonra elimizde yok ama sipariş getiririz fiyatı bu dediler. İridium filan muhabbeti geçmedi :)

denso diyorsanız ondan alayım ama hangisinden? Ve fiyatı nedir kazıklanmayalım. İnternette araştırdım biraz ama bi sürü kod çıkıyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İridyum değilse takım fiyatıdır muhtemelen.

Kasım ayında serviste 65 liraya değiştirdim...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
bunların bir kodu vs var mı? Ben servisi aradığımda şase no istediler, sonra elimizde yok ama sipariş getiririz fiyatı bu dediler. İridium filan muhabbeti geçmedi :)

denso diyorsanız ondan alayım ama hangisinden? Ve fiyatı nedir kazıklanmayalım. İnternette araştırdım biraz ama bi sürü kod çıkıyor
Kodu ezberimde yok ama forumda yazan konular var
@jakopar oto ile iletişime geçin, hafta başında 626 için Denso buji takımına 30 lira diyordu

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
http://bujimarket.com/

Buradan da yardım alabilirsin, hatta bujileri bile alabilirsin... :) :)

Tırnak aralığı 0,8 olan bujileri tercih edersen daha iyi olur bence.

Son düzenleme:

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb

Denso pkj 16 cr8 bizim fabrikasyon bujimiz bu. Bahsi geçen standart bujilerden ben ilk zamanlarda alıp taktırmıştım. Usta götürdüğümde takmak istemedi bu arabaların bujisi platin olur diye. Ben para yok şimdilik tak dedim aralığı 0.7 mm yapıp taktı. Düşük devirlerde fena değildi ama yüksek devirlere çıktıkça ve birazda km yapınca araba saçmalar oldu. İlk iş eve dönünce pkj 16cr8 buji alıp takmak olmuştu. 26000 km dir sıkıntı yok. Buji kablosuna gelince onlarda 24 bin km oldu 85 liraya almıştım. Üzerinde amerikan yazıyor ama hikaye. tamamen çin malı bir kablo ve hiç problem yok. Piyasada doduco bulabilirsin 60-80 aralığında.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bujilerin fabrikasyon tırnak aralığı kaç oluyor?
Orijinal değeri 1,1 mm fakat lpg'li araçlarda tırnak aralığını düşürmek veya varsa düşük tırnak aralığında buji almak ateşlemeyi kuvvetlendirerek teklemenin önüne geçiyor.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Aslında ateşlemeyi kuvvetlendirmiyor ateşlemeyi kolaylaştırıyor düşük aralık. Bu arada cr8 olanlar 0.8 cr11 olanlar 1.1

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yani şunu demek doğru mudur ? ; lpg li olan her marka araçta buji tırnak aralığı 1.0 ın altında olması her daim faydalıdır

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yani şunu demek doğru mudur ? ; lpg li olan her marka araçta buji tırnak aralığı 1.0 ın altında olması her daim faydalıdır
Zaten lpg'de tekleme varsa, en maliyetsiz yapılacak ilk iş tırnak aralığını düşürmek oluyor, daha sonra ateşleme, buji kablosu, lpg ayarları, sistemin sağlamlığı test ediliyor zaten.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Zaten lpg'de tekleme varsa, en maliyetsiz yapılacak ilk iş tırnak aralığını düşürmek oluyor, daha sonra ateşleme, buji kablosu, lpg ayarları, sistemin sağlamlığı test ediliyor zaten.
Tekleme yok ama buji değişecek mesela, 1.1 mi takmak gerek yoksa direk düşük tırnak aralığı mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tekleme yok ama buji değişecek mesela, 1.1 mi takmak gerek yoksa direk düşük tırnak aralığı mı?
Tekleme yoksa orijinal aralık bence daha mantıklı... Fakat alt devirlerde silkeleme ve tekleme oluşmasın isteniyorsa düşük tırnak aralığı olabilir.

Düşük tırnak aralığı olan bujileri kullanım ömründen daha kısa sürede değiştirmekte fayda var ama.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb

0.8 değeri platin, iridyum belki yttrium buji için ideal. Nikel bujilerde 0.7-0.6 mm olabiliyor. Alt devirlerdeki canlanma üst devirlerde ölme olarak geri dönüyor bunuda unutmamak gerekiyor. Ha bazı araçlara yüksek güçlü bobin ve kaliteli buji kablosu modifiyesi yapıldığında en az 1.1 olan buji takılıyor. Aralık artınca kıvılcım daha büyük oluyor. Lpgli standart araçlardaki aralık azaltılmasının sebebi standart bobin , kablo ve bujilerin normal aralıkta lpg yi tutuşturacak kıvılcımı yaratmada zorluk çekmesinden dolayı.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Arkadaslar teşekkür ederim valla bayagı bilgilendim. Ngk nin sitesinden marka model girerek yaptığım aramada ngk 6953 BKR5E-11 kodlu bujiyi buldum. Parçacıyı aradım 30 lira sesi 4 tanesine.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    60.6 KB · Görüntüleme: 18

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
NGK BKR5E-11, BKR6E-11
DENSO K16PR-U11, K20PR-U11 normal buji kodları bunlar ben denso bulabildim k20pr-u11 taktim tırnak araligini 0.7 yaptırdım sorun kalmamıştı

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb

Üst Alt