Mazda 626 GE (1991-97) Yüksek Hızda Arkadan Gelen Ses

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Merhaba Mazdadaşlar,
Bugün Çeşme otobanında -kendi çapımda- biraz hız yapayım dedim. 150-160dan sonra aracın arkasından uğultuya benzer bir ses geldiğini duydum. Önce bizim kasalardaki bulunan 1 metre boyundaki antenden kaynaklı olacağını düşündüm fakat onu kapatınca da devam etti. Normal camlardan gelen rüzgar sesi değil kesinlikle ve hafif yaylanmalarda daha belli oluyor. Ayrıca kesin olmamakla birlikte ses çıktığında çok hafif de olsa aracın arkası sağa sola sallanıyor gibi geldi. Araçta yük de yoktu bir şeyleri sürttürecek. Normalde bu hızlarda kullanan biri değilim fakat başka problemleri doğurabileceği kaygısıyla size danışmak istedim. Fikri olan var mı? Teşekkürler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkada davlumbaz var mı yumurtalarda..gerçi Hakan yüksek hızlara daha önce çıktığını söyledi ama bu tip bir uğultudan bahsetmedi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Balans kaynaklı olabilir arkası yaylanmalarda yere yapısınca sıkışmadan kaynaklı kasaya iletim oluyodur. Yada arka merkezlerden biri biraz kapıyodur oda yaylanmalarda kendini belli edip aracı sallıyodur. Bu şekil biraz uzun yol yaptıltan sonra durduğunuzda iki jantada dokunun bir diğerinden sıcaksa muhtemelen dediğim arka fren merkezi arızasıdır

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Davlumbazların oynayıp oynamadığına bir bakın. Benim araçtan gelen sesin kaynağı o idi.
Uğultunun bir başka sebebi de, teker bilyalarından olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yumurtalarda davlumbaz yok diye biliyorum... Ben; iyi ihtimalle balans ayarı, kötü ihtimalle tekerlerdeki rulmanlardandır diyorum.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Benim tahminimde üstteki cevaplarda verilmiş. Uğultu hafif sürtmeyle oluşur. Rulmanlar ölmeye başladıysa yada kaliper hafifte olsa sıkıyorsa uğultu gelir. Arka diski iyi incele yoldan geldikten sonra hem çizik hemde sıcaklık açısından. Teker rulmanında sıkıntı varsa onuda rot balansçı lastiği hızla çevirince anlar

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Balans kaynaklı olabilir arkası yaylanmalarda yere yapısınca sıkışmadan kaynaklı kasaya iletim oluyodur. Yada arka merkezlerden biri biraz kapıyodur oda yaylanmalarda kendini belli edip aracı sallıyodur. Bu şekil biraz uzun yol yaptıltan sonra durduğunuzda iki jantada dokunun bir diğerinden sıcaksa muhtemelen dediğim arka fren merkezi arızasıdır

Davlumbaz var sanırım yani en azından ben sökmedim. Boya için paçalıkları sökük şuan ama ondan değildir.
Merkezlerin kapması düz yolda da olur mu peki? Yani o ses, bu hızlarda düz giderken de var fakat yaylanınca kesik kesik oluyor. Demem o ki aslında yukarı aşağı bir salınım yokken de ses çıkıyor ve büyük ihtimalle salınım yukarıya doğru iken yani aracın arkası havalandığında ses kesiliyor. Belki tersini düşünmüşsünüzdür diye düzeltmek istedim açıklamamı.
Jantların ısınmasıyla ilgili bağlantıyı kafamda kuramadım kusura bakmayın. Araçların alt kısmıyla ilgili o kadar bilgisizim ki... Yani fren disklerine balatalar mı sürtüyor. Eğer öyle ise jantlar nasıl ısınır ki? Kaldı ki bende jantlar bile teneke üstüne kapak olayı... :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Davlumbazların oynayıp oynamadığına bir bakın. Benim araçtan gelen sesin kaynağı o idi.
Uğultunun bir başka sebebi de, teker bilyalarından olabilir.

Aslında ses uğultudan da öte, sürtmeden daha hafif. Yani ikisi arasında bir durum. Titreşim yok ama sürtme hissi var gibi...
Ya anlatmak ne zormuş, imkanım olsa videoya çekebilseydim keşke...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Bir süre 90 üzeri hızda gidip frene asılmadan yavaş yavaş dur bak bakalım elini yaklaştırarak arka disklere. Eğer arka diskler önden sıcaksa balataların sürtüyordur diske. Yakın zamanda bu sebepten arka disk ve balataları değiştirmek zorunda kalmış biri olarak söylüyorum bunu. Diskte çiziklerde oluşmuştu bende. Kapağı çıkarman lazım ama kara janttan yinede zor görünebilir.

Not: disk ve balata değişimi haricinde kaliper pimini zımparaladık, ayrıca pimi ve el freni mekanizmasınıda yağlayıp taktık. Benimkinde sıkıntı el freni telinin tam bırakmamasıydı sanırım ki 626 ların arka kaliperinde el freni sıkıntıları kronik gibi

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Frenler sıkıyorsa eğer, diske sürterek ortaya ısı çıkartacaktır, bu ısı nereye gidecek?? :) Jant vasıtasıyla havaya karışacak, eğer ısınmanın çok olması, jantların havaya bıraktığı ısıdan fazla olursa bu sefer arkadan duman bile görünecektir. Allah korusun.

Alakası bu. :) :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Frenler sıkıyorsa eğer, diske sürterek ortaya ısı çıkartacaktır, bu ısı nereye gidecek?? :) Jant vasıtasıyla havaya karışacak, eğer ısınmanın çok olması, jantların havaya bıraktığı ısıdan fazla olursa bu sefer arkadan duman bile görünecektir. Allah korusun.

Alakası bu. :) :)

Allah razı olsun hepinizden. Bu arada üşenmedim davlumbaz var mı yok mu diye baktım, sanırım yok. :) Fotoğrafı da burada.

bbc1dbc7a4386917175711070e3a999d.jpg

f7ce6e1aaecad1598c1b7068a8be56aa.jpg

Siz yazdıkça ampuller de yandı şimdi. Aracı ilk aldığımda hafif eğimli yerlerde el frenini kopacak kadar yukarıya seviyeye çektiğimde ancak tam olarak aracı sabitliyordu. O yüzden fren telini çektirtmiştim demek ki fazla çekmişiz... :)
Ama bu çoktan seçmeli bi test gibi. Yani şimdi ben ses gelmesin diye el freninden mi feragat edeceğim?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sesin kaynağı; gerdirmiş olduğun el freni teli de olabilir tabiki de fakat; sen tekerlerin balansı ile rulmanlarını da kontrol etmeyi unutma bence.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Çok yüksek hıza cıkınca ses arttıysa sürtünme arttığından uğultu artmıştır elinizi sokun janta ısı farklına bakon rulman olayı kesik kesik olmaz hız arttıkca artar. Siz yazılanlar doğrultusunda birazdaha test edin anlatın bakalım belki daha net anlatırsınız

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Şimdi bu konuyu @ezmocesteri "sonuç ne oldu, var mı bir gelişme, söyle bak yoksa Allahıma kitabıma banlarım?" diyerekten hortlatmadan ben açıklama yapayım. :p (Şaka tabi, dışarıdan gören yanlış anlamasın...). :koptum:
Öyle ki konuyu açtığımı unutmuşum, tam bir sene olmuş şimdi olay neticelenince hatırladım, ayrıntıları yazayım dedim. ;)

Not: Bu okuyacaklarınızdan sonra n'olur bana değişik gözle bakmayın e mi? :koptum::koptum::koptum:

Bu konuyu açtıktan kısa bir süre sonra ustama durumu anlatmıştım. Paçalıkların, tamponun, egzozun, antenin rüzgarla sürtünmesinden dolayı ses çıkarabileceğini göz önünde bulundurarak kontroller yapılmıştı. Disklerin-balataların sürtmesi ihtimaline karşın kontrol amaçlı tekerlekler boşa kaldırılıp bakılmıştı. Bu ve bunun gibi bir kaç yeri daha kontrol ettikten sonra "yüksek hızlarda rüzgarın etkisiyle tampondan geliyordur" demişti usta. "Hayati bir durum yok alt takımla ilgili" diyerek salmıştı beni. Anlam verememiştim, hatta dalga geçmiştim "ne alaka?" diyerekten? Sonra 140'a bile sadece sollamalarda 5-10 saniye süresince çıktığımı düşünerekten ve ses bazı zamanlarda geldiğinden çok dert etmemiştim. ;)

Kışın alt takım kontrollerine girince yine hatırlatmıştım. Hiç bir yerde sorun görünmediğini, benim kuruntu yaptığımı söylemişlerdi. "Len tamam ben pimpirikliyim lanet olsun" diyerekten yine es geçmiştim. :koptum:

Aradan yine zaman geçip başka şeylerden dolayı guzuyu lifte kaldırdıklarında çaktırmadan araya girerek "rulmanları da kontrol edin belki arkadan gelen ses oradandır" falan dedim. :kptmya: Kontrol ettiler yine bir sorun bulamadılar. :kötü:

Geçen aylarda köye giderken 120-130 km/s hızlarda kesik kesik yine bu sesi duydum. Yol boyunca belki de 5-6 kez falan ama neden olsun ki? "Aha da artık daha düşük hızlarda gelmeye başladı, yakında 80-90'la giderken de duyarım" diye düşünmeye başladım. Ama tabi ustaya aynı şeyi beşinci kez sormak da kafaya levye yeme ihtimalini doğuracağından uygun bir anı yakaladım. :koptum:

Bir de öyle bir ses ki ağzımla çıkaramıyorum o sesi, tarifi yok gibi. :rolleyes: Rüzgar sesi değil, titreşim sesi değil, sürtme sesi değil, uğultu desen değil; garip bir ses. Arkadan geliyor ama arkanın neresinden onu da bilmiyoruz... Kısa süreli saniyelik aralıklarda olduğundan dinlemesi de zor. :D İşin sıkıntısı da buradan başlıyor. Anlatamıyorum ya hepten kafayı yiyeceğim. :acpsnr:

En son dayanamadım bugün, Tosun Usta da hazır boş boş oturuyor, "kalk Abi gezmeye gidiyoz" dedim. "Tecrübeye çıkacaz" diyerekten bindirdim arabaya...
Çıktık çevre yoluna Torbalı yoluna doğru yola koyulduk. Tabi ben sadece ses olayı için değil, "yüksek hızlarda titreşim mi var, bana mı öyle geliyor, acaba jantları tornacıya bıraksam mı?" falan diyerekten salağa yatıp, konu aslında balans olayıymış gibi hissettirerek yüksek hızlara çıkmaya çalışıyorum. ;) Trafik de sıkışık herkes Çeşme'ye tatile akıyor hafta sonu olduğundan, ben 100'ü geçemiyorum haliyle. Çeşme-Buca kavşağını geçtik yol biraz boşaldı. 120-140-160 yapıyorum Allah'ım ses gelmiyor, kafayı yiyeceğim... :eek: Tabi hızımız yüksek, önüme araç çıkınca da son raddeye kadar frene basmamaya çalışıyorum. Belki o aradaki bir kaç saniyede araç arkadaki sesi çıkarır da Usta da duyar diye zaman kazanıyorum. Ama nafile... :ckskc:
Neyse "Abi dedim var mı bir sıkıntı, anormal bir titreşim hissettin mi" diye soruyorum. "Eee olur tabi sürekli frende gidiyorsun, uzun süre frene basıyorsun, diskleri bilmem bilmem şey yaptın!" diye fırçalı bir cevap alıyorum. :acpsnr: Allah'ım beni mi sınıyorsun diyorum tabi içimden. Doktorun yanına gidince ağrınız kesilir ya aynı o hesap oluyor bizdeki de... :uzgnm:
"Neyse..." diyorum, gişelerin oradan bir "U" yapıyorum, sırada geri dönüş yolu var... Tabi ben biraz hayal kırıklığı yaşıyorum, biraz da sinir bozukluğu "ses nasıl çıkmaz" diye. Bunun da etkisiyle yine bir gazı kökleme serenatından sonra 150'lerde ilk ses ve ardından kesik kesik 2-3 kere aynı ses daha. "Aha duydun mu sesi" falan diyorum. "Evet duydum" diyor usta rahatını hiç bozmadan ve cevap yine aynı: "Tampondan geliyor" diyor ve durumu biraz detaylandırıyor. :confused: Ağlamak istiyorum... :agla:

Sonuç: Rüzgar oraya vurduğunda orada açılıp kapanan bir şey varmış. Tabi eski sahibinde arka tampon işlem gördüğünden sonrasında ben de tamponu söküp taktığımdan mutlaka bir şeyler yarım kalmıştır, orijinali gibi oturmamıştır diyerekten rahatlıyorum. Ayrıca o havalandırma zımbırtısı da aracın solunda olduğundan yani ilk giderken rüzgarın yönü ters tarafta kaldığı için yapmadığını, dönüşte direk yanal rüzgarı yiyince ses çıkarmaya başladığını anlıyorum. İlk mesajda da bahsettiğim üzere araç yaylanınca sesin kesikli olarak çıkması da rüzgarın akış yönü etkisi ile bağdaşıyor... :cool:

Yani dostlar, siz siz olun benim gibi manyak olmayın. :koptum:

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdi bu konuyu @ezmocesteri "sonuç ne oldu, var mı bir gelişme, söyle bak yoksa Allahıma kitabıma banlarım?" diyerekten hortlatmadan ben açıklama yapayım. :p (Şaka tabi, dışarıdan gören yanlış anlamasın...). :koptum:
Öyle ki konuyu açtığımı unutmuşum, tam bir sene olmuş şimdi olay neticelenince hatırladım, ayrıntıları yazayım dedim. ;)

Not: Bu okuyacaklarınızdan sonra n'olur bana değişik gözle bakmayın e mi? :koptum::koptum::koptum:

Bu konuyu açtıktan kısa bir süre sonra ustama durumu anlatmıştım. Paçalıkların, tamponun, egzozun, antenin rüzgarla sürtünmesinden dolayı ses çıkarabileceğini göz önünde bulundurarak kontroller yapılmıştı. Disklerin sürtmesi ihtimaline karşın kontrol amaçlı tekerlekler boşa kaldırılıp bakılmıştı. Bu ve bunun gibi bir kaç yeri daha kontrol ettikten sonra "yüksek hızlarda rüzgarın etkisiyle tampondan geliyordur" demişti. "Hayati bir durum yok alt takımla ilgili" diyerek salmıştı beni. Anlam verememiştim, hatta dalga geçmiştim "ne alaka?" diyerekten? Sonra 140'a bile sadece sollamalarda 5-10 saniye süresince çıktığımı düşünerekten ve ses bazı zamanlarda geldiğinden çok dert etmemiştim. ;)

Kışın alt takım kontrollerine girince yine hatırlatmıştım hiç bir yerde sorun görünmediğini, benim kuruntu yaptığımı söylemişlerdi. "Len tamam ben pimpirikliyim lanet olsun" diyerekten yine es geçmiştim. :koptum:

Aradan yine zaman geçip başka şeylerden dolayı guzuyu lifte kaldırdıklarında çaktırmadan araya girerek "rulmanları da kontrol edin belki arkadan gelen ses oradandır falan" dedim, :kptmya: kontrol ettiler yine bir sorun bulamadılar. :kötü:

Geçen aylarda köye giderken 120-130 km/s hızlarda giderken kesik kesik yine bu sesi duydum yol boyunca belki de 5-6 kez falan ama neden olsun ki? "Aha da artık daha düşük hızlarda gelmeye başladı, yakında 80-90'la giderken de duyarım" diye düşünmeye başladım. Ama tabi ustaya aynı şeyi beşinci kez sormak da kafaya levye yeme ihtimalini doğuracağından uygun bir anı yakaladım. :koptum:

Bir de öyle bir ses ki ağzımla çıkaramıyorum o sesi, tarifi yok gibi. :rolleyes: Rüzgar sesi değil, titreşim sesi değil, sürtme sesi değil garip bir ses. Arkadan geliyor ama arkanın neresinden onu da bilmiyoruz... Kısa süreli saniyelik aralıklarda olduğundan dinlemesi de zor. :D İşin sıkıntısı da buradan başlıyor. Anlatamıyorum ya hepten kafayı yiyeceğim. :acpsnr:

En son dayanamadım bugün, Tosun Usta da hazır boş boş oturuyor, "kalk Abi gezmeye gidiyoz" dedim. "Tecrübeye çıkacaz" diyerekten bindirdim arabaya...
Çıktık çevre yoluna Torbalı yoluna doğru yola koyulduk. Tabi ben sadece ses olayı için değil, "yüksek hızlarda titreşim mi var bana mı öyle geldi acaba jantları tornacıya bıraksam mı?" falan diyerekten salağa yatıp, konunun aslında balans olayıymış olduğunu hissettirerek yüksek hızlara çıkmaya çalışıyorum. ;) Trafik de sıkışık herkes Çeşme'ye falan akıyor hafta sonu olduğundan, ben 100'ü geçemiyorum haliyle. Çeşme-Buca kavşağını geçtik yol biraz boşaldı, 120-140-160 yapıyorum Allah'ım ses gelmiyor, kafayı yiyeceğim... :eek: Tabi hızımız yüksek önüme araç çıkınca da son raddeye kadar frene basmamaya çalışıyorum, belki o aradaki bir kaç saniyede araç arkadaki sesi çıkarır da Usta da duyar diye. Ama nafile... :ckskc:
Neyse "Abi dedim var mı bir sıkıntı, anormal bir titreşim hissettin mi" diye soruyorum. "Eee olur tabi sürekli frende gidiyorsun, uzun süre frene basıyorsun, diskleri bilmem bilmem şey yaptın!" diye fırçalı bir cevabı alıyorum. :acpsnr: Allah'ım beni mi sınıyorsun diyorum tabi içimden. Doktorun yanına gidince ağrınız kesilir ya aynı o hesap oluyor bizdeki de... :uzgnm:
"Neyse..." diyorum, gişelerin oradan bir "U" yapıyorum, sırada geri dönüş yolu... Tabi ben biraz hayal kırıklığı yaşıyorum, biraz da sinir bozukluğu "ses nasıl çıkmaz" diye. Bunun da etkisiyle yine bir gazı kökleme serenatından sonra 150'lerde ilk ses ve ardından kesik kesik 2-3 kere aynı ses daha. "Aha duydun mu sesi" falan diyorum. "Evet duydum" diyor usta rahatını hiç bozmadan ve cevap yine aynı: "Tampondan geliyor" diyor ve durumu biraz detaylandırıyor. :confused: Ağlamak istiyorum... :agla:

Sonuç: Rüzgar oraya vurduğunda orada açılıp kapanan bir şey varmış. Tabi eski sahibinde arka tampon işlem gördüğünden sonrasında ben de tamponu söküp taktığımdan mutlaka bir şeyler yarım kalmıştır, orijinali gibi oturmamıştır diyerekten rahatlıyorum. Ayrıca o havalandırma zımbırtısı da aracın solunda olduğundan yani ilk giderken rüzgarın yönü ters tarafta kaldığı için yapmadığını, dönüşte direk yanal rüzgarı yiyince ses çıkarmaya başladığını anlıyorum... İlk mesajda da bahsettiğim üzere araç yaylanınca sesin kesikli olarak çıkması da rüzgarın akış yönü etkisi ile bağdaşıyor... :cool:

Yani dostlar, siz siz olun benim gibi manyak olmayın. :koptum:
Ne güldüm yahu... :D :D Allah, Tosun Usta'nın yardımcısı olsun gerçekten. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Rüzgarın akış yönüyle alakalı kesik kesik ses olacağını Biz de söyledik de nerdeeee.

Bu arada keyifle okudum valla. Sağolasın. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Rüzgarın akış yönüyle alakalı kesik kesik ses olacağını Biz de söyledik de nerdeeee.

Bu arada keyifle okudum valla. Sağolasın. :)

Ama böyle bir açıklama çok mantıksız geliyordu hep bana. Adamlar koca arabayı yapmış da rüzgarı hiç düşünmemişler mi diyordum? Ayrıca sorun bu olsaydı sende de olurdu, diye düşünmüştüm. ;)
Neyse ki artık eminiz, sıkıntı yok gari... Gecikmeli bir teşhis olsa da... :harika:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Dedim ahanda yazı hiç bitmeyecek..hanıma dedim hamdi abi gene roman yazmış kap gel çayı:koptum::koptum:
Hadi bakalım abi kafan rahatlamştr..allah dan ses çıkmış yoksa sen kafayı yerdin herhalde:ssrtcbya:

Üst Alt