Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GE (1991-97) Yüksek Hızda Arkadan Gelen Ses

Konu, 'Yürüyen Aksam - Süspansiyon' kısmında bayraktar tarafından paylaşıldı.

1. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan
    Merhaba Mazdadaşlar,
    Bugün Çeşme otobanında -kendi çapımda- biraz hız yapayım dedim. 150-160dan sonra aracın arkasından uğultuya benzer bir ses geldiğini duydum. Önce bizim kasalardaki bulunan 1 metre boyundaki antenden kaynaklı olacağını düşündüm fakat onu kapatınca da devam etti. Normal camlardan gelen rüzgar sesi değil kesinlikle ve hafif yaylanmalarda daha belli oluyor. Ayrıca kesin olmamakla birlikte ses çıktığında çok hafif de olsa aracın arkası sağa sola sallanıyor gibi geldi. Araçta yük de yoktu bir şeyleri sürttürecek. Normalde bu hızlarda kullanan biri değilim fakat başka problemleri doğurabileceği kaygısıyla size danışmak istedim. Fikri olan var mı? Teşekkürler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Arkada davlumbaz var mı yumurtalarda..gerçi Hakan yüksek hızlara daha önce çıktığını söyledi ama bu tip bir uğultudan bahsetmedi

bayraktar bunu beğendi.
  3. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Balans kaynaklı olabilir arkası yaylanmalarda yere yapısınca sıkışmadan kaynaklı kasaya iletim oluyodur. Yada arka merkezlerden biri biraz kapıyodur oda yaylanmalarda kendini belli edip aracı sallıyodur. Bu şekil biraz uzun yol yaptıltan sonra durduğunuzda iki jantada dokunun bir diğerinden sıcaksa muhtemelen dediğim arka fren merkezi arızasıdır

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bayraktar ve ismail-1903 bunu beğendi.
  4. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Davlumbazların oynayıp oynamadığına bir bakın. Benim araçtan gelen sesin kaynağı o idi.
    Uğultunun bir başka sebebi de, teker bilyalarından olabilir.

bayraktar bunu beğendi.
  5. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yumurtalarda davlumbaz yok diye biliyorum... Ben; iyi ihtimalle balans ayarı, kötü ihtimalle tekerlerdeki rulmanlardandır diyorum.

bayraktar ve ismail-1903 bunu beğendi.
  6. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Benim tahminimde üstteki cevaplarda verilmiş. Uğultu hafif sürtmeyle oluşur. Rulmanlar ölmeye başladıysa yada kaliper hafifte olsa sıkıyorsa uğultu gelir. Arka diski iyi incele yoldan geldikten sonra hem çizik hemde sıcaklık açısından. Teker rulmanında sıkıntı varsa onuda rot balansçı lastiği hızla çevirince anlar

bayraktar bunu beğendi.
  7. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan
    Davlumbaz var sanırım yani en azından ben sökmedim. Boya için paçalıkları sökük şuan ama ondan değildir.
    Merkezlerin kapması düz yolda da olur mu peki? Yani o ses, bu hızlarda düz giderken de var fakat yaylanınca kesik kesik oluyor. Demem o ki aslında yukarı aşağı bir salınım yokken de ses çıkıyor ve büyük ihtimalle salınım yukarıya doğru iken yani aracın arkası havalandığında ses kesiliyor. Belki tersini düşünmüşsünüzdür diye düzeltmek istedim açıklamamı.
    Jantların ısınmasıyla ilgili bağlantıyı kafamda kuramadım kusura bakmayın. Araçların alt kısmıyla ilgili o kadar bilgisizim ki... Yani fren disklerine balatalar mı sürtüyor. Eğer öyle ise jantlar nasıl ısınır ki? Kaldı ki bende jantlar bile teneke üstüne kapak olayı... :)

8. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan
    Aslında ses uğultudan da öte, sürtmeden daha hafif. Yani ikisi arasında bir durum. Titreşim yok ama sürtme hissi var gibi...
    Ya anlatmak ne zormuş, imkanım olsa videoya çekebilseydim keşke...

9. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Bir süre 90 üzeri hızda gidip frene asılmadan yavaş yavaş dur bak bakalım elini yaklaştırarak arka disklere. Eğer arka diskler önden sıcaksa balataların sürtüyordur diske. Yakın zamanda bu sebepten arka disk ve balataları değiştirmek zorunda kalmış biri olarak söylüyorum bunu. Diskte çiziklerde oluşmuştu bende. Kapağı çıkarman lazım ama kara janttan yinede zor görünebilir.

Not: disk ve balata değişimi haricinde kaliper pimini zımparaladık, ayrıca pimi ve el freni mekanizmasınıda yağlayıp taktık. Benimkinde sıkıntı el freni telinin tam bırakmamasıydı sanırım ki 626 ların arka kaliperinde el freni sıkıntıları kronik gibi

Son düzenleme: 15 Mayıs 2016
    bayraktar bunu beğendi.
  10. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Frenler sıkıyorsa eğer, diske sürterek ortaya ısı çıkartacaktır, bu ısı nereye gidecek?? :) Jant vasıtasıyla havaya karışacak, eğer ısınmanın çok olması, jantların havaya bıraktığı ısıdan fazla olursa bu sefer arkadan duman bile görünecektir. Allah korusun.

Alakası bu. :) :)

bayraktar bunu beğendi.
  11. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan
    Allah razı olsun hepinizden. Bu arada üşenmedim davlumbaz var mı yok mu diye baktım, sanırım yok. :) Fotoğrafı da burada.

Siz yazdıkça ampuller de yandı şimdi. Aracı ilk aldığımda hafif eğimli yerlerde el frenini kopacak kadar yukarıya seviyeye çektiğimde ancak tam olarak aracı sabitliyordu. O yüzden fren telini çektirtmiştim demek ki fazla çekmişiz... :)
    Ama bu çoktan seçmeli bi test gibi. Yani şimdi ben ses gelmesin diye el freninden mi feragat edeceğim?

domestos bunu beğendi.
  12. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Sesin kaynağı; gerdirmiş olduğun el freni teli de olabilir tabiki de fakat; sen tekerlerin balansı ile rulmanlarını da kontrol etmeyi unutma bence.

bayraktar bunu beğendi.
  13. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Çok yüksek hıza cıkınca ses arttıysa sürtünme arttığından uğultu artmıştır elinizi sokun janta ısı farklına bakon rulman olayı kesik kesik olmaz hız arttıkca artar. Siz yazılanlar doğrultusunda birazdaha test edin anlatın bakalım belki daha net anlatırsınız

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bayraktar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş