Mazda 626 GE (1991-97) Yakıt Tüketimi

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Lpg litresini ortalama 2,7 ten hesaplarsak; yine ortalama 40 litre yapar, 100 kilometre de ise; 8,5 litreye tekabül eder ki, harika bir değer... :)
Fiyatı yazmamışım ;)
2.56 tl DEN almıştım ve yaklaşık 42 litre felan etmişti. Galiba sizin hesapta bir yanlışlık var çünkü hesaplayacak olursak
42 litre yakıt
340 km gidilen yol
42/340=0,1235 yapar ki bu rakam 1 km de yakılan yakıt miktarı
100*0,1235=12,35 lt yakıt yapar
12,35*2,56/100=0.31,6 krş yapar
Bu da parasal yönden yakışı;)
Bu değerler de bence biraz fazla gibi ;)
Sonuç arabam çok yakıyor ;)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Hava soğuk, Bence normal gibi. Ayrıca yol kısa sayılır. Kış ayı olması nedeniyle ısınma daha geç olur zaten.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Dün uzun yol denemesi yaptım Ankara Çorum ben dahil 4 kişi
Hızım 110-115-120 arası
Toplamda 286 km yol bunun yaklaşık 26 km si dur kalk ışık vs yolcu aldım ;)
Gaz lt fiyatı 2.60
Alınan litre 25.26
Hesaplayacak olursak

25.26/286=0.0883 lt

0.0883*100=8.83 lt 100 km de yakılan yakıt miktarı

8.83*2.60/100=0.22,9 krş 1 km de yakılan para :)

İyi mi ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet ters orantılı hesap yapmışım yanlışlık olmuş. 12 litre yapar ve şehir içi yakıt değeri için gayet normal. Kış aylarında tamamen yoğun şehir içinde 15-16 litreyi gördüm.

Şehir dışı için 8 litre de gayet uygun. :)

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hava soğuk, Bence normal gibi. Ayrıca yol kısa sayılır. Kış ayı olması nedeniyle ısınma daha geç olur zaten.
Aynen geç ısınıyor ama rolantim de yüksek 1 in üzerinde hiç inmedi
İnçe bir tolanti ayarı da yapılmalı bence

Evet ters orantılı hesap yapmışım yanlışlık olmuş. 12 litre yapar ve şehir içi yakıt değeri için gayet normal. Kış aylarında tamamen yoğun şehir içinde 15-16 litreyi gördüm.

Şehir dışı için 8 litre de gayet uygun. :)
15-16 mı?
Umarım ben görmem :)
Şimdilik yakıt değerlerim normal gözüküyor ;) ufak bi rolanti ayarından sonra çok az da olsa fark eder diye düşünüyorum :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Benim Gaziantep'te 40 litre Lpg ile 420 km yaptı bu hafta, hava sıcaklığı ortalama 1 derece, ortalama hız 45 km, Atiker Lpg sistem.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ankara şehir içi
13 km git 13 km gel şeklinde işe gidip geliyorum fazla ışık Yok
Havalar soğuk sabahları -2 yada -4 oluyor
Toplamda 107 lira ile depo fulledim ve 340 km yol yaptı
Ve 0.31 krş yaktı
Benzin ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
20 liralık benzin almıştım gaz bitti benzin daha bitmedi ;)
Günlük 26 km toplamda 340 km. Hava sıcaklığı 0 ın altında iken ortalama 28 kere aracı çalıştırmışsınız ve 20 tllik benzin hala bitmemiş valla ne diyim mükemmel.

mtnkl

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar
Aracımda 60 lt lik lpg tankı var. Depoyu her seferinde fulleyerek yakıt alıyorum. Aracimi ilk aldigim zamanlar 2-3 ay kadar süreyle yakıt takibi yapıyordum 1 depo lpg ile 400 km yol yapıyordum. Yakıt/km performansı sonucu beni tatmin ettiği için ölcmeyi bırakmıştım. (Ilk çalıştırma benzin 1 dakika içinde otomatik lpg ye geciyor) aracı kullanma kosullarimda bir degisiklik yok şehir içi sakin kullanım ama son 3 - 4 aydır 1 depo lpg ile 300 km yi anca görüyorum Ilk olarak gaz ayarindan diye düşündüm yeniden ayar yaptırdım ayarlarda bir sorun yoktu. Hava, lpg, ve benzin filtrelerini değiştirdim. Ama sonuç değişmedi. Bir süre benzinde kullandım benzindede bariz artış olduğunu farkettim en son geçen hafta sanayiye gittiğimde bujileri kontrol ettirdim usta bujilerde bir sıkıntı olmadığını söyledi. Kış aylarında yakıt tüketimi bu kadar farkedermi hem benzin hemde lpg tüketiminde artış varsa nasıl bir yol izlemeliyim görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhaba arkadaşlar
Aracımda 60 lt lik lpg tankı var. Depoyu her seferinde fulleyerek yakıt alıyorum. Aracimi ilk aldigim zamanlar 2-3 ay kadar süreyle yakıt takibi yapıyordum 1 depo lpg ile 400 km yol yapıyordum. Yakıt/km performansı sonucu beni tatmin ettiği için ölcmeyi bırakmıştım. (Ilk çalıştırma benzin 1 dakika içinde otomatik lpg ye geciyor) aracı kullanma kosullarimda bir degisiklik yok şehir içi sakin kullanım ama son 3 - 4 aydır 1 depo lpg ile 300 km yi anca görüyorum Ilk olarak gaz ayarindan diye düşündüm yeniden ayar yaptırdım ayarlarda bir sorun yoktu. Hava, lpg, ve benzin filtrelerini değiştirdim. Ama sonuç değişmedi. Bir süre benzinde kullandım benzindede bariz artış olduğunu farkettim en son geçen hafta sanayiye gittiğimde bujileri kontrol ettirdim usta bujilerde bir sıkıntı olmadığını söyledi. Kış aylarında yakıt tüketimi bu kadar farkedermi hem benzin hemde lpg tüketiminde artış varsa nasıl bir yol izlemeliyim görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Kullanılan Lpg miktarları eşit mi peki? depo 60 lık ama 60 lt almaz zaten.

mtnkl

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aldigim lpg miktarı lt bazında aynı depoyu bitince fulletiyorum 50 lt lpg alıyor

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
20 lt yakıyor. Kış aylarında artabilir Ama Fazla gibi. Oksijen sensörleri ve egzoz ayarlarına bir baktır derim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Havalar ısınınca sen tekrar 400 km leri göreceksin, az sabır. :) :)

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Şuan izmirdeyim ;)
Ankara - İZmir
4 kişi hız sabit 110
43 litre gaz 111,23 tl
Bir depo ile 509 km
Yaklaşık 0.21 krş

Dedim ya yakıtta değişim olur diye

0.24 krş dan 0.21 krş a düştü :cool:

Boğaz kelebeği ve havaakışmetre :harika::harika::harika:

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Arkadaşlar bu araçların 2.0 motor olması çok yakıyor algısı yapabilir. Ancak bu araçlar gerçektende 1.6 motordan daha azda yakabiliyor. Burada bahsettiğiniz değerleri zaten yakalıyoruz, ben ilk aldığım hafta yakıtı denemeye karar verdim, ancak herkesin birçok 1.6 araçlardan daha az yakıyor demesine rağmen kalbimde hep bir şüphe vardı. İlk hafta ve daha sonra arabanın hakikaten az yaktığını gördüm, Vallahi şaşırdım açıkçası,Üstüne birde güç var,güç talebinizide reddetmiyor. Bu Cumartesi (Bmw 5.20iA 1995 Model ve 3.20i 1994 ve 1995 model ve iddialı arabalar dökülmüş değil yani 3.20 ler modifiyeli) iki defa kalkış yaptık 0-130 km/h kadar.Keşke yanımda biri olup video çekeydi, bu üç şöförde benden usta drag ve hız her hafta yarıştalar, Sonuç üçünede 40 metre fark yaptım.Yani bizim araçlar bu paralara bedava arkadaşlar.Kıymetini bilelim.

Üst Alt