Mazda 626 GE (1991-97) Yakıt Tüketimi

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Karma tüketim.
664 km > 46,83 lt
100 km > 7,06 lt
1 km > 43 kuruş
Benzin her zamanki gibi, ufak bir oranda tekrar yükselir sonrasında şimdiki fiyatından aşağıya düşer diye bekledim ama olmadı. Işık da yanıp sönmeye başlayınca da artık tecavüz kaçınılmazmış demek ki dedim. :) Bu aylık da böyle olsun artık. Haziran'da kaç liralık yakıt alacağım, benzin ne kadar ne olacak bakalım? Seçim bahanesiyle 7 liralara mı çıkar; 5'lere mi düşer biledim? İkinci el LPG sistemi satan tanıdığınız var mı? :p

IMG_9491.jpg IMG_9492.jpg

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Karma tüketim.
664 km > 46,83 lt
100 km > 7,06 lt
1 km > 43 kuruş
Benzin her zamanki gibi, ufak bir oranda tekrar yükselir sonrasında şimdiki fiyatından aşağıya düşer diye bekledim ama olmadı. Işık da yanıp sönmeye başlayınca da artık tecavüz kaçınılmazmış demek ki dedim. :) Bu aylık da böyle olsun artık. Haziran'da kaç liralık yakıt alacağım, benzin ne kadar ne olacak bakalım? Seçim bahanesiyle 7 liralara mı çıkar; 5'lere mi düşer biledim? İkinci el LPG sistemi satan tanıdığınız var mı? :p

Ekli dosyayı görüntüle 32668 Ekli dosyayı görüntüle 32669
daha önce depoyu ne zaman doldurdun abi???

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bilmiyorum ki, ne için sordun?
Bakayım arabadadır fişler...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
daha önce depoyu ne zaman doldurdun abi???
Bilmiyorum ki, ne için sordun?
Bakayım arabadadır fişler...
ben binsm bu arabaya 1 ay için de depo boşalır.tekrar alırım.sen kaç ayda bitirdin merak ettim.:kyfmyrn:

Fişi bulamadım ama ödeme ekstresini buldum. Nisan 13'te 261,82 TL'lik almışım. O zamanki paraya göre 44-45 litre benzin yapar. Bornova'dan aldığıma göre bizimkilerle buluşmaktan gelirken almış olabilirim. Çünkü köyden gelirken orayı kullanmıyorum haliyle... Saat de geç vakitmiş.

IMG-9493.JPG

Sonrasında 18 km gelmişim ve evin önünde bu fotoğrafı çekmişim. 22-23 gün olmuş. Bu süre zarfında iki sefer köye gittiğime göre 420 km orada yapılmış, gerisini de şehir içi/dışı diğer gereksinimler için kullanmışım. Normalde bir depo bir ay yetiyor ortalama. Köye gitmiyor olsak yarım depoyla bile idare ederim. ;)

IMG-9112.JPG

Bizde belgeler var, farazi konuşmuyoruz şekerim. ;)

Bu arada bir depo derken, daha 50 litreden fazla benzin almadım bir anda. Tank 60 litrelik olsa da hem içinde kalan benzinin varlığı hem de ben depoyu tıkabasa değil tabancanın atışıyla durdurulmasının istememden ötürü çoğunlukla 45-50 litre arası alıyorum yani.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Seçim sonrası benzin 8₺ lpg 5₺ olur. Sen o sistemi tekrar montaj yaptır bence. :p
Vallahi öyle olursa hiç düşünmem Abi tabi ki de... Nasıl olsa daha iki sene vizemiz var diyerekten LPG'ye geçerim. En fazla yarım depo benzin parasına montaj masrafım olur. ;) Bir de tekrar eden bagaj yalıtımı işçiliğim. :(

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İzmir - İstanbul arası 4 kişi + Bagaj dolu ve klima yol boyunca neredeyse hep açık şekilde 120-140 arası hızla 399 km'de 32.9 tl LPG aldı. Buna göre yakıt tüketimi 8.2/100 km olmuş. LPG'yi 3.05'ten aldım. Km birim maliyeti 25 kuruş olmuş.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İstanbul - İzmir arası 2 kişi + hafif bagaj, klima az açık, 50 km'si İstanbul yoğun trafik (2,5-3 saat) 450 km'de 33.15 lt LPG aldı. LPG litresi 3.09 tl. Buna göre tüketim 7.3 lt / 100 km LPG tüketimim olmuş. Km birim maliyeti 23 kuruş. :)

geçenlerde boş depoya 1 defa 40-41 lt LPG almıştı. Şimdi neredeyse boş depoya 32-33 lt LPG alıyor. Geçen yıllarda da 40-41 lt LPG alıyordu. İki türlü de aynı km'yi yapıyorum. LPG'nin bu yüzü çok kötü.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İstanbul - İzmir arası 2 kişi + hafif bagaj, klima az açık, 50 km'si İstanbul yoğun trafik (2,5-3 saat) 450 km'de 33.15 tl LPG aldı. LPG litresi 3.09 tl. Buna göre tüketim 7.3 tl / 100 km LPG tüketimim olmuş. Km birim maliyeti 23 kuruş. :)

geçenlerde boş depoya 1 defa 40-41 tl LPG almıştı. Şimdi neredeyse boş depoya 32-33 tl LPG alıyor. Geçen yıllarda da 40-41 tl LPG alıyordu. İki türlü de aynı km'yi yapıyorum. LPG'nin bu yüzü çok kötü.
Bu durumu çözemedim ben, neye göre bu fark oluyor? Pompaya göre mi değişiyor yoksa hile mi oluyor? Bilmediğim bir konuda hile demek istemiyorum ama insanın aklına geliyor işte.

Yakıt değerleri mükemmel bu arada, ben 1.6 motor ile zor yakalıyorum 7 litreleri.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu durumu çözemedim ben, neye göre bu fark oluyor? Pompaya göre mi değişiyor yoksa hile mi oluyor? Bilmediğim bir konuda hile demek istemiyorum ama insanın aklına geliyor işte.

Yakıt değerleri mükemmel bu arada, ben 1.6 motor ile zor yakalıyorum 7 litreleri.
Açıkçası ben bu durumun istasyon bilgisi dahilinde olduğunu düşünüyorum. Normal birşey değil bence. Her zaman aldığım istasyon ve aynı pompada da gördüm bu durumu. Hatta pompacıya da sordum, "hayırdır siz de mi bozdunuz" dedim, bilgim yok abi falan dedi. Sonraki aldığımda düzgündü ama. Şehirler arasında da şehiriçinde de artık sadece Opet (1. Tercih) ve Shell (2. Tercih) tercih ediyorum. Diğerlerine göre daha standartlar. İstanbul'a giderken Yalova'ya girmeden Opet'ten alıyordum, son 2 sefer normalden 17-20 kuruş fazla fiyatı vardı lt'de. Tam feribot öncesi Shell var fiyatı da iyi, iyi de km yaptırıyor Oradan alıyorum artık. Bir kere Milangazdan almıştım Ayvalık taraflarında, depo 50 lt alacak diye çok korktum. 43-45 tl civarındaydı pompacıyı durdurduğumda. :koptum:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
1773 km’de 120,5 lt benzin harcanmış. 100 km’de yaklaşık 6,8 lt yapıyor. Çoğu Shell’den Vpower alındığı için litre fiyatını 6,32’den hesaplarsak da km başına 42 kuruş tüketim yapıyor. Yol ve sıcaklık şartlarındaki negatif etkenleri düşünürsek tahmin ettiğim oranlar gibi çıktı. ;)
@hakan_emre

76EADE34-DCF5-4A3C-A5F7-A712491737ED.jpeg

Alperen

42 LU 626
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Abiler, 30 TL tutarındaki lpg ile şehir içi 50 km yapan guzunun derdi ne olabilir?

Alperen

42 LU 626
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Litre fiyatı nedir?
Litre tüketimi nedir?
Abi aldığımdan beri ilk defa hesap yaptım. 3,40 ₺'den 8,80 litre lpg. Km'de 60 kuruş. Ekonomik denemedim. Soğuk ve çok az devirli (3500-4000) sürüştendir diye düşünmek istedim ama 60 kuruş yine de çok geldi. Ekonomik de deneyeceğim. Yazarım. Bu arada, direksiyon boya ile düzelmeyecek kadar yıpratılmış, Engin Şenler'den gelen ile değiştireceğim. Bitince onu da paylaşacağım.

Tekleme , göğüsleme , yakıt kokusu var mu.
Tekleme yok. Göğüsleme nedir? Koku da yok.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
ölçüm tam sağlıklı olmamış hem ekonomik kullanmamışsınız bir ayarsızlık varsada tam anlaşılmıyor

birde ne olduda böyle arttı yani en son ne bakımlar yapıldı
hava filtresi orjinal veya orjinale yakın olmalı
lastik ebatları orjinalmi sağlıklı mı
egsoz sisteminde problemler varmı
bujiler orjinal kodda ve ömürleri ne durumda
emiş sistemi kusursuzmu kauçuk hortumlarda bezle bantla sarma vs varmı>olmamalı
lpg sistemi sağlıklı mı (regülatör ayar )

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi aldığımdan beri ilk defa hesap yaptım. 3,40 ₺'den 8,80 litre lpg. Km'de 60 kuruş. Ekonomik denemedim. Soğuk ve çok az devirli (3500-4000) sürüştendir diye düşünmek istedim ama 60 kuruş yine de çok geldi. Ekonomik de deneyeceğim. Yazarım. Bu arada, direksiyon boya ile düzelmeyecek kadar yıpratılmış, Engin Şenler'den gelen ile değiştireceğim. Bitince onu da paylaşacağım.

Tekleme yok. Göğüsleme nedir? Koku da yok.
17,5 litre yapar 100 km'de... Kuruş hesabı yapacak bir ekonomik sisteme sahip değiliz maalesef. Bu gün 50 kuruş yakan motor aynı şartlarda iki ay sonra 55 kuruş yakabilir, hal böyle iken sorunu motorda aramak yanlış olur...

* * *

Yoğun trafikte şehir içi kış aylarında ve aynı araçla 16 litre yakmışlığım var. Yani benim için mümkün değerler.

Test etme imkanı varsa, normal şartlarda şehir dışında yakıt tüketimi ölçümü yap bakalım... 8 litre çıkıyorsa sorun yok demektir.

Alperen

42 LU 626
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
ölçüm tam sağlıklı olmamış hem ekonomik kullanmamışsınız bir ayarsızlık varsada tam anlaşılmıyor

birde ne olduda böyle arttı yani en son ne bakımlar yapıldı
hava filtresi orjinal veya orjinale yakın olmalı
lastik ebatları orjinalmi sağlıklı mı
egsoz sisteminde problemler varmı
bujiler orjinal kodda ve ömürleri ne durumda
emiş sistemi kusursuzmu kauçuk hortumlarda bezle bantla sarma vs varmı>olmamalı
lpg sistemi sağlıklı mı (regülatör ayar )
İlk bakımda usta hava filtresini değiştirmeye gerek görmedi, orjinali gelecek, değiştireceğim. Lastik 185 65 14 kışlık ve çok sağlıklı değil. Egzoz komple orjinal takıldı. Buji yeni, kodu orjinal. Emiş sisteminin durumunu bilmiyorum, açıkçası emiş sistemi nedir çok bilmiyorum. Hortumlarda bez, bant yok. Lpg gaz ayarı yeni yapıldı ve gazla ilgili bir filtre yeni değiştirildi, regülatör ne bilmiyorum. Ekonomik biniş denemesi yapacağım, yarın yazarım.

17,5 litre yapar 100 km'de... Kuruş hesabı yapacak bir ekonomik sisteme sahip değiliz maalesef. Bu gün 50 kuruş yakan motor aynı şartlarda iki ay sonra 55 kuruş yakabilir, hal böyle iken sorunu motorda aramak yanlış olur...

* * *

Yoğun trafikte şehir içi kış aylarında ve aynı araçla 16 litre yakmışlığım var. Yani benim için mümkün değerler.

Test etme imkanı varsa, normal şartlarda şehir dışında yakıt tüketimi ölçümü yap bakalım... 8 litre çıkıyorsa sorun yok demektir.
Full depo ile şehir içi ve şehir dışında deneme yapıp iki tekrar dolumu da yazacağım abi.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
İlk bakımda usta hava filtresini değiştirmeye gerek görmedi, orjinali gelecek, değiştireceğim. Lastik 185 65 14 kışlık ve çok sağlıklı değil. Egzoz komple orjinal takıldı. Buji yeni, kodu orjinal. Emiş sisteminin durumunu bilmiyorum, açıkçası emiş sistemi nedir çok bilmiyorum. Hortumlarda bez, bant yok. Lpg gaz ayarı yeni yapıldı ve gazla ilgili bir filtre yeni değiştirildi, regülatör ne bilmiyorum. Ekonomik biniş denemesi yapacağım, yarın yazarım.
filtre orjinal geliyor ise çok iyi
kışlık lastikler yapıları itibari ile ekonomi vaad edemezler birde lastiğin aşınması durumu var tabi bence fazla yakıt buradan olabilir
sizin ölçüye yakın bir kaliteli lastiğin yakıt etiketi E de
emiş sistemi arabanın hava alıp manifolda kadar giden yer ama sizin araçta bez bant sargı yoksa oralarda sorun olacağını sanmıyorum.şimdi eklediğiniz footlara baktım tertemiz
ilaveten soğutma suyu sistemini de yenilemenizi tavsiye ederim .

Son düzenleme:

Üst Alt