Mazda 626 GE (1991-97) Yakıt Tüketimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar bu araçların 2.0 motor olması çok yakıyor algısı yapabilir. Ancak bu araçlar gerçektende 1.6 motordan daha azda yakabiliyor. Burada bahsettiğiniz değerleri zaten yakalıyoruz, ben ilk aldığım hafta yakıtı denemeye karar verdim, ancak herkesin birçok 1.6 araçlardan daha az yakıyor demesine rağmen kalbimde hep bir şüphe vardı. İlk hafta ve daha sonra arabanın hakikaten az yaktığını gördüm, Vallahi şaşırdım açıkçası,Üstüne birde güç var,güç talebinizide reddetmiyor. Bu Cumartesi (Bmw 5.20iA 1995 Model ve 3.20i 1994 ve 1995 model ve iddialı arabalar dökülmüş değil yani 3.20 ler modifiyeli) iki defa kalkış yaptık 0-130 km/h kadar.Keşke yanımda biri olup video çekeydi, bu üç şöförde benden usta drag ve hız her hafta yarıştalar, Sonuç üçünede 40 metre fark yaptım.Yani bizim araçlar bu paralara bedava arkadaşlar.Kıymetini bilelim.
Aks kafalarına dikkat.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İzmir-Ankara yolculuğu;

Petrol ofisinden depo fullendi. Araçta 2 kişi var, ekstra 1 sırt çantası ve 3 tane boş çanta var ağırlık olarak. 412 km'de gaz bitti. 2 km'yi benzinden geçiş olarak düştüm. Tekrar dolumda 40 Lt aldı.

Tüketim: 100 km'de 9,7 lt.
Ortalama hız: 100-110 km.
Ekstra: Yok.

Ankara-İzmir yolculuğu;

412 km'de gaz bitince 38 km benzinle gidip Netoil'den İpragaz aldım. 40 litre. 472 km'de gaz hala bitmedi. Dolumdan sonra yol da müsait olunca ayağımı gazdan esirgemedim.

Tüketim: 100 km'de 8,7 Lt.
Ortalama hız: 130-140 km. Yol müsaitliğine göre 170-180 km ile gittim. Ankara şehiriçi en az 50-60 km yapmışımdır.
Ekstra: Netoilden aldıktan 150 km + 50/60 km sonra araç bagaj ve arka koltuk full eşya dolu şekilde dönüşe geçtim. Ağırlığı 3 ekstra kişi olarak düşünebiliriz. Öğle vakti Ankara'dan çıkış olunca hava sıcaklığı nedeniyle uzun süre klima açık şekilde gittik ve ortalama hız yine 130 km civarı olmuştur. Yer yer yol müsaitliğine göre 140-150 ile gittim. 472 km'de gaz hala bitmedi, Shell'e girdim, fulleyince 41 Lt aldı.

Dönüş şartları epey ekstrem oldu, normalde ne o hızda gidecek yollarda oluyorum ne de şartlar yük taşımayı gerektiriyor.

Özetle anlaşılıyor ki istasyon ve marka epey etken oluyor. İzmir'de de LPG aldığım yeri değiştirip denemeler yapmayı planlıyorum. İlk tercihim İpragaz olacak.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Ben yıllar önce lpg taktırmıştım. Ozaman Habaş ve opeti övmüşlerdi. Habaşı Hiç bulamadım. Opet te bu kadar yaygın değildi. Memnun kalmıştım. Şimdi Nasıl bilemiyorum. Tosun usta, minibüsçüleri ve taksicileri izle onların aldığı yerden benzin Al demişti. Buna Dikkat ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

MatOgrt

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
27 Litre Lpg ile G.antep-Mersin kızkalesi 360 km 4 kişi klima açık. Şehir içi G.antep 40 litre 440 km tabi ilk çalışma benzin ile oluyor.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yaklaşık 1000 km tamamladım. Klima yolculuk boyunca açık, araçta 3 kişi, bagaj az sayıda. LPG tüketimi 8,4 Lt / 100 km oldu. Yola çıkmadan önce LPG filtreleri değişti ve LPG ayarı yapıldı. Guzuyu aldığımdan beri yakıt tüketimi olarak beni hiç üzmedi maşallah.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Yaklaşık 1000 km tamamladım. Klima yolculuk boyunca açık, araçta 3 kişi, bagaj az sayıda. LPG tüketimi 8,4 Lt / 100 km oldu. Yola çıkmadan önce LPG filtreleri değişti ve LPG ayarı yapıldı. Guzuyu aldığımdan beri yakıt tüketimi olarak beni hiç üzmedi maşallah.

Gayet güzel değer can maşallah diyelim :)
Ben uzun yolda 9 un altını göremedim, 9-9.5 bandında geziniyor, klima açık, yüklü hız 120 altına pek düşmüyor,
Ankara şehiriçi de 10.5 seviyelerindeyim

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Ortalama bir araç 90 km hızla giderken 30 beygire ihtiyaç duyar, ancak 120 km hıza çıkıldığı zaman yaklaşık 50 beygire ihtiyaç duyar.Buda otomatikman yakıta yansır. Çünkü 90 km ile 120 km'deki rüzgar ve sürtünme mukavemeti %40 oranında artar. Verdiğiniz yakıt verileri de aşağı yukarı bunu doğruluyor.Aks dingil mesafesi klima ve ağırlık araçların teknolojik durumlarıda burada belirleyicidir.Bizim araçlarda bu yakıt verileri çok iyi değerleridir.Ancak araçların bakım maliyetleri ve mtv sigorta muayene vs vs bunlarda artık yakıt kadar önemlidir. Şahsen ben yıllık ortalama 3.000 TL LPG ve Benzin yakıt alırken, yıllık diğer masraflarda ortalama 3000 TL civarındadır. Bunlarıda göz önünde bulundurmakta fayda var diyorum.Yanlızca yakıta takılmayalım derim. Allah herkese kazasız belasız yolculuklar versin.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
8-9 kontak şehir dışı, şehir içi hatta sanayi içi karma (20 dakika rölantide çalıştırma da dahil) ortalama benzin tüketimi 100km/9lt. Şimdilik fabrika verilerine göre biraz fazla. Bir kaç bakım ve benzin filtresi değişimi sonrası 8 litreyi bulduğum an LPG'ye "bye bye love, bye bye happines" diyeceğim. :D

IMG_7789.JPG

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Maşallah diyelim @bayraktar başganım bence o şartlarda ve hava şartlarına göre normal.

Kendim Xedos alamadım sanada aldıramadım. LPG ye bay bay dersen 2-3 senede akaryakıtcılara bitane Xedos alışvermiş olursun :)

0.8 veya 1.0 motor olmadığı sürece bizim ülkemizde her arabaya lpg şart

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Lpg candır Cem Bey. :p

Sen Cem diyince gözüme çarptı Abi. Ben benzin fiyatına odaklanmıştım şimdiye kadar. :p Pompacı benzinden kafayı mı bulmuş anlamadım? İnsan nasıl "1" rakamını "6" görebilir? Yanlış bastı desem 1 ile 6'nın yerleri de çok farklı? :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sen Cem diyince gözüme çarptı Abi. Ben benzin fiyatına odaklanmıştım şimdiye kadar. :p Pompacı benzinden kafayı mı bulmuş anlamadım? İnsan nasıl "1" rakamını "6" görebilir? Yanlış bastı desem 1 ile 6'nın yerleri de çok farklı? :D

:D

Ahahha, bende sen yazınca anladım 01 olmadığını. Cem'e odaklanmışım galiba. Pompacı beyler için fazlasıyla önemsiz atraksiyon olduğundan gayet normal. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
:D

Ahahha, bende sen yazınca anladım 01 olmadığını. Cem'e odaklanmışım galiba. Pompacı beyler için fazlasıyla önemsiz atraksiyon olduğundan gayet normal. :)
Bu plakada bir araç aranıyor olsa demek ki otobanda kovalamaca oynayacaktık desene? Vuuhuuu Kobra Takibi dizisindeki gibi. Çok heyecanlı... :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
626'lar çok yakar çooook, ikibin motör onlar!

Depo tam doldurularak denediğim son iki hesabım şu şekilde:
Şehir içi / (40-50 km'si) şehir dışı karma (6-7 kontak): 16,43lt/187km = 8,8lt/100km

IMG_8024.JPG

Daha da güzeli burada: ;)
Şehir dışı (2 kontak): 7,19lt/107km = 6,8lt/100km

IMG_8046.JPG

+20 yaşında, 2,0cc motora sahip, fiyat ortalaması 17-18bin lira olan ve kayda değer şekilde bunlardan daha az yakan başka bir araç varsa bildiğiniz, lütfen beni de bilgilendiriniz. ;)

Üst Alt