Mazda 626 GE (1991-97) Yağ Yakma Sorunu

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
İyi geceler mazda severler.Bir sıkıntımız hakkında size danışmak istedim sitede olanlarin cevap vermesini rica ediyorum :)
Sorun: 94 model 626mızın 2000 km de 1 litre yağ eksiltmesi normal midir. Motorda yağ kaçağı kesinlikle yok. Ustalara danisiyoruz bir motorcu diyor cok iyidir motor sağlığını korur diyor bir motorcuya soruyoruz motor ölmüş sıfır motor yapılması lazım diyorlar.Bir başka motorcuya soruyoruz segman yummuş yağ segmanlari kaynamis degismesi lazım diyo yani kısacası 2arada 1 derede kaldık napacagimizi şaşırdık birde sizlere sorayim dedim bunu yaşayan çözüm bulan oldumu danistigimiz motor ustalari hepsi arkadasimiz hepsiyle dostluğumuz var biri diyor oyledir biri diyor boyledir sizin usta tavsiyeniz varmi kime danisalim konuyu görenin cevap yazmasini bekleyecegim sizdede ayni sorunlar oldumu

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Motor elden geçmesi kaçınılmaz gibi, 2000 km de 1 litre çok fazla, siz hangi sehirdesiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu bir kısır döngüdür... Kaç tane daha motor ustasına sorsak, bu döngü devam eder... Motorun hakkından geleceğini düşünenler motor bitmiş diyecektir, Mazda ile uğraşmak istemeyenler veya maçası yemeyen ustalar da, gerek yok motor yapmaya gayet sağlıklı diyecektir. :)

İşin şaka tarafı bir yana, 2 bin km de 1 litre yağ normal bir yakma/eksiltme değil, motorda yağ kaçağı olmadığından eminsen motorun revizyondan geçmesi daha mantıklı. Fakat ve yine fakat; kesinlikle Mazda dan anlayan, motoru yaptığında gözün kapalı bu olmuş dedirtecek bir usta bulmanı tavsiye ederim.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu bir kısır döngüdür... Kaç tane daha motor ustasına sorsak, bu döngü devam eder... Motorun hakkından geleceğini düşünenler motor bitmiş diyecektir, Mazda ile uğraşmak istemeyenler veya maçası yemeyen ustalar da, gerek yok motor yapmaya gayet sağlıklı diyecektir. :)

İşin şaka tarafı bir yana, 2 bin km de 1 litre yağ normal bir yakma/eksiltme değil, motorda yağ kaçağı olmadığından eminsen motorun revizyondan geçmesi daha mantıklı. Fakat ve yine fakat; kesinlikle Mazda dan anlayan, motoru yaptığında gözün kapalı bu olmuş dedirtecek bir usta bulmanı tavsiye ederim.
abi revizyonda ışte napicaz ne edicez motor durumunu belirleyen makineler varmi teste soksak biseler etsek

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
abi revizyonda ışte napicaz ne edicez motor durumunu belirleyen makineler varmi teste soksak biseler etsek
Yağ kaçağı yok ve bu kadar eksiltme zaten motorun normal ömrünün gerisinde kaldığını ispatlıyor, daha hangi makine ne kadar tatmin edici veri sunabilir ki?

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Yağ kaçağı yok ve bu kadar eksiltme zaten motorun normal ömrünün gerisinde kaldığını ispatlıyor, daha hangi makine ne kadar tatmin edici veri sunabilir ki?
Ya normal olduğu yerde yağ kaçırma yok yere damlatma üst kapaktan cok az kacirma ama 2000 kmde 1 litre kaçırma olamaz yani ordan imkanı yok cok az zaten 274 bin de daha araba 2 senedir bizde hararet felan olmadi aldigimizda 258 bindeydi segman kaynamis diyen motorcu icini acmadan pek bise soyleyemeyiz evdeki hesap carsiya uymaz belki segmanla kurtarir belki kurtarmaz dedi motor komple incek dedi zaten yarı motor yaptirana kadar kiyarsin paraya sıfır yaptirirsin daha mantıklı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Samsun da o kadar Mazda var tavsiye edebilecek bir tane usta yok maalesef. İstanbul a yolunuz düşse keşke

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Segmanla kurtarir,yok bunla kurtarir diyen usta bence iyi niyetli degil. Motor acilmadan ne deseler bos. Cebinizde 4000 bin tl hazir olsun...

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Fakat ve yine fakat; kesinlikle Mazda dan anlayan, motoru yaptığında gözün kapalı bu olmuş dedirtecek bir usta bulmanı tavsiye ederim.

Tam bunu söyleyecektim ki Veli Abi gerekli açıklamayı yapmış.

Kesinlikle yaptıracaksanız Referanslı bir Mazda ustasına bu işi yaptırın. Yoksa hem çok başınız ağrır hem de keseniz boşalır. (Büyük ihtimalle)

Bu kadar uzak olmasanız şahsen İzmir'de Tosun Usta'yı tavsiye ederdim. İstanbul'da da Adem Usta var. Yaptırmaya karar verirseniz İzmir veya İstanbul sizi bekler. Bir de Ankara'da kendi 626'sına motor yapan tamirci Can Eroğlu diye bir arkadaş var. Facebook grubunda yönetici aynı Zaman'da. @hakan_emre'nin de fikrini alarak Ankara'nın yakın olmasından kaynaklı bu bahsettiğimiz arkadaşı da tavsiye edebiliriz.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
İyi usta motor açılmadan kesin olarak ne olduğu söylemez.

Samsun'da Adnan otomativ var diye biliyorum ben

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
. Ustalara danisiyoruz bir motorcu diyor cok iyidir motor sağlığını korur diyor bir motorcuya soruyoruz motor ölmüş sıfır motor yapılması lazım diyorlar.Bir başka motorcuya soruyoruz segman yummuş yağ segmanlari kaynamis degismesi lazım diyo yani kısacası 2arada 1 derede kaldık napacagimizi şaşırdık birde sizlere sorayim dedim bunu yaşayan çözüm bulan oldumu danistigimiz motor ustalari hepsi arkadasimiz hepsiyle dostluğumuz var biri diyor oyledir biri diyor boyledir sizin usta tavsiyeniz varmi kime danisalim konuyu görenin cevap yazmasini bekleyecegim sizdede ayni sorunlar oldumu

Bence iki yorum da desteksiz. Yağ yakması ne komple motorun bittiği anlamına gelir ne de motorun sağlığını koruduğuna ya da motora yararlı olduğuna.

Aynı araca sahibiz ve aynı sorun bende de var. Ustama sorduğumda belki segmanla kurtarılabilir olsa bile açmışken komple yapmanın daha sorunsuz olacağını söyledi. Hatta üst kapak açıldığında bile komple motoru elden geçirmenin gerektiğini söyleyen başka ustalar da yok değil. Bence mantıklısı da bu. O da 2000-2500 civarı tutuyormuş normal şartlarda. Tabi bu fiyat konuma ve ustasına göre değişir.
Alternatif olarak yağa katkı maddesi koyularak denenebilir. Belki sıyırıcıların daha işlevsel olması sağlanabilir.
Sen yaptırdın mı dersen? Böyle idare ediyorum ben. Zararlı bir durum yok şimdilik. Yağ değişiminde katkıyı deneyeceğim ama daha fırsatım olmadı. Bu arada çok da üzülünecek bir durum değil senin için, çözümsüz de değil. Rutin kontroller ve yağ eklemelerle bir süre idare edilebilir. Tek dikkat edilecek konu yaptırmaya karar verdiğinde "usta" bulmak.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yağ katkılarına genelde para tuzağı derler, motora ne kadar faydası olur bilmiyorum ama alıp bir dene istersen.
Twingo kullanıcısı bir arkadaşd kendi aracına koymuş performans artışı ve motordaki titreşimlerin azaldığını söylemişti. Bunu duyunca bende alıp denemek istedim. Birde yanında 3 lt kırmızı antifriz hediyesi olunca cazip geldi aldım.
Benim fazla yağ eksiltmem yok motorumda anormal bir ses ve sarsıntı yok ama ses azalacakmı diye ölçüm yaptım. Katkıyı koymadan önce aracın içinden ses desibeli ölçtüm
920df5857d1c23202237eae5e9dfcc38.jpg

Koyduktan 15-20 km sonra aynı şartlarda tekrar ölçtüm hakikaten sesde azalma var gibi
488d3c700df591a3e6f3750700f6953f.jpg

806a1aa1791f6de64274c4cdbf4d37b1.jpg

Katkının adı NNT Bor Power
4fffc8495dec7cac2ca884c940721456.jpg
02ffae18c0e06b7c8f06db5ad6ac288f.jpg
cb4bc4cf46d47d7999de0861c31ac2ff.jpg

Denemenizde fayda olabilir en azından geçici olarak...

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
10 40 kullaniyoruz castrolun yagini baska numara yagmi denesek

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
10-40 yağ ile o kadar eski bir araca kullanırsanız eksiltir tabi. Hep diyorum zamanında kalınlaştırılmayan yağ ince kalıp motoru koruyamadığından oluyor bunlar.
Mobil 1 Extended Life 10w-60 deneyin. Onla da eksiltme istenilen seviyeye inmezse zaten yapılacak birşey kalmamıştır rektefiyeden başka.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
10-40 yağ ile o kadar eski bir araca kullanırsanız eksiltir tabi. Hep diyorum zamanında kalınlaştırılmayan yağ ince kalıp motoru koruyamadığından oluyor bunlar.
Mobil 1 Extended Life 10w-60 deneyin. Onla da eksiltme istenilen seviyeye inmezse zaten yapılacak birşey kalmamıştır rektefiyeden başka.
Biraz arabanın dilinden anlamak gerekiyor hocam, yağ eksiltmesi başladığında sebebi ve çözümü bulunsa, geriye bu kadar hasar bırakmış motorlar kalmaz... Hep söylüyorum; bizde direksiyon şoförleri makbul, aracının dilinden anlayan değil. Gerçi direksiyon şoförleri de tünelin içinde kafa kafaya çarpışmayı beceriyor ama neyse. :(

Bu miktardaki eksiltmeyi 20-50 yağ bile kesemez gibi geliyor bana. Yağ kalınlığı yükseltilirken, fincan/lifter sesi gelme ihtimalinin ortaya çıktığını da unutmamak gerekir.

Üst Alt