Mazda 626 GE (1991-97) Virajlarda Dalma, Çekme Yapıyor

isler.ramazan

Katılımcı
Malumunuz emekli memuru aldım murattan. Çocuk hastanede olduğu için foruma giremedim bir kaç ufak işlemleri hallettik muratla beraber fakat benim çözemediğim bi sorun var özellikler soö viraja girerken direksiyon belli bir açıdan sonra sağa çekiyo ve sanki araç dalıyor
Umarım anlatabilmişimdir göstermediğim rot çu lastikçi balansçı kalmadı direksiyon kutusu diyen var lastik diyen var salıncak diyen var kısaca tam twşhis koyamadık

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
626 yı alınca forumu unuttu sanılmasın şahidiyim. Hastane araç alımı derken epeyi helak oldu. Bu arada anlatılan sorunu yaşayan varmı?

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Pompa değil zaten o kesin bence kutu da değil ama göstermediği rot ayarcı kalmadı hepside süspansiyonda sorun yok diyor. Bu sorun benim son sürdüğümde yoktu ve benim son sürüşümden sonra babam ön takımda sol rotil ve sol rotbaşı değişti rot ayarı yapıldı bide lastikler kışlığa döndürüldü. Rotil takılırkende haliyle salıkcakta sökülüp takıldı. Benim son sürüşümden sonra olduğu için benim düşüncem ve tahminim hatalı montaj yada lastik gibi. Kutudan kaynaklı bu tarz sorun yaşayan varmı?

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aynı sorun bende de vardı.Lastikler bitikti demek yanlış olur(o lastiklerle 170-180 hızlarda kullandım hem de 300 km kadar,Allah yüzüme bakmış),lastiğin birinde diş izi yoktu :D
Ramazanın anlattığı olay virajlarda direksiyonun kasması galiba.Lastik jant değişimi,rot balans ayarı sonrasında benim araba ip gibi oldu. Yalnız ben de direksiyon mili eğri diye bi tahminde bulunmuştum ama benimki lastiklerdenmiş.
lastikler iyiyse direksiyon mili eğri olabilir,direksiyon pompası arızası bence daha zayıf bi ihtimal.

böcek

Katılımcı
O sorun bendede var arabayla viraja giriyorum virajda ilerlerken direksiyon bi kasıp bi bırakıyor kendiliğinden çekme yapıyo dalma yapıyor gibi oluyor ilk zamanlarda çok takmıştım kafama ama soraları kullana kullana alıştım bu duruma arabalarımız zamanının güzel araçlarıymış da artık çok yaşlılar bu tür şeyler normal dört dörtlük olmazlar ancak iyi bir masrafla hallolur oda değermi çünkü orasını yapsan başka yerden bişey çıkıyor parçalar eskimiş artık..çok takılma derim işin içine girince daha çok şey çıkıyor ortaya iyice canın sıkılmasın

LG G3 GOLD

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kasıp bırakması gayet normal bir şey... Temel sebebi 14 taban jant lastik olması ve hafif kalması...

Yani; önden kayma yapıyor olması.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Malumunuz emekli memuru aldım murattan. Çocuk hastanede olduğu için foruma giremedim bir kaç ufak işlemleri hallettik muratla beraber fakat benim çözemediğim bi sorun var özellikler soö viraja girerken direksiyon belli bir açıdan sonra sağa çekiyo ve sanki araç dalıyor
Umarım anlatabilmişimdir göstermediğim rot çu lastikçi balansçı kalmadı direksiyon kutusu diyen var lastik diyen var salıncak diyen var kısaca tam twşhis koyamadık

ramazan bişey sorcam araç oldugu yerde direksiyonu tam saga cevir topla düz tut tam sola çevir topla düz bak bakalım hangi tarafa sıkı hangi tarafa rahat dönüyor yada bir tarafa kendini rahat bırakıyor diger tarafa elle çevirmen gerekiyor anlatabildimi düşünüyorum böyle bir durum varmı kontrol edermisin ..

isler.ramazan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
ramazan bişey sorcam araç oldugu yerde direksiyonu tam saga cevir topla düz tut tam sola çevir topla düz bak bakalım hangi tarafa sıkı hangi tarafa rahat dönüyor yada bir tarafa kendini rahat bırakıyor diger tarafa elle çevirmen gerekiyor anlatabildimi düşünüyorum böyle bir durum varmı kontrol edermisin ..
Denedim bi fark göremedim. Sorunu tekrar tanımlıyorum, sola viraja giriyorum direksiyon belli bir noktaya kadar geliyo ondan sonra böle boşluk hissi veriyo sonra dahada çevirirsen dalıyo

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Denedim bi fark göremedim. Sorunu tekrar tanımlıyorum, sola viraja giriyorum direksiyon belli bir noktaya kadar geliyo ondan sonra böle boşluk hissi veriyo sonra dahada çevirirsen dalıyo
Her şey normal hocam... Araç virajda önden kayma yapıyor... Özellikle yüksek hızda girilen virajlarda daha belirgin yapar...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu olay kayma olayı değil bence,kasma anlamını çıkıyor anlatılandan.Virajdayken direksiyon kendi başna hareket etmek istiyor ve eli bi sarsıyor,sen de daha sıkı tutuyorsun direksiyonu.Foresterde de vardı,çok şiddetli olmadığı için uğraşmamıştım. Ama 626 da sıkıntı düyüktü,virajda hakimiyet zorlaşıyordu,lastik,jant,rot balans sonrası mükemmel oldu.

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
benimkide yapıyor aynısını galiba 626 ların orjinalinde var

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Olay; özellikle yüksek hızda girilen virajlarda, anlık olarak direksiyonun boşa çıkıyormuş hissi vermesi ve tekrar normale dönmesi, eğer viraj keskinse tekrar boşa çıkıyormuş hissi vermesi ise; bu tamamen normal durum bence...

Olay daha farklı bir şey ise; alt takım, lastikler ve balans kontrol edilmeli.

isler.ramazan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Olay; özellikle yüksek hızda girilen virajlarda, anlık olarak direksiyonun boşa çıkıyormuş hissi vermesi ve tekrar normale dönmesi, eğer viraj keskinse tekrar boşa çıkıyormuş hissi vermesi ise; bu tamamen normal durum bence...

Olay daha farklı bir şey ise; alt takım, lastikler ve balans kontrol edilmeli.
Keskin olmayan virajlardada yapıyor ve özellikle sola dönerken ve ben hala bu durumun normal olmadığını düşünüyorum ama çözümü için şuan elimden birşey gelmiyor çoruma gitmem lazım bu iş için

Üst Alt