Mazda 626 GE (1991-97) Ultrasonic ve İridyum Buji Hakkında

Geçenlerde internette görmüştüm bu ürünü, gg isimli net sayfasında kullanıcı yorumlarına baktım, insanlar bu bujilerin araçlarındaki tekleme ve cekiş farkı olduğunu yazmışlar.
Bahsettiğim bu sitede kullanıcılar direkt yorumlarını yazdığı için hile söz konusu değil..
Her ne kadar orjinal distribütor (dogal olarak bobin) sahibi olsamda otomatik aracım sakin kullanımda cok cabuk vites küçülttüğü için eser miktarda titreme yapıyordu ve ben bu durumu Hold konumuna alarak düzenleyebiliyordum...
Vatandaşa ulaştım deneme fiyatı olarak 50+Kargo seklinde aldım ama iridyum değildi aldıklarım standart buji ama delik açılmış...
Tereddüte düşmeden kullanalım dedim ve taktırdım...
Alt devirlerdeki tekleme 90% ortadan kalktı...
Belirgin bir çekiş ve yakıt durumunu denemedim deneyemedim ama şehir içindeki alt devirlerde aracı gerçekten topladı...
Kullanımlar ile ilgili gözlemleri aktaracağım...

resim

Ekli dosyalar

• IMG_20141029_141355.jpg
    IMG_20141029_141355.jpg
    64.9 KB · Görüntüleme: 85
  • IMG_20141029_141404.jpg
    IMG_20141029_141404.jpg
    46.8 KB · Görüntüleme: 76
  • IMG_20141029_141415.jpg
    IMG_20141029_141415.jpg
    65.7 KB · Görüntüleme: 80
Moderatörün son düzenlenenleri:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Buji konusunu ciddi anlamda araştırmış
Biri olarak sana diyeceğim şudur birkaç km yap ondan sonra yorumunu yaz iridyum buji test ettim verilerim elimde ama sizleri yanıltmamak için konu açmadım buji ilk taktıktan bir kaç bin km sonra standart değerleri yakalıyor yol bilgisayarımdaki veriler ilk taktığımdaki gibi değil kısa zamanda depoyu fulleyip tespitlerimi paylaşıcam bence sende biraz bin arabaya sonra izlenimlerini aktar ilk başlardaki izlenimler buji hususunda sağlıklı olmuyor...

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Buji konusunu ciddi anlamda araştırmış
Biri olarak sana diyeceğim şudur birkaç km yap ondan sonra yorumunu yaz iridyum buji test ettim verilerim elimde ama sizleri yanıltmamak için konu açmadım buji ilk taktıktan bir kaç bin km sonra standart değerleri yakalıyor yol bilgisayarımdaki veriler ilk taktığımdaki gibi değil kısa zamanda depoyu fulleyip tespitlerimi paylaşıcam bence sende biraz bin arabaya sonra izlenimlerini aktar ilk başlardaki izlenimler buji hususunda sağlıklı olmuyor...

evet doğru yazdıkların daha evvelki bazı bujiler ilk başta cok iyi olmasına rağmen zamanla düşüyordu..
ama ben performans artışı beklemiyorum zaten, tekleme bildiğin kayboldu..
GM ve Bosch 2 tırnaklıları takar takmaz bu derece kesmemişti alt devirlerdeki teklemeyi..
Hatta bosch un platinum bujileri bile kesmemişti...
Gündüz Ankaraya gideceğim deneyeceğim yakıt durumunu_?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı olsun, geçmiş olsun... :)

Fakat; bir takım buji takarak belirgin anlamda yakıt tasarrufu yapmak mümkün mü?

Bence değil.

Mümkün olsaydı; bu kadar mühendis motor geliştirmek için değil, buji geliştirmek için emek harcardı, yatırım yapılırdı...

Ayrıca; bujinin misyonunu araştırdığınızda yakıta etki edecek bir görevi yok.

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
evet ankaraya geldik 250 km de yakıt tasarrufu diye birsey söz konusu değil...
ama tekleme sukur kı yok...
asıl amacına hızmet ettı urun zaten satan kısıde en cok %2-%5 tasarruf demişti....

07bozkurt51

Sessiz
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Arkadaşlar hayırlı akşamlar. Aracımda bujileri iridyum buji ile değiştirmeyi düşünüyorum fikirlerinizi alabilir miyim?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yetkili servis dahil, lpg'li araçlara iridyum buji kullanımını tavsiye etmiyor. Boşuna masraf yapmanı istemem.

07bozkurt51

Sessiz
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Siz denediniz mi ya da deneyenler oldu mu ? Çünki ben daha önceki benzin+lpg olan araçlarımda kullandım ve memnundum ama mazda da nasıl olur bilmemediğim için soruyorum.Peki İrdyum yerine ne tavsiye edersiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Siz denediniz mi ya da deneyenler oldu mu ? Çünki ben daha önceki benzin+lpg olan araçlarımda kullandım ve memnundum ama mazda da nasıl olur bilmemediğim için soruyorum.Peki İrdyum yerine ne tavsiye edersiniz

Şu sözü çok seviyorum;

"Başkalarının tecrübelerini yaşayarak öğrenmek ahmaklıktır"

Yetkili servis dahil tavsiye edilmeyen şeyi, neden deneyeyim de fazladan para vereyim. :)

Ben denemedim, bedava verseler bile, sökme takma zahmeti için yine denemem. Para senin, vakit senin, araç senin istersen tabiki de deneyebilirsin... Bence mahsuru yok. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Daha önce bahsi geçmişti forumda.
GF kasalar için;
NGK BKR5E-11
NGK BKR6E-11
DENSO K16PR-U11
DENSO K20PR-U11
kodlu bujileri önerilmişti.

GE kasalar da aynı motora sahip ama bana ustam Denso'nun bu kasalarda orijinal olduğunu söylemişti ve ondan almıştım. (Kodunu hatırlamıyorum)
Şimdi NGK 3741 PZFR5F Lazer Platinum buji kullanıyorum. (Bu buji Xedos 9 için üretilmiş NGK'nın sitesinde öyle yazıyor, ben de şimdi öğrendim.) ;)
Bütçeniz elveriyorsa bunu ya da bu kasalar için üretilen NGK 4363 PZFR5F-11 Lazer Platinum'u (Sitesinde 92-97 626 ile tam uyumlu diyor) öneririm.
İridyumlar için hatırladığım kadarıyla @Oğuzhan verim alamadığını belirtmişti.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
İridyum bujileri ben 45 bin km. kadar kullandım. Bi sıkıntı yaşamadım. 3-4 bin km önce de, ustanın tavsiyesiyle ngk'nın honda accord için olan bujilerini kullanıyorum. Bunda da sıkıntı yok. Ustanın söylediği, lpg.li 626'larda mazda için olan bujilerde verim alamıyoruz, accordun bujilerinde sıkıntı yaşamıyoruz. Tercih sizin. Bir de; iridyum bujiye o kadar para vermeye değmiyor bence

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Boşuna o kadar masraf etmeyin derim ben kullandım (1840cc FP Motor) verim alamadım alt devirlerde tekleme yapıyordu.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Her çeşit buji kullandım arkadaşlar araba resmen kafayı yiyor. Ben bujilerin orjinal olmasından yanayım.Aracı yapan mühendis ona göre buji yapıyor.Benim araç Lpg'li 363.000 km'de 4 yıldır bende daha buji nedeniyle teklediğini görmedim. Lpg veya benzin performans aynı ve süpeeeer.

Üst Alt