Mazda 626 GE (1991-97) Tekleme - Çözümü Nedir?

Nugo

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar 1994 Model Sedan Beyaz Mazda 626 aracımı yaklaşık 1.5 ay önce aldım çok sevdim muhteşem bir araba Allah kaza bela vermesin kimseye. Konum ise hayli canımı sıkıyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum Teşekkürler.

Aracımı aldığımda aldığım kişi çok çok iyi bakmış ben 3. sahibiyim araba 356.000 binde aldım ve km hep uzun yol yapılmış komutandan aldım aracı, aldığımda tekleme hissettim neden diye sorduğumda bujiler ıslandı dedi pek inanmadım peki öyle olsun dedim tanıdığım ustalara gösterdiğimde araba çok orjinal güzel araba bakımlı dediler ve aldım arabayı Ankara da havalar sıcak bujiler kuruttum ne yaptıysam tekleme geçmedi ve araba gaz yemiyor resmen düz yolda giderken gaza bastığımda araba olduğu yerinde sayıyor max 120 140 yapıyor araç gitmiyor nedir acaba bunun sorunu arabanın motoru bitmişmidir ne yapmam gerekiyor arkadaşlar. Diğer sorunum ise bayram arefesinde alışveriş yapmaya gittiğimde aracı stop ettim kapıları kilitledim markete doğru giderken fokurtu sesi duydum önce ilgilenmedim arabadan değildir dedim sonra aracın yanına gittim fokur fokur ses geliyordu ve yaklaşık 30-40 sn sürdü ve geçti bu neden olmuştur acaba yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Not: 21 yaşındayım arabalardan pek anlamıyorum ama kesinlikle çok temiz bakar ve hor kullanmam boğmam devrinde kullanır benzini çeyrek depoya düşürmem sürekli yağını suyunu kontrol ederim, bu 3. aracımız ve bu arabayı Mazda 626'yı çok sevdim hayran kaldım çok kaliteli ekonomik sağlam bir araç. Teşekkürler

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç lpg li mi? Bahsetmiş olduğun tekleme benzinde de lpg de de (lpg olduğunu var sayıyorum) var mı? Yoksa sadece birisinde mi yapıyor?

Ayrıca; baskı balata durumu nedir? Baskı balata bitmişse de basarsın gitmez ama teklemenin bu konuyla ilgisi olmaz.

Teklemeye en ucuz maliyetten başlamak gerekiyor, öncelikle buji tırnak aralığını 0,6 filer yaptırmak çözüm olabiliyor, sonrasında da, bujileri ve buji kablolarını, ateşleme sistemini kontrol ettirmek gerekiyor, teklemeye lpg sistemindeki hava da yapabilir, egzozdaki delik de yapabilir...

Fokurdama ise farklı bir şey, bunun sebebi, radyatör kapağı olabilir. Forumu araştırırsan bütün bu sorunlarla ilgili açılmış konularımız ve çözüme kavuşmuş üyelerimiz mevcut.

Gelişmeleri bekliyoruz, kolay gelsin.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Geçmiş olsun. Dediğin gibi bu araçlar bir harika. Ciddi anlamda bir yağ eksiltme yoksa, yuksek devirlerde duman atma falan yoksa motora büyük masraf yapmadan daha gider.

Yukarda çözüm önerileri yazılmış. İşe bujilerden başla olmazsa, 1 takım buji 30-40 lira civarı. Sorun devam ederse buji kablolarını ölçtürürsün yada değiştirirsin, buji kablosu takımıda 70-80 lira civarı.

Kolay gelsin

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Aracınızın suyu azalmıştır. Su eklemeden çalıştırmayın. Suyu radyatör kapağından ekleyin.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nugo

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim Domestos aracım lpg'li baskı balatası yeni olduğunu söyledi usta kavraması çok iyi dedi

Nugo

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Teşekkür ederim emytoget ve hakan_emre arkadaşlar ve abiler. benim niyetim öncelikle buraya yazmak oldu ki ustalara gittiğimde çok masraf edecek'miyim diye fikir sahibi olmak istedim. Yüksek devirlerde duman atma falan yok aracım yağ ve su eksiltmiyor suyu dediğiniz gibi radyatör kapağından dolduruyorum ve geçen hafta su ekledim boğaza kadar ve su eksiltseydi az çok anlardım. km'den ötürü sık sık yağını kontrol ediyorum bir değişiklik yok tek derdim tekleme problemiydi oda dediğiniz gibi bujilerdeyse sıkıntı ucuz maliyetle halledeceğim değilse Allah büyüktür. Çok teşekkür ederim sayın arkadaşlar ağabeyler fikriniz olursa cevaplarınız bekliyor olacağım. Ayrıca kendimi nereden tanıtacağımı bilmiyorum. Teşekkürler iyi akşamlar

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Tekleme İçin Ateşleme Sistemi Ve Varsa Lpg Filtreleri Kontrolü,Değişimi..Fokurtu İçin İse Soğutma Sisteminde Hava Olabilir..O Sana Hep Seviyeyi Boğazda Gösterir..Yedek Hazneyi Kontrol Altında Tut Yükselme Taşma Varmı Diye..Şimdiden Geçmiş Olsun..

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Suyun fokurdamasıyla arabanın gitmemesi aynı problemden kaynaklıysa genelde contadan kaynaklı olur. Ama muhtemelen bu iki sorun da ayrı problemden kaynaklı. Öncelikle soğutmayla ilgili probleminizi araştırın motora zarar gelmesin

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nugo

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar sorun çözüldü sanırım. Evvelsi gün babamı iş yerinden almaya giderken hiç bir sorun yoktu gelirken harareti fark ettim ve 120 kadar dayanmıştı kenara çeke çeke akşam trafik saatinde sağ salim getirdim arabayı eve su ekledim 1.5 lt kadar suyu tamamen aldı sonra ertesi gün ustaya götürdüm suyuna baktı kızdı bana arabaya nasıl bakıyorsun arabada su yok dedi bende usta geçen hafta sen koydun zaten 3 lt su dedim. Usta baktı su ekledi falan derken gaz beyni karlanıyormuş ve su gitmiyormuş gaz beynine o sorunu halletti önce ve sonra arabaya ağzına kadar su koydu ve dedi bu araba bir yerden su kaçırıyor bırakman lazım dedi ve biraz daha baktı ve fark etti devir daim'den su kaçırıyormuş arkadaşlar yani araca bir süre susuz bindim çok şükür hararet falan olmadı ve gaz beynine su gitmediği için tekliyordu bunu ustaya söylemedim ama hemen fark ettim ve çevre yoluna çıktım biraz bastım araçta tekleme gaz yememe gibi sorun olmadığını fark ettim yani bütün olay devir daimin su kaçırması ve gaz beynine su gitmediğinden karlandağından teklemesi ve gaz yememesi. Araca bir kez daha kanım kaynadı diyebilirim çok korktum hararet yaptıracağım diye ama ustada söyledi bu araba kolay kolay hararet yapmaz dedi. Pazartesi günü arabanın devir daim değiştirmeye götüreceğim acaba nasıl bir devir daim olacak markası falan nedir ne kadardır Ankara da yaşıyorum. Teşekkür ederim

Nugo

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sağ olun var olun teşekkürler. Arabamı yaptırdım Devir daim değişti üst kapak conta değişti motor kulağı yırtılmış değiştir dedim abi trigeri değiştirdim komple suyunu değiştirdim fren hidrolik yağını değiştirdim. İçim çok rahatladı canavar gibi oldu Allah'a çok şükür, Allah kimseye kaza bela vermesin hayırlı iyi sürüşler dilerim sevgili arkadaşlar ağabeyler. :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Sağ olun var olun teşekkürler. Arabamı yaptırdım Devir daim değişti üst kapak conta değişti motor kulağı yırtılmış değiştir dedim abi trigeri değiştirdim komple suyunu değiştirdim fren hidrolik yağını değiştirdim. İçim çok rahatladı canavar gibi oldu Allah'a çok şükür, Allah kimseye kaza bela vermesin hayırlı iyi sürüşler dilerim sevgili arkadaşlar ağabeyler. :)
geçmiş olsun, kafanız rahat eder :)
ankarada nereye götürüyorsunuz ustaya?

-leonard-

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Yeşil - Sedan
Merhaba arkadaslar aranıza 1994 Mazda 626 hb ile yeni katılmış bulunmaktayim. Araci bağrıma basasim gelio o derece seviyorum ama bu ara biraz sıkıntılarımız var..

Aracı aldıktan sonra ilk iş rolanti sorununu çözmek için işinin ehli olan tosun ustaya göstermek oldu yapılan sente ayarı üst kapak conta değişimi gaz kelebeği, egr temizliği ve sensör bakimlarindan sonra aracın problemi olan rolanti dalgalanmasi çözüldü motordan gelen şıkırtı artık yok denecek kadar az..

Ancak bizim kuzu rampa çıkarken 5. Viteste öksürmeye ve silkelemeye başladı 2. Vitese kadar düşmek zorunda kaldım lpg de silkeleyen aracin benzine geçince bunu yapmadığını farkettim tosun ustaya konuyu anlattığımda sorunun lpg ayarinin yapilmasiyla cozulecegini söyledi ancak burdaki atiker ustası ateslemeden bujilerden buji kablolarindan distributorden ya da sensorlerden kaynaklanacaginı söyledi...

Daha önce lpg de silkeleme problemi yaşayan arkadaşlar sorun nası çözüldü bu lpg ustası bana biraz bu işi bilmio gibi geldi paylasimlariniz tecrubeleriniz için şimdiden teşekkürler :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhaba arkadaslar aranıza 1994 Mazda 626 hb ile yeni katılmış bulunmaktayim. Araci bağrıma basasim gelio o derece seviyorum ama bu ara biraz sıkıntılarımız var..

Aracı aldıktan sonra ilk iş rolanti sorununu çözmek için işinin ehli olan tosun ustaya göstermek oldu yapılan sente ayarı üst kapak conta değişimi gaz kelebeği, egr temizliği ve sensör bakimlarindan sonra aracın problemi olan rolanti dalgalanmasi çözüldü motordan gelen şıkırtı artık yok denecek kadar az..

Ancak bizim kuzu rampa çıkarken 5. Viteste öksürmeye ve silkelemeye başladı 2. Vitese kadar düşmek zorunda kaldım lpg de silkeleyen aracin benzine geçince bunu yapmadığını farkettim tosun ustaya konuyu anlattığımda sorunun lpg ayarinin yapilmasiyla cozulecegini söyledi ancak burdaki atiker ustası ateslemeden bujilerden buji kablolarindan distributorden ya da sensorlerden kaynaklanacaginı söyledi...

Daha önce lpg de silkeleme problemi yaşayan arkadaşlar sorun nası çözüldü bu lpg ustası bana biraz bu işi bilmio gibi geldi paylasimlariniz tecrubeleriniz için şimdiden teşekkürler :)
Bu konu ve motor kategorisindeki konuları gözden geçirmelisin ;)

Üst Alt