Mazda 626 GE (1991-97) Motordan Çıkış Suyu Basamama (Devirdaim Sorunu)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Abiler dün lpg ve kalorifer peteği bağlantılarını tekrar kurcaladım. İmkanlar içinde ek borum ve T bağlantı aparatım olmadığımdan dolayı sistemi önce kalorifer sonra lpg sonra motor olarak yaptım. Arkasından eksilen suyu tamamlayıp marşa bastım.
Motor ısınmasına rağmen rolanti düşmedi, lpg ısınmadı, kalorifer ısınmadı, motor radyatörü çıkış hortumu ısnmadı. kısacası su dolaşmadı ısınan sadece motor oldu.
Stop edip hortum yardımıyla radyatöre yüksekten su koyarak ve aynı anda hem lpg su hortumlarından hemde rolanti motoru su hortumundan hava almaya çalışarak suyu tamamen doldurdum. Hava kalmadığına emin oldum. tekrar çalıştırdım durum yine aynı sinirlendim yola çıktım 5 bin devir civarı yüklendim araba kendine geldi. herşey normale döndü.
Fakat 3bin devirin altı sürünce kalorifer soğuyor boşa atınca rolanti bir süre sonra yükseliyor. Dip gaz veriyorum bırakıyorum herşey yine düzeliyor. Su eksikliğinden süphelenemiyorum çünkü suya boğdum arabayı. Contadan da süphelenemiyorum sabah çalıştırmadan önce bütün bujileri söktüm içine çubuğun ucuna bağlı bez soktum kuru. ayrıca ilk çalşmada tekleme yok yağda da su yok.
Termostat zaten yeni ki termostat rolanti valfini, lpgyi falan etkilemez. Son seçenek olarak devir daim yetersizliği geliyor aklıma. Dip gaz yapınca hızlı döndüğünden su pompalayabiliyor ama 3 bin devir altında yetersiz.
Başka düşüncesi olan var mı? Aracı aldığımdan beri trigeri değişmedim devir daimi de aynı şekilde. Bugun 70 km yolu 3 bin devir üstü gitmek zorunda kaldım bide bunun dönüşü olacak cumartesi

Benzer haller yaşamışız...
Lpg beyninin ısınamaması, kaloriferin düşük devirlerde soğuk üflemesi, hatta lpg den benzine atma gibi sorunlarım sıkca oluyordu..
Aslında benim motor yaptırdıktan sonra üst kapak yüzünden başıma sıkca gelen bir durumdu bu konu..
Kimisi üst kapak diyor kimisi conta vs.. Laf çok..
Radyatör üst hortumu sertleşmesi ve tahliyeden atma gibi durumlar olmadığından sizinki üst kapak olmayabilir muhtemelen ve ümidediyorum..
Termostat arızası olabilir, Ankara'daki Ahmet arkadaşımızın başına benzer hal durum gelmişti, belirttiğiniz gibi zayıf kalan devir daim de ..
Ucuzdan yola çıkmak gerek hani en azından termostat denenerek başlanabilir...
Elimde çalışan Japon malı bir adet var size kargo ile göndereyim takın deneyin, eğer sorun o ise yenisini alırsınız benimkini geri gönderirsiniz..
En azından 40-50 masraf etmemiş olursunuz..
Sonraki aşama devirdaim olabilir, zaten değiştirmediğinizi söylediniz..
Geçmiş olsun dileklerimle..

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
[member=41]aliparlar1983[/member] abi termostat daha çok yeni Adem abi takmıştı bide motordan çıkan kalorifere giden hortum varya onu sökünce su pompalamıyor devir çok yükselince pompalıyor. termostat oraya giden suyu kesen bir parça değil diye biliyorum. Termostat kapalı olsa bile oraya devirdaimin su pompalaması gerekmiyormu? Böyle düşündüğüm için termostat değil de devirdaim sorunu die düşünüyorum.
Triğer ve devirdaim zaten değişse iyi olacaktı hep erteliyordum. Ne marka alayım servis fiyatları neydi abi ?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bu sabah 6 da kalkıp başladım aracı kurcalamaya.
Önce termostatı söktüm sonra yerine taktım. Sonra şantiyede bulduğum 12v luk ufak su motorunu radyatör üst yani giriş hortumuna ek borular yardımıyla taktım. Alt hortumun yeri dar olduğundan üst hortumu denedim. Sonra aracı çalıştırdım motor ısındıktan sonra pompayı çalıştırdım. Heryere su gitti herşey normaldi. Daha sonra aracı orjinal haline cevirdim ve heryerden havasını alarak suyunu tamamladım. Tekrar çalıştırdım orjinal haldede herşey normal talıştı. Heryere su gider oldu kalorifer el yakar derecesinde ısıttı. Kendi kendine devirdaim su pompalar oldu ama uğultu yapmaya başladı. gerekli parçaların siparişini verdim tahminen pazartesi gelir. Çarşambada takarım. Yarın sabah tekrar deneyecem herşey normal çalışmazsa su motorunu tekrar takıp karabüke kadar o şekilde aracı götürecem.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yaratıcılıkta sınır tanımıyor Murat abi :D Helal valla. Sonuç olarak devirdaimmi arızalı?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Yaratıcılıkta sınır tanımıyor Murat abi :D Helal valla. Sonuç olarak devirdaimmi arızalı?
Şans eseri şantiyede su motorunun varlığını öğrendim. Aklımda da sürekli devirdaim sorunu olunca ilişkilendirdim :) Devirdaim gibi duruyor. Hem kafa rahat olması için hemde bakım niyetine triger ve devirdaim aldık bakalım. sökünce netleşir durum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Neden öle dedin abi düşünceni merak ettim? Dışardan taktığım pompa içinse napayım abi olurda güvenemezsem arabaya bir şekilde karabüke gidebilmesi lazım onun için denedim :)

Bu şekilde pratik düşünen insanlara hayranımdır her zaman... O mesajı bu yüzden yazdım, tamamen takdir etmek içindi ve gerçekten hayranlık uyandıracak düşünce ve uygulama... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Neden öle dedin abi düşünceni merak ettim? Dışardan taktığım pompa içinse napayım abi olurda güvenemezsem arabaya bir şekilde karabüke gidebilmesi lazım onun için denedim :)

Üç dört gün önce ismi lazım değil bir eşyamın monteli olduğu üç civatayı sıyırarak düştüğüne iki kez şahit olunca, aldım doğru sanayideki elektrikçimin yanına gittim... Kalın pul koymam gerek ama zemin müsait değildi, elektrikçim cumartesi olduğu için burnundan soluyor ve soru sormaya bile cesaret edemedim... :) Yüzlerce pul dolu kutuyu önüme attı geçti...

Hem kavanozu karıştırıyorum, hemde çözüm düşünürken işimi çok sağlam şekilde halledecek çözümü ve pulları buldum, zemine gelecek şekilde kestim düzelttim yaptım ve ustama gösterdim...

Hayranlıkla bakarken bütün sinirinin ve günün yorgunluğunun geçtiğini hissettim...

"Usta gibi yapmışsın" dedi... Çay söyledik keyifle içtik ayrıldım...

Aklıma geldi yazdım. :p

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Üç dört gün önce ismi lazım değil bir eşyamın monteli olduğu üç civatayı sıyırarak düştüğüne iki kez şahit olunca, aldım doğru sanayideki elektrikçimin yanına gittim... Kalın pul koymam gerek ama zemin müsait değildi, elektrikçim cumartesi olduğu için burnundan soluyor ve soru sormaya bile cesaret edemedim... :) Yüzlerce pul dolu kutuyu önüme attı geçti...

Hem kavanozu karıştırıyorum, hemde çözüm düşünürken işimi çok sağlam şekilde halledecek çözümü ve pulları buldum, zemine gelecek şekilde kestim düzelttim yaptım ve ustama gösterdim...

Hayranlıkla bakarken bütün sinirinin ve günün yorgunluğunun geçtiğini hissettim...

"Usta gibi yapmışsın" dedi... Çay söyledik keyifle içtik ayrıldım...

Aklıma geldi yazdım. :p
:) [member=9]domestos[/member] abi durum her açıdan mutlu sonla bitmiş.

Catlak olan sızdıran su hortumunu bugun yaptırdım ınanın arac pamuk gibi oldu..
Rölantiyi etkiledi..
Aractan ilk defa ama ilk defa zevk aldım..

Üst Alt