Mazda 626 GE (1991-97) Motordan Çıkış Suyu Basamama (Devirdaim Sorunu)

Evet Veli abi teşekkürler, gerçekten basınç değerinin 1 mg bile oynaması özellikle bizim araçlarda rölanti motorunun su ile çalışma prensibine karşı çok önemli..
Ve ilk kontrol edilecek yerlerden birisi..

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çıkan devirdaimin üstünde marka vs. yazmıyordu kürekleri metal değildi plastik alaşımlı bişey gibiydi. Devirdaimde 10 kol varsa 5 tanesinin kürek kısmı yoktu. Erimiş yada parçalanmış. Dengeli birşekilde erimediği için kalan kolar su pompalarken balans yapıyormuş ses o yüzden olabilir.
Neyse Gmb marka devirdaimi taktık ilk marştan itibaren heryere su bastı. Ne hava yaptı ne bişey radyatörden ekledik sadece.
Gelelim trigere ve devirdaime ne lanet birşey kolum bacağım ağrıdı bi alttan vida sök bi üstten. O motor takozunu oraya koyanı bi bulsam neysee :) Söktüm attım takozu çok kızdım.
Yalnız kafama takılan birşey var orjinal gergi yayı almıştım onu taktım ama azcık bişey geriyor kayışı. Ali usta bunda bi gariplik var dedi takma dedi başka yay buldu o güzel geriyordu ama ben onu söktüm yine orjnali taktım. Ali ustanın bulduğu yayı da yanıma aldım belki değişirim die. senteyi oturttuk eksantrikler arası kayış gerginliği herşey güzel ama o hareketli bilya yeterince germiyor alt kısım biraz boş gibi. 100 km yol gittim sıkıntı olmadı ama şüpheliyim. Çıkan yayla ve kayışa baktım kayışlar birebir aynı. çıkan yayda aynı ama gerile gerile uzamış. yeni aldığımdan daha uzun. Orjinal triger grafiğine baktı Ali usta sistemiden. Yay ilk takıldığında takılı haldeki uzunluğu 3.66cm olur yazıyor. Benimki takılı halde o kadar uzun olmuyor. Çıkan yay desen zaten takılmadan bile 3.5 cm olmuş gerile gerile. o tutuyorsa bu hayli hayli tutar diye taktım gitti orjnalini. [member=41]aliparlar1983[/member] abi burada senin fikrine göre elimde bulunan tam kıvamında geren yayı takacam ya da takmayacam. Senin bu kısımdaki tecrüben neydi?
Bide su eksiltmemesine rağmen nolur nolmaz belki conta da gitmiştir diye İlaçla radyatör suyunu kontrol ettirdim Ali ustaya. Conta sağlam sorun yok.
Şu anda emekli memurda sorun yok herşey normal ama benim içimde o yay kurdu var.

ahmoztrk

Katılımcı
Ben de trigeri değiştirirken servisten orijinal yayını almıştım, benim ki de tam anlamıyla germiyor gibiydi, 1000 km den fazla oldu kullanıyorum bir sıkıntı yok.

Abi zaten gergisi kazık gibi olacak diye birsey yok..
Benimkide o sekıldeydi..
Ustan daha önce 626 triger takmadıysa baska araçlara göre farklı gelmiş olabilir gözüne..
Kazasız belasız sürersin inşallah..
Yay orjinali 36.6 mm

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi zaten gergisi kazık gibi olacak diye birsey yok..
Benimkide o sekıldeydi..
Ustan daha önce 626 triger takmadıysa baska araçlara göre farklı gelmiş olabilir gözüne..
Kazasız belasız sürersin inşallah..
gergi kazık gibi olmayacak ta yayı elimle germeden geçirip kolayca çıkaracak kadar da olmamalıydı bence :) utanmasa sallanacak. yayı söksem bile böle giderdi.

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Su eksiltme sorunumun çözümünü bulduk :) devirdaim pompasından kaçırıyormuş usta değiştirmeye devam ediyor ben eve geldim soğuktu baya

Ekli dosyalar

• 20200228_164100.jpg
    20200228_164100.jpg
    273.5 KB · Görüntüleme: 18
  • 20200228_164054.jpg
    20200228_164054.jpg
    350.2 KB · Görüntüleme: 18
  • 20200228_153007.jpg
    20200228_153007.jpg
    343.3 KB · Görüntüleme: 18

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Valla reklam gibi oluyor ama @Fatihipek28 kardeşim devirdaim pompası diyorum abi 20 dk sonra kargoda anlaşmalı kargo felan derken adam en uygun şekilde yolluyor :):):) olmayan parça da yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

Usta çıkarırken çarkları trigeri işaretledi ilk defa değişimine şahit olduğumdan şaşırdım kırık(benim kafa yapımdan:)) ustama sordum neden diye yoksa çalışmaz aynı takmazsam dedi gerçekten böyle mi

Son düzenleme:

Üst Alt