Mazda 626 GE (1991-97) Soğukken Mavi Duman Sorunu

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
3000₺ ye kurtuldum ben ama değdi mi değdi. :) 1000 km ye yaklaştım maşallah yağımız altın renginde ve eksilme sıfır. ;) yıl başını bekle çeyrek biletim tutarsa yaptırırız :)
İşin rast gelsin abi :) Dua edeyimde vursun ozaman :) Ben yinede yarın ilk iş sabah sanayiye bi gideyim bakayım nedir ne değildir bu yağ çubuğuna bakarak kaç litre aksiltiğini alya bilirmiyiz benimki lo ve hi nin tam ortasında

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tam ortada yarım litre eksiltmiş demektir. En alt ve üst arası 1 lt dir. Yağı kalınlaştırıp deneyin bi. Olursa şansınıza ne ala. Olmazsa idare edersiniz bir süre daha.

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Tam ortada yarım litre eksiltmiş demektir. En alt ve üst arası 1 lt dir. Yağı kalınlaştırıp deneyin bi. Olursa şansınıza ne ala. Olmazsa idare edersiniz bir süre daha.
Yarın bi maliyetini öğrenceğim ödeyebileceiğim bişeyse yaptıracağım. Abi peki yağı kalınlaştırın diyorsun önerebileceğin bi yağ markası ve kalınlık varmı şimdi kalınlaştır diyince aklıma ilk 20-50 geldide :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şahsen ben o yaştaki araca mobil 1 5w-50 kullanırdım. Motoru daha iyi korur. Fakat subap lastiği konusunu iyi bilmiyorum, çözüm olamayabilir.

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Şahsen ben o yaştaki araca mobil 1 5w-50 kullanırdım. Motoru daha iyi korur. Fakat subap lastiği konusunu iyi bilmiyorum, çözüm olamayabilir.
Vardır bundada bir hayır abi denedim az önce arabayı çalıştırdım ilk çalıştığında belirgin mavi duman atıyor sonraki 2 dakikada dikkatli bakılmasa görülmüyor 5. dakikada kayboluyor bindim gezim mavi duman 5. dakikadan sonra hiç yok ama tedbiri elden bırakmayayım yarın gidip ustalarla görüşeyim en iyisi.

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
yarın bi video çekeyim ilk çalıştırmada kaç dakika mavi duman attığını birlikte görelim abilerim sanayiye gitmeden çekerim videoyu yardımlarınız için teşekkürler.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bildiğim kadarıyla zaten duman olayı ilk çalıştırmada motor ısınana kadar belirgin oluyor. Çünkü tahriş ilk çalıştırmada daha belirgin. Sonrasında ise sıkıştırınca ve bayır çıkarken olur ancak onu siz anlayamazsınız doğal olarak. Yağını eklediğinde tam olarak nerede bak düz bi zeminde bi süre bin tekrar bak anlaşılır. ben mesela motor yaptırmadan önce 400-500 km geçince yağ bariz yanmış gözüküyordu kahverengi oluyordu yağın rengi. Eksiltme de gözle görülür bir şekildeydi. Ben de sana ustamı önereyim. Japon otoya da uğra bi. Şevki usta.

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
3000₺ ye kurtuldum ben ama değdi mi değdi. :) 1000 km ye yaklaştım maşallah yağımız altın renginde ve eksilme sıfır. ;) yıl başını bekle çeyrek biletim tutarsa yaptırırız :)
Abi araştırmayı yaptım dediğin gibi komple motor yağ pompasıyla 3200 TL tutuyor dedi Şevki abi benim mazdacım akel otoda Sami ustamda 3000 TL fiyat verdi Sadece üstün yapılmasına Akel otoda 800 TL fiyat verdiler Japon otota 1100 TL Şimdilik böyle kullanacağım galiba yada bi müşteri bulursam uygun bi fiyata durumundan bahsedip vereceğim yada bineceğim gittiği yere kadar karar veremedim giti hayırlısı olsun bakalım. Kısmetli değilim demekki yada birine bi kötülük yaptım bilmeden onun cezasını çekiyorum. :( 2003 406 Peougeo vardı 14.000 e almıştım 10.800 TL para harcadım 3 kerede kaza yaptım 13.750 ye verdim 84 passatım vardı hb 5 kere onla kaza yaptım 97 mondeo aldım motor bloğu gitti 6.000 TL istediler şimdide bu sıkıntı çıkartıyor uyuyamaz oldum artık canımın sıkıntısından.Şu 3 tane güzel arabam oldu ama dertleri bitmedi favoriti satmasamıydım ne yapsaydım bilemedim pişman olacak duruma geldim. Ama Rabbim her işin hayırlısını bilir bunlardada bir hayır vardır diyip sağlığımıza şükredeceğiz azıcıkta uyuyabilsem fena olmayacakta.Kafanızı şişirdim kusura bakmayın abilerim hayırlı günler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Murat; Allah kolaylık ve sabır versin... Vardır bir hayır demekten öte geçemiyoruz, maalesef... Çok sorun sıkıntı değilse ve eksiltme aşırı yoksa kullan derim... 10-12 bin liralık arabaya 4-5 bin lira masraf yapmak hiç mantıklı değil, gerekirse durumunu ortaya koyarak 8-9 bin liraya sat daha mantıklı ve hesaplı bence.

Herkesin hakkında hayırlısı.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Murat ben bu 2. el olayına kumar diyorum hep, kazanmak da var kaybetmekte. Ben de aldığım arabalara hep masraf ettim çünkü bizden öncekinin ne yaptığını bilemeden alıyoruz. O test cihazları var ya fasa fiso. Gösterip almamıza rağmen cihazda motor %80 çıkmıştı ama durum belli. Nasipten öte köy yok. Özellikle japon arabalarını robocop zannediyorlar. Bakım yapmadan biniyorlar ihale de bizim gibilere kalıyor. Bundan sonra alacağın arabanın garantisi de yok karar senin tabi. Allah yardımcın olsun. Kafana da fazla takma, kalın yağ koy bi süre bak.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
2. el risk işi olduğundan, 100bin km.yi geçmemiş, tercihen az km.li 30-40 bin km. gibi modeli yüksek bir araç almak lazım ki insanın kafası rahat olsun. Tabi önceki kullanıcısının kullanımı da önemli.

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Murat; Allah kolaylık ve sabır versin... Vardır bir hayır demekten öte geçemiyoruz, maalesef... Çok sorun sıkıntı değilse ve eksiltme aşırı yoksa kullan derim... 10-12 bin liralık arabaya 4-5 bin lira masraf yapmak hiç mantıklı değil, gerekirse durumunu ortaya koyarak 8-9 bin liraya sat daha mantıklı ve hesaplı bence.

Herkesin hakkında hayırlısı.
Bakacağım abi artık biraz uygun fiyattan bişeyler yapabilirsen satacağım ama yine giidp 626 alacağım babamda bende memnumum hatta babam tamamla tamamla bin yağını gittiği yere kadar diyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Herkes bizler kadar pimpirikli olsa dünya güllik gülistanlık olur :D Unutamam ilk aldığımda mazdamı uzun yolda şanzıman yağı atıyor diye uyuyamıyordum, meğerse yağ eskimiş de ondanmış. :D

Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Füme - Sedan
Aracımdan egzozdan gaza sonuna kadar bastığımda mavimsi bi duman çıkıyoz 93 626 aracım sizce ne yapmalıyım​

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracımdan egzozdan gaza sonuna kadar bastığımda mavimsi bi duman çıkıyoz 93 626 aracım sizce ne yapmalıyım​

Mesajının taşındığı konuyu incelemende fayda var... Motorun yağ eksiltme oranını gözlemle, kaç bin km de ne kadar yağ eksiliyor ona göre yol haritası çizilir... Şu haliyle çok kötü bir durum olduğunu tahmin etmiyorum, fakat sabah soğuk çalıştırmada bu mavi duman ne kadar yoğun birde ona bak.

Üst Alt