Mazda 626 GE (1991-97) Sabahları Geç Çalışma (Isı Sensörü)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 626 FS motorlar sabahları tek marşta çalışmamaya başladığında, motor soğuduktan sonra da tek marşta çalışmadığında kontrol edilecek yerlerden biriside ısı sensörüdür...

Piyasada 35-50 TL civarında rahatlıkla bulunabilmekte ama can sıkacak arızaya sebebiyet vermekte.

Bilgilerinize sunulur.

Sağlıcakla, kazasız günler.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bilgilendirme için teşekkürler Veli abi, benim araçta motor sogukken geç alıyor gibi, normal mi bilmiyorum

Sensörün sağlamlık kontrolü var mı peki?

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Eline sağlık Veli abi 626 sahiplerinin özellikle bilmesi gereken bir konu.Böyle bir durum olduğunda hiç bir yeri ellemeden direk ısı sensörü ile başlamalı olaya.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Soğukta geç alma, zor çalışma yada hiç çalışmamanın temel sebepleri nelerdir, akü zayıflığı, ısı sensörleri, ...?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Mazda 626 FS motorlar sabahları tek marşta çalışmamaya başladığında, motor soğuduktan sonra da tek marşta çalışmadığında kontrol edilecek yerlerden biriside ısı sensörüdür...

Piyasada 35-50 TL civarında rahatlıkla bulunabilmekte ama can sıkacak arızaya sebebiyet vermekte.

Bilgilerinize sunulur.

Sağlıcakla, kazasız günler.

bravo veli ustam emegine salık :)

SOĞUTMA SUYU SICAKLIK SENSÖRÜ ( ECT )

Görevi;

Soğutma suyu sıcaklık sensörü bir pick-uptır; kontrol ünitesi bunu motor sıcaklığını belirlemek için kullanır.

Isınma fazı sırasında motor daha zengin bir karışıma ihtiyaç duyar. Kontrol ünitesi motor sıcaklığını soğutma akışkanı sıcaklık sensörünü kullanarak belirler ve motor soğuk iken enjeksiyon zamanını uzatarak karışımı ayarlar.

Isınma fazı sırasında motor bir miktar daha yüksek motor devri ile calışır. Kontrol ünitesi soğutma akışkanı sıcaklığını soğutma akışkanı sıcaklık sensörü kullanarak belirler ve rölanti devrini bir miktar artırarak istenen rölanti devrine getirir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
bravo veli ustam emegine salık :)

SOĞUTMA SUYU SICAKLIK SENSÖRÜ ( ECT )

Görevi;

Soğutma suyu sıcaklık sensörü bir pick-uptır; kontrol ünitesi bunu motor sıcaklığını belirlemek için kullanır.

Isınma fazı sırasında motor daha zengin bir karışıma ihtiyaç duyar. Kontrol ünitesi motor sıcaklığını soğutma akışkanı sıcaklık sensörünü kullanarak belirler ve motor soğuk iken enjeksiyon zamanını uzatarak karışımı ayarlar.

Isınma fazı sırasında motor bir miktar daha yüksek motor devri ile calışır. Kontrol ünitesi soğutma akışkanı sıcaklığını soğutma akışkanı sıcaklık sensörü kullanarak belirler ve rölanti devrini bir miktar artırarak istenen rölanti devrine getirir.
Ve usta son noktayı koyar :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Estağfurullah Adem Usta'm, asıl senin ellerine emeklerine bilgilerine sağlık...

Bu sensör motor sağındaki üç sensörün cama en yakın olanı yeşil renkli.. Fiziken fan müşürü ile benzer...
İnternet sitelerinde pek fazla görünmüyor.. Ama parçacılarda mevcut ben almıştım...
Siz elinizde parça ile giderseniz yiv ve boyuna bakıp benzer siyah-gri başlıklı verirlerse almayın...
Y.Serviste 180 gibi bir rakam:(
Japon malları var piyasada...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Büyük ihtimalle...

Adem ustam forumdan ahmet arkadaşımızın aracında 98 hb tek müşür ve hararet müşürü var, hb farklımı yoksa o araçta mı öyle?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
evt abi bir hararet gösterge muşuru birde ect sensör var senin arabadaki siyah olan yok onda öyle 98de öyle yani iki muşur var yanlız 92/ 97 kasalarında bazılarında siyah olan yok iki muşur var

Evet usta son noktayı koyar...
Kitapcıkda senin belirttiğinin tam tersini anlamışız..
Biz ect yok fan müşürü var diye çevirmişiz, benim hatam..
Kelime çeviri hatası...
İngilizceden uzak kaldığımıda hatırlatmış oldunuz..

başköylü

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Al. Gri - Sedan
Arkadaşlar bende 98 626 sw var. İlk çalıştırmada gayet normal. Ama motor ısındıktan sonra stop edip tekrar motor sıcakken çalıştırınca rölanti dengesizleşiyor. Mesela direksiyonu çevirince rölantinin biraz artması gerekirken tam tersine stop edecek kadar düşüyor. Bunun ısı sensörüyle bir ilgisi var mı? Bir de 3 ay önce silindir kapak contası değişti. Geçen gün motor kapağını açtım kuvvetli bir üflemeyle karşılaştım. Daha önce üfleme çok çok azdı, yok gibiydi. Yardımcı olursanız sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar bende 98 626 sw var. İlk çalıştırmada gayet normal. Ama motor ısındıktan sonra stop edip tekrar motor sıcakken çalıştırınca rölanti dengesizleşiyor. Mesela direksiyonu çevirince rölantinin biraz artması gerekirken tam tersine stop edecek kadar düşüyor. Bunun ısı sensörüyle bir ilgisi var mı? Bir de 3 ay önce silindir kapak contası değişti. Geçen gün motor kapağını açtım kuvvetli bir üflemeyle karşılaştım. Daha önce üfleme çok çok azdı, yok gibiydi. Yardımcı olursanız sevinirim.

Konuyu [member=66]Adem Usta[/member] ma havale ediyorum...

İlk çalıştırma normalse, bildiğim kadarıyla ısı sensörü sorunu değil, ayrıca yakıt aşırı derecede arttıysa da ısı sensörü problemi olma ihtimali var... Yine de son sözü usta söyleyecektir...

Sıcak motorun stop etmesi ve sıcakken dengesizlik konusu benim eski 626 da basıma gelmıstı Adana'da yolda kalmıstım ki Adem ustaya ulaştım..
Rölanti ayar vidasını musluk sıkarcasına sola doğru çevirmemi söylemişti ve sorun o an için gitmişti...
Malesef ısı sensörü ve rölanti motoruna gidebilir sorun..
Bunlar kabaca gördüklerimdi, söz erbabına kalıyor...

başköylü

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Al. Gri - Sedan
Yakıtta artış yok hatta gayet iyi. 2.0 motor bir arabadan beklenmeyecek kadar iyi. Bir de sıcakken stop etmiyor. Motoru durdurduktan sonra sıcakken tekrar çalıştırınca çıkıyor sorunlar. Ayrıca motor sıcakken rölanti ayar valfi, maf sensörü, otomatik jikle, ve hava sıcaklık sensörlerinin soketlerini çıkardım. Bir şey değişmedi yani stop etmedi. Durdurup yeniden çalıştırdım. Normal çalıştı. Sanki sensörlerin hepsi devredışı kalmış gibi. Ayrıca rölanti ayar vidasından da haberim var. Ara sıra ufak tefek ayarlama yapıyorum oradan.

Üst Alt