Mazda 626 GE (1991-97) Sabahları Geç Çalışma (Isı Sensörü)

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Usta alıp 100 liraya taktı.Yani en fazla 40-50 liraya almıştır.Orjinal değildir.Servis hariç bulabileceğimiz bir yer var mı ?

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Servis harici satan başka bir yer varmıdır ? Tabi orjinal olarak.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benim sorunum da aynı sanırım ? Havalar soğuyana kadar aracım tek marşta sorunsuz çalışıyordu.Ancak sabahları soğuk olmaya başladığından beri 5-6 kez kontak çevirince ancak çalışıyor.Benzin pompası iki ay olmadı değişeli.Dün de Mutlu marka akü alıp bu konuyu da hallettim.Aracım ilk marşa bastığımda alıyor ama alır almaz stop ediyor.Motor devreye giremeden gücünü tüketiyor gibi oluyor.Isı sensörü yeni değişmişti.Ancak rolantide aracı stop ettirecek kadar yüksek dalgalanma olunca usta ısı sensörüne bakıp onu başını soketinden çıkardı.Rölanti sorunu anında düzeldi.Ama şimdi aracımda ısı sensörü bağlı değil.Bağlarsam rölanti sorunu bağlamazsam da sabah marş almama sorunu oluyor.Çözümü nedir bunun ?

Lpg ayarından ötürü olabilir. Lpg yi sıfırlayıp benzinde sürün bir süre.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Lpg ayarından ötürü olabilir. Lpg yi sıfırlayıp benzinde sürün bir süre.
Benzinde ilk çalışma olduğu için lpg nin burada ayarının bozukluğu değil de; regülatörün diyafram arızası sebebiyle yanma odasına benzin ile birlikte lpg de kaçırıyor olma ihtimali var.

Böyle bir konu forumda mevcut, hatta @hagakure Naim abinin başına gelmişti diye hatırlıyorum...

Mazda 626 GF (1997-02) Geç Çalışma

Konuyu ve içindeki verilen konuları inceleyebilirsiniz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benzinde ilk çalışma olduğu için lpg nin burada ayarının bozukluğu değil de; regülatörün diyafram arızası sebebiyle yanma odasına benzin ile birlikte lpg de kaçırıyor olma ihtimali var.

Böyle bir konu forumda mevcut, hatta @hagakure Naim abinin başına gelmişti diye hatırlıyorum...

Mazda 626 GF (1997-02) Geç Çalışma

Konuyu ve içindeki verilen konuları inceleyebilirsiniz.

Lpg ayarından ötürü bozulan motor beynindeki benzin ayarları soğuklarla birlikte iyice baş edememeye başlıyor. Lpg ayarından ötürü ilk çalışmada sıkıntı yaşayan bir sürü kişi var, ve maalesef LPG ustacıkları da araç benzinle çalışıyor, sıkıntı benzinde diyebiliyorlar.
Regülatör ya da enjektörün işemesi ihtimali de göz ardı edilmemeli tabiki.

Lpg işemesinden olup olmadığı lpg tankından kapatılıp borulardaki lpg nin bitmesi için araç lpg de çalıştırılıp benzine kendi geçesiye kadar beklenilir. Sonraki günlerde sıkıntı olmuyorsa regülatör ya da enjektörlerden işeme vardır. En garanti çözümü 2 sinin de değişimidir. Birinin ömrü bittiyse öteki de eli kulağındadır çünkü.

Ayardan olduğu da akü sıfırlama sonucu sorunun tekrar etmemesiyle anlaşılır.

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Lpg ayarından ötürü bozulan motor beynindeki benzin ayarları soğuklarla birlikte iyice baş edememeye başlıyor. Lpg ayarından ötürü ilk çalışmada sıkıntı yaşayan bir sürü kişi var, ve maalesef LPG ustacıkları da araç benzinle çalışıyor, sıkıntı benzinde diyebiliyorlar.
Regülatör ya da enjektörün işemesi ihtimali de göz ardı edilmemeli tabiki.

Lpg işemesinden olup olmadığı lpg tankından kapatılıp borulardaki lpg nin bitmesi için araç lpg de çalıştırılıp benzine kendi geçesiye kadar beklenilir. Sonraki günlerde sıkıntı olmuyorsa regülatör ya da enjektörlerden işeme vardır. En garanti çözümü 2 sinin de değişimidir. Birinin ömrü bittiyse öteki de eli kulağındadır çünkü.

Ayardan olduğu da akü sıfırlama sonucu sorunun tekrar etmemesiyle anlaşılır.

Akü sıfırlama dediğiniz sanırım akü değişimi ? Bunu dün yaptım.60 amper Mutlu akü alıp takdırdım.Belirttiğiniz gibi Lpg yi devre dışı bırakıp borulardaki gazın da tamamen bitmesini bekleyeyim ve sabah bu şekilde çalıştırayim.Şayet marş sorunu yaşamazsam yazdığınız gibi regülatör ve enjektörden kaynaklanıyordur.Yok arıza devam ederse yan saniye takılan ve şu anda soketleri sökülmüş vaziyette atıl bekleyen ısı sensöründen başka arıza olma ihtimali aklıma gelmiyor ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Akü sıfırlama dediğiniz sanırım akü değişimi ? Bunu dün yaptım.60 amper Mutlu akü alıp takdırdım.Belirttiğiniz gibi Lpg yi devre dışı bırakıp borulardaki gazın da tamamen bitmesini bekleyeyim ve sabah bu şekilde çalıştırayim.Şayet marş sorunu yaşamazsam yazdığınız gibi regülatör ve enjektörden kaynaklanıyordur.Yok arıza devam ederse yan saniye takılan ve şu anda soketleri sökülmüş vaziyette atıl bekleyen ısı sensöründen başka arıza olma ihtimali aklıma gelmiyor ?

Akü resetleme, değişim değil; akşamdan akü bağlantısını söküp aracın beyninin resetlenmesini sağlamaktır. Yan sanayi ısı sensörü de yapar mı yapar böyle bir sıkıntıyı.

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Anladım.İlk önce denememiz gereken gazı kesip öyle çalıştırmak ve sorunun regülatör ve enjektörden olup olmadığını tespit etmek sanırım ? Burada bir sıkıntı yoksa yarın akşam akü bağlantılarını söker,sonra beynin resetlenmesini sağlarım.Yalnız beyin sıfırlanınca araçta olması gereken bazı ayarlar da sıfırlanıp bana sıkıntı oluşturur mu ? Aküden de değilse sorunumuz son çare olarak ısı sensörü alıp denerim.Yan sanayi ısı sensörü rölantide feci dalgalanma yaptırıyordu.Hatta dururken ve yavaşlarken defalarca aracı stop ettirip beni zor durumda bıraktı.Sensörü çıkarttığımızdan beri hiç sorun yaşamamıştım.Ancak havalar soğumaya başladıktan sonra marş sorunu baş gösterdi.Sanırım sorunum ısı sensörüyle alakalı ? Ama ben yine de belirttiğiniz gibi ilk iki yöntemi deneyip duruma bakacağım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Anladım.İlk önce denememiz gereken gazı kesip öyle çalıştırmak ve sorunun regülatör ve enjektörden olup olmadığını tespit etmek sanırım ? Burada bir sıkıntı yoksa yarın akşam akü bağlantılarını söker,sonra beynin resetlenmesini sağlarım.Yalnız beyin sıfırlanınca araçta olması gereken bazı ayarlar da sıfırlanıp bana sıkıntı oluşturur mu ? Aküden de değilse sorunumuz son çare olarak ısı sensörü alıp denerim.Yan sanayi ısı sensörü rölantide feci dalgalanma yaptırıyordu.Hatta dururken ve yavaşlarken defalarca aracı stop ettirip beni zor durumda bıraktı.Sensörü çıkarttığımızdan beri hiç sorun yaşamamıştım.Ancak havalar soğumaya başladıktan sonra marş sorunu baş gösterdi.Sanırım sorunum ısı sensörüyle alakalı ? Ama ben yine de belirttiğiniz gibi ilk iki yöntemi deneyip duruma bakacağım.

Bence de ısı sensöründe sorun. Hazır indirim varken yetkililerden fiyat isteyin derim. Ya da kaliteli yan sanayi kullanın. Adem ustaya da sorabilirsiniz hangi markanınkini almalı konusunda. Bir marka sıkıntı çıkarırken, öbürü uyumlu olabiliyor bazen.

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
O halde @Adem Usta mıza soralım :) Adem Usta 94 Model Mazda 626 2.0 HB için ısı sensörü yan sanayi tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı ? Şayet yoksa orjinali ne kadardır ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
O halde @Adem Usta mıza soralım :) Adem Usta 94 Model Mazda 626 2.0 HB için ısı sensörü yan sanayi tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı ? Şayet yoksa orjinali ne kadardır ?
Yan sanayi tafsiye edecek son kişi Adem Usta dır sanırım, fiyatı Hakan söyledi zaten, yetkili servisten indirimli haliyle net olarak öğrenmek daha faydalı olur

Orijinal 220-230 TL olması lazım 1 ay önce bir arkadaş servisten almıştı

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Yan sanayi tafsiye edecek son kişi Adem Usta dır sanırım, fiyatı Hakan söyledi zaten, yetkili servisten indirimli haliyle net olarak öğrenmek daha faydalı olur

Adem Usta yetkili servis diye biliyordum ? Onda indirimli varsa alırım.Yoksa da burada sorarım.

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Ha tamam anladım.Ben kendisini de Yetkili Servis olarak biliyordum.Ben yarın Antalya Mazda Servisini ariyayim.Burada indirim gibi şeyin söz konusu olacağına ihtimal vermiyorum.Ama yine de bir sorarım elbette.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ha tamam anladım.Ben kendisini de Yetkili Servis olarak biliyordum.Ben yarın Antalya Mazda Servisini ariyayim.Burada indirim gibi şeyin söz konusu olacağına ihtimal vermiyorum.Ama yine de bir sorarım elbette.
Bu Mazda Tr tarafından resmi olarak yayınlanan bir indirim, hiç bir yetkili servis ben indirim yapmıyorum diyemez bence, öyle bir durumda Mazda Tr ye anında bildirin durumu

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Arkadaşlar bir şey farkettim ve sizinle paylaşmak istedim.Benim guzuda havalar soğuynca geç çalışma ya başlamış ti ama geçen 50 lira lik benzin aldım cunki benzin ışığı yanmı yo ne olur ne olmaz diye.şu an çeyrek deponun üstün de ve geçen eksi 10 derece de çalıştırdm hemen çalıştı.demek ki bizim guzularda depo çeyrek den aşağı düşmeme si lazım diye düşünüyorum.eğer aracı geç çalışan arkadaşımz varsa depo şu da çeyrek depo dan aşaği ise benzin alma sini tavsiye ediyorum ve tecrübeli abilerime soruyorum sizce geç çalışmamasinin sebebi de benzin çeyrek deponun altına düştüğü için ola bilir mi bu mantık li mi?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Arkadaşlar bir şey farkettim ve sizinle paylaşmak istedim.Benim guzuda havalar soğuynca geç çalışma ya başlamış ti ama geçen 50 lira lik benzin aldım cunki benzin ışığı yanmı yo ne olur ne olmaz diye.şu an çeyrek deponun üstün de ve geçen eksi 10 derece de çalıştırdm hemen çalıştı.demek ki bizim guzularda depo çeyrek den aşağı düşmeme si lazım diye düşünüyorum.eğer aracı geç çalışan arkadaşımz varsa depo şu da çeyrek depo dan aşaği ise benzin alma sini tavsiye ediyorum ve tecrübeli abilerime soruyorum sizce geç çalışmamasinin sebebi de benzin çeyrek deponun altına düştüğü için ola bilir mi bu mantık li mi?
Benzin pompasının basıncı zayıfladıysa (zamanla olabilecek birşey) depoda benzin azalınca benzini göndermekte zorlanıyor olabilir...

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Benzin pompasının basıncı zayıfladıysa (zamanla olabilecek birşey) depoda benzin azalınca benzini göndermekte zorlanıyor olabilir...
Benzin pombpasi yeni değişti hakan abi.ama yakıt az olunca dediğin gibi benzini göndermekde zorlanıyor ola bilir.

Üst Alt