Mazda 626 GE (1991-97) Rot Ayarı Sonrası Sağa Çekme Olayının Devam Etmesi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
aracı ilk aldığım zaman konyadan getirirken sağa çekiyordu, yağ değişimine götürdüğümde rot ayarını da yaptırmıştım,
bir süre spnra yine sağa çakmeye başladı
bugün yasin ustaya uğradığım zaman bunu söyledim, rot- balansçısına yönlendirdi, orada rot ayarı yapıldı, eve giderken yine sağa çektiğini fark ettim,
geri döndüm yasi usta ile beraber gittik rotçunun yanına
lastiklerden de kaynaklanabileceğini söyledi, arka-ön değiştik, beraber test sürüşüne de çıktık
biraz daha azalsa da yine çekiyordu.
sonra rotçu tekrar baktı ayarlar sona dayanmış, şasecide ayar verilmesi lazım dedi, sert bir şekilde çukura girmeden ya da darbeden dolayı da olabiliyor dedi

nette biraz baktım şaseci denilen şey, aracın şase ile ilgili olmayıp teker kısmında, tabla kısmında vs. işlem yapılması gerektiğini söyledi, 1 saatlik işi var dedi
ben de saat ilerlediği için ayrıldım, yarın yasin ustayı arayıp ayrıntılı bilgi almaya çalışağım bu işlemin tam olarak ne olduğu hakkında

bir süre idare etsin diye düşündü ama yeni lastik alırsam onu da deforme eder diye üzerine eğileyim dedim

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Burç boşluğu olsa usta okadar bakıyor görürdü. Bence sorun tablanın kendisinde yada amortisörde.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Şasici araçta ölçüm yapıp lastiğin orjinalde nerede olması gerektiğini söyleyecek galiba. Gösterdiği yere göre de rot balansçı biyerlerle oynayıp ayarı ona göre yapacak

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Ölçüm işi sorun değilde kim nereyle nasıl oynayacak o kısımı merak ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok ilgi alanıma girmiyor, keskin yorum yapamam ama ilk aklıma gelen ilanlarda bolca sarf edilen; "şaşe ve direklerde oynama yoktur" cümlesi oldu... Daha fazla kafanı bulandırmak istemem, umarım basit bir işlem ile düzelir ve bu basit işlem yeni sorunlar ortaya çıkartmaz...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şasici araçta ölçüm yapıp lastiğin orjinalde nerede olması gerektiğini söyleyecek galiba. Gösterdiği yere göre de rot balansçı biyerlerle oynayıp ayarı ona göre yapacak

dün yasin ustanın cebini almayı unuttum, bugün dükkanı aradım, kendisi orada değilmiş telefonu açan diğer ustaya durumu anlattım,
ne kadar konuya hakim olduğunu bilmiyorum ama çok sıkıntılı bir durum değil dedi, yeni arabalarda da olabiliyor,
şase açma ya da kapama yapmıştır, büyük ihtimal açma yapmıştır şaseci onu düzeltecek dedi

dün de nette biraz karıştırdım, bu işin ana şase ile ilgisi olmadığını, tabla kısmının merkezlenmesi gibi bir şeylerden bahsediyordu
muhtemelen önümüzdeki hafta gidip yaptırırım, çünkü bu halde yeni lastik aldığımda ona da sıkıntı verecek

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Çok ilgi alanıma girmiyor, keskin yorum yapamam ama ilk aklıma gelen ilanlarda bolca sarf edilen; "şaşe ve direklerde oynama yoktur" cümlesi oldu... Daha fazla kafanı bulandırmak istemem, umarım basit bir işlem ile düzelir ve bu basit işlem yeni sorunlar ortaya çıkartmaz...

aracı alırken sağ kapıda işlem vardı, sac değişmemiş, onun dışında kazası yok dediler abi, ağır kazalık ya da şasede oynamayı gerektirecek bir durum yoktu

rotçunun dediğine göre sert bir şekilde çukura girmek veya tümsekten falan geçmek de sebep olabilirmiş
inşallah ufak bir işlemle hallolur

konu ile ilgili bilgilendirme yaparım

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Şasi derken şasi ile oynamayacaklardır. Şasiye göre süspansiyon konumuna bakacaklar ona göre de tabla veya amortisöre bakacaklardır. Bence şase açma kapama değildir

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Şasi derken şasi ile oynamayacaklardır. Şasiye göre süspansiyon konumuna bakacaklar ona göre de tabla veya amortisöre bakacaklardır. Bence şase açma kapama değildir

@domestos
evet murat biraz önce rot balansçıyı aradım, aracın ana şasesi ile ilgisi yok dedi, amortisör bağlantı kısımlarından kaynaklanıyor dedi, sert bir şekilde çukura girmekten vs. kaynaklanıyor dedi
1 saatlik iş ve 50 tl gibi maliyeti var dedi,
muhtemelen haftaya götürürüm

ben de korkmuştum şase falan deyince:D

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@domestos
evet murat biraz önce rot balansçıyı aradım, aracın ana şasesi ile ilgisi yok dedi, amortisör bağlantı kısımlarından kaynaklanıyor dedi, sert bir şekilde çukura girmekten vs. kaynaklanıyor dedi
1 saatlik iş ve 50 tl gibi maliyeti var dedi,
muhtemelen haftaya götürürüm

ben de korkmuştum şase falan deyince:D

Çok şükür, bende şasi lafı geçince irkilmiştim... :)

Son düzenleme:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Tamamdır yaptır amortisörü döndürecekler tahmin ettiğim gibi şaseciyle alakası yok rot balanscı mazdadan pek anlamadığı için ölçüm istemiş belliki. Mazdadan anlayan rotbalanscı direk kuleye el atarak hemen yapardı. Neyseki riske atmamış ölçüm istemiş. Yaptır önemli bişey değil hatalı montajdan kaynaklı. Çukur mukur değil

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Abdülkadir. Abi sen rotbalanscıya gitmeden önce Yasin ustanın yanına git nasıl yapacaklarını tam anlatsınlar ustaya. Oda sana anlatsın. Yasin ustaya deki abi bu işlemin önünü arkasını bana bi anlat tatmin olmak istiyorum de. Ama kibarca söle.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Abdülkadir. Abi sen rotbalanscıya gitmeden önce Yasin ustanın yanına git nasıl yapacaklarını tam anlatsınlar ustaya. Oda sana anlatsın. Yasin ustaya deki abi bu işlemin önünü arkasını bana bi anlat tatmin olmak istiyorum de. Ama kibarca söle.

rotçuya gitmeden yasin ustaya uğrarım, zaten araları 100 m :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
O arabaya hatalı işlem yaparlarsa yakarım Ankarayı:) Benimkinin kardeşi o

üvey kardeş mi bu, angaraya uğrayıp bir görmedin guzuyu,
ankara buluşması iyi giderdi ama kış geliyor artık bahara nasipse:)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
bugün sanayiye uğradım ve rot olayını hallettik,
eleman fotoğraftaki zımbırtıyla amortisörün olduğu yeri 3 mm kadar kastırdı, tekrar rot ayarı yapıldı, test sürüşü yapıldı, problem giderildi :)

1.jpg 2.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt