Mazda 626 GE (1991-97) Rot Ayarı Sonrası Sağa Çekme Olayının Devam Etmesi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hadi geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler, kazasız belasız sürüşler... :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Pek gerekli işlem değilmiş gibi geldi ama korktuğumuz gibi olmadığı için mühim değil. Amortisörü döndürerekte kurtarabilirmiş.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim kamber ayarında da sıkıntı varmış bugün yazlık lastikleri taktıktan sonra rot ayarına bakıldı arka sağ tekerde -3 derece kamberde ayarsızlık varmış 80 liraya basalım dediler de tek çözümü bu mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim kamber ayarında da sıkıntı varmış bugün yazlık lastikleri taktıktan sonra rot ayarına bakıldı arka sağ tekerde -3 derece kamberde ayarsızlık varmış 80 liraya basalım dediler de tek çözümü bu mu?

Ben olsaydım başka bir yere daha gösterirdim hocam. :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Veli abinin dediği gibi başka yere göstermekte fayda var, Adem ustanın rot balansçısına gidilebilir

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
geçen bahsettiğim üzere guzu yolda gezinme ve dalma yapıyordu. Bunu salıncakları değiştirerek çözmüştük. Ancak yapılan rot ayarı sonrası guzu hafiften sağa çekmeye devam etti. Tekrar kontrol edildiğinde amortisör üst kafalarının sorunlu olduğu tespit edildi.Piyasada çok kaliteli parça bulamadık, vizyon otoda da şu an taiwan varmış. Bir ara piyasada tanesi 150 tl den japon parça mevcut olduğunu onun da uzun süredir gelmediğini ifade etti. Can ustanın parçacı da istanbuldan tanesi 80 den kaliteli parça getireceğini söylemiş, onu sipariş verdik. Çarşamba günü takılacak bakalım. İnşallah parçacının söylediği gibi kaliteli çıkar :D

Eğer aracınızda rot tutmama sorunu yaşarsanız amortisör ve salıncak aksamını kontrol ettirmenizde fayda var

Bir süre rot ayarı bozuk geldiğimden ön lastik tabanında bozulma olmuş galiba, can o şekilde söyledi. Arka ve önler yer değiştik. Nokian lastikleri alalı 10 bin km yapmışız, lastik ilk alındığında defolu değildir diye düşünüyorum. Aldığım yere söylesem garanti kapsamında değişirler mi:D
Gerçi balon yapmasını bile kabul etmiyorlar

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Lastiğin suçu yok ki, ön takım ayarsızlığı/arızası sayesinde tabanı bozmuş demek. Farkettiğiniz iyi olmuş, yoksa lastikler çöp olurdu..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Lastiğin suçu yok ki, ön takım ayarsızlığı/arızası sayesinde tabanı bozmuş demek. Farkettiğiniz iyi olmuş, yoksa lastikler çöp olurdu..
Geçen sene sıkıntının başka yerden kaynaklandığı farkedilemedi demekki, yoksa lastik beni hiç üzmedi gayet memnunum
Bakalım parçalar gelsin, sıkıntı giderilecek inşallah :)

mehmet44.

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - HB
Darkpassenger aynı problem bende de var her gittiğim usta sorunu başka yerde buluyor, biri rit diyor rota gidiyorum rotculardan biri direksiyon kutusunda sorun var dedi diğer rotcu ise jant eğri yeni jant al dedi

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Darkpassenger aynı problem bende de var her gittiğim usta sorunu başka yerde buluyor, biri rit diyor rota gidiyorum rotculardan biri direksiyon kutusunda sorun var dedi diğer rotcu ise jant eğri yeni jant al dedi
Yazılanlardan da anlaşıldığı gibi ve benim ustamın da söylediklerinden hatırladığım üzere şöyle bir çıkarım yapabiliriz. Ayarcılar genelde kamber, kaster, toe olaylarını görmezden geliyor. Burada amortisörlerin egzantrikli olduğunu ve bu yüzden montaj esnasında ileri-geri / sağa-sola açılarının kaçmış olacağını kestiremiyorlar. Zaten kaputu açıp takozların üst kısmına baktığınızda oradaki yuvarlağın her zaman tam merkezde olmadığını görebilirsiniz. Rot-balans ayarı yaptırdığınız yerde bunu dikkate almalarını söylerseniz sorun kalmaz diye düşünüyorum.
Bir de direksiyonda boşluk var ise tam merkezde ayarlayabilmek işin ehli ustalarına kalıyor. Bu sefer yolda direksiyonu 180 dereceye alıp test ederken araç bir tarafa gittiğinde araç çekiyormuş gibi algılanıyor, ama aslında direksiyon o sırada o yöne hafif dönük olabiliyor. Benim gibi obsesifler için kabus gibi bir durum. :mad:
Tecrübelerim bu kadar. :p

mehmet44.

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - HB
Jantları degistirdim direksiyondaki boşluk gitmedi, bugün rem otoya gittim, Z rotları, ön amatisorleri, bilyeleri, amartisor koruklerini, aks koruklerini degistiler ama direksiyondaki bosluk gitmedi. Geriye bir de kamber ayarı dediginiz seyi denemek kaldı, neyse bir de Yasin ustaya gidelim Darkpassenger olayı orada çözmüş herhalde

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Jantları degistirdim direksiyondaki boşluk gitmedi, bugün rem otoya gittim, Z rotları, ön amatisorleri, bilyeleri, amartisor koruklerini, aks koruklerini degistiler ama direksiyondaki bosluk gitmedi. Geriye bir de kamber ayarı dediginiz seyi denemek kaldı, neyse bir de Yasin ustaya gidelim Darkpassenger olayı orada çözmüş herhalde
Bütün bunlar direksiyondaki boşluk giderilsin diye mi yapıldı yani? Biraz yanlış yerlerden girilmiş olaya sanki... :eek:
Direksiyon kutusuna bakmak neden kimsenin aklına gelmemiş ki?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Mesajla gereken bilgilendirmeyi yapmıştım ama buradan tekrar yazayım
Sakin bir zamanda işinin ehli bir rotçuya gitmelisin
Amortisör üst kafaları ve bilyalar bana ilk söyledikleri şeydi, amortisör bilyası direksiyonun kendini toplamaması ile ilgili
Ben bayağı uğraşamama rağmen kesin çözemedim
Başkent sanayide Karaca rorbalans ali usta ile test ettik, gaza basınca hafif hafif sağa kayıyor, gazdan çekince kendini topluyor
Salıncaklar değişti, sonra sağa çekme olayı devam edince tekrar baktık rotçu ile sol salıncağı levye ile kontrol etti hafif bir esneme vardı, parça sıkıntılı deyip garantiden twkrar değiştik, olay yine devam edince aynı yerde yine esnemenin olduğunu gördük
Araçla ilgilenen usta olayın üzerine çok düşm-e-mediği için ben de sinirlenip işin peşini bıraktım
Yazın Almanyadan kaliteli yan sanayi getirmeyi düşünüyorum
@bayraktar hamdinin dediği gibi amortisör kulelerini kontrol ettirmende fayda var, direksiyon kutusundan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ama onu da kontrol ettir,
Bu olaya sebebiyet verecek çok nokta var, amortisör ve salıncak ilk sırada
Rot ayarını 4 tekerden yaptırmalısın

Eğer rem otoya gideceksen şaşmazda zümbül kardeşler rot balans var, oraya da durumu anlat, çözerler diye düşünüyorum

mehmet44.

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - HB
İlk rotcu direksiyon kutusu dedi, sonraki iki usta ve iki rotcu ustte saydigim parcalardan deyince bende direksiyon kutusunu yaptirmadim digerlerini yaptirdim simdiye kadar jantlar dahil 1.5 harcadim, jantlari da sirf direksiyondaki bosluk gitdin diye değiştirdim, bir de sizin dediklerinize baktirayim bakalim ne olcak

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
İlk rotcu direksiyon kutusu dedi, sonraki iki usta ve iki rotcu ustte saydigim parcalardan deyince bende direksiyon kutusunu yaptirmadim digerlerini yaptirdim simdiye kadar jantlar dahil 1.5 harcadim, jantlari da sirf direksiyondaki bosluk gitdin diye değiştirdim, bir de sizin dediklerinize baktirayim bakalim ne olcak
Direksiyon kutusu kaynaklı olduğunu neye dayanarak söyledi?

mehmet44.

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - HB
Bunları herhangi bir seye dayanarak soylemiyorlar, kafalarina göre söylüyorlar, hepsi de bakacagiz diyorlar bir iki parca degistirip gonderiyorlar, yani iyi bir usta bulmam lazim, remde derdime çare bulamadılar.

Üst Alt