Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
626'nın rölanti sorunları çok ihtimalli. Mazda'dan anlayan ustaya baktırman daha iyi olur. Bu sorunlara bireysel olarak çözüm bulan görmedimğim için dedim

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu soruya Adem Usta cevap verse ve açıklık getirse daha iyi olur... @Adem Usta forumun baş tarafında ekinci oto yazıyor ordan telefon açıp bilgi alabilirsin yakınsan gidip gösterip sorunu giderebilirsin...

Mustafakanar

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Mavi - Sedan
626'nın rölanti sorunları çok ihtimalli. Mazda'dan anlayan ustaya baktırman daha iyi olur. Bu sorunlara bireysel olarak çözüm bulan görmedimğim için dedim

Sordum bi ustaya hava kanallarından yapar dedi kimi arabalarda yükseltiyomus mesela tam tersi :) bizim arkadaşta pejo var o da devir yükseltiyo dedi bana :D ilginç bi rolanti problemi gerçekten :)

@Mustafakanar Adem ustaya uğra boş bir vaktinde, ne söylesek boş :)

Bu soruya Adem Usta cevap verse ve açıklık getirse daha iyi olur... @Adem Usta forumun baş tarafında ekinci oto yazıyor ordan telefon açıp bilgi alabilirsin yakınsan gidip gösterip sorunu giderebilirsin...

haklısıınız abiler adem usta ile irtibata geçeyim ben en iyisi :) sağolun varolun belki daha önce yaşamışsınızdır diye sizden bilgi alayım dedim :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Benim de rölanti sorunum var di ve araba gitmiyordu...avans ayarı yapılınca rölantı düzeldi.ona da baktırırsn..

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Direksiyonun dönüşü ile devir saati ilişkisini ve geçen başka bir konuda bahsettiğim Devir İbresi Durakları hakkında bir video paylaşıyorum. ;)
Varsa sorular alabilirim: :)

Veli abi bende böyle olmuyor ilk çalıştırma soğukken 2000 devirlerde ve hararet 90 a varmadan düşmüyor bu birinci fark. Direksiyon çevirince devir yükselmiyor aksine düşüyor bu ikinci fark. Devir duraklamalar da ise hemen hemen aynı. Sebepleri ne olaki?

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Hararet 90'a kadar devir normale düşmüyor ise boğaz kelebeğinin yanındaki ayar vidasını biraz sağa doğru sıkın düzelecektir.Aynısını bende yaşamdım çünkü.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Veli abi bende böyle olmuyor ilk çalıştırma soğukken 2000 devirlerde ve hararet 90 a varmadan düşmüyor bu birinci fark. Direksiyon çevirince devir yükselmiyor aksine düşüyor bu ikinci fark. Devir duraklamalar da ise hemen hemen aynı. Sebepleri ne olaki?
İlk çalıştırmada kaç devirde olacağı havanın ve suyun sıcaklığı, sudaki antifriz oranı ve @alican ın da dediği gibi hava ayarı ve ayrıca yine boğaz kelebeğinin temizliği gibi etkenler değiştirmektedir.
Boğaz kelebeğinin etrafında (motorda olduğu gibi) su kanalları vardır. Buradan geçen radyatör suyunun sıcaklığına göre araç tarafından yakıt ve verilen hava ayarı ölçüsünde hava karışımı sağlanır ve böylece rolanti ya da jikle olayı ayarlanmış olur. ;)
Bu arada ben Hamdi. :D

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Keşke klima açınca, elektriksel yüke binincede bir video yapsaydın Hamdi abi

@hakan_emre 'nin bu isteği üzerine bu akşam Kuzu'yu yüke bindireceğim diye biraz ağlattım. :p

Araç durur vaziyette iken klimayı açtığımızda radyatör fanının devreye girmesinin, kısa far ve uzun farların da açılıp kapanmasının rölanti/devir saati üzerindeki tepkilerini görebileceğiniz video aşağıdadır.
Genel itibariyle çok fazla değişim yaşamasa da -sabit durduğum için- radyatör fanın devreye girişi ve çıkışı esnasında ve uzun farları açma-kapama esnasında devirde 1000'e doğru yükselişler ve 700'e doğru düşüşler görülmekte. Aracı titretmediği için, zaten olduğum yerde uzun farlarla açık durmayacağım göz önünde bulundurulursa ve yürür vaziyette devir her daim şu ankinden yüksekte olacağı -ve daha iyi şarj yapacağı- düşünülürse sıkıntı yok gibi. :harika: (Yoksa var mı? :krktm: Neyse hafta sonu Usta'ma sorarım var derseniz de...)
Ayrıca daha önceki bazı konularda bahsettiğimiz "rölantide klima açıkken klima kompresörünün cızırdaması sorunu"na ilişkin bazı yerlerde sesleri de duyabilirsiniz. Korkulacak bir şey yok, araç yürürken yapmıyor. Hala yaşıyorum içiniz rahat olsun. :koptum:

Kaçıranlar için bir önceki videomuz da burada: :D

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
@hakan_emre 'nin bu isteği üzerine bu akşam Kuzu'yu yüke bindireceğim diye biraz ağlattım. :p

Araç durur vaziyette iken klimayı açtığımızda radyatör fanının devreye girmesinin, kısa far ve uzun farların da açılıp kapanmasının rölanti/devir saati üzerindeki tepkilerini görebileceğiniz video aşağıdadır.
Genel itibariyle çok fazla değişim yaşamasa da -sabit durduğum için- radyatör fanın devreye girişi ve çıkışı esnasında ve uzun farları açma-kapama esnasında devirde 1000'e doğru yükselişler ve 700'e doğru düşüşler görülmekte. Aracı titretmediği için, zaten olduğum yerde uzun farlarla açık durmayacağım göz önünde bulundurulursa ve yürür vaziyette devir her daim şu ankinden yüksekte olacağı -ve daha iyi şarj yapacağı- düşünülürse sıkıntı yok gibi. :harika: (Yoksa var mı? :krktm: Neyse hafta sonu Usta'ma sorarım var derseniz de...)
Ayrıca daha önceki bazı konularda bahsettiğimiz "rölantide klima açıkken klima kompresörünün cızırdaması sorunu"na ilişkin bazı yerlerde sesleri de duyabilirsiniz. Korkulacak bir şey yok, araç yürürken yapmıyor. Hala yaşıyorum içiniz rahat olsun. :koptum:

Kaçıranlar için bir önceki videomuz da burada: :D

Eline sağlık abi paylaşım için teşekkürler.:harika::harika:uzun yazılarının hiç eksilmemesi dileği ile.;)

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Merhaba, öncelikle bu sorunu yaşamış ve halletmiş biri olarak dediklerimi iyi uygulamalısın kardeşim : debriyaj pedalinin altında beyaz bir şartel var ( debriyaja basınca tepki veren sensör ) eğer, araç çalışıyorken debriyaja basılı tuttuğunda rölanti düzeliyorsa kesin bu sensörden, öyleyse o şarteli bir kelepçeyle kapalı duruma getir ve dene, sök ve kapat, düzelmedimi : disbirötörden avansı düşür, avans tabancası uygulamasına gitme hiç bir işe yaramaz, elle kafa ayarı yaptır ve dşük yaptır dene ,düzelmedimi : Emme manifol du hava alıyor mu (düşük ihtimal)kontrol ettir. Düzelmedimi: Eğer boğaz kelebeğini temizletirsen yaklaşık bir ay rölanti düzelmez, sabırlı ol ,sonra kendini bulur. En kötü ihtimal ise sübap ayarının bozuk olmasıdır. Üst kapak sökülerek sübap ayarları yapılır parçaları değişir vs vs.

İnan ki Kardeşim bu araçlarda uzmanım desem abartı olmaz, Senden ricam elletme aracı, çünkü tamirciler gerçekten anlamıyor. Araç elinde kalabilir, istersen beni 546 441 51 96 no'dan ara sana yardımcı olurum inşallah. Ha birde krank kasnağına baktır. Çiftli ise bozulmuş olabilir dönme yapar başıma geldi , o zamanda rölanti tutmaz.

Eğer kırank kasnağı bozulmuşsa araç sente tutmaz ve rölanti dalgalanır.
bu debriyaj altındaki şartel nasıl birşey acaba bendede aynı şey rölanti 1000 diyelim debriyaja basınca direk 500 lere 250 lere hatta 0 lara düşüp çıktığı oluyor şarteli göremedim ben bugun baktım nasıl bir şey ki acaba
başka bilgisi olan varmı acaba bu sensörle ilgili

Son düzenleme:

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Krank kasnaginin rölantiye etkisi nedir acaba bizim kasnaktan motor sogukken şıkır şıkır ses geliyor bilye mi dağıttı acaba rölanti de baya dalgalanmaya başladı bu ara

Üst Alt