Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar rölanti dalgalanması,yüksek rölanti ve rölanti ayarlamaları için (( Mazda 626 rölanti dalgalanması çözümü))
linki ile video attım. İhtiyacı olan arkadaşların izlemesini isterim. Umarım faydam olur.

Ellerine, ağzına sağlık, izleyip gereğince uygulama yapabilenlerin hayır duaları yeter bence. :) konunun ikinci mesajına ekledim.

Aracının ustası olması gibisi yok.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Arkadaşlar rölanti dalgalanması,yüksek rölanti ve rölanti ayarlamaları için (( Mazda 626 rölanti dalgalanması çözümü))
linki ile video attım. İhtiyacı olan arkadaşların izlemesini isterim. Umarım faydam olur.
Üstat emeğine sağlık. Çok güzel ve detaylı bir çalışma olmuş. Lifter sesi ile ilgili videoda bekliyoruz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Maşallah abi, emeğine sağlık, güzel paylaşım olmuş, teşekkür ederim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Abicim elinize, dilinize, emeğinize sağlık. Çoğu "ustayım" diyenlerin bile bilmediği ve haliyle kullanıcılarını da araçtan soğumasına neden olan problemlerin çözümlerine dair harika bilgiler paylaşmışsınız. ;)

Videoyu öğlen izlemiştim, şimdi detaylı olarak tekrar izledim. Aklıma takılan bir kaç nokta oldu, onları sormak isterim:

1- Şimdiye kadar iki guzumda da boğaz kelebeğinden kaynaklı rolanti sorunu olmadı çok şükür ki (bir keresinde hava filtresinden dolayı olmuştu onu da kısa sürede fark edip düzeltmiştim). Yalnız kimi zaman mevsimlerin değişikliğine göre veya bakım sonrası gibi gerektiği durumlarda rolantiyi 0,8 devrine sabitlemek için kelebeğin sağındaki "düz tornavida ile açılıyor dediğiniz" vida yardımıyla uygun ayara getirmek için hafif açma/kısma işlemleri uyguluyordum. Anladığım kadarıyla bizim ayar yaptığımız vidalı yer hep kapalı kalması gerektiğinden bundan sonra kelebek konum sensörüne pozisyonu gösteren kelebek tarafındaki somunlu müşürden ayar yapmamız gerekecek doğru mu? Bir de 92-95 model sedan kasalarda yuvarlak bir aparatla döndürülen ikinci bir ayar yeri mevcuttu hatırladığım kadarıyla, bu kısım hangi pozisyonda olmalı bu ayarlar yapılırken?

2- Bahsettiğimiz rölanti ayarını yaparken bu parçayı çevirerek yapıyoruz ve uygun aralığı yakaladığımızda ikinci somunu sıkıyoruz. Videoda "0 ile 1 arası deviri tam yakaladığınızda" demişsiniz, orasını tam anlamadım? Aracın rolantide kaç devirde olması gerekiyor, makbulü nedir? Örneğin ben hep 1000 devirin bir altındaki çizginin 1 mm kadar üstünde ayarlıyorum şu görseldeki gibi:

Untitled-1.jpg

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Merhaba Bayraktar.Resimdeki rölanti yeri çok iyi olması gerektiği yerde sayılır. Esasen 1 tık aşağıda çalışır ama hiç elleme böyle daha iyi ilk kalkışlar daha rahat olur,titreme az olur. Ayar vidası kapalı konumda olmaz ise araç ilk çalıştırmada motor soğuk iken uzun süre yüksek rölanti yapacaktır.Yani motor ısındıkça yavaş yavaş düşen rölanti daha uzun sürede düşecektir. Araç tam ısınınca normale gelecektir ancak bu defa da gaz verip bıraktığınızda devir saati devir çubuğu şöyle 1000 devirde bekleyip hafif yukarı hareket yapıp sonra düşecektir.Yani gazı bıraktığında hiç bir yerde duraksamadan rölantiye gelmesi gerek..Duraksama yaparsa bu defa düşük devirde silkelenme yapacaktır.92-95 modeller arası aparatla ayar yeri göremedim ben. Aynen dediğim gibi rölanti ayarı belirttiğim siyah döndürülen muşurdan ayarlamak gerekiyor.Çok hassas yeride biraz dar el girmiyor kolaylıkla.Çok milimetrik çevirmek bile etkiliyor. Fişler yerinde olmalı,kırık hava hortumları kaçak hava girişleri bu araç kesinlikle kabul etmiyor. Eğer karbüratörlü olsaydı bir miktar bu kaçaklar absorbe olurdu. Enjeksiyon sistemi çok farklı ölçülen hava miktarı kadar yakıt gönderir. Kaçak olunca yanılmaya başlar.Dengesizlik başlar.Benim bu videoyu çekmemde ki esas amaç arkadaşlar önce bu işleri yapsın eğer düzelmezse müşürler veya avans ayarı yapılsın.Bir çok insan bu yüzden çok perişan oluyordu.Zaman ve para kayıpları Üzülüyorduk tabi.İnşallah bundan sonra böyle zorluklar yaşamayız.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Merhaba Bayraktar.Resimdeki rölanti yeri çok iyi olması gerektiği yerde sayılır. Esasen 1 tık aşağıda çalışır ama hiç elleme böyle daha iyi ilk kalkışlar daha rahat olur,titreme az olur. Ayar vidası kapalı konumda olmaz ise araç ilk çalıştırmada motor soğuk iken uzun süre yüksek rölanti yapacaktır.Yani motor ısındıkça yavaş yavaş düşen rölanti daha uzun sürede düşecektir. Araç tam ısınınca normale gelecektir ancak bu defa da gaz verip bıraktığınızda devir saati devir çubuğu şöyle 1000 devirde bekleyip hafif yukarı hareket yapıp sonra düşecektir.Yani gazı bıraktığında hiç bir yerde duraksamadan rölantiye gelmesi gerek..Duraksama yaparsa bu defa düşük devirde silkelenme yapacaktır.92-95 modeller arası aparatla ayar yeri göremedim ben. Aynen dediğim gibi rölanti ayarı belirttiğim siyah döndürülen muşurdan ayarlamak gerekiyor.Çok hassas yeride biraz dar el girmiyor kolaylıkla.Çok milimetrik çevirmek bile etkiliyor. Fişler yerinde olmalı,kırık hava hortumları kaçak hava girişleri bu araç kesinlikle kabul etmiyor. Eğer karbüratörlü olsaydı bir miktar bu kaçaklar absorbe olurdu. Enjeksiyon sistemi çok farklı ölçülen hava miktarı kadar yakıt gönderir. Kaçak olunca yanılmaya başlar.Dengesizlik başlar.Benim bu videoyu çekmemde ki esas amaç arkadaşlar önce bu işleri yapsın eğer düzelmezse müşürler veya avans ayarı yapılsın.Bir çok insan bu yüzden çok perişan oluyordu.Zaman ve para kayıpları Üzülüyorduk tabi.İnşallah bundan sonra böyle zorluklar yaşamayız.

Dediğiniz gibi araç rölantideyken (araç yürümezken) gaz verilip bırakıldığında devir ibresi iki yerde yarımşar saniyelik duraklar yapar. Bununla ilgili bu konu içinde videolu paylaşım da yapmıştım üst mesajlarda mevcuttur. Yalnız bu durum normalde sağlıklı çalışan bir guzuda olması gereken bir durum olduğunu düşünüyorum. Hatta ayarı kaçık olan guzularda gazdan ayağınızı çektiğinizde (rölantide ve araç yürümezken) ibre bir anda düşer hatta ve hatta fazla düşer aracı titretir, sonrasında yerine gelir, gelemezse bir yukarı bir aşağı oynar falan.

Boş bir vakitte deneme amaçlı olarak sizin yönteminizi izleyerek baştan sonra bir ayar çekeceğim. Değişiklikleri izleyeceğim, artısını eksisini değerlendirip paylaşırım. ;)

Aparatla ayar yapılan yer için eski guzumun fotoğraflarına baktım ama bulamadım. 96-97'lerde yok o kısım. Bir ara paylaşacağım onu da bulursam. ;)

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Aparatla ayarlanan dediğin yer konum sensörü olabilir ancak ondan önce yapılacaklar bellidir.Yine de görmek lazım.Duraksayarak düşen devir saati her viteste özellikle 2.viteste iken yavaşlayınca ileri geri silkeleme yapacaktır.Aslında duraksama yapmaması lazım.Dedğin gibi çokda kapatınca devir aşırı düşme yapar.Araban varsa mesele tamamdır her türlüsünü yaşattı evellallah.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Duraksayarak düşen devir saati her viteste özellikle 2.viteste iken yavaşlayınca ileri geri silkeleme yapacaktır.Aslında duraksama yapmaması lazım.

Bu tam da benim yaşadığım problem. Bazen yapıyor bazen yapmıyor. Acaba gaz telinin takılı olduğu mekanizmanın dayandığı ayarlanabilen bölümle mi ilgilidir bu durum?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Duraksama yapması gerekiyor ki, motor stop etme durumunda kalmasın. Boğaz kelebeğinin üzerindeki zımbırtı ile ayar yapılabiliyor. Mantığını bilmeyenlerin kurcalamaması gereken yer.

Mazda 626 GF (1997-02) - Rölanti Ayarı

Konu içerisinde anlatımı var. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Aparatla ayarlanan dediğin yer konum sensörü olabilir ancak ondan önce yapılacaklar bellidir.Yine de görmek lazım.Duraksayarak düşen devir saati her viteste özellikle 2.viteste iken yavaşlayınca ileri geri silkeleme yapacaktır.Aslında duraksama yapmaması lazım.Dedğin gibi çokda kapatınca devir aşırı düşme yapar.Araban varsa mesele tamamdır her türlüsünü yaşattı evellallah.

Bu tam da benim yaşadığım problem. Bazen yapıyor bazen yapmıyor. Acaba gaz telinin takılı olduğu mekanizmanın dayandığı ayarlanabilen bölümle mi ilgilidir bu durum?

Duraksama yapması gerekiyor ki, motor stop etme durumunda kalmasın. Boğaz kelebeğinin üzerindeki zımbırtı ile ayar yapılabiliyor. Mantığını bilmeyenlerin kurcalamaması gereken yer.

Mazda 626 GF (1997-02) - Rölanti Ayarı

Konu içerisinde anlatımı var. :)

Şimdi ben bu olayı, videodan sonra aklıma takılınca üç tane ustaya birbirinden habersizken sordum... :D Hepsi duraksamaların olması gerektiğini teyit ettiler. Videoda gösterilen kontra somunlu yer fabrikanın ayarıymış (hatta bir usta yeri kaçmasın diye üzerinde boya çiziği var dedi) ki ellenmemesi gerekiyormuş. Hatta bu kısım sonraki model guzularda sabitlenmiş, oynatılmaması için. Ben ustaların yalancısıyım bu arada... :cool:

@aurora sendeki durum duraklarla ilgili değildir diye düşünüyorum. Neden?
Birincisi, araç yürürken viteste veya boşta olsun bu duraklarda ibre durmuyor. Amcamlar nasıl bir şey yapmışsa artık araç sadece durur vaziyetteyken ibre düşerken duraklarda bekliyor. O yüzdendir ki bununla ilgili olamaz diye çıkarım yapıyorum. İkincisi de benim ikinci viteste de dahi araç stop etme konumuna gelesiye kadar hoplama yapmıyor; sendeki de hava ayarıyla veya ateşlemenin bızıklanmasıyla bu iş düzelir diye düşünüyorum. Ver oradan düz tornavidayı... :koptum::koptum::koptum:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şimdi ben bu olayı, videodan sonra aklıma takılınca üç tane ustaya birbirinden habersizken sordum... :D Hepsi duraksamaların olması gerektiğini teyit ettiler. Videoda gösterilen kontra somunlu yer fabrikanın ayarıymış (hatta bir usta yeri kaçmasın diye üzerinde boya çiziği var dedi) ki ellenmemesi gerekiyormuş. Hatta bu kısım sonraki model guzularda sabitlenmiş, oynatılmaması için. Ben ustaların yalancısıyım bu arada... :cool:

@aurora sendeki durum duraklarla ilgili değildir diye düşünüyorum. Neden?
Birincisi, araç yürürken viteste veya boşta olsun bu duraklarda ibre durmuyor. Amcamlar nasıl bir şey yapmışsa artık araç sadece durur vaziyetteyken ibre düşerken duraklarda bekliyor. O yüzdendir ki bununla ilgili olamaz diye çıkarım yapıyorum. İkincisi de benim ikinci viteste de dahi araç stop etme konumuna gelesiye kadar hoplama yapmıyor; sendeki de hava ayarıyla veya ateşlemenin bızıklanmasıyla bu iş düzelir diye düşünüyorum. Ver oradan düz tornavidayı... :koptum::koptum::koptum:
Ben TPS'den şüpheleniyorum. Öyle ki çok çok az miktarda değişen konumu voltaj (ohm vs neyse o değerde) olarak iletemiyor veya kesik kesik iletiyor ve bu nedenle araç gaz verip kesiyor diye kafamda bir senaryo kurdum. İşin garibi bunu her zaman yapmıyor, daha doğrusu çoğunlukla yapmıyor. Müsait zamanda, aldığım multimetre ile TPS'yi ölçerek bir gözlem yapacağım. Eğer çok kafamı bozarsa gaz kelebeğinin içindeki contaları servisten sipariş verip, contalar gelince de komple gaz kelebeğini söküp temizlerim diye plan yaptım.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
dün itibariyle arabayı boşa aldıgımda rolantinin dibe inip sonra toparlandıgını gördüm. bazense rolanti dibe indiginde araç stop ediyor. 30 dk içinde 5 kez başıma geldi (3 keresi deneme amaçlı boşa aldıgımda oldu).
Sorun hakkında bilgisi olan Garaj Dostlarından cevap bekliyorum.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Genel olarak cevap aldım, vidyo işime yaradı. Yagmur dindiginde kpntrol-bakım yapacagım.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Arkadaşlar benim 1993 626 sedan kasa; oksijen sensörü egsozun üzerinde olması lazım, ama ben göremedim.Acaba hiç yokmuydu veya sonradan sökülmüş olabilirmi, egzos muayenesinde benzin değerleri yüksek çıkıyor yani zengin karışım görüyor buda egzos muayenesinden geçmiyor. Değerler 5'in üzerinde çıkıyor. Düşürmem lazım fikri olan varmı, yardımlarınızı bekliyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar benim 1993 626 sedan kasa; oksijen sensörü egsozun üzerinde olması lazım, ama ben göremedim.Acaba hiç yokmuydu veya sonradan sökülmüş olabilirmi, egzos muayenesinde benzin değerleri yüksek çıkıyor yani zengin karışım görüyor buda egzos muayenesinden geçmiyor. Değerler 5'in üzerinde çıkıyor. Düşürmem lazım fikri olan varmı, yardımlarınızı bekliyorum.
GE Sedan kasada oksijen sensörü yok. Zengin/fakir karışım ayarını akü ile sigorta arasında bir yerde konumlanmış kapaklı bir mekanizma var. Bu bahsettiğim bölgeyi kurcalayın bulacaksınız. O parça ile ayarlayabilirsiniz ama o ayar vidasına dikkat edin. Kendi özel anahtarı var ve plastik bir parça. Dikkat edin ucunu sıyırmayın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Lpg bir tutkudur bir partiye, takıma gönül vermek gibi bir şey.Matematiksel hesaplar bizi yıldıramaz.
Satarken de lpg ile başlayan her cümle satıcının aleyhine oluyor zaten. Lpg takilmadiysa abi bir de lpg taktiracam , diye fiyat kırılmaya çalışılır takiliysa subap motor yıpranması vs bahane edilerek :)
Evet ya çok komik bir durum bu. Bizdeki pazarlık kültürü genelde ölücülük üzerine kurulduğu için bir mala bok atarak pazarlık yapmaya çalışıyor insanlar. Halbuki bokladığı malı almaya çalışıyor. :koptum:

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Aurora; tam olarak nasıl bir parça tarif edebilirmisin ,yada resim falan atabilirmisin; biraz açıklarsan çok iyi olur. Egzos muayeneden geçemiyorum. Hakikaten çok ihtiyacım var.Teşekkür ederim.Cevabını bekliyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aurora; tam olarak nasıl bir parça tarif edebilirmisin ,yada resim falan atabilirmisin; biraz açıklarsan çok iyi olur. Egzos muayeneden geçemiyorum. Hakikaten çok ihtiyacım var.Teşekkür ederim.Cevabını bekliyorum.

Sizin için garaja gidip çektim. Karanlıkta flash ile ancak bu kadar çıktı.

IMG_0798.JPG

IMG_0799.JPG

Bu parçanın kapağı var, kapağı açılıp içinden ayar yapılıyor ama daha ayarlayanı gözümle görmedim. Özel bir anahtarı olduğunu öğrendim sadece. YouTube'da falan belki video vardır bir ihtimal. Bizim GE kasaların HB'lerinin 136'lıklarında oksijen sensörü olduğu için bu parça yokmuş. Bizimkilerde oksijen sensörü olmadığı için böyle manuel ayarlanıyormuş.

Ayar ve diğer fikirler için @Bayraktar Hamdi'ye de bir soralım.

Son düzenleme:

Üst Alt