Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti İle İlgili Sorunlar

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında tween_91 tarafından paylaşıldı.

1. tween_91

tween_91 Sessiz

Araç Markası:
    1994-MAZDA 626
    Araç Renk ve Tip:
    BORDO HB
    bendeki sorun ilginç. Rolanti ara sıra kendiliğinden 2000 devire kadar yükseliyor. 2000 devire yükseldikten sonra gaza basarsam araba boğulmaya başlıyor gazı kesiyor, ayağımı gazdan çekmezsem rolanti düşüyor düşüyor sonra stop ediyor. gazdan çekersem de 2000 devire yeniden yükseliyor. bende hiç gaza basmadan vitese takıp ayağımı debriyajdan kaldırıyorum araba kendiliğinden gidiyor :) kısa süre sonrada düzeliyor. sorun boğaz kelebeğinden mi acaba? geçenlerde temizlettik çok kirliydi ama temizlemek işe yaramadı sorun devam ediyor. birde ara sıra arabayı çalıştırdığımda gaz yemiyor. gazı kökleyip marşa öyle basıyorum rolanti 0 civarında kalıyo ayağımı gazdan çekersem sönüyo bir süre gaza basılı şekilde bekliyorum. hafif hafif rolanti yükseliyo sonra bi 5000-6000 devri görüyorum bu sırada beyaz bi duman atıyo eksozdan sonra normale dönüyor. sorun nedir acaba :(

2. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Sizin sorununuzu ilgili kategori altında yazışırsak daha iyi olur.

Son düzenleme: 6 Ağustos 2015
  3. tween_91

tween_91 Sessiz

Araç Markası:
    1994-MAZDA 626
    Araç Renk ve Tip:
    BORDO HB
    ilgili kategoriye yönlendirmen mümkün mü oğuzhan?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Ağustos 2015
  4. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Buyrun bu başlık altından devam edebilirsiniz.

5. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Görmeden bilinmez diyerek hızlı cevap veriyorum. Rolanti motoruna sıcak su gidemiyor. Sebepleri hava yapmış, conta yanmış, su eksik, tıkanmış, bozulmuş vs

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tween_91 bunu beğendi.
  6. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Sıcak suyun içinde ısı derecesini etkileyecek yabancı madde de karışmış olabilir...

7. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    @tween_91 herhangi bir gelişme var mı?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
  8. tween_91

tween_91 Sessiz

Araç Markası:
    1994-MAZDA 626
    Araç Renk ve Tip:
    BORDO HB
    boğaz sağlam, hava akışmetre sağlam, motorun ayarları çok iyi dedi usta. hava filtre hortumunda yırtık tespit etti, hava alıyormuş o yırtıktan,devirdeki dengesizlik o yüzdenmiş. dünde yeni bi hava filtresi hortumu taktık. şimdilik büyük bi sıkıntı yaşamadık. ama bu sabah devir ibresinde hafif dalgalanma oldu. seyir halindeyken boşa aldığımda 900 ile 1100 devir arasında gidip geliyordu ibre. galiba sorunu çözemedik daha :(

9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Egzoz sistemini de kontrol ettir... Delik vs. Varsa bir ihtimal yapabiliyor...

10. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Buji, Buji Kabloları,Hava Filtresini Kontrol Ettiniz mi..

11. tween_91

tween_91 Sessiz

Araç Markası:
    1994-MAZDA 626
    Araç Renk ve Tip:
    BORDO HB
    Komple egzoz 3-4 ay kadar önce değişti, buji ve buji kabloları - hava filtresi 6 ay kadar önce değişti. Usta sağlam dedi ama bence sorun boğazda.

12. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Azcık ayarla kurtarıcak gibi ama ayarı bilen orda yoktur.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. tween_91

tween_91 Sessiz

Araç Markası:
    1994-MAZDA 626
    Araç Renk ve Tip:
    BORDO HB
    Maalesef, şu an gittiğim ustalar japon arabalarda iskenderun'un en iyileri diye anılıyorlar.

14. Murat Caymaz

Murat Caymaz Katılımcı

Araç Markası:
    1993 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hb
    Ben şu aşağıda yaptıklarımı uygulayarak rolanti sorunumu kendim hallettim belki yardımı dokunabilir.
    626 yı aldığımda rolantimde 1500-2000 devirde sabit kalma yada aşırı derecede düşüp stop edecek ve bazen stop eden bi sorunum vardı. Bunu ustalar hava akış metresine bağladılar ben sorunu farklı 2 yerden buldum ve halletim.
    1. Arızalı olan yer ısı sensörü denilen siyah renkli bi sensör (hararet müşürün ve fan müşürünün bulundu yerde) Bu ısı sensörüm arızalı olduğu için aracı soğuk görüp rolantimde yükseltme yapıyordu ısı sensörünü değiştirdikten sonra birde o ısı sensörünün bulunduğu suyun geçtiği noktanın açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor yarın kısmet olursa fotoğraf ekleyeceğim bendeki o yer tıkalıydı ve hava kompresörü ile açtım rolantim artık 2.000 lerde kalmıyordu ama artık düşük olarak çalışmaya başlıyordu bunun çözümü ise şu:
    2. Gaz kelebeği dediğimiz parça ayar tutmuyordu gaz kelebeğini söküp bala spreyi ve gaz yağı ile temizliyoruz genelde aşırı derecede kirli oluyor ve gaz kelebeğinin çalışmasını yavaşlatıyor. Ayrıca gaz kelebeğinin arkasında bulunan ufak ayar vidasınında kirden dolayı çalıştırmıyor parçayı temizledikten sonra gaz kelebeğini yerine takıp arka tafaında bulunan vidayla ayarını 900-950 e ayarlayın rolantiyi sağa çevirdikçe artar solo çevirdikçe rolantisi düşer bu şekilde ayarını yapıp enjeksiyonlu aracın keyfini çıkartabilirsiniz :) Kısmet olursa yarın parçaların bulunduğu bölümün fotoğraflarını çekip ekleyeceğim hayırlı geceler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Aralık 2015
    bjemate, domestos ve Oğuzhan bunu beğendi.
  15. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Altın değerinde bilgi 626 kullanıcıları için. Teşekkürler bilgilendirme için.

Murat Caymaz bunu beğendi.
  16. Murat Caymaz

Murat Caymaz Katılımcı

Araç Markası:
    1993 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hb
    Aklımızın yettiğince elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum abi sayfada bulunan abilerime saygılar hayırlı geceler.

hakan_emre ve domestos bunu beğendi.
  17. böcek

böcek Katılımcı

Fotoğraf yükleyecektin tüm forumca bekliyoruz :)

LG G3 GOLD

18. hasanperto

hasanperto Sessiz

Araç Markası:
    1993 Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Sedan
    Merhaba Arkadaşlar geçenler de aracımın üst kapak contasını yaktım . yaptırdık yanlız şimdide araç ta geç çalışma en az 4-5 marşta - P ve N de devir 1000-900 gibi d ye veya r ye atıgımda motorda titreme devir 100-200 düşme oluyor . ya yeniden yükselme yada stop ediyor . araç yolda giderken sorun yok . Bide rolantide klimayı acınca stop ediyor.
    Yapılan işlemlere gelirsek

1 : senteye bakıldı saglam
    2: manifort jontası yenılendı
    3: gaz kelebek jontası ve temizliği yapıldı .

Böyle bir soruna raslıyan arkadasımız varmı acaba . Yardımlarınız İçin Teşekürler.
    Arac 1993 Model

domestos bunu beğendi.
  19. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    hasanperto bunu beğendi.
  20. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    @hasanperto, öncelikle hoşgeldiniz. Aşağıdaki bölümden bir tanışma konusu açmanız birbirimizi tanımamız açısında oldukça fayda sağlar. :)

http://www.mazdagaraj.com/forum/yeni-uyelerimiz.12/

Söylediğiniz problemlere tecrübeli ustalarımız yorum yapacaktır. Yaşadığınız probleme benzer konular forumda mevcut ve @domestos zaten her zaman ki olduğu şekilde hızır gibi yetişmiş. Bence acilen öncelikle Mazda'nın dilinden anlayan bir usta bulmanızı, aracı her ustayım diyene ya da iyi de usta olsa herkese değil, bu aracı bilen dilinden anlayan birine göstermenizi önemle tavsiye ederim. Çünkü hem gereksiz işlemlerden hem gereksiz para harcamasından hem de vakit kaybından kurtularak nokta atışı sorunlarınız halledilmiş olur. Hangi şehirde yaşıyorsunuz?

domestos ve hasanperto bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş