Mazda 626 GE (1991-97) Otomatik Şanzıman Hakkında

Bildiğiniz üzere yakın zamanda bayağı bir uğraş ile motor yaptırdım. Araçta değişmedik hiç ama hiçbirşey kalmadı diyebiliriz.

Şanzıman yağını değişirdim, sanırım litresi 8TL den atf-3 yağ koymuştu usta, neyse araç 55-65 km aralığında vites son vitese geçiyor ve burada gaza fazla basmaz isem yani gazı sabit tutar ise araç 150-200 devir artırıp azaltma cihetine gidiyor. Gaza dokununca bir sorun yok yada Hold düğmesi açıkken bir sorun yok. Anlamadığım konu bu olayı motor bir süre ısındıktan sonra yapıyor hemen olmuyor.

Tüm bunlar şanzıman yağı değişiminden sonra başladı. Yağ seviyesi normal düzeyde, ustanın eklediği yağ markasını bilmiyorum.

Kullanıma bir engel hali olmasada erkenden tanılayalım ki ileride sorun yaratmasın, şanzıman yağ filtresini ben değiştirmedim. Benden önce değişim yapıldığı hakkında da bilgim yok.

Yukarıda da belirttiğim gibi sadece 55-65 km hız aralığında gazı sabit tutarsam yapıyor, hafif basıp hızlanınca sorun yok sadece o belirttiğim hız aralığında ve belli bir süre sonra yapıyor. Soğuk motorda durum normal.

Şimdi en basitten zora doğru sıralama yaparsam aklımda olanlar..

Ultrasonic buji denen üründen takmıştım. Onları NGK buji ile değiştirmek
Buji kablolarım eskiydi onlardan yapabilir mi..
O.Şanzıman filtresi değişimi
Boğaz kelebek temizliği ve su sızdıran radyatör hortumunun değişimi
Kullanılan yağın kaliteli bir yağ ile değişimi..
Şanzıman beyni sorunu..
Şanzıman revizesi...

Bilgi ve tecrübe sahiplerinden önerilere açığım.

Aceleye gerek yok kullanıma etkisi olmuyor şimdilik.

En kötü senaryo ise beyin çıkma 450, ithal 350 tamir 200 (lehim çatlağı)
Çıkma şanzıman 1250 revize 1000TL

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motorda başına gelenleri düşündükçe; Maşşallahı var taş gibi şanzıman diyerek ben olayı ateşlemek istemiyorum... :D

İşin gerçeği de bu konuda hiç bir tecrübem yok... Hold mesela bende yok, ne işe yarar bilmiyorum...

ahmetdag

Katılımcı
Bence sanzumanda bi sorun yok sanzuman beyninde sorun olsa vites gecişlerinden anlarsin gaz kelebegini hava akış metresini temizlet belki bi faydasi olur sanzuman sorunu olsa hold lambası ara ara yanip söner

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Motorda başına gelenleri düşündükçe; Maşşallahı var taş gibi şanzıman diyerek ben olayı ateşlemek istemiyorum... :D

İşin gerçeği de bu konuda hiç bir tecrübem yok... Hold mesela bende yok, ne işe yarar bilmiyorum...

Hold açılınca bir üst vitese geçişi kapatıyorsunuz Veli abi..

Bence sanzumanda bi sorun yok sanzuman beyninde sorun olsa vites gecişlerinden anlarsin gaz kelebegini hava akış metresini temizlet belki bi faydasi olur sanzuman sorunu olsa hold lambası ara ara yanip söner

Bende o kanıdayım. Denenecekler arasına ekleyeceğim.

Bugün radyatör üst hortumunda çatlak da fark ettim. Eğer bu dengeyi bozarsa kelebek doğru çalışmaz.. Malum kelebeğin üzerindeki motor sulu ve elektrikli..
Şanzımanda kullanım gayet stabil vuruntu yada vites şaşırma sorunu yok saçmalamıyor...
Hold yanma sorunu yapmadı hiç bugüne kadar.

İlk iş elimde varolan boğaz kelebeğini temizleyeceğim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende o kanıdayım. Denenecekler arasına ekleyeceğim.

Bugün radyatör üst hortumunda çatlak da fark ettim. Eğer bu dengeyi bozarsa kelebek doğru çalışmaz.. Malum kelebeğin üzerindeki motor sulu ve elektrikli..
Şanzımanda kullanım gayet stabil vuruntu yada vites şaşırma sorunu yok saçmalamıyor...
Hold yanma sorunu yapmadı hiç bugüne kadar.

İlk iş elimde varolan boğaz kelebeğini temizleyeceğim

Bahsettiğin çatlak hava sızdıracak kadar olsa bile sistem hava alacağı için saçmalama yapabilir... O0

Anladım, adının anlamı gibi "tutmak" yani... Bilgilendirme için teşekkürler... Sen içini rahat "hold" :D ve o dalgalanmayı şanzıman kaynaklı olarak düşünme bence...

Bende öyle düşünüyorum çünki ısınınca yapmaya başlıyor ve kesiyor kısa sürede kullanımda fark edilemez dikkatlice gözünü devir saatine saplamazsan..
En basitten yedek olan hortumlarımın yarın değişimini yapacağım. Almıştım daha önce de hortumu kelepçenin ordan kesmişti. Hortumu kafifce kısaltıp halletmiştik ancak hortum eski yine aynı şeyi yaptı.
Orjinal almadım ama iş görür sanırım.
Bu yaşta bi araçta ulaşılabilen tüm hortumlar değişmeli kanısındayım.

ahmetdag

Katılımcı
Gaz gelebegi sanzimana komutta veriyor bildiğim kadarıyla 1 ile 2 vites gecişleri oradaki sensörden komut alıyor yani dogrudan sanzumanla baglantılı

Gaz gelebegi sanzimana komutta veriyor bildiğim kadarıyla 1 ile 2 vites gecişleri oradaki sensörden komut alıyor yani dogrudan sanzumanla baglantılı

Son viteste yapıyor 4. viteste..
Birde bu araçlarda yarım vites olayı var sanırım oraya geçip geçmeme tereddütü de olabilir. Az maliyete göre deneyeceğim. Hayırlısı Allah'tan..
Allah canımıza canlarımıza sağlığa ve özgürlüğe zeval vermedikçe hallolur..
Mal için sevinmem ki mal için üzülsem. Allah'a ait olan şeyler bugün alır yarın verir..
Hakkımızda hayırlısı..
İyiki satma olayından vazgeçtim, başkasında yapsa üzerdi beni..

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Öncelikle geçmiş olsun tez zaman da bulursun sıkıntıyı inşallah abi satsan da üzülecek birşey yok sonuçta 23yaşında araba heran herşeye hazırlıklı olmak gerek

Ufak bi problemdir belki, ama şanzıman indirmeye kalkarlar. Aç gözlü çok.. Rıdvan kardeş.. Herkes uğraşamayabilir..

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
ali muhtemelen (tratul) yani gaz kelebek tp ayarından yapıyor sabit gazda giderken ileri geri kerkilme yapıyor senin çok sıkıntı degilse tp konum sensörünün ayarını kurcalama o ayar baya bir zordur

hold ne işe yarar sollama anında dip gaz yapar hold tuşuna basarsın bir alt vitese geçer araç kendini topladıgı zaman tekrar hold tuşunu kapatırsın ve vites yükseltir..
diger yandan araç 4 gidiyor ani durman gerkiyor motor freni ihtiyacın var hold tuşuna basıp vites düşürür ve araç kopmrosöre biner bu arada motor frenin faydalanmış olursun yada uzunca bir yokuş aşagı inerken araç d ise hold da bırakırsın düşük viteste iner daha sonra tekrar belli bir gıza indikten sonra hold tuşunu kapatarak s ve le den motor frenini kullanmaya devam edebiliriz yada aracı düşük hızda fites atmasını istemiyoruz belli bir düşük devri yakaladıktan sonra s yada le alarak vitesi düşük viteste vites atmadan bayır aşaya hem düşük viteste hemde motor frenin de fayadalanarak aracı belli bir hızda kontrol sizde olması kaydı ile yokuşu bitirebiliriz kontrollu bir şekilde diger yandan bunları yapmıyayıp aracı d vites konumunda bıraktıgımız zaman hızlanıcaktır sadece fren e basma ile aracın hızını sabit tutmaya çalışıcaz fakat belli bir devirde yine vites atmak isticektir yani düşük vitesler manuel şanzumanda oldugu gibi hem dik ranpa çıkarken hemde aksine dik bayırdan inerkende kullanılabiliyor aslında hold kullanmasını bildikten sonra keyifli ve faydalı bişey ..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hold açıklamaları harikaydı ustam, ben saydığın bütün işleri, M ye alarak yapıyorum... Aynı yola çıkıyor gibi.

Şimdilikk kelebeği hortumları buji ve kabloları deneyeyim. Zaten tamamının değişme zamanı gelmişti. Bakalım deneyelim olmaz ise yazın İstanbul ziyaretinde uğrarım ustam..
Ellerinden öper guzum..

Hava muhalefeti ve mesai saati sebebiyle araç bakım hafta sonuna kaldı..
Otomatik şanzıman ustası ile görüştüm, çıkan sonuç şanzıman sorunlu değil..
Kelebek ve ateşleme sistemine baktırın dedi.. Bizim yapacağımız sorun görünmüyor dedi. Bu şekilde arıza bilmiyormuş..
Kaçırma olsa farklı hızlardada yapacağı, vuruntu ve şaşırma olacağı yönünde..
Adem ustanın belirttiği hatayıda belirtti kendisi..
Birde benim lt fiyatı 8 TL olan yağ olmazmış, filtre ile Castrol yada Mobil Dex3 yada 320 serisi yağla değiştireceksiniz dedi..
ohh dedim Allahım şanzımana gitmesinde..

piramitmurat

Sessiz
merhaba arkadaşlar ,
benim aracımda otomatik geçen gün d kullanırken ani dik rampa çıkmam gerekti ama hızım yüksekti ve 4 viteste idi rampaya sardım ve ortasında devir düşmeye başladı haliyle bende gaza yüklendim ama hızlanmadı hold a bastım 1-2 vitese geçmedi bayıldı araba ama rampayı çıktım şimdi
1- rampaya ilk sardığımda tapa gaz mı yapmam mı gerekiyordu,
2-yada tam gaz yapıp hold a mı basmam
aracı alalı 16 gün oldu dik rampa ilk geldi ve böyle bir şey geldi başıma normal yolda her şey normal hata süper rampada nasıl yapayım . tşk.

Üst Alt