Mazda 626 GE (1991-97) Ön Taraftan Gelen Gıcırtı Sesi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Son bir kaç gündür aracımda sol ön taraftan gelen bir gıcırtı sesi vardı. Bu gıcırtı sesini havaların soğumasına ve plastik aksamların sertleşmesine bağlamıştım lakin bugün havanın güzel olmasıyla birlikte bir test sürüşüne çıktım gıcırtı sesi hala devam ediyor :-\

Ses sol ön taraftan; bazen durduğum yerde direksiyonu manevra yapınca ve de hareket halinde yavaşca seyrederken hafif girintili çıkıntılı yollarda geliyor ??? Derin çukurlara girip çıktığımda gelmiyor nedense ???

Bazı farklı marka otomobil forumlarında aynı şartlarda aynı sesin Z ROT'lardan geldiğini okudum, ve Z Rot'ların değişimi sonucu ses ortadan kalkmış.

Z Rotların değişimi yapmayı düşünüyorum, değişmeden önce forumdaşlarımızın fikirlerini de almak istedim :)

Özellikle [member=66]Adem Usta[/member] 'mın [member=41]aliparlar1983[/member] abinin şahsi gıcıklığım olan [member=10]emytoget[/member] 'in :) yorumlarını, fikirlerini almak istedim

Sesi giderebilirsem; teşhisi ve tadevi yöntemini buraya net olarak yazacağım

Herkese keyifli forumlar dilerim :hi:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bu cevabı senin için değil kuzun için veriyorum kıyamadım ona. Z rot durduğu yerde pek yapmaz. Rotil yapar. Rotbaşı da olabilir ama o gıcırtıdan çok tık tık diye vurur.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu cevabı senin için değil kuzun için veriyorum kıyamadım ona. Z rot durduğu yerde pek yapmaz. Rotil yapar. Rotbaşı da olabilir ama o gıcırtıdan çok tık tık diye vurur.

Duruduğum yerde hep yapmıyor, direksiyonu ilk çevirmede bazen geliyor yani her zaman gelmiyor, tık tık diye bir ses değil, paslı kapı gıcırtısı gibi...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Tekere ayağını üstten daya 2 elinle çamurluğa tut ve aracı tekerlekteki ayağından güç alarak ellerinle salla. Ayağındaki hisleri dulağındaki sesleri anlat:) o zmn net cevap veririm. Onun dışında doğru rot balansçıya o kaldırsın baksn

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Çamurluğu ellerinle tuttuğun yer avuçların yukarı bakacak şekilde çamurluk eteği. Etekten kavra

Tık sesi tablalardan yapmıştı eski 626 aracımda. Yan sanayi almıştım ondada malesef fazla dayanmadı, gıcırtı sesi gerek rotil gerekse Z rotlara gidecektir..
Hakan sen bunu iki farklı ustaya kontrol ettir, görmeden teşhis tam olmayacaktır ama ustaya gitmeden de netten parça alma Hakan..
İkinci durum ise Z rotları ki 15 TL ye kadar piyasada adet fiyatı ama ben yan sanayi alman taraftarı değilim. aracını seven birisi olarak Abdullah Bey ile görüş Merser Mazda'dan iki adet orjinal al sanırım ben 105 TL ye adet fiyatıyla hatırlıyorum. Kesin çözümdür...

Eğer konu tablalara giderse orjinal teki 700 TL civarında. Yan sanayi ise şans işi, benim yan sanayi aldıklarımı takan usta 20 yıllık araçtan çıkan hasarlı orjinallerin o haliyle Çin malından daha iyi halde olduğunu belirtmişti.
Bu üründe çıkma kullanamayacağına göre Taiwan malı almak en mantıklısı olacaktır. Bildiğim kadarıyla Japon yan sanayisi yok bu üründe...

Gıcırtı sesinin rot veya rotilden geldiği kanısındayım, sebebi ise direksiyonu dururken çevirdiğinde diye belirtmen. Çünki tabla ve Z rotlar duru iken sabit haldedir.
Bence ağır bir durum yoksa havaların iyice ısınmasını bekle. Bende kış günü öyle sesler çıkıyorki kulaklık taksam daha mantıklı..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Havalar çok soğuk olduğunda 626 aracımda da özellikle kasislerden geçerken gıcırtı geliyordu fakat araç biraz hareket ettikten sonra kesiliyordu...

İlk aklıma gelen yağlanması gereken yerlerin yağlama işleminin yapılmasıdır, ikince seçenek olarak Z rot bu gıcırtıyı yapabilir...

Yarın yağcıya uğra ve yağlanması mümkün olan yerleri yağlasınlar derim...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Murat bunlar nasıl tabirler ya, şurdan tut burayı çek, orayı dinle falan ;D :D

Ali abi direksiyonu her çevirdiğimde gelmiyor sadece ilk hareket anında 1 sn süreyle geliyor daha sonra tam sağ veya tam sol yapsam dahi gelmiyor

Neyse sorun o kadar büyük değil havalar ısınsın yağ değişiminde sorunu halletmeye çalışacam. Yalnız ben şimdiden Z rot alayım elimde bulunsun diyordum sen Japon malı yok demişsin abi, kalitelisini nerden bulabiliriz yetkili servis haricinde orjinale yakın bir ürün yokmudur, yan sanayi iş yapmaz diyen fazla olursa servisten sipariş ederim artık...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Havalar çok soğuk olduğunda 626 aracımda da özellikle kasislerden geçerken gıcırtı geliyordu fakat araç biraz hareket ettikten sonra kesiliyordu...

İlk aklıma gelen yağlanması gereken yerlerin yağlama işleminin yapılmasıdır, ikince seçenek olarak Z rot bu gıcırtıyı yapabilir...

Yarın yağcıya uğra ve yağlanması mümkün olan yerleri yağlasınlar derim...

Benim yağdanlığım var onunla gördüğüm hareketli aksamları bi yağlıyayım o zaman Veli abi :) Hafta içi pek vaktim olmuyor zaten çoğu zaman araç yatıyor, önümüzdeki hafta sonu bi rotbalanscıya göstereceğim, inşallah z rot'lardandır malum ses

Yan sanayi bu bende 1 hafta dayanır başkasında 1 yıl..
Onun için aracını seven birisin servisten al derim çok aşırı pahalı değil..
Kalitelisi hakkında çok fazla alternatif bulamamıştım.
Havalar ısınana kadar bekleyelim, o sürede de araştıralım derim. Sen Veli abinin dediği gibi yağcıda baktır alt takımlara belki değişimlik bir durum yoktur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Z rotların orijinalini almıyorsan diğerleri hiç fark etmiyor Hakan... Fakat bire bir araştırma şansın varsa, başka markaların Z rotlarının bizimkilere uyup uymayacağını araştırmanı tavsiye ederim... Fiyatı daha uygun olan parçalar olabiliyor...

Sen en kolay olan işten başla ve aracın yağlanması muhtemel yerlerini yağla... ;)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
CTR marka zrot almıştım kaliteli görünüyordu. Bozulmadı hala. 35tl civarıydı. 4u marka var 14tl.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Z rotlarda boşluk olsa şakır şukur çay kaşığı gibi ses çıkarmaz mı arkadaşlar ? Geçen sene çiftine 40 lira verip değiştirmiştim bir sorun çıkarmadı daha.
Bu arada ctr markayı ilkerlerden mi aldın ve fiyat kaç

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu Z Rot'ları ben 15 bin km önce ve 15 gün sonra değişimi tam 1 yıl olacak, dedeğin gibi 1 yıl gitti sanırım Ali abi

Alt takımda yağlanan yer olacağı aklıma gelmemişti, rot balanscılar bu yağlama işlemi yapıyor mu? Farklı farklı ustalara götürüp sinir bozucu şeyler duymak istemediğim için soruyorum, malum sizde bilirsiniz ne ustalar var alt takım komple yapılacak bile diyebilirler :sopa:

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
hakanım onun igne zamanı gelmiş alt rotil yapıyor o sesi eczaneden al bir şırınga içine hidrolik direksiyon yag bidonun dan az bişey yag çek pas rotilin körügünden içeri kessin sesi O0 bozuk degil gıcırtı yapıyor ise keser bozulana denk idare edersin ..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
hakanım onun igne zamanı gelmiş alt rotil yapıyor o sesi eczaneden al bir şırınga içine hidrolik direksiyon yag bidonun dan az bişey yag çek pas rotilin körügünden içeri kessin sesi O0 bozuk degil gıcırtı yapıyor ise keser bozulana denk idare edersin ..

Allah razı olsun ustacığım :)

Kaputu açınca sol tarafta kalan yağ haznesinden diyorsun sanırım :)

Birde direksiyon yağı benim Low seviyesine yakın nerdeyse o hizada duruyor ustam bir süre değişim yapmadan üzerine ilave yapsam olurmu?

Üst Alt