Mazda 626 GE (1991-97) Motor ve Rölanti Sorunları

2014 Mayıs ayında aldığım aracı İstanbul'dan Afyon'a getirirken kontrol amaçlı yağı ve suyuna bakıyordum ama malesef radyatörün kapağını açık bıraktım ve sorunlarıa davet çıkardım.. Mevcut var olan olan sorunlarımıza merhaba dedik.....

Neyse durumu fark edip su eksiğini kapatıp kapağı kapattım bir sorun görünmüyordu ve Afyon'a geldim 10-15 gün fazla binmedim adaca ama bir pötürdeme mevcuttu...

Bir gün artık gaz yememe sorunu başladı ve bloğun çatlaklığını fark ettik..

1. Motor açtırma olayımızda:

Üst kapak taşlanmadı çünki çatlak tam sibop yerindendi, neysa çıkma kapak aldım siboplarla beraber taşlattım, 200 TL ödedim bu işlem için kapakçıya lifterleride takırtı durumundan değiştirdim 200TL ödedim, bujim vardı evvelden yanına Seiwa buji kablosu aldım 80TL Conta takımı 180 yan sanayi ve Yetkili Servisten Orj Kapak Conta 90 TL.. 250 TL de ustalık ödedim... Kapak 800 TLye alındı toplamda 1800TL civarı harcadım...

Araç bu seferde rölantide sıkıntı yarattı klimanın stop etmesi vs başladı ve iyice gerdi beni...

İlk yaparken salak usta silindir piston iyi demişti.. ammada iyiymiş... Kompi teste katınca o çatlak olan silindirin basıncının 12-9-12-12 durumunu gördük yani diğerlerine göre çok kötü ve aracı tekletiyor...

Neyse şimdi yine aracı Servisten ayrılma Almanya'dan bir ustaya verdim tanıdığm aracılığıyla....

Silindir ve Krank çizik malesef ve çok berbat bir durumdaydı... Malzeme tedarik ettik neler aldım nelir....

Piston Taiwan
Segman Japon
Krank Gezi ayı
Kol Yatak Japon
Ana Yatak Japon
Aks Keçeleri
Tirbün Keçe
Eksantrik Keçe
ve kırılan km dişlisi Japon ve Çıkma
Triger Japon Koyo/Nsk Kayış Gates
Filtreler Yağ
Honlama ve Krank taşlama 300TL
Ustalık 300-500 arası tutanacak
Hararet -Fan-Isı müşürleri ve Termostat tamamı Japon malı Tama marka
1500 Tl de bunlar tuttu bakalım daha çıkar belki beklemedeyiz artık.....

Sıcak su müşürünü sökünce araç rölanti düzeltiyor bu konuyu daha detaylı açacağım.....

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hocam maşallahın var, hem uğraş vermişsin hem harcamışsın. Geçmiş olsun diyelim, şimdi durumlar nasıl ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kolay gelsin, bilgilendirme için teşekkürler... Gelişmeleri bekliyoruz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun tez zamanda eski formuna kavuşur inşallah

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler öncelikle aracı S.dağı ilçesinde Almanya Seat dan emekli bir ustamız dün itibariyle açtı, daha önce kötü bir olay yaşamıştım o ustaya gitmedim...
Adam çok temiz ve servis zihniyeti var.. Parçaları çin yada adi alırsan ben yapmam dedi.. Peşin peşin konuştuk. Hatırlı birisiyle gittim piyasanın 1/2 sine anlaştık adam motor 4/4 olmadan para vermezsiniz dedi prensipli birisi....
Keçeleri dahi tek tek yazdık ve servisten aldırdı piston Taiwan olabilir ama conta keçe olmaz dedi
%90 Japon aldım herşeyi ve bir çoğu servisten. Serviste tanıdığım olduğu için sıkıntı çekmiyorum.. Kendinde yoksa olan bayiye yönlendiriyorlar... Sağolsunlar Triger yayına kadar gönderdi parçaları.. Yay deyip geçmeyin sente atlatabilir..
Yarın parçalar gelecek piston segman 0,50 olacak. Yakıt %5 arttı ve araç 116 dan 122 beygire çıkmış oldu...
Bekliyeceğiz...

arabayı 8 e aldım 4 harcadım genelde.. Daha 1997 Doğan parasını bulmadı hocam hiç zoruma gitmiyor ve Mazda ya harcamak güzel en azından arabaya biniyorum...

25 kredi çekip alsaydım 4 yılda kasko vergi ve faiz giderim 15000 olacaktı daha 11000 kardayım böyle bakalım...

Ve son olarak şuan 15000 daha olsa Mazda 6 ya girerim direk... Mazda ve diğerleri:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İnsan geçen hafta yazar bunları, Geçen cumartesi Sultandağı'na düğün için geldim ve vakit geçirecek yer aradım neredeyse... Tanışır, konuşur, sohbet ederdik...

Şimdi hatırladım seni Ali... :)

Dinçer

Katılımcı
Geçmiş olsun insan böyle durumlarda paraya falan bakamıyor. Araba istenen performansta olmadı sürekli kafada bir soru işareti kalıyor!

İnsan geçen hafta yazar bunları, Geçen cumartesi Sultandağı'na düğün için geldim ve vakit geçirecek yer aradım neredeyse... Tanışır, konuşur, sohbet ederdik...

Şimdi hatırladım seni Ali... :)

nasip gerçi 1 aydır il merkezindeyim ama gelirdim.. baska zaman inşallah...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Orijinal parça her zaman başkadır ustada iyiye benziyor ortaya güzel bir iş çıkacak belli :)

Şarz ve Marş dinamosu bakımlarınıda yaptırdık ve kelebekde temizleme sıvısı ile temizleniyor...
Son 2-3 gün....

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Şarz ve Marş dinamosu bakımlarınıda yaptırdık ve kelebekde temizleme sıvısı ile temizleniyor...
Son 2-3 gün....

Ali abi şarj dinamosundaki parçalarıda kaliteli kullanmaya bak. Benim geçen ay şarj dinamosunda bir sıkıntı çıkmıştı, usta adi parça kullanmış 1 gün sonra bozuldu...

Dinçer

Katılımcı
Parçalarınız neler bilmiyorum ama siz de takdir edersiniz ki, mazda ateşleme elemanları konusunda biraz narsisttir. Orjinali cidden seçer yani. On'çün ne olursa olsun ateşleme elemanlarında orjinalden şaşmayalım.

Parça değişimi değil arkadaşlar temizlemiş sadece..
Marş dinamosu iyi durumdaydı bir sorunum yok onda, ama şarz dinamosunun bilyalarını değiştirdik iç aksamdaki ateşlemelerle ilgili değişim olmadı bildiğim kadarıyla...
Zaten ufak defek sorun başlamış olsaydı mutlaka servisten tedarik ederdim...
Artık yan sanayi ürünlere bulaşmamayı düşünüyorum filtreler dahil...

Evet toplandı araç takıldı yerine fakat eskiden olmayan bir yağ kaçağı durumu var.. Yarın tekrar indireceğiz.. Umarım keçe oturmamış falan olsun artık ne masraf edecek durumum nede sabrım kaldı...
Tek yan sanayi parça arka krank keçesiydi o olmasa bari eski takım contada vardı kalan yenisinide almamıştım 90 TL diye ya nasip diyorum...

Üst Alt