Mazda 626 GE (1991-97) Motor ve Otomatik Şanzıman Yağı Önerisi

Smtygt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 At
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Merhaba arkadaşlar
1996 model mazda 626 otomatik aracıma motor yağı ve şanzuman yağı hangi marka ve 10- 40 mı ve kaç litre lütfen yardım edermisiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Otomatik şanzıman yağı hakkında hiç bir bilgim ve tecrübem yok maalesef. Değişim yaptıktan sonra bize yardımcı olacak olan sensin bu konuda... :)

Motor yağına gelince; aracının kilometresine, lpg'li olup olmamasına ve değişim periyodunda ne kadar yağ eksilttiğine bağlı olarak değişen öneriler var...

93 model 626 aracımda lpg olduğu için ve 220 bin kilometreye yaklaştığı için ben 15-40 Shell Helix lpg yağı kullanıyordum. Daha önce bu konuda (yağ değişimi) tecrüben yoksa da; benim tavsiyem 10-40 yağ koy ve gözlemle, kaç bin kilometrede ne kadar eksiltme yapacak veya yapacak mı?

Öncelikle bu verileri bilmemiz gerekir ki, vereceğimiz tavsiye bir işe yarasın. :)

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
2. 0 cc 85 kw 115 hp dohc 16 valf fs motor.

Hidrolik sübap ayarlı yağ degisim km resi önemli mutlaka.

En güzel katkı erken yağ değişimi yapmaktır. Motorun kilometresi ve yaşını baz alarak yağ değişim sürecini belirleyin. 5 bin km de değişim yapmak en güzelidir, bunun üzerinde olacak periyotlarda yağ da eksilme olacaktır. Dikkat edilmeyen bu eksilme motor yağ odasında fazla ısıya sebebiyet vereceğinden haliyle sorun oluşturacaktır...

Km ömrü göz önünde bulundurularak 10x40 ile 5x30 arasında motorun aşınması degerlendirilmek şartı ile seçim yapılabilir.

Otomatik şanzıman yağı Castrol Dekron III veya Mobil ATF 320 olmak kaydıyla 3 litredir. Bu değişimle birlikte süzgeç değişimi yani otomatik şanzıman filtresinin de değişimi yerinde olacaktır. Süzgeç değişim esnasında şanzıman karteri sökülür ve biraz sabırlı olup yağın tam süzülmesini beklemeke gerekirse yerinde hareket olur. Komple yağın boşalması zor bir ihtimaldir çünkü, türbin içerisinde mutlaka yağ kalacaktır.

Ya da 3 litre yağ koyup 200 km kullanarak, daha sonrasında süzgeç değişimi yapmak biraz daha içeride kalan yağın temizlenmesine yardımcı olacaktır. Daha sağlıklı bir değişim olacaktır.

Not; otomatik şanzımanın yağını değiştirmeden önce, şanzıman sağlık durumu ile ilgili işin ustasına ekspertiz yaptırılması uygun olur. Bunun sebebi de; yağ değişimi öncesi vuruntu yoktu şimdi bu vuruntu nereden çıktı diye düşünerek kafayı bulandırmamış oluruz. :)

Çünkü uzun vadede yağ değişimi yapılmayan şanzımanlarda içinde bulunan devirdaim pompa yönlendirmeli olduğundan, içerisinde bulunan oring ve balata gibi ekipmanların aşınması neticesinde konulacak yeni yağ ile birlikte bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu ihtimalin varlığı ile aracı kullanmak tabiki de doğru değil ama bazı püf noktaları bilmekte de fayda var. :)

Yağ deyip geçmeyelim, bakım ve yağ değişimi çok önemlidir... Saygılar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine emeklerine sağlık ustam, nokta atışı yapmışsın teşekkürler. :)

Smtygt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 At
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Adem ustam verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.bugün yağ bakımı yapıldı motorda herhangi bi yağ eksiltme yok usta 3.5 litre 5-30 mobil yağ koydu. Şanzuman yağınıda kontrol ettik yağın çok sağlıklı olduğunu söyledi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adem ustam verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.bugün yağ bakımı yapıldı motorda herhangi bi yağ eksiltme yok usta 3.5 litre 5-30 mobil yağ koydu. Şanzuman yağınıda kontrol ettik yağın çok sağlıklı olduğunu söyledi
Yağın eksilme durumunu gözlemle bence, orta halli kilometredeki motorlar ile lpg sistemi bulunanlar için 5-30 ince gelebilir. Yaptığın gözleme göre bir dahaki yağ değişiminde elinde veri olur en azından...

Smtygt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 At
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
İnceleyip sizinle paylaşıcam aracım 235 binde 215 bin km de benden önceki sahibi motorunu yaptırmış ustanın dediğine motor yeni ve çok sağlıklı maşallah

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motor yeniyse tamam... Orijinal yağ değeri 5-30 zaten. :)

Smtygt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 At
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
veli abi merhaba yağ değişiminden sonra yaklaşık 4000 km yol yaptım eksiltme olmadı tek seferde 1000 km yol yaptım 180 tl gaz yaktı sana bişey sormak istiyorum önümüz kış malum antifirizi koydurcam kırmızımı mavimi koydurmam gerek

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
veli abi merhaba yağ değişiminden sonra yaklaşık 4000 km yol yaptım eksiltme olmadı tek seferde 1000 km yol yaptım 180 tl gaz yaktı sana bişey sormak istiyorum önümüz kış malum antifirizi koydurcam kırmızımı mavimi koydurmam gerek
Şuan içinde ne varsa ondan devam edin, inşallah şuan antifriz yok demezsiniz :eek:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Antifiriz konusunda tecrübeli değilim. Ortalama bir marka koyabilirsin. Şu anda antifiriz yoksa da koyduktan sonra gözlemle ki kaçak yapma ihtimali var.

Smtygt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 At
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
valla emin deilim ama olmaması lazım :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
valla emin deilim ama olmaması lazım :)
Eğer antifriz yoksa, ilk antifriz koyduktan sonra her gün gözlemlemeyi unutmayın, radyatörde pas oluşmuşsa bu pas bir yerleri tıkayabilir, hatta belirli bir süre sonra komple suyla birlikte antifrizi yenilerseniz daha iyi olur

Üst Alt