Mazda 626 GE (1991-97) Motor Suyu Değişiminden Sonra Hava Problemi

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Herkese Hayırlı Akşamlar
Arkadaşlar 92 model 626 balon kasa aracıma antifriz koydurdum Ama motor ve kalorifer peteğindeki hava probleminden kurtulamadım bana bu konu hakkında yardımcı olur musunuz Teşekkürler

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eski modellerde nasıldır bilemiyorum, fakat genelde antifriz değişimi sonrası kapak açık klima açık araç rölantide çalışma sıcaklığına ulaşasıya kadar bekletilir, ve suyun devirdaim yapıp fan açması beklenir. 3-5 devirdaimden sonra da zaten havayı kendisi atar, eksiklik varsa tamamlanır, işlem tamamlanır.

Eski araçlarda da antifriz değişimi soğutma sistemindeki gizli sorunları açığa çıkarabilir. Eğer çatlak varsa ve bu çatlak suyun korozyon etkisiyle paslanarak da kapanmışsa, antifriz değişimi sonrası bu gibi sorunlar açığa çıkabilir.

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Motor ve radyatördeki hava olayını hallettik ama kalorifer soğuk üflüyor eğer motor veya radyatörde hava olunca motor biraz ısınmaya başlayınca rölantı sağlıklı çaloşmıyor devir sayacı 2000 ila 1000 arasında gidip geliyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kalorifer sistemini kontrol etmek lazım... Su oraya varmıyor anlaşılan.

Sistemde hava olunca da rölanti motoru sağlıklı çalışmaz zaten...

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Problem kaloriferdeki havayı alamıyorum usta bunun dilinden ben birşey anlamadım diyor:mad:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
@emytoget ustamızda bi baskın.

Bende yakın zamanda motor suyu değiştim ama rolantide bir dengesizlik olmadı.

Moderatörün son düzenlenenleri:

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Geçmiş Olsun..Motor Sıcakken Ve Rölantide Lpg Regülatörüne Giren Su Hortumunun Kelepçesini Biraz Gevşetip Su Gelene Kadar Bekleyin..Kelepçeyi Sıkıp, Dikkatli Bir Şekilde Radyatör Kapağını Ve Yedek Haznenin Kapağını Açın..Radyatörden Suyu Tamamlayın..Radyatör Kapağı Açık Şekilde Rölantide 1-2 Sefer Fanın Açmasını Bekleyin..Suyu Tamamlayıp Kapakları Sıkıca Kapatın (Yedek Hazneyi Kesinlikle ağzına Kadar Doldurmayın)..Su Eksiltme Ve Akıtma Varmı Takip Edin.. Benim Guzuya Yaptığım İşlem Bu Şekilde İdi..Bu İşlemleri Yaparken Eldiven Ve Bol Miktarda Bez Kullandım Özellikle Radyatör Kapağını Açarken..:) Antifiriz Koyduktan Sonra Olabilecekleri @MutluTEKİR Yazmış.. Takip Etmen Ve Radyatör Kapağının Durumuna Göre 1.1 Bar İle Değiştirmen Yararına Olacaktır..

Moderatörün son düzenlenenleri:

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Geçmiş olsun hocam. Arkadaşlar çok iyi açıklamışlar. Sonucu bize de bildirirsen seviniriz. :nazar:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Motordaki hava hala alınamamış.
Yapılacaklar şunlar:
1) Rolanti motoruna sıcak suyu veren hortumun kelepçesini gevşetin ve hortumu çıkarınız. O kısım en kolay hava yapan yerdir ve motorda dolaşan suyun en yüksek noktasıdır. Hava en güzel oradan alınır.
2) Radyatör kapağını açın ve radyatörün ağzına uzun huni veye hortum sokunuz. Huni yada hortumun tepe noktası rolanti motorunun hortumunun tepe noktasından yüksekte olmalı.
3) Soğutma suyunu huni yada hortumdan yavaşca doldurunuz. Rolanti motorundan su taşınca taşan yeri parmakla kapatınız ve çıkardığınız hortumdan su gelene kadar ilaveye devam ediniz.
4) Sular taşar iken rolanti motorunun hortumunu gerine takınız.
5) Aracı çalıştırınız ve huniden eksilen su olursa tamamlamaya devam ediniz.
6)İşlem bitmiştir. Huniyi çeker çekmez radyatör kapağını kapatınız.
7) Dilerseniz bu işlemin en başından aracı çalıştırabilirsiniz.
Not: İşlemi yaptıktan sonra rolantiniz normale dönecektir. Rolanti normale dönmesine rağmen kalorifer ısıtmaz ise o durum için ayrı bir işlem gerekecek. Garaja yazarsınız onuda tarif etmeye çalışırız.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
tavsiyeleriniz bi hayli işime yaradı fakat çok azda olsa hava kaldı bende Kendimce bir yöntem geliştirdim 50-60 cm uzunluğunda bir bahçe hortumunu lpg regilatörünün giriş hortumuna kelepçe ile monte ettim radyatör ve yedek su haznesi kapağının ağzını açık bıraktım monte edilen hortum ucuna honi takarak 3 lt antifirizi doldurmaya başladım bu arada regilatör ucundan gelen suyun boşa akmaması için biraz akıttıktan sonra tıkadım radyatörden çıkmasını bekledim bi miktar bosa aktıktan sonra radyatör ve yedek su depo kapaklarını kapattım bahçe hortumunu söküp regilatör hortumunu monte ettim ve kelepçeyle sıkıbir şekilde sabitledim aracı çalıştırdım fan açmasını bekledin fan açtıktan sonra test için yola çıktım herşey gayet normal aktif hiç bir problem yok arabada rahata erdi bende Çok Şükür
Bu arada İlgi ve Tavsiyelerinizden yola çıkarak bu işin altıdan sağlıklı bir şekilde çıktığımı düşünüyorum Herkese Teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun... :)

Sistemi kontrol altında tut, yeni antifriz nadiren de olsa sıkıntı oluşturabiliyor...

Mustafa34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Arkadaşlar merhaba konuyu yeniden hortlatmış gibi oluyorum.bende de 91 model mazda 323 hb var ve bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama dün akşam radyatöre tepeleme su doldurdum sonra arabayı çalıştırıp stop ettim sabah hiç çalıştırmadan radyatöre bakim dedim.kapağı açarken hafif havayla birlikte az bi su taşırdı dışarı.tekrar diyorum arkadaşlar sabah hiç marşa basmadan oldu bu..acaba tepeleme doldurdum diyemi oldu nedir bilemedim.yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar merhaba konuyu yeniden hortlatmış gibi oluyorum.bende de 91 model mazda 323 hb var ve bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama dün akşam radyatöre tepeleme su doldurdum sonra arabayı çalıştırıp stop ettim sabah hiç çalıştırmadan radyatöre bakim dedim.kapağı açarken hafif havayla birlikte az bi su taşırdı dışarı.tekrar diyorum arkadaşlar sabah hiç marşa basmadan oldu bu..acaba tepeleme doldurdum diyemi oldu nedir bilemedim.yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla.

İçeride kalan hava kaldırma kuvveti nedeniyle çıkış yolu arayacaktır. Çıkabilenler çıkacaktır, bir kısmı da çıkarken suyu kabartabilir, çalkalanmış kolanın çıkması mantığıyla benzer. Tepeleme dolu olduğu için bir miktar suyun dökülmesine yol açmıştır.
Fan açasıya kadar bekleyin, bir kaç kez fan açsın ve ona göre eksilen miktarı antifrizli suyla doldurun.

Mustafa34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Yani akşam çalıştırıp 1 dak sonra stop edip ve sabah hiç marşa basmadan radyatör kapağını açarken havayla biraz dışarı suyu atması normal mi? Demek istediniz?

Mustafa34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Ya inşallah öyledir bu benim bi kaçkere başıma geldi radyatörün tıkalı olmasından da şüpheliniyorum biraz uzun yol giderken motorun sıcaklığı bacaklarıma vuruyor.

Bu arada cevap verip yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ya inşallah öyledir bu benim bi kaçkere başıma geldi radyatörün tıkalı olmasından da şüpheliniyorum biraz uzun yol giderken motorun sıcaklığı bacaklarıma vuruyor.

Bu arada cevap verip yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

Fikri olan yardım etmeye çalışır, forumun amacı bu hocam, rica ederim. Fan çalışacak sıcaklığa gelip fanı 2-3 kez açmasını bekleyip suyu tamamlayın ama. İhmal etmeyin.

Mustafa34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Peki anladım mutlu bey demekki o zamanda tepeleme suyu doldurmuşumki marşa bile basmadan hafif basınçla suyu taşar gibi olmuştu.dediğinizi yapıp tepeleme de su koymadan takibini yapacam İnşallah.tekrar teşekkür ederim iyi ki böyle bir yer var :)

Afedersiniz son bişe daha..20-30 km yol yaptıktan sonra genleşme kabına su gönderim yarım saat içerisinde o suyu radyatörün geri çekmesi normal mi?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Peki anladım mutlu bey demekki o zamanda tepeleme suyu doldurmuşumki marşa bile basmadan hafif basınçla suyu taşar gibi olmuştu.dediğinizi yapıp tepeleme de su koymadan takibini yapacam İnşallah.tekrar teşekkür ederim iyi ki böyle bir yer var :)

Afedersiniz son bişe daha..20-30 km yol yaptıktan sonra genleşme kabına su gönderim yarım saat içerisinde o suyu radyatörün geri çekmesi normal mi?

Anlamadım? Genleşme kabındaki seviyede değişme mi oluyor? Hava varsa değişim olur, hava olmadığından eminsek motor contasında sıkıntı varsa böyle olur.

Mustafa34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Evet minimumla maximum arasında olan su 30 km metre yoldan sonra maksimum cizgiyi biraz geçmiş sonrasında tekrar radyatöre göndererek normal seviyesine dönmüş oluyor.

Üst Alt