Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GE (1991-97) Motor Suyu Değişiminden Sonra Hava Problemi

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında poyraz52 tarafından paylaşıldı.

1. poyraz52

poyraz52 Sessiz

Araç Markası:
    1992-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo-Sedan
    Herkese Hayırlı Akşamlar
    Arkadaşlar 92 model 626 balon kasa aracıma antifriz koydurdum Ama motor ve kalorifer peteğindeki hava probleminden kurtulamadım bana bu konu hakkında yardımcı olur musunuz Teşekkürler

2. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Eski modellerde nasıldır bilemiyorum, fakat genelde antifriz değişimi sonrası kapak açık klima açık araç rölantide çalışma sıcaklığına ulaşasıya kadar bekletilir, ve suyun devirdaim yapıp fan açması beklenir. 3-5 devirdaimden sonra da zaten havayı kendisi atar, eksiklik varsa tamamlanır, işlem tamamlanır.

Eski araçlarda da antifriz değişimi soğutma sistemindeki gizli sorunları açığa çıkarabilir. Eğer çatlak varsa ve bu çatlak suyun korozyon etkisiyle paslanarak da kapanmışsa, antifriz değişimi sonrası bu gibi sorunlar açığa çıkabilir.

Olgun, hakan_emre ve poyraz52 bunu beğendi.
  3. poyraz52

poyraz52 Sessiz

Araç Markası:
    1992-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo-Sedan
    Motor ve radyatördeki hava olayını hallettik ama kalorifer soğuk üflüyor eğer motor veya radyatörde hava olunca motor biraz ısınmaya başlayınca rölantı sağlıklı çaloşmıyor devir sayacı 2000 ila 1000 arasında gidip geliyor

4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kalorifer sistemini kontrol etmek lazım... Su oraya varmıyor anlaşılan.

Sistemde hava olunca da rölanti motoru sağlıklı çalışmaz zaten...

Olgun ve hakan_emre bunu beğendi.
  5. poyraz52

poyraz52 Sessiz

Araç Markası:
    1992-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo-Sedan
    Problem kaloriferdeki havayı alamıyorum usta bunun dilinden ben birşey anlamadım diyor:mad:

6. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    @emytoget ustamızda bi baskın.

Bende yakın zamanda motor suyu değiştim ama rolantide bir dengesizlik olmadı.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
  7. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Geçmiş Olsun..Motor Sıcakken Ve Rölantide Lpg Regülatörüne Giren Su Hortumunun Kelepçesini Biraz Gevşetip Su Gelene Kadar Bekleyin..Kelepçeyi Sıkıp, Dikkatli Bir Şekilde Radyatör Kapağını Ve Yedek Haznenin Kapağını Açın..Radyatörden Suyu Tamamlayın..Radyatör Kapağı Açık Şekilde Rölantide 1-2 Sefer Fanın Açmasını Bekleyin..Suyu Tamamlayıp Kapakları Sıkıca Kapatın (Yedek Hazneyi Kesinlikle ağzına Kadar Doldurmayın)..Su Eksiltme Ve Akıtma Varmı Takip Edin.. Benim Guzuya Yaptığım İşlem Bu Şekilde İdi..Bu İşlemleri Yaparken Eldiven Ve Bol Miktarda Bez Kullandım Özellikle Radyatör Kapağını Açarken..:) Antifiriz Koyduktan Sonra Olabilecekleri @MutluTEKİR Yazmış.. Takip Etmen Ve Radyatör Kapağının Durumuna Göre 1.1 Bar İle Değiştirmen Yararına Olacaktır..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    poyraz52, domestos ve Olgun bunu beğendi.
  8. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    Geçmiş olsun hocam. Arkadaşlar çok iyi açıklamışlar. Sonucu bize de bildirirsen seviniriz. :nazar:

poyraz52 bunu beğendi.
  9. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Motordaki hava hala alınamamış.
    Yapılacaklar şunlar:
    1) Rolanti motoruna sıcak suyu veren hortumun kelepçesini gevşetin ve hortumu çıkarınız. O kısım en kolay hava yapan yerdir ve motorda dolaşan suyun en yüksek noktasıdır. Hava en güzel oradan alınır.
    2) Radyatör kapağını açın ve radyatörün ağzına uzun huni veye hortum sokunuz. Huni yada hortumun tepe noktası rolanti motorunun hortumunun tepe noktasından yüksekte olmalı.
    3) Soğutma suyunu huni yada hortumdan yavaşca doldurunuz. Rolanti motorundan su taşınca taşan yeri parmakla kapatınız ve çıkardığınız hortumdan su gelene kadar ilaveye devam ediniz.
    4) Sular taşar iken rolanti motorunun hortumunu gerine takınız.
    5) Aracı çalıştırınız ve huniden eksilen su olursa tamamlamaya devam ediniz.
    6)İşlem bitmiştir. Huniyi çeker çekmez radyatör kapağını kapatınız.
    7) Dilerseniz bu işlemin en başından aracı çalıştırabilirsiniz.
    Not: İşlemi yaptıktan sonra rolantiniz normale dönecektir. Rolanti normale dönmesine rağmen kalorifer ısıtmaz ise o durum için ayrı bir işlem gerekecek. Garaja yazarsınız onuda tarif etmeye çalışırız.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ogzhn38, Oğuzhan, poyraz52 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. poyraz52

poyraz52 Sessiz

Araç Markası:
    1992-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo-Sedan
    tavsiyeleriniz bi hayli işime yaradı fakat çok azda olsa hava kaldı bende Kendimce bir yöntem geliştirdim 50-60 cm uzunluğunda bir bahçe hortumunu lpg regilatörünün giriş hortumuna kelepçe ile monte ettim radyatör ve yedek su haznesi kapağının ağzını açık bıraktım monte edilen hortum ucuna honi takarak 3 lt antifirizi doldurmaya başladım bu arada regilatör ucundan gelen suyun boşa akmaması için biraz akıttıktan sonra tıkadım radyatörden çıkmasını bekledim bi miktar bosa aktıktan sonra radyatör ve yedek su depo kapaklarını kapattım bahçe hortumunu söküp regilatör hortumunu monte ettim ve kelepçeyle sıkıbir şekilde sabitledim aracı çalıştırdım fan açmasını bekledin fan açtıktan sonra test için yola çıktım herşey gayet normal aktif hiç bir problem yok arabada rahata erdi bende Çok Şükür
    Bu arada İlgi ve Tavsiyelerinizden yola çıkarak bu işin altıdan sağlıklı bir şekilde çıktığımı düşünüyorum Herkese Teşekkür ederim

Oğuzhan ve domestos bunu beğendi.
  11. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Geçmiş olsun... :)

Sistemi kontrol altında tut, yeni antifriz nadiren de olsa sıkıntı oluşturabiliyor...

poyraz52 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş