Mazda 626 GE (1991-97) Marş Problemi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Degerli uyeler;
Aracimda daha once nadir gordugum mars problemi yasiyorum.
Sorun şu: arac bazen mars hic basmiyor. Kontagi aciyorum butun ısıklar yaniyor ama mars motoru hic donmuyor, hicbir ses yok yani. Kontagi bir kac kez acip kapatiyorum mars aliyor. Bu sorunu kardesim arac sıcakta kaldigi zaman yapiyor diyo, bende biraz oyle gozlemledim.

Usta bugun mars motoruna bakım yapilacak dedi. Sizce bu sorun mars motorundan mi kaynaklidir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Abi 323lerde marş termiği var kontağın orada. Onda problem olma ihtimalide var. Marş motoruda olabilir :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Usta mars moturunu sökup elektrikciye gondercem dedi. Sokmeden ben bi oto elektrikciye gostersem mi ne dersin Oguzhan ???

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Marş kömürünü bitirmiş ve değişimi yapılmış birisi olarak yazıyorum...

Öncelikle marş motorunu bulup sökmek tam bir capon işkencesi :p herhalde hiç arıza yapmaz bu diyerek öyle bir yere gömmüşler ki, bulup sökebilene aşk olsun...

Belirtmiş olduğun semptonlar doğrudan marş motorunu işaret etmiyor Hakan, bir kaç kez kontağı çevirdiğinde marş motorunun çalışması demek, elektriksel bir arızayı veya kontok arızasını da ihtimaller içine sokuyor...

Marş kömürleri bitiyor olsaydı önce bi marş motoru yavaşlamaya motoru cansız çevirmeye başlardı, ben bu ihtimali eliyorum...

İyi bir elektrikçi soruna daha net teşhis koyabilir ama ben kolay olanından başlayın diyorum...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Normal usta teşhisi tam koyamayabilir elektrikçi görse daha iyi olur abi. Boş yere marş motorunu sökmesinler motorun arkasında zor bir yerde zaten :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Veli abi mars hic cansız dondugunu gormedim. Ya donuyor, ya donmuyor.
Suda var; marsa basıp 5 sn falan basıp beklersem; mars yapiyor.
Kardesim boyle yapma biyerleri yakabilir dedi. Oyle deyince eger basmazsa ac kapat yapiyorum

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Haklisin Oguzhan bi elekrikciy gostermek lazım. Ama her zaman yapmiyor iste bugun 10 kere mars yaptim 2 kez yaptı bu problemi. Elektrikciye gotutdugumde mars normal alirsa anlayabilirmi bilmiyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
En basit olanı ile işe başla ve akü kutup başlarını kontrol et... Oksitli ise temizle... Gevşekse sıkıştır... ;)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Kontak termiği olabilir yada marş otomatiği. Marş otomatiğinin görevi marş dişlisini iter volana yerleştiği anda marş motoruna giden akımı tamamlar ve marş motoru döner. Elimizi kontaktan çektiğimiz anda geri çekilir ve akımı keser. Akü bitik değil ve marş verdiğimiz anda tık sesi gelmiyor ise marş otomatiği yada marş otomatiğine itme gücü veren elektriği tamamlayan kontak termiği arızalı olabilir. O tık sesi marş otomatiğinin sesidir. Tavsiyem bir elektrikçinin sökmeden marş otomatiğine akım gidip gitmediğini ölçmesidir. Gidiyorsa marş otomatiği gitmiyorsa kontak termiği bozuk olabilir.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Kontak termiği olabilir yada marş otomatiği. Marş otomatiğinin görevi marş dişlisini iter volana yerleştiği anda marş motoruna giden akımı tamamlar ve marş motoru döner. Elimizi kontaktan çektiğimiz anda geri çekilir ve akımı keser. Akü bitik değil ve marş verdiğimiz anda tık sesi gelmiyor ise marş otomatiği yada marş otomatiğine itme gücü veren elektriği tamamlayan kontak termiği arızalı olabilir. O tık sesi marş otomatiğinin sesidir. Tavsiyem bir elektrikçinin sökmeden marş otomatiğine akım gidip gitmediğini ölçmesidir. Gidiyorsa marş otomatiği gitmiyorsa kontak termiği bozuk olabilir.
Sağol murat yine çok güzel ifade etmişsin. Teşekkür ederim. O zaman yarın bi elektrikciye gidiyorum.

Not: murat'a ''teknik personel'' ünvanı verilmesini talep ediyorum :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sağol murat yine çok güzel ifade etmişsin. Teşekkür ederim. O zaman yarın bi elektrikciye gidiyorum.

Not: murat'a ''teknik personel'' ünvanı verilmesini talep ediyorum :)
Teknik personel rütbemiz yok ;D ama ilerde bir modluk olabilir neden olmasın :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
kontak anahtarı ile oynarken termik arızası kendini belli eder ..
Ustam nasıl bir belirti olur ki. Marş basmayınca ben bir kaç kez aç kapat yapıyorum marş alıyor. Benim aç kapat yaptığım için mi düzeliyor yoksa zamanla mı düzeliyor bilmiyorum. Yine araba bugün baya bir sıcakta kaldı ama o problemi yaşamadim ???

Birazdan oto elektrikciye gostercem

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bugün 3 - 4 kez marş yaptım hiç sorun yasamadim. Şöyle birşey aklıma geldi; malum araclarimiz lpg li olunca depoda çok fazla benzin bulundurmuyoruz. Depomda çok az bi benzin vardı, dün 100 liralık benzin aldım, aldıktan sonra o sıkıntıyı hiç yaşamadim. Acaba benzin pompası ile alakalı bir durum olabilir mi.

Şimdi sorun yokken elektrikciye gidip aracın orasını burasını kurcalatmakta istemiyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öyle olsaydı, marş döner motor çalışmazdı...

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Ustam nasıl bir belirti olur ki. Marş basmayınca ben bir kaç kez aç kapat yapıyorum marş alıyor. Benim aç kapat yaptığım için mi düzeliyor yoksa zamanla mı düzeliyor bilmiyorum. Yine araba bugün baya bir sıcakta kaldı ama o problemi yaşamadim ???

Birazdan oto elektrikciye gostercem

hakanım anahtarını yerine tak ve dibe dogru bastırarak çevir ve on konumunda da dibe dogru basılı tut bir kaç kez dene belli eder ...

Üst Alt