Mazda 626 GE (1991-97) Marş Problemi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yan komşumun Tek nokta enjeksiyonlu Tempra'sı var, geçenlerde de aynı sorunu yaşadı, uzun süre uğraş sonunda çalıştırabilmişti, bu gün de marş sesini duyduğumda dayanamadım ve aşağıya indim (pijamalı adam) :p

Araca marşı basıyor ama almıyor, ne benzinde ne lpg de araba çalışmıyor, yaklaşık olarak 30-35 dakika uğraşmış ben indikten sonra bırak marşa basmayı ittirip öyle çalıştıralım dedim, abi sen direksiyon geç dedi ve öyle çalıştırabildik... Yüzündeki gülümseme ile "Allah razı olsun" demesi her şeyin üzerinde...

Sorum şu;

Bu arabada benzin ve lpg var, her iki yakıtda da marş basıyor ama çalışmıyor, araç çalıştıktan sonra stop edip çalıştırdığında tek marşta alıyor... Sıkıntı nerede??

Ben; buji ve kablolarına faturayı kestim ama, bir kere çalıştıktan sonra stop edip neden çalışabiliyor??

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Yan komşumun Tek nokta enjeksiyonlu Tempra'sı var, geçenlerde de aynı sorunu yaşadı, uzun süre uğraş sonunda çalıştırabilmişti, bu gün de marş sesini duyduğumda dayanamadım ve aşağıya indim (pijamalı adam) :p

Araca marşı basıyor ama almıyor, ne benzinde ne lpg de araba çalışmıyor, yaklaşık olarak 30-35 dakika uğraşmış ben indikten sonra bırak marşa basmayı ittirip öyle çalıştıralım dedim, abi sen direksiyon geç dedi ve öyle çalıştırabildik... Yüzündeki gülümseme ile "Allah razı olsun" demesi her şeyin üzerinde...

Sorum şu;

Bu arabada benzin ve lpg var, her iki yakıtda da marş basıyor ama çalışmıyor, araç çalıştıktan sonra stop edip çalıştırdığında tek marşta alıyor... Sıkıntı nerede??

Ben; buji ve kablolarına faturayı kestim ama, bir kere çalıştıktan sonra stop edip neden çalışabiliyor??
İman gücü yok abi Fiatların en büyük eksikliği. Mazda olsa herkes tarafından bilinen iman gücü var. Mazda NAMAZDA demişler :)
Şaka bir yana dediğin gibi Veli Abi ateşleme ya da hava emiş sistemlerinde zayıf halka var bence.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abiler dün aracımı elektrikçiye götürürken birden bire göstergede 3 tane ışık yandı ve yanık kaldı. Stop edip çalıştırdım yine ışıklar sönmedi.

Yanan ışıklar; sağ tarafta olan kayan araba ışığı, akü ışığı ve lamba/far ışığı.

Aracı elektrikçiye çektim. Usta ölçüm cihazıyla aküyü ölçtü; dinamo sarj etmiyor dedi. Dinamoyu söktü. Sarj dinamosunun içindeki Kollektör arızalanmış. Değiştirdik ışıklar söndü normale döndü.

Marşla ilgili sorunumda olduğu için usta marş motorundan olabilir dedi, değilse bile bakımını yapalım istersen dedi. Ben yapalım dedim. Marş motorunu söktüğünde Konjektörde bir tırnak kırılmış, kömürler oraya denk gelirse marş yapmaz dedi. Parçacıdan Konjektör alıp taktıktan sonra usta marş motorunu topladı ve araca taktı. Sorun çözüldü diye düşünmüştüm ama 2. çalıştırmada yine marş almadı bir kez aç kapat yaptım marş aldı.

Usta sorun marş termiğinde dedi. Kontağı biraz hızlı açarsan bu sorunu yaşamazsın dedi. Termiği değiştirecektik ama saat çok geç olmuştu müsait zamanda gel bakalım dedi.

Velhasıl marş problemim çözülmedi ama şarj dinamosu ve marş motoru elden geçmiş oldu. Kömürlerde çok bitik değildi ama onlarıda yeniledik.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
onu numunesiz parçacılara anlatmak zor dur numune elde olması lazım yanlız bence siz o termigi sökün iki parçaya ayırın zınpara yapıp temizleyin bence sorun düzelir içindeki küçük düz ayaklar çıkardıgınız gibi takın oksit yapmış olabilir

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
onu numunesiz parçacılara anlatmak zor dur numune elde olması lazım yanlız bence siz o termigi sökün iki parçaya ayırın zınpara yapıp temizleyin bence sorun düzelir içindeki küçük düz ayaklar çıkardıgınız gibi takın oksit yapmış olabilir
Forum üyelerinden bu konularda bilgili bir arkadaşımız temizlersen düzelebilir demişti. Ben bi sökeyim oksit varsa temizleyeyim en iyisi. Tekrar teşekkür ederim ustam.

Dinçer

Katılımcı
Forum üyelerinden bu konularda bilgili bir arkadaşımız temizlersen düzelebilir demişti. Ben bi sökeyim oksit varsa temizleyeyim en iyisi. Tekrar teşekkür ederim ustam.

Daha önceki mazdalarımızda başımıza gelmişti. Sökerken ihtimam isteyen bir parça çünkü küçük parçalardan oluyor. Güzelce ince zımpara ile temizle kontakt sprey sık. Daha önce nasıl söküldüğü zaten anlatılmıştı. Kolay gelsin.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Daha önceki mazdalarımızda başımıza gelmişti. Sökerken ihtimam isteyen bir parça çünkü küçük parçalardan oluyor. Güzelce ince zımpara ile temizle kontakt sprey sık. Daha önce nasıl söküldüğü zaten anlatılmıştı. Kolay gelsin.

Teşekkürler hocam iş başa düştü artık ;D

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Teşekkürler hocam iş başa düştü artık ;D
zamanın bol Hakan yavaş yavaş sök zorluğu yok. sakin kafayla sök takarken plastik aksamların vidalarını kuvvetli sıkma. az sık yeter. termiğe istediğinin temizleme yöntemini uygula ama kontak sifresine bence hiçbirsey sıkma aynen söktüğün gibi tak. eğer termiğin kontak şifresiyle bağlandığı yerde eskime varsa hafiften boşa dönme durumu toplamadan parçacılara göster. değiştirmek gerekirse boş yere toplama yenisi gelene kadar direk termikten çalıstır arabayı öle kullan.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
zamanın bol Hakan yavaş yavaş sök zorluğu yok. sakin kafayla sök takarken plastik aksamların vidalarını kuvvetli sıkma. az sık yeter. termiğe istediğinin temizleme yöntemini uygula ama kontak sifresine bence hiçbirsey sıkma aynen söktüğün gibi tak. eğer termiğin kontak şifresiyle bağlandığı yerde eskime varsa hafiften boşa dönme durumu toplamadan parçacılara göster. değiştirmek gerekirse boş yere toplama yenisi gelene kadar direk termikten çalıstır arabayı öle kullan.
Çok güzel anlatıyonda murat bende o el becerikliği varmı diye sormuyon :) zaten yakındasın gel bi el at şuna ;D

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Abiler; kontak termiğine baktırdım arızalıymış. Ucuz bir parçadır diye yenisini alacaktım ama bulamadım. Bulamayınca icini açıp bakalım dedik. Açtık; bakır plakalarda yanık yağ gibi katmanlar oluşmuş, temizleyip, zımparalayıp taktık 7-8 kez marş yaptık sıkıntı çıkmadı, sanırım bakım yapınca düzeldi.

Göstergede yanan ışıklardan dolayı sarj dinomasındaki konjektorü değiştirmiştik bir problem çıktı. Önce aküyü şarj etmemeye daha sonra şarj edip dalgalı elektrik vermeye başladı. Bu kez tanıdık bi elektrikciye bıraktım sarj dinamosuna bakacak.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Kontak termiğininde temsili resmini paylaşıyorum. Tek soket halinde. Kontak anahtarının girdiği yerin devamindaki parca.

Üst Alt