Mazda 626 GE (1991-97) Marş Otomatiği Değişimi

1-2 ay kadar önce alışveriş merkezi önüne park ettiğim aracıma tekrar bindiğimde marş hiç tepki vermemişti, neyse bunun sebebini ise fişinin çıkmış olduğundan yapması dolayısıyla fazla önemsememiştim o zaman.
Dün petrolün otomatik araç yıkamasının önünde beklerken aracı stop ettim, sıra bana geldiğinde ise marş çıt sesi veriyor devamı gelmiyor. Eyvah dedim marş gitti, çekici parası vs derken bayağı bir tutar diye düşünüyordum ki, biraz bekledim, emmo manifoldunun arka kısmından elimi katarak soketi taktım çıkardım ancak sokette sorun yok yerinde duruyordu. sonra sanayi mantığı marş dinamosunun üzerine tıkladım bir kaç kez ama nafile olmadı, tekrar kontağa bastım olmadı. Camın hemen ön kısmında bulunan rolenin fişlerini çıkarıp taktım olmadı, neyse o role 4 fişli ıkıser olarak karsılıklı, bunların 3 tanesi aynı yön birisi onlara göre farklı, ona aku takviye kablosu ile + kısımdan 10-15 kere dokundurdum ve sonucta calıstı, eski çalıştığım ilçedeki elektrikçi arkadaşıma giderek dinamoyu sökmeden hallettik.. Tabi elektrikçi arkadaşım olunca bayağıda öğrendim birşeyleri bu arada...
Neyse marş otomatiğimiz ölmüş malesef, Akşehir'e gidip tayvan malı olan 65 Valeo 90 dedi elektrikçi ve ikram yaptıramadan 90 TL karşılığında aldım.
Bu arada ilçede dahi bu ekipmanı bulabiliyorsam Mazda'nın parçası bulunmuyor dememek gerek, marş dinamomuz ve şarz dinamomuzun yan sanayiside 350TL civarındaymış.

Ekli dosyalar

• IMG_20150226_153900.jpg
    IMG_20150226_153900.jpg
    113 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20150226_153905.jpg
    IMG_20150226_153905.jpg
    116.2 KB · Görüntüleme: 71

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun, kazasız günlerde kullanmak nasip olsun... :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Aynı dinamoyu farklı markalarda kullanıyor olsa gerek. Malum dinamo mitsubishi üretimi.
Dinamolar hemen hemen tüm japon araçlarda aynı zaten ama ufak farklılıklar var. O ufacık farklılıklar yüzünden birbirine uymuyor. Bu işten anlayan biri onu buna, bunu ona uydurmada zorluk çekmez.

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aynı dinamoyu farklı markalarda kullanıyor olsa gerek. Malum dinamo mitsubishi üretimi.

Dinamo değilde bu marş otomatiği birçok modelde aynı yada yakın..
10 dk iş takıp çıkarması..
Kontak çevirince tık diye ses geliyor ama basmıyordu, bu şekilde arıza ile karşılaşırsanız dinamo söktürmeden önce bu parçaya bakmak gerek

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
saygılar ustam, gül her ne kadar güzel görünse de, güzel koksada; mevsim, rüzgar,soğuk oldukça görüntüsü değişecektir. Önemli olan onu herşeyi ile sevmek, sevebilmektir.

Saygı bizden ustam..

tween_91

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo HB
naim bey hoşgeldiniz..
merhabalar adem ustam aracimla ilgili ilk sorumu sorayim :) dun aksam aracima yakit aldim ve marşa bastigimda marş basmadi hic seste vermedi sadece tik sesi veriyordu. Farlar yaniyor teyp calisiyor ama marş basmiyor. Sonra iterek calistirdik araci. Aku bitmişse kendini toplar duye düşündüm ama toplamadi araci sondurdugumde mars yine basmadi :( durumla olgili 3 fikrim var 1. Aku bosalmis 2. Sarj dinamosu gorevini yapmiyor 3. Marş dinamosu arızalı. Sizce problem nedir ustam?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
merhabalar adem ustam aracimla ilgili ilk sorumu sorayim :) dun aksam aracima yakit aldim ve marşa bastigimda marş basmadi hic seste vermedi sadece tik sesi veriyordu. Farlar yaniyor teyp calisiyor ama marş basmiyor. Sonra iterek calistirdik araci. Aku bitmişse kendini toplar duye düşündüm ama toplamadi araci sondurdugumde mars yine basmadi :( durumla olgili 3 fikrim var 1. Aku bosalmis 2. Sarj dinamosu gorevini yapmiyor 3. Marş dinamosu arızalı. Sizce problem nedir ustam?

[member=658]tween_91[/member]

Sormuş olduğun soru ile bağlantılı olduğu için buraya taşıdım...

Bana göre marş kömürleri veya marş otomatiği kaynaklı bir sorun, akü bitmiş olsaydı farlar yanmayabilirdi veya zayıf yanardı, göstergeler çalışmayabilirdi...

Sorunu marş kaynaklı ara bence...

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Farlar yanıyorsa teyp çalışıyorsa akü de veya şarj dinamosunda bir sorun yok sıkıntı marş kaynaklı muhtemelen kömürleri bitmiştir elektrik ustasi'nin yapabileceği basit birşey sorun diğer türlü olsaydı farlar zayıf yanar gösterge ışıkları marşa bastığında ya söner ya da zayıf yanar

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Kutup başlarını kontrol etmeyi unutmayın.

Bir ihtimal kontak termiğide olabilir.

tween_91

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo HB
Teşekkür ederim arkadaşlar. Umarım dediğiniz gibi basit bir sorundur. Bir de araç bu duruma gelmeden önce ara sıra tek marşta çalışmıyordu. İki veya üç kez marşa basmam gerekiyordu. Ben motorla ilgi bir sıkıntı sandım. Çünkü distribütörümün değişmesi gerekiyordu. O da daha dün değişti. Akşamında da bu problemi verdi. Bu durumda yüksek olasılık marş kömürleri midir?

Üst Alt