Mazda 626 GE (1991-97) Makine İle Kalorifer Peteği Temizliği Nasıldır?

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
arkadaşlar bizim 626 ların kaloriferleri normalde ısıtması nasıl yoksa hiç uğraşmacağım makinayla petek temizletmeyi düşünüyorum.yararı olrmu birde petek sökülmesi için illa göğüs komplemi sökülüyor işçiliğine 200 tl istediler peteğe 100 tl.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar bizim 626 ların kaloriferleri normalde ısıtması nasıl yoksa hiç uğraşmacağım makinayla petek temizletmeyi düşünüyorum.yararı olrmu birde petek sökülmesi için illa göğüs komplemi sökülüyor işçiliğine 200 tl istediler peteğe 100 tl.

Isıtmadan öyle ya da böyle memnunsan hiç uğraşma derim... Senin için bu olay her iki şekilde de kabusa dönüşebilir;

1-Dışarıdan makine ile yapılan temizlik işleminde; içeride bulunan borular veya peteğin tazyik olayına yaş riskinden dolayı dayanmama riski var.

2-Makinesiz temizlikte yine aracın yaşından dolayı; kırılan dökülen parçalar olma ihtimali var ve her usta ön göğüs söküp takma işini ya beceremiyor ya da bu sebepten dolayı istemiyor...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kendi imkanların ile; motorun oradaki kalorifer giriş ve çıkış borularını sökerek, basınç olmadan kireç çözücü karıştırılmış su vererek belirli bir miktar risksiz temizlik yapılabilir ama işin içine makine girince basınç oluşacağından dolayı şahsen cesaret edemem... Ki; kendi 626 aracım varken cesaret edememiştim...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bence makineye sağlamda olsa bağlatılmalı. 20 yaş üstü araçlarda 2 senede bir bağlansa iyi olur. T bağlantı yoksa lpgyi de etkiler

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Nasıl Temizledin..

Tapatalk

Son düzenleme:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
ben de yakın zamanda dışardan petek temizliği yaptırdım makineye bağlatarak, ısıtmada hissedilir artış oldu
3 lt febi antifriz de almıştım, petek temizliği sonrası motor suyunu da komple değiştik
80 tl ye hallettim
risk olsa da dışardan temizlik kurtarabiliyor, o da kurtarmazsa ve ısıtması çok kötü ise mecbur göğüs sökülür

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
arkadaşlar ben geçen sene makinaya bağlattım hissedilir derece sıcak vermeye başlamıştı ancak yazın ön camda buğulanma başladı bende petekte delikmi oluştu acaba diye çatlak tıkayıcı toz attım ondan sonra tamamen soğuk vermeye başkadı galiba peteği tamamen tıkadı.kendim temizlerim ancak yeri çok dar hortumları söküp takamamtan korkuyorum.pratik bir yöntemi varmı acaba bi arkadaş fotolarını koymuştu ama nasıl sökmüş bilmiyorum yer sıkıntılı.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Off o kötü olmuş açması imkansızlaştı gibi bişey. Sökülmeden zor artık.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Keşke o tozlara hiç girmeseydiniz tam baş belası onlar

böcek

Katılımcı
Arkadaşlar benim guzunun ısıtması üflemesi iyide sadece sağ tataftaki sağ ön kapı camına üfleyen yerden çok zayıf üflüyor dieri gayet iyi acaba neden yapar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oraya gelen borularda tıkanıklık olabilir veya fanın üflemesi zayıftır...

böcek

Katılımcı
Oraya gelen boruyu nasıl bulup temizlerim kolahmıdır yoksa hiç kurcalamasak dahamı iyidir neticede eski araba kurcalamaya gelmiyor pek

böcek

Katılımcı
Bu arada bizim arabalarda radyatör peteğinin arkasında 2 adet fan var pervane var bunlardan birisi arabayla gezince bazen kafasına göre çalışıyor sanırım motoru soğutuyor diğeri ne işe yarıyor hiç dönerke görmedimde

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu arada bizim arabalarda radyatör peteğinin arkasında 2 adet fan var pervane var bunlardan birisi arabayla gezince bazen kafasına göre çalışıyor sanırım motoru soğutuyor diğeri ne işe yarıyor hiç dönerke görmedimde
Biri bildiğimiz Radyatör Fanı diğeri Klimanın fanıdır. Klimayı açınca çalışmaya başlar

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Klimayı açmazsan sadece soldaki açılır kapanır. Klimayı açarsan ikisi birden açılır kapanır.

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Sa sayın abilerim ben bu SE 026 yı aldığımda kaloriferde ısı sıfır denecek kadardı Kayseri de elektrikçi metin abimin yanına gittim peteği açmayı deneriz büyük ihtimallede zarar vermeden açarız dedi müsait bi zamanda gel dedi neyse müsait bi zamanında akşam 6 da yanıan gittim petek açma makinasını kendileri yaptılar ve basıncı kendileri ayarlıyorlar çok çok düşük bi basınçta sıacak suyu gönderdik biraz bekledik ve kapattık sonra tekrar düşük bi basınç daha verdi petekten kirler yavaş yavaş çıkıyordu en son basıncı biraz daha artırdı ortlama 2 buçuk saat kadar sürdü benim peteğin açılması ve 2 kere temizlendi alttaki resimde filtre temizlendikten sonra 2. temizlik işinde çıkan kiri görüyorsunuz 60 TL gibi bi ücret ödedim fakat şuanda kalorifer peteğimde en ufak bi koku antifriz kokusu vs yok camlarımda buğlanma gibi bir sorun yok 1. kademede bile yakacakmış gibi sıcak veriyor eğer güvene bileceğiniz bir yer varsa korkmayın şansınızı deneyin sonuçta kışın kalorifersiz binilmiyor :)
12227086_10206858067224541_11366210013589037_n.jpg

Üst Alt