Mazda 626 GE (1991-97) Makine İle Kalorifer Peteği Temizliği Nasıldır?

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Sa sayın abilerim ben bu SE 026 yı aldığımda kaloriferde ısı sıfır denecek kadardı Kayseri de elektrikçi metin abimin yanına gittim peteği açmayı deneriz büyük ihtimallede zarar vermeden açarız dedi müsait bi zamanda gel dedi neyse müsait bi zamanında akşam 6 da yanıan gittim petek açma makinasını kendileri yaptılar ve basıncı kendileri ayarlıyorlar çok çok düşük bi basınçta sıacak suyu gönderdik biraz bekledik ve kapattık sonra tekrar düşük bi basınç daha verdi petekten kirler yavaş yavaş çıkıyordu en son basıncı biraz daha artırdı ortlama 2 buçuk saat kadar sürdü benim peteğin açılması ve 2 kere temizlendi alttaki resimde filtre temizlendikten sonra 2. temizlik işinde çıkan kiri görüyorsunuz 60 TL gibi bi ücret ödedim fakat şuanda kalorifer peteğimde en ufak bi koku antifriz kokusu vs yok camlarımda buğlanma gibi bir sorun yok 1. kademede bile yakacakmış gibi sıcak veriyor eğer güvene bileceğiniz bir yer varsa korkmayın şansınızı deneyin sonuçta kışın kalorifersiz binilmiyor :)
Ekli dosyayı görüntüle 6390

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Basınç ayarlanabiliyorsa eğer, korkmaya endişe etmeye bence gerek yok, düşük basınçla temizlik yapılsa bile yüzde yüz fark edecektir... Kazasız günlerde ısınman dileklerimle, bilgilendirme için teşekkürler Murat... :)

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Basınç ayarlanabiliyorsa eğer, korkmaya endişe etmeye bence gerek yok, düşük basınçla temizlik yapılsa bile yüzde yüz fark edecektir... Kazasız günlerde ısınman dileklerimle, bilgilendirme için teşekkürler Murat... :)
Abi kayseride baya yer gezdim bu satın alınan makinlar tam basınç veriyor bende korktum metin abime danıştım bende bizim makinada basıncı ayarlıyoruz kendim yaptım dedi az basınçta deneriz kir hiç çıkmazsa uğraşmayız dedi oda 2-3 saat gibi bir uğraşla hallettik akşam 9du sanayiden çıktığımda arabanın ısındığını görünce azda gezerek geldim saat 10 da Elektrikçi Metin abim arada araban ısınıyormu diye :) Adamın asıl elektrik işi ağır vasıta idi taksiye yeni geçti sayılır ben mondeoda bi eletkrik arızasını araştırıyordum araba bazen eletkrik kesiyordu baan 1500 TL masraf çıkarmışlardı tesisat yenilenecek dediler kimsenin beğenmediği kamyon eletkrikçisi ne anlar dedikleri adam 5 Tl ye halletmişti sorunu sigorta kutusunun arkasında bi kablo kopmuş ondan kaynaklı sorunmuş tamirini yaptı hiç sıkıntı yaşamadım 1495 TL kara geçmiştim :)

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracıma bugün porçöz uygulaması yaptım galiba benden önceki hıyar uzun yıllar suyla kullanmış olcakki epey pas aktı ılık üflerken sıcağa dönüştü yani el yakmasada ısıtmaya başladı ayaklarıma ilk defa sıcak geldiğini hissetim.ancak motor çalışır çalışmaz radyatör alt hortum ısınıyor acaba termostatmı bozuk bizim araçlarda standart 82 lik termostat oluyormuş ben 88 lik takmayı düşünüyordum belkide aracım hamam gibi olacak.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Ben Temizletmek İçin Gittiğimde İlk Önce Musluk Hortumunu Bağladı.. Azbiraz Pas Aktı Sonrasında Su Ne kadar Açıksa O Kadar Diğer Yerden Aktı.. Seninki Daha Açılmaz Dedi.. Cumartesi Tarifesi Olacak ki 30 Tl İstedi..Söylene Söylene Verdim..

Tapatalk

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Ben Temizletmek İçin Gittiğimde İlk Önce Musluk Hortumunu Bağladı.. Azbiraz Pas Aktı Sonrasında Su Ne kadar Açıksa O Kadar Diğer Yerden Aktı.. Seninki Daha Açılmaz Dedi.. Cumartesi Tarifesi Olacak ki 30 Tl İstedi..Söylene Söylene Verdim..

Tapatalk
Vallahi benimkini açmaya metin abim tam 3 saate yakın uğraştı elleri dert görmesin hala kullanıyorum on numara sıcak veriyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kalorifer ve klimanın suyu farklı mı? Antifriz değiştiğinde bunlardaki su da değişmiyor mu?

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Vallahi benimkini açmaya metin abim tam 3 saate yakın uğraştı elleri dert görmesin hala kullanıyorum on numara sıcak veriyor.

Daha Öncede Klimaya Gaz Basmak İçin Gitmiştim Oraya Sistemin Eski Deyip Uğraşmamıştı, Hafta İçi Benim Delinen Radyatörü Göstermek İçin Tekrar Gittiğimde Bende Dahil Gelenlere Bu Olmaz Yenisini Al, Yenisini Tak Deyip Gönderiyordu..Bundan 7-8 Ay Önce Arkadaşın Tavsiyesi Üzerine Başka Bir Yere Gittim Usta Şu Kalorifere Bi Bakalım Dedim Adam Açarım Bağlantıları Makinaya Bağlarım Olursa Olur Demişti..Hey Allahım Bunların Hepsi Banamı Denk Geliyor..

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Daha Öncede Klimaya Gaz Basmak İçin Gitmiştim Oraya Sistemin Eski Deyip Uğraşmamıştı, Hafta İçi Benim Delinen Radyatörü Göstermek İçin Tekrar Gittiğimde Bende Dahil Gelenlere Bu Olmaz Yenisini Al, Yenisini Tak Deyip Gönderiyordu..Bundan 7-8 Ay Önce Arkadaşın Tavsiyesi Üzerine Başka Bir Yere Gittim Usta Şu Kalorifere Bi Bakalım Dedim Adam Açarım Bağlantıları Makinaya Bağlarım Olursa Olur Demişti..Hey Allahım Bunların Hepsi Banamı Denk Geliyor..
Ben mondeoda başka bi usta vardı ona açtırmaya gittim kaloriferi zamanında erciyes otoydu makinayı taktılar uğraştılar 1 saat kadar açılmadı borcumuz ne abi dedim normalde 30 tl idi adam bana şunu dedi yapamadığım işe neyin parasını alayım? borcun yok dedi ısrar ettim almadı bende uzun yola gittim ertesi gün kalorifer açıldı kendiliğinden fakat adam uğraştıktan sonra açıldı uzun yolda birazda sıkıştıamasının etkisiyle kayseriye gelir gelmez 30 tlsini verdim dedim kalorifer açıldı ısıtıyor dedim yine almayacaktıda ısrarım üzerine almak zorunda kaldı böyle ustalrda var mesela.

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Kalorifer ve klimanın suyu farklı mı? Antifriz değiştiğinde bunlardaki su da değişmiyor mu?
Klimayı bilmiyoruz ama kalorifer peteğindeki su ile radyatör aynı sudan besleniyor ama yaz kış antifriz koymak en mantıklısı özellikle kırmızı renkli oalanını tesistatta kolay kolay pas yapmıyor ben daha bugün koydurdum antifrizi yolda hortumları birleştiren t vardı o kırıldı tüm antifriz yola aktı çarşının ortasında araba tamiri yaptım :) su ile doldurdum doğru sanayiye gidip antifriz koydurdum tekrar

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Ben mondeoda başka bi usta vardı ona açtırmaya gittim kaloriferi zamanında erciyes otoydu makinayı taktılar uğraştılar 1 saat kadar açılmadı borcumuz ne abi dedim normalde 30 tl idi adam bana şunu dedi yapamadığım işe neyin parasını alayım? borcun yok dedi ısrar ettim almadı bende uzun yola gittim ertesi gün kalorifer açıldı kendiliğinden fakat adam uğraştıktan sonra açıldı uzun yolda birazda sıkıştıamasının etkisiyle kayseriye gelir gelmez 30 tlsini verdim dedim kalorifer açıldı ısıtıyor dedim yine almayacaktıda ısrarım üzerine almak zorunda kaldı böyle ustalrda var mesela.
Bana Böyle Ustalar Denk Gelmiyor.. Başka Biride Soketi Yerine Takmaya 40 Lira İstemişti..

Tapatalk

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Bana Böyle Ustalar Denk Gelmiyor.. Başka Biride Soketi Yerine Takmaya 40 Lira İstemişti..

Tapatalk
Kısmet işi abi bu mazdayı aldığımda yolda durmama arkayı atma ve yolda gezme sorunu vardı bi ön takımcıya gittim bunu niye aldın ya kaldır at yada sat dedi adam bana bu düzen tutmaz demişti :) hatta kazasız arabama şasesi yamuk dedi :)

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Kısmet işi abi bu mazdayı aldığımda yolda durmama arkayı atma ve yolda gezme sorunu vardı bi ön takımcıya gittim bunu niye aldın ya kaldır at yada sat dedi adam bana bu düzen tutmaz demişti :) hatta kazasız arabama şasesi yamuk dedi :)
Ben O Söylentilere Kulak Asmadım Asmıyorum da..:) İstanbula Yılbaşında Kar Yağacak, Havalar Soğuyacak Dediler Bakalım Musluk Suyuyla Yapılan İşlem İşe Yarayacak mı..

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Konuyu dirilteyim ;)

Arkadaşlar benimde aynı sorunlarım var bi ısıtıyor bi ısıtmıyor kafasına göre takılıyor kalorifer anlamadım.
Ankara'da bildiğiniz bir yer varmı bu temizlik olayında bi yardımcı olsanız :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konuyu dirilteyim ;)

Arkadaşlar benimde aynı sorunlarım var bi ısıtıyor bi ısıtmıyor kafasına göre takılıyor kalorifer anlamadım.
Usta tavsiyeleri bölümünde vardır, ayrıca ana sayfada Rem Oto bilgileri var, yetkili servis Herter de var

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Konuyu dirilteyim ;)

En son bir üyemiz rem oto da komple göğüsü söktürüp peteği değiştirmişti

6sapka

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri-sedan
Bu arada bizim arabalarda radyatör peteğinin arkasında 2 adet fan var pervane var bunlardan birisi arabayla gezince bazen kafasına göre çalışıyor sanırım motoru soğutuyor diğeri ne işe yarıyor hiç dönerke görmedimde
Diğeri klimanın fanı.klima açarsan calisir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben kalorifer temizleme makinasına bağladım peteği .tuzruhu ve parcozu karıştırıp 40 dk devirdayim yaptırdım.dedim ya delinsin ya açılsın.bi ise yaradığı yok .ne delindi ne acildi..faydası olmadi.bir iki gözü açık devirdayimi ordan yapiyo tıkanık yerler acilmiyo..velhasıl olmadı yarın göğüsü sokup peteği çıkaracağım.yeni petek alıp takacağım . kışa hazirlik

Son düzenleme:

Üst Alt