Mazda 626 GE (1991-97) Lpg Sorunu (Çözüldü)

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
arkadaşlar tartari marka lpg var bakım zamanı geldiği için bakım yaptırdım ustamız ayar yaptı tanka temizlemek için bir temizleyici attı enjekterü temizledi ayrladı şmdide araç 100-110 km ulaştığında sirkeleme yapıyor ve arada koku olayı var ne yapmam gerekiyor görüşlerinize ihtiyacım var

ahmoztrk

Katılımcı
arkadaşlar tartari marka lpg var bakım zamanı geldiği için bakım yaptırdım ustamız ayar yaptı tanka temizlemek için bir temizleyici attı enjekterü temizledi ayrladı şmdide araç 100-110 km ulaştığında sirkeleme yapıyor ve arada koku olayı var ne yapmam gerekiyor görüşlerinize ihtiyacım var

Başta nasıl bir problem vardı siz ustaya gitmeden?

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracı stop ettiğimde bakım alarmı veriyordu

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Benzinde herhangi bi problem yok

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
buji koblo ve distiribitör kapağınıda değiştirdim

ahmoztrk

Katılımcı
Sorun enjektörlerde, ya tıkandılar ya da zaman ayarlarında sorun var. İyi ayar yapılamamış olabilir.

ali_semet

Katılımcı
BENZİNDE HERHANGİ BİR PROBLEM YOK
attığı malzemeden diye düşünüyorum hala aracı çalıştır hocam boşta lpg ye al yüklen gaza deviri bir kaç sefer 6000 lere kadar çıkart egzozdan atması lazım o kurumu.gerekirse veli abi bir ürün söylemişti lpg deposuna sıkılandan al sık içine bir de öyle temizletmeyi dene.

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Onuda yeni yaptım depoyu fulledim üstüne Boştada gaza yüklendim arabayla yüksek devirde tur attım aynı ve aynı zamanda kokuda veriyor bundan dolayı
borulardaki sıcaklıkla beyindeki sıcaklıkta aynı bakacaz en son komple değiştireceğim lpg aksamını bulamazsam

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
kalkışı füze gidişide iyi 110u geçince 150 km ye kadar sallantı sonra birşey yok:) :kafa:

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Yorum ama bilgi düşünce bu konu açma sebebi sonuçta yardımlaşma ve dayanışmadır.Yardım alacağız çağre bulacağız O0

İlk aldığımda satan kişi belirtmişti koku var diye zaman zaman yapıyor..
Kaçak falan olur dedim çokda büyük gelmedi sorun gözüme..
Neyse çıktık yola.. zaman zaman hissettim ama aşırı değildi, aradan bir süre geçti araçta koku arttı ve 2000-2250 devir arası ufak bi titreme vardı araçta, gel zaman git zaman arttı sorun buji kablosu dediler Seiwa aldım kablo olmadı birde buji değiştirelim dediler onuda aldım , bujileri takarket 2. gözü açtığımızda ne görelim birden su fışkırdı zaten 2. göz komprasyonuda çok zayıf kalıyordu kabloyu çekince devir sabit nerdeyse..
Motoru yaptırdık olmadı gel sabır git sabır attım aracı çekiciye doğru Adem ustaya sağolsun topladı çalıştırdı ama kapak sorunlu dedi, o an imkan yoktu daha sonra bir tanıdığım vasıtasıyla tanıştığım birinden kapak aldım. Araç on numara şükür..
Arkadaşlar 2. göz subap yanmış eksozdaki ve lifteri kilitli kalmış..
Ademin lifter değiştirmesiyle araç topladı o zaman beni geri getirdi İstanbuldan.. Neyse bu özeti...
Buji ve kablolarda yada bobinden değil ise yada lpg sisteminden sorun subap ve liftere gidebilir.. lifter arızası zaten her devirde belli etmiyor özellikle bu zamanlarda araca bastığım zaman kokuda kesiliyordu çekişte artıyordu..
Kilitli olan liftere yeterince sert vuran eksantrik onu çalıştırıyor ama az devirde bu güç yeterli gelmiyor. Şimdi bunu nereden çıkardım. Aracın kilitli olan lifterlerine el ile basıyorum haraket yok ama sert cisimle hafi sert vuruyorum çalışıyor güzelce, sonra tekrardan yumuşakca basıyorum yine haraket yok...
Sağolsun Ferhat abinin önerisiyle lifterleri açtık yeni kapakta gelen tamamaı orjinaldi, benimkiler Adem ustanın taktıkları hariç yan sanayiydiler ve lifterde yan sanayi olmadı, çalışmadı...
Umarım buralara gelmez sorunda motor kulağı balans vs dir. Kokuda su eksikliği yada lpg sisteminden olsada basitçe yapılabilir. Sorunu bulamaz iseniz konu lifter ise adeti tane 160TL y.serviste
yan sanayi takım 200TL ama yaramaz..
Geçmiş olsun..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lifter ölmedikten sonra çözümü var, forumda aratırsanız bulabilirsiniz...

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
İyi de hocam benzinde sıkıntı yok çekişinde gidişinde sade lpg de var

Deneyimleri paylaşayım..

Bu işten anlayan birine araç çalışırken buji kablolarını tek tek çıkartarak komprasyonun eşit oranda düşüp düşmediğine baktır. elektrik çarpabilir o yüzden anlayan biri dedim.
imkan varsa komprasyon testiyle tek tek gözlerin gücünü gör.. bu en masrafsız olanı..
daha sonra tekrar görüşelim..

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
benzide giderkende koku yapsa anlayacam dediğine katılacam ozaman

ben yaşadığımı yazdım hocam, sizin sorununuz o demedim, benimde benzinde sorun çok fazla değildi ve araç çok da güzel basıyordu..
Benim dediğim en basitten başlamak..
Aylarca uğraştığım için olabilecek herşeyi yazdım, en masrafsızından denemeye başlayalım dedim. Hepsi o kadar..

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Hocam ateşleme konusuna gelince distirübütör kapağında kaçırma vardı bizzat yeni dün kendim değiştirdim buji kablolarını yek tek çalışırken ateşleme olup olmadığına baktım kablonun hangisini çıkarırsam çıkarayım bütün kablolarda aynı tepkiyi verdi

Bende hiç benzin kokusu duymadım aracımda...
Benim önerim basitce birşey ve 5 dakikalık bir işlem..
Ama inanın o kadar basit işlemlerin yapılmayışından çok uğraştım.
Gözümün önünde piston segman yiyen aracın halen aynı sorunu yaptıgını görünce anlıyor insan..

Hocam ateşleme konusuna gelince distirübütör kapağında kaçırma vardı bizzat yeni dün kendim değiştirdim buji kablolarını yek tek çalışırken ateşleme olup olmadığına baktım kablonun hangisini çıkarırsam çıkarayım bütün kablolarda aynı tepkiyi verdi
Tamam benim kastettiğim o noktaydı..
Fark yoksa kaçak olmadığını doğrular..

poyraz52

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
ben enjektörlerden şüpelenmeye başladım stop ettiğimde tıssss diye bir ses geliyo ve gaz kokusunu geliyor

Üst Alt