Mazda 626 GE (1991-97) 'lerde ESP varmı? Yoksa ABS Lambasımı bu?

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
WP_20151227_14_36_03_Pro.jpgWP_20151227_14_36_19_Pro.jpg
Sa sayın abilerim bu arabayı aldım alalı bu lamba gözüme takılyıor benim 93 626 da ABS var testini yaptım fakat bu lamba nedir ABS yerinemi yanıyor yoksa Guzuda ESP mi var ? Merak ettim. :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bildiğim kadarıyla yok fakat fotoğraftaki işaret kafamı karıştırdı...

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bildiğim kadarıyla yok fakat fotoğraftaki işaret kafamı karıştırdı...
Aynen benimde öyle abi geçen gün buzda bi fren yaptım araba sağa doğru kayarken düz gitti yada yolun meyilinden oldu bilmiyorumda kafama takıldı varmı yokmu bunlarda esp diye :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Esp yok 626 larda. Benim araçtaki kayan araba işareti böyleydi. Bazı göstergeler böyle bazıları seninki gibi Murat. Sanırım abs olmayanlarda bu sarı ışık yanmıyor.

Sert frende abs devreye girdiği çok net şekilde anlaşılıyor varsa, o kadar çok faydasını gördümkü, bundan sonra alacağım arabada olmazsa olmaz iki donanım abs ve hız sabitleyici :)

71969f1ccb1c2b6e66fee6fe31b4f857.jpg

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Esp yok 626 larda. Benim araçtaki kayan araba işareti böyleydi. Bazı göstergeler böyle bazıları seninki gibi Murat. Sanırım abs olmayanlarda bu sarı ışık yanmıyor.

71969f1ccb1c2b6e66fee6fe31b4f857.jpg
DOğrudur abi ozaman mazda ABS ile ESP yi karıştırmış şekil olarak :) Bu arada şu benzin deposunu seninki gibi bi fule dayayamadım gitti abi :) Mazotlu arabalarımda hep fuldüde LPG emde full oluyor daha benzin fulleyemedim ben :)

böcek

Katılımcı
Bendede 93 model 626 var aynı işaret bendede var abs lambası o esp yok bunlarda ben guzumu yeni aldığımda benzin böyle fuldü lpg de yarımdı..

LG G3 GOLD

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Konuyu hortlatayım :)94 626 da abs var mı.var ise bende ilk marşta ışığı yanmıyor sebebi ne olabilir acaba tşkler

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Aynen murat abi nin dediği gibi olan da var olmayan da benim kin de yok.Zaten ışık yoksa abs Yoktur ve fren yaptınız zaman zaten belli olur.
fren hidroliğinin altı da abs ile ilgili aksam var ama benmi tanlış biliyorum.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Olmayanda sadece ışığa göre karar verilmiuordur diye düşünüyorum ama neyse kontrol edeceğim yine tşkler

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Olmayanda sadece ışığa göre karar verilmiuordur diye düşünüyorum ama neyse kontrol edeceğim yine tşkler
Kontağı açınca sağda kayan araba işareti varsa abs vardır, bazı göstergelerde kayan yazının altına 4W Abs yazısıda var.

Gözle kontrolüde; fren hidroliğinin alt tarafında beyni olur tabi abs varsa
Kendi aracımda fotoğrafını çekmiştim (1992 626)
d75ebd31c6ee4f57fc03fa0da4f4acbf.jpg

Araçla seyir halinde kontrol etmek isterseniz ani bir fren yapın, frenleme esnasında fren pedalında titreme oluyorsa abs var ve devreye girmiştir...

Mustafakanar

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Mavi - Sedan
arabayı ilk çalıstırdıgım zaman bende de bu bahsettiğiniz ışık yanıyor fakat bir zaman sonra sönüyor arızalı oldugunu düşünüyorum tamniri varmıdır ?

Mustafakanar

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Mavi - Sedan
@domestos ama arkadasların dediği frene basınca titreme bende olmuyo ve ayrıca gecenlerde asıldım frene bayagı bi sert kitledi lastikler üstadım

Mustafakanar

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Mavi - Sedan
dediğim gibi marş alırken kontak acıkken yanıyo calıstıktan sonra sönüyo 4WD ABS şelinde bir ibare resimler le aynı

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Konuyu özetleyelim;
- 91-97 GE 626'larda ESP yoktur. ABS ise opsiyonel olduğundan model yılı farketmeksizin bazı araçlarda vardır.
- Göstergedeki ikaz ışığından ABS nin mevcut olup olmasığı anlaşılır. Kayan araba işareti şeklinde gösterge bölümünün sağında turuncu ışığı vardır. İlk kontakta yanıp sonradan sönüyorsa sorun yoktur. Bu göstergedeki işaretin sembolü yıllara göre değişkenlik gösterebilir.
- ABS ani fren yaptığınızda pedalda titreşim ve biraz da ses yapar. Aracın bir saniyeden daha düşük bir sürede kızaklaması ABS olmadığı anlamına gelmez, zaten sensörler tekerleğin kilitlendiğini anladığında devreye girer. O yüzden çok kısa kızaklamalardan sonra araç çok yavaşlamışsa veya pedala olan basıncınızı değiştirmişseniz ABS devreye girmeyebilir.
- Aracınızın altından dış akslara baktığınızda akslara geçmiş olan çark şeklinde tırtıklı bir halka görürseniz ABS olduğu anlamına gelir ki karşısında yuvarlak manyetik okuyucu vardır. Araç yürürken tekerleklerin dönmediği anda bu sensörler beyne bilgiyi yollar ve sistemi devreye sokar. O yüzden bu uçların en azından bakımdan bakıma kontrol edilmesi gereklidir. Yol üstündeki poşet gibi cisimlerin takılması muhtemel bir şekle sahiptir.
- Aracın fren servosunun alt kısmında ABS sistemi bulunur. Yukarıda resmi mevcuttur.
- Bir de doğruluğundan tam emin olmamakla birlikte bazı araçlarda ABS nin devreye girmesi için debriyaj ile frene aynı anda basılması gerektiğini duymuştum. Kesinliği yoktur.
- ESP ve ASR gibi sistemler her ne kadar ABS ile bağlantılı çalışsa da ABS ye sahip tüm araçlarda bulunmaz. Keşke bulunsa... :(

Mustafakanar

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Mavi - Sedan
Konuyu özetleyelim;
- 91-97 GE 626'larda ESP yoktur. ABS ise opsiyonel olduğundan model yılı farketmeksizin bazı araçlarda vardır.
- Göstergedeki ikaz ışığından ABS nin mevcut olup olmasığı anlaşılır. Kayan araba işareti şeklinde gösterge bölümünün sağında turuncu ışığı vardır. İlk kontakta yanıp sonradan sönüyorsa sorun yoktur. Bu göstergedeki işaretin sembolü yıllara göre değişkenlik gösterebilir.
- ABS ani fren yaptığınızda pedalda titreşim ve biraz da ses yapar. Aracın bir saniyeden daha düşük bir sürede kızaklaması ABS olmadığı anlamına gelmez, zaten sensörler tekerleğin kilitlendiğini anladığında devreye girer. O yüzden çok kısa kızaklamalardan sonra araç çok yavaşlamışsa veya pedala olan basıncınızı değiştirmişseniz ABS devreye girmeyebilir.
- Aracınızın altından dış akslara baktığınızda akslara geçmiş olan çark şeklinde tırtıklı bir halka görürseniz ABS olduğu anlamına gelir ki karşısında yuvarlak manyetik okuyucu vardır. Araç yürürken tekerleklerin dönmediği anda bu sensörler beyne bilgiyi yollar ve sistemi devreye sokar. O yüzden bu uçların en azından bakımdan bakıma kontrol edilmesi gereklidir. Yol üstündeki poşet gibi cisimlerin takılması muhtemel bir şekle sahiptir.
- Aracın fren servosunun alt kısmında ABS sistemi bulunur. Yukarıda resmi mevcuttur.
- Bir de doğruluğundan tam emin olmamakla birlikte bazı araçlarda ABS nin devreye girmesi için debriyaj ile frene aynı anda basılması gerektiğini duymuştum. Kesinliği yoktur.
- ESP ve ASR gibi sistemler her ne kadar ABS ile bağlantılı çalışsa da ABS ye sahip tüm araçlarda bulunmaz. Keşke bulunsa... :(
Çok teşekkür ederim üstad çok aydınlatıcı oldu allah razı olsun

Üst Alt