Mazda 626 GE (1991-97) Kontağı Kapatınca Gelen İkaz Sesi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yine bir sıkıntı hemen koştum soluğu forumda aldım :)

Az önce arabamın kontağını kapatınca bir uyarı sesi geldi. Bu ses Mazda 626'larda kontağı çıkarınca yada farlar açık kalınca gelen sesten farklı ve şiddetli.

İzlenimlerim ve tahminin lpg ile alakalı bir durum. Sesde LPG düşmesinin oralardan geliyor.

Geçtiğimiz aylarda lpg ayarını kontrol ettirmek ve filtre zamanı geldiyse değiştireyim diye Atiker bayisine gitmiştim. Gaz ayarı yapılınca, ustaya lpg filtresine de bakalım, kötü durumdaysa değiştir dedim. Usta bana direk; filre değişim zamanı gelince öter dedi ve filtreyi değiştirmedi.

Tecrübesi yada bilgisi olan forumdaşlarım konu hakkında yorum yapabilirmi. Video şeklinde öğe ekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konuda herhangi bir tecrübem ve bilgim yok, tek bilgi ustanın söylemiş oldukları... Doğruluğunu kabul etmekten başka yapacak bir şey yok... Yarın da; atiker servisine giderek durumu netleştirirsin...

Ayrıca; ses dosyasını açmayı beceremedim...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu konuda herhangi bir tecrübem ve bilgim yok, tek bilgi ustanın söylemiş oldukları... Doğruluğunu kabul etmekten başka yapacak bir şey yok... Yarın da; atiker servisine giderek durumu netleştirirsin...

Ayrıca; ses dosyasını açmayı beceremedim...

Abi telefondan yotube atıyor şuan, van minut :)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Geçen benim takozdada oldu. LPG servisine gittim 10 bin dolmuş dedi. Filitre değişip bilgisayardanda ikazın gelme sesini 15 bine ayarlattım. 30 TL bayıldım bu iş için :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçen benim takozdada oldu. LPG servisine gittim 10 bin dolmuş dedi. Filitre değişip bilgisayardanda ikazın gelme sesini 15 bine ayarlattım. 30 TL bayıldım bu iş için :)

Takoz mu? :D

Sağlam güldürdün Yakup sağolasın, Allah da seni güldürsün... Bence fazla yükleniyorsun... İntikam almaya kalkarsa kötü olur maazallah...

Hakan, videoyu nerelere gizledin de; "bu video gizlidir" uyarısı veriyor... :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arabanın orijinalinde böyle bir ses yok muhtemelen dediğiniz gibi lpg ile alakalı bir durum :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Takoz mu? :D

Sağlam güldürdün Yakup sağolasın, Allah da seni güldürsün... Bence fazla yükleniyorsun... İntikam almaya kalkarsa kötü olur maazallah...

Hakan, videoyu nerelere gizledin de; "bu video gizlidir" uyarısı veriyor... :D
Abi telefondan yükledim ama niye öyle oldu anlamadım. Birazdan ilgileneceğim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Pilot fırlatma sesi gibi geldi bana ama sende sunroof yok nereden fırlayacaksın... :2funny:

Arabayla ilgili olmadığı kesin, ustanın dediğine katılıyorum ve lpg sistemiyle ilgili diyorum... Yakup da aynı şeyleri tecrübe edinmiş zaten... ;)

Hülasa; no problem...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Pilot fırlatma sesi gibi geldi bana ama sende sunroof yok nereden fırlayacaksın... :2funny:

Arabayla ilgili olmadığı kesin, ustanın dediğine katılıyorum ve lpg sistemiyle ilgili diyorum... Yakup da aynı şeyleri tecrübe edinmiş zaten... ;)

Hülasa; no problem...
Abi sunrof yok diye ezikledin ya :D

Aldığımdan bu yana 12.000 km oldu, Yakup abinin dediği gibi 15.000 km'ye falan ayarlıysa ondan dolayı ötüyordur :)

Cumartesiye kadar sefer çıkmazsa Atiker bayisine gidip filtreyi yenileyeyim, yapılacak başka bakım varsa yaptıralım :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi sunrof yok diye ezikledin ya :D

Aldığımdan bu yana 12.000 km oldu, Yakup abinin dediği gibi 15.000 km'ye falan ayarlıysa ondan dolayı ötüyordur :)

Cumartesiye kadar sefer çıkmazsa Atiker bayisine gidip filtreyi yenileyeyim, yapılacak başka bakım varsa yaptıralım :)

Koltuğun fırlatmasına inanıyorsun ama sonroofu problem ediyorsun öylemi... :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bu lpg beyni arabann kmsini nerden biliyor? Bence lpg sistemi km değilde filtre çıkışı basınç kaybıyla alakalı okuma yapıyordur. Giren çıkan basıç arası fark okuması sonucu kalıcı uyarı veriyor. Düzeltmek filtre değişimi ve hata sıfırlama ile olur. Bu tamamen kendi mantığıma göre yorumdur. Herhangi bir tecrubem ve bilgim yok. Ayar olduğum şeyse Hakan ın bu tarz periyodik değişimleri o güzelim bebek gibi arabasında aksatması. Yıllardır tüplü ve öfkeliyim atiker de çok kullandım 1 kere bile öldüm bakım yap ötme sesini duymadım. Garaj yöneticilerinin Hakan ı şiddetle kınamasını istiyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu lpg beyni arabann kmsini nerden biliyor? Bence lpg sistemi km değilde filtre çıkışı basınç kaybıyla alakalı okuma yapıyordur. Giren çıkan basıç arası fark okuması sonucu kalıcı uyarı veriyor. Düzeltmek filtre değişimi ve hata sıfırlama ile olur. Bu tamamen kendi mantığıma göre yorumdur. Herhangi bir tecrubem ve bilgim yok. Ayar olduğum şeyse Hakan ın bu tarz periyodik değişimleri o güzelim bebek gibi arabasında aksatması. Yıllardır tüplü ve öfkeliyim atiker de çok kullandım 1 kere bile öldüm bakım yap ötme sesini duymadım. Garaj yöneticilerinin Hakan ı şiddetle kınamasını istiyorum.
Murat teessüflerimi şiddetle arz ediyorum :)

Ben hafta sonu acaba sanayiye ne bakımı, kontrolü yaptırmaya gitsem diye düşünüyom. İlk mesajımda da yazdım; ustam lpg filtresine bak diye ama bakmadı, gerek yok dedi. Bunu diyen de Atiker bayisi.

Altını üstüne bakıyom hep, keyfe keder de olsa bişey yok şuan anlıyacağın :) 5000 km'yi doldursamda yağı, filtreleri orjinali ile değiştirsem diye sabırsızlıkla bekliyom :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Mantık dahilinde yazdıklarına katılmakla birlikte; ikinci bir emre kadar da, Hakan'ı kınıyorum... :)

Üst Alt