Mazda 626 GE (1991-97) Kapı Switch Bakımı

Konum
İzmir
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
#1
Bugün pazar olması sebebiyle öğlene doğru açık dükkan denk getiririm belki diye arabaya atlayıp sanayinin yolunu tuttum. Biraz dolaştıktan sonra tesadüfen açık bir dükkan buldum. 12.50 TL vererek küçük şişe WD40 aldım eve döndüm. Sol arka kapının kapı swich'ini söktüm.

IMG_1959.jpg

Tahmin ettiğimiz gibi oldukça paslı çıktı.

IMG_1961.jpg

WD40'ı komple sıktım, vida da oldukça paslıydı. Vidayı da yere koyup üstüne bir süre WD40 sıkarak süzülmesini bekledim. Vidayı takmadan deneme yaptım, çalışmıyordu. Bir de ön sol kapınınkini söküp deneyeyim dedim ama soketten nasıl çıkaracağımı bulamayınca zorlamak da istemediğimden geri yerine taktım. O an farkettim ki olay vidadaymış. Sanırım şase alması gerekiyor, bunu da vida yoluyla sağlıyor. Arka tarafın da vidasını takınca swich çalışmaya başladı.

İşlem bittiğinde zor kapanan bagaj kapağına geçtim, fitillerden olduğunu tahmin etsem de kilit bölümünde mutlaka bir ayar boşluğu vardır diye üst tarafı söktüm. Vidaların kaportayla birleşme yerine tampon yapsın diye evde işimi görecek sadece çeşme iç kauçuk lastiğini buldum. İkisinin de arkasına yerleştirdim. Ortalama 1 mm kadar tampon oluşturunca bagajı kapatıp tekrar denedim. İstediğim gibi olmayınca arka koltuğu yatırarak bagaj kapağını kapattım ve arka koltuktan baktığımda alt taraftaki bölümün kilide sürttüğünü ve işlevsel olması için biraz sola kayması gerektiğini gördüm. Alt tarafa da WD40 sıkıp biraz bekledikten sonra söktüm. Tam da tahmin ettiğim gibi altta ayarlamak için gerekli boşluk bırakılmış. Gerekli ayarlamayı yapıp vidaları sıkınca kapağı kapatmak için tam da istediğim gibi çok hafif güç yeterli oldu. Bagaj işlemlerini fotoğraflayamadım. Söktüğüm sırada komşumuzun annesini kaybettiğimizin haberi geldi. Apar topar kilidi takıp aletleri bagaja atıp Manisa Devlet Hastanesi'ne doğru yola çıktık.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#2
İkinci fotoğraftaki switch'in soketini çıkartıyorsun ve elinde kalan yaylı bölümü zımpara veya sert bir cisim ile kazıyorsun, yani oluşan pasları gideriyorsun o kadar, WD40'lık bir durum değil esasında...
 
Konum
İzmir
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
#3
Tam tersine kazıma işlemi çok uzun ve yorucu olacaktı kesinlikle. Soketi de pek çıkarmaya yanaşmadım elimde kalır diye. WD40 oldukça iş gördü.
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#4
Elinize sağlık güzel çalışma. Normalde temas noktalarında paslanmayı engelleyici kaplama var ama zamanla özelliğini yitiriyor
 
Üst Alt