Mazda 626 GE (1991-97) Kalorifer Tuşlarının Solundaki Sürgünün Görevi

Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#1
Resimde kırmızı yuvarlak içine alınmış yukarı aşağı şeklinde çalışan sürgünün ne işe yaradığını bilmeyen birçok kişi vardır. Hiçbir araçta görmedim yeri gelince çok kullanışlı.
Bu sürgüyü yukarı konuma aldığınızda üfleme hızı kadar dış havayı içeri vermektedir.
Örneğin kışın ayaklarınız üşüdü ve kaloriferi ayaklara sıcak şekilde yönlendirdiniz ve üfleme hızını 4. kademeye getirdiniz. Bir süre sonra ayaklarınız yeterine ısınmadı ama vücudunuzun üst kısmı sıcaktan bunaldı. İşte ta bu durumda o sürgüyü yukarı konuma aldığınızda dışarıdaki serin hava orta yüz üfleme yerlerinden kalorifer fanı hızını ayarladığınız hız kadar soğu havayı üflemeye başlıyor. Bu sayede hem bunalmıyorsunuz hemde üşüyen yerleriniz ısınmış oluyor.
Farklı bir örnek olarakta aracınızın camı buğlu diyelim kalorifer yönünü cama verdiniz buhar giderken içeride piştiniz. Yine tam o anda o tuşu yukarı aldığınızda serinlik yüzünüze vuracaktır bir yandan da sıcak hava camınızın buğunu çözecektir.
 

Ekli dosyalar

Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#2
Yani kısaca bu tuş vücudunuzun aşağısını ve yukarısını farklı iklimlendirmeye olanak sağlıyor. Ben bu tuşun bu özellikte olduğunu tam bilmiyordum şans eseri ayaklarım üşüdü üst kısmım bunaldı dedim şunu açayım. Çok etkili bir şekilde üste soğuk aşağıya sıcak üfler oldu. Bu tuşu açtığımda sadece aracın hızına göre dışarıdan hava üflediğini sanıyordum. Meğersem o da faz hız ayarına bağlıymış.
 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#3
Bu özellik Gd kasa 626 larda da var ama araç hızına göre dışarıdan serinlik alıyor Ge deki gibi kalorifer fanı hızına göre değil.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#5
Güzel bilgiler teşekkürler... Benim guzunun kalorifer sistemi el ayak yakacak kadar ısıtmadığı için bu tuşa gerek kalmıyordu... ;)
 
Üst Alt