Mazda 626 GE (1991-97) Kalorifer Peteği Temizliği

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Uzun zamandır canımı sıkan kaloriferin ısıtmaması problemim vardı. Elektrikçi makineyle temizliğe 100 TL istedi ve 3-4 saat aracın başında durmam gerekecekti. Patlama riskinden de söz edince geri durdum. Ben de kendim çözüm arayışına girdim. Okuduğun bilgilerden derlediğim sonuçlarla bugün iş başına geçtim.

Kalorifer borularını sökmeden önce evden araca kadar tesisat hazırladım. Tesisat banyodan 75 derece sıcak suyu araca kadar getirdi. Kalorifer borusunu sökmek için yaklaşık 1 saat cebelleşmişimdir. Öyle daracık bir alanda ki üstelik LPG regülatörünün su boruları da aynı yerden geçince işkence ile söktüm. Neyse artık sökünce borulardan antifrizli su akmasın diye uçlarına şarap mantarı taktım. Sıcak suyu giriş bölümünden taktım ama o da ne. Boru büyük. Kelepçe ile sıkılaştırdım, epey çare oldu ama yine de basınç ve su kaybı yarattı. Girişte neyse de çıkışta borunun büyüklüğü epey problem oldu. Çıkan su komple motor bölümünden aşağı süzüldü. Sızıntı olunca porçöz kullanmadım mecburen. 3-4 dk 75 derecelik suyu verdikten sonra işim çıktığı için tesisatı toplayıp, boruları takıp suyu tamamladım hem radyatörden hem de gaz kelebeği bölümünden havasını aldım. Yola çıktıktan 5-6 km sonra kaloriferi açtım.

Volia! Neredeyse soğuk diyecek kadar ılık üfleyen kalorifer artık fön makinesi kıvamında üflemeye başlamıştı. Sıcacık bir 100 km yaptım. :D Üstelik porçöz ya da başka bir kimyasal kullanmadan böyle iyi bir sonuç aldım. Haftaya hava güzel olursa uygun bir boru ile muhtemelen seyreltilmiş porçöz de kullanarak daha iyi bir temizlik yapacağım. :)

Not: Birkaç hafta içinde daha iyi bir tesisat ile yapacağım temizlikte görseller eklenecektir.​

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilgilendirme için teşekkürler, fotoğraflı temizliğin yapılmasını bekliyoruz artık. :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Abi seni bekliyorum fotoraflada kendimize güvenirsek biz de yapalım.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bakalım haftasonu neler olacak :D Delmesek bari. :D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Konu yetim kalmış unutmuşum. Tam tarihi hatırlamıyorum yukarıda anlattığım işlemden sonra kalorifer tekrar kısmen ılık üflemeye başlamıştı. .Ben de fırsat bulduğumda bu sefer kalorifer girişine uygun hortumlar bulup temizliği yapmıştım. Hatta bir çok fotoğraf da çekmiştim ama bir aksilik neticesinde fotoğraflar silinmişti.

Uygulamada 50-50 suyla seyreltilmiş porçöz kullandım. Seyreltilmiş porçözü kalorifer içinde 3-5 dk kadar bir süre bekletip suyla tahliye ettim. 3-4 defa uygulama yaptım. Ayrıca şu çok önemli; dışarıdan temizlik için verdiğimiz suyu kalorifer su çıkış borusuna da bağlarsak iyi temizlik yapıyor. Su hareket yönünün tersini zorladığı için tıkanık bölümlerdeki tortuyu söküp dışarı çıkarıyor.

Ek: Detaylar şurada mevcutmuş. (Ben de diyorum bir yere yazmıştım sanki bunları. :D)

Beyaz Guzu - TGN 58

Kurtarabildiklerim bunlar;
IMG_3933.JPG

IMG_3934.JPG

IMG_3935.JPG

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Herkese selamlar ben daha önce aracıma makina ile petek temizliği yaptırdım çok az bir fark olmuştu sonra geçen sene kendim porçöz ile temizlik yaptım biraz daha sıcaklık artmıştı ancak bu sene tekrar ılık üfleme ye başladı bugün aracımla gezerken dışarıdan gelen hava düğmesina bastım ve neredeyse 100 de 60 lık bir ısı artışı oldu hemde 4 üncü kademede sıcak üflüyor herkes bi denesin derim.göğüsü söktürüp peteği değiştirecektim toplam petekle birlikte 300 tl ye mal olcaktı vaz geçtim şuan çok iyi ısınıyor yeni arabalar gibi olmasada.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese selamlar ben daha önce aracıma makina ile petek temizliği yaptırdım çok az bir fark olmuştu sonra geçen sene kendim porçöz ile temizlik yaptım biraz daha sıcaklık artmıştı ancak bu sene tekrar ılık üfleme ye başladı bugün aracımla gezerken dışarıdan gelen hava düğmesina bastım ve neredeyse 100 de 60 lık bir ısı artışı oldu hemde 4 üncü kademede sıcak üflüyor herkes bi denesin derim.göğüsü söktürüp peteği değiştirecektim toplam petekle birlikte 300 tl ye mal olcaktı vaz geçtim şuan çok iyi ısınıyor yeni arabalar gibi olmasada.

Dışarıdan gelen hava kanalını kapattığınız anlaşılıyor... :) Sivas'ın soğuk ikliminde tabiki de yüzde yüz faydası olacaktır... :) Bilgilendirme için teşekkürler.

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Evet
Dışarıdan gelen hava kanalını kapattığınız anlaşılıyor... :) Sivas'ın soğuk ikliminde tabiki de yüzde yüz faydası olacaktır... :) Bilgilendirme için teşekkürler.
Dışardan gelen havayı kapattım birde lpg beynine giden sıcak su hortumlarını söküp kör tapayla kapatıp deneyecem galiba su peteğe gelene kadar ısı düşüyor

erensey

Sessiz
Araç Markası
1993-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
ben 2 gün önce kalorifer-petek temizliği yaptırdım komple sistem .. evet yararlı oldu ama şöyle bir sorunum var cam , ayağa,sürücü için uyarlanan yön tuşlarına bastığımda hiç etkisi bulunmuyor sadece sıcak hava orta ızgaralardan veya sağ ve sol ızgaralardan çıkmakta.. mesele camdaki buğuyu çözememesi .. cama hava gelememesi :( ne yapmalıyım ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
ben 2 gün önce kalorifer-petek temizliği yaptırdım komple sistem .. evet yararlı oldu ama şöyle bir sorunum var cam , ayağa,sürücü için uyarlanan yön tuşlarına bastığımda hiç etkisi bulunmuyor sadece sıcak hava orta ızgaralardan veya sağ ve sol ızgaralardan çıkmakta.. mesele camdaki buğuyu çözememesi .. cama hava gelememesi :( ne yapmalıyım ?
Havayı yönlendiren mekanizmayı kontrol edin tuşlarda mı sıkıntı var klapede mi önce bunu tespit ederek çözüm yoluna girilebilir.

Seyit0707

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626 Glx
benim araç da 93... 626.. 2 ay önce torpido oradan damlama vardı. antifriz kokusu vardı.. ustaya gittim petek patlak dedi değişim gerek dedi. ama kışa kadar yolu var dedi.hortumları farklı yere bağladı akıtmıyor artık. şöyle Bişey sorcam. kışın klima açsam araç ısıtmazmı... yaptırmam şartmı.. kalorifer peteği ni

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
benim araç da 93... 626.. 2 ay önce torpido oradan damlama vardı. antifriz kokusu vardı.. ustaya gittim petek patlak dedi değişim gerek dedi. ama kışa kadar yolu var dedi.hortumları farklı yere bağladı akıtmıyor artık. şöyle Bişey sorcam. kışın klima açsam araç ısıtmazmı... yaptırmam şartmı.. kalorifer peteği ni
Peteği bypass yapmış usta. Kabin İçi hiç bir şekilde ısınmaz.

Seyit0707

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626 Glx
benim araç klimalı.. yazın çok güzel soğutuyor... kışın ısıtma sistemi yokmu dur? .. klimanın.. teşekkür ederim şimdiden
Mesaj otomatik birleştirildi:

yanlış soru sordum herhalde hocam.... ee ama evde de kalorifer var ve klima var... bazen klima açıyorum ev ısınıyor.. mantık bu değil mi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
benim araç klimalı.. yazın çok güzel soğutuyor... kışın ısıtma sistemi yokmu dur? .. klimanın.. teşekkür ederim şimdiden
Araçlarda; Soğutma ve ısıtma sistemi ayrıdır... Klima soğutur, kalorifer sistemi motorun suyunu kabin içindeki peteğin içinden geçirerek ısıtma yapar... Şu haliyle içeriye sıcak su verilmediği için ısıtma mümkün değildir.

Üst Alt